Race Results for
Mashel Nisqually Kermesse p/b Ohop Commons
Eatonville, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 02/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Baker   University Place, WA 258014   Old Town Bicycle (OTB)
2 Michael Weaver   Newcastle, WA 54699   Avanti Racing Club
3 David Stanton   Kenmore, WA 52077   Cucina Fresca Cycling Team/Seattle Super Squadra

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Jason Williams (Cat2)   Seattle , WA 241690   Cascade Bicycle Studio/Hup United

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bart Sanderson (1 - Cat2)   Seattle, WA 53004   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
DNS James Flynn (Cat2)   Port Orchard, WA 51090   Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Michael Pruitt (Cat2)   Seattle, WA 28784   Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Randy Salamon (Cat3)   Seattle, WA 179918   Stranamanti Cycling
DNF Ross Gilbert (Cat3)   Gig Harbor, WA 275520   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Storrar   Tacoma, WA 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
2 Hahn Rossman   Seattle, WA 147211   Alki/Rubicon Racing
3 Aaron Erbeck   Seattle, WA 214408   Alki/Rubicon Racing
4 jason connell   Lynnwood, WA 305679   Apex Racing Team
5 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408   Apex Racing Team
6 Jim Wood   Seattle, WA 213076   Alki/Rubicon Racing
7 Chad Sullivan   Bellevue, WA 305201   Apex Racing Team
DNF Dana Harper   Spokane, WA 339224   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conrad Kornmann (1 - Cat4)   Seattle, WA 237292   Slalom Consulting Racing
2 Todd Morse Tucker   Seattle, WA 251275   Team Stanley/Pain Cave Productions
3 Martin Turek   North Bend, WA 336434   Audi/Kryki Sports
4 David Meyers (2 - Cat4)   Bellevue, WA 24225   Apex Racing Team
5 Nolan Brady (3 - Cat4)   Steilacoom, WA 329058   Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
6 Ian Mullins (4 - Cat4)   Seattle, WA 25391   Team Stanley/Pain Cave Productions
7 Steven Brady (1 - Cat5)   Steilacoom, WA 337164   Old Town Bicycle (OTB)
8 Michael Hay   Seattle, WA 337596   Husky Cycling - University of Washington/University of Washington-Seattle
9 Jerome Ng (5 - Cat4)   Seattle, WA 331956   
10 Chris Blanton (2 - Cat5)   Sammamish, WA 255135   Lakemont Cycling Club
11 Keelan Christensen (6 - Cat4)   Seatte, WA 345598   Methow Valley Cycling
12 Matthew Leary   Seattle, WA 311391   Audi/Kryki Sports
DNS Paul van Brenk (Cat5)   Seattle, WA 316734   Garage Racing/Team Steam
DNS Chris Baker   Seattle, WA 335620   Apex Racing Team
DNS Nathan Solomon (Cat4)   Seattle, WA 227735   Alki/Rubicon Racing

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Cumming (1 - Cat4)   Seattle, WA 293064   Motofish Racing
2 Calvin Spranger   Seattle, WA 310931   Motofish Racing
3 Landon Sealey   Federal Way, WA 308514   Garage Racing/Team Steam
4 Ludo Max (2 - Cat4)   Seattle, WA 355916   HSP/Herriott Sports Performance
5 Dan Becraft (1 - Cat5)   Seattle, WA 218169   MOOTS
6 Christian Shafer (3 - Cat4)   Redmond, WA 365829   Apex Racing Team
7 Jonathan Barr (2 - Cat5)   Seattle, WA 365923   Garage Racing
8 Joe Malinao   Seattle, WA 368337   
9 Leonard Throop (3 - Cat5)   Eatonville, WA 303323   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Wood   Seattle, WA 309733   Alki/Rubicon Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Nevin   Seattle, WA 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club

Mixed - Wave 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Storrar   Tacoma, WA 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
2 Christopher Cumming   Seattle, WA 293064   Motofish Racing
3 Hahn Rossman   Seattle, WA 147211   Alki/Rubicon Racing
4 Aaron Erbeck   Seattle, WA 214408   Alki/Rubicon Racing
5 Calvin Spranger   Seattle, WA 310931   Motofish Racing
6 jason connell   Lynnwood, WA 305679   Apex Racing Team
7 Bart Sanderson   Seattle, WA 53004   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
8 Landon Sealey   Federal Way, WA 308514   Garage Racing/Team Steam
9 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408   Apex Racing Team
10 Ludo Max   Seattle, WA 355916   HSP/Herriott Sports Performance
11 Jim Wood   Seattle, WA 213076   Alki/Rubicon Racing
12 Larry Baker   University Place, WA 258014   Old Town Bicycle (OTB)
13 Dan Becraft   Seattle, WA 218169   MOOTS
14 Christian Shafer   Redmond, WA 365829   Apex Racing Team
15 Jonathan Barr   Seattle, WA 365923   Garage Racing
16 Michael Weaver   Newcastle, WA 54699   Avanti Racing Club
17 David Stanton   Kenmore, WA 52077   Cucina Fresca Cycling Team/Seattle Super Squadra
18 Heidi Wood   Seattle, WA 309733   Alki/Rubicon Racing
19 Joe Malinao   Seattle, WA 368337   
20 Emily Nevin   Seattle, WA 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club
21 Leonard Throop   Eatonville, WA 303323   
22 Chad Sullivan   Bellevue, WA 305201   Apex Racing Team
DNS Jason Williams   Seattle , WA 241690   Cascade Bicycle Studio/Hup United
DNS James Flynn   Port Orchard, WA 51090   Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Michael Pruitt   Seattle, WA 28784   Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Randy Salamon   Seattle, WA 179918   Stranamanti Cycling
DNF Ross Gilbert   Gig Harbor, WA 275520   
DNF Dana Harper   Spokane, WA 339224   

Mixed - Wave 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conrad Kornmann   Seattle, WA 237292   Slalom Consulting Racing
2 Todd Morse Tucker   Seattle, WA 251275   Team Stanley/Pain Cave Productions
3 Martin Turek   North Bend, WA 336434   Audi/Kryki Sports
4 David Meyers   Bellevue, WA 24225   Apex Racing Team
5 Nolan Brady   Steilacoom, WA 329058   Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
6 Ian Mullins   Seattle, WA 25391   Team Stanley/Pain Cave Productions
7 Steven Brady   Steilacoom, WA 337164   Old Town Bicycle (OTB)
8 Michael Hay   Seattle, WA 337596   Husky Cycling - University of Washington/University of Washington-Seattle
9 Jerome Ng   Seattle, WA 331956   
10 Chris Blanton   Sammamish, WA 255135   Lakemont Cycling Club
11 Keelan Christensen   Seatte, WA 345598   Methow Valley Cycling
12 Matthew Leary   Seattle, WA 311391   Audi/Kryki Sports
DNS Chris Baker   Seattle, WA 335620   Apex Racing Team
DNS Nathan Solomon   Seattle, WA 227735   Alki/Rubicon Racing
DNS Paul van Brenk   Seattle, WA 316734   Garage Racing/Team Steam

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUOREBonk BreakerShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee