Race Results for
Trek Big Ring Classic (WORS 2012 Race #3)
Wausau, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:55:55.6 145071  Rolf Prima / Giant
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:55:56.2 85929  Gear Grinder
3 Mark Lalonde   Madison, WI1:56:19.7 226412  65 Lalonde Bros-T6
4 Corey Stelljes   Madison, WI1:56:51.1 307965  10 The Bike Hub/Specialized
5 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:57:12.6 293999  Culvers Racingp/b Meyer Famil
6 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:57:45.4 258735  Mercy-Specialized
7 Justin Piontek   Madison, WI1:58:38.0 297073  31 The Bike Hub/Specialized
8 Darrin Braun   Waukesha, WI1:59:14.5 285001  Adventure 212/Specialized
9 Isaac Neff   Madison, WI1:59:15.2 200724  52 Williamson Bicycle Works
10 Chad Sova   Thiensville, WI2:02:44.2 189115  49 On The Rivet
11 Ben Koenig   Schofield, WI2:03:01.5 267964  The Bike Hub/Specialized
12 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:04:30.9 212641  62 Polska
13 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:09:56.2 207074  79 Kuhl
14 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:25:32.7 214936  Vision/Wheel &Sprocket
DNF Mike Phillips   Chicago, IL0:00:00.0 84647  Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:33:21.7 296192  107 POLSKA / RMC /T6
2 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:33:23.9 368031  119 Safe Wheels MTB Racing
3 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:37:12.4 293057  104 Wheel and Sprocket
4 Kevin Atkins   Green Bay, WI1:45:13.4 333972  103 The Bike Hub/Specialized Cycli
5 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:45:44.6 350022  101 
DNF Myles Beach   Larsen, WI0:00:00.0 208348  34 Adventure 212/Specialized
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL0:00:00.0 259591  105 Expo

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gehling   Madison, WI2:01:35.8 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
2 Tyler Jenema   Marquette, MI2:02:34.6 241103  20 Kuhl Racingtain
3 Ryan Baumann   Green Bay, WI2:02:52.3 207813  70 Titletown Flyers
4 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:04:25.3 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
5 Carlos Haeckel   Madison, WI2:05:59.9 227622  77 Alterra Coffee/W85
6 Kyle Sarasin   Marquette, MI2:07:36.8 325806  243 penpharm.com
7 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:09:57.8 183953  236 Schwag
8 Travis Johnson   Two Rivers2:11:35.9 377146  19 Heavy Pedal Velo Club
9 Kyle Warras   Waukesha, WI2:12:09.1 280628  69 EXPO Racing
10 Eric Ollis   Houghton, MI2:15:39.6 325658  235 Culvers p/b Meyer family
11 Scott Neperud   Madison, WI2:27:38.1 275059  53 Magnus
DNF Matt Millin   Kenosha, WI0:00:00.0 303243  234 Team Dayrider
DNF Ben Senkerik   Wauwatosa, WI0:00:00.0 294148  18 Vision / Wheel& Sprocket
DNF Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI0:00:00.0 262146  75 Element Mobile
DNF Michael Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 200766  47 South Chicago Wheelman
DNF Joseph Maloney   Milwaukee0:00:00.0 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Lalonde   Ely Mn1:58:38.4 203490  244 LaLonde Bros /T6
2 Brian Heifner   Madison, WI1:59:43.4 176155  42 Magnus
3 Jacob Groethe   Delafield, WI2:01:41.4 74398  233 Badger Velo Club
4 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:03:40.0 247082  61 Fond du Lac Cyclery
5 Trevor Olson   Rochester, MN2:06:02.3 264356  83 Muddy Cup
6 Matthew Omeara   Eau Claire, WI2:07:54.3 367964  246 On THe Rivet
7 Scott Vogelmann   Madison, WI2:07:57.5 143335  73 Trek Midwest
8 Joel Hynes   Wausau, WI2:08:00.3 231653  78 Bikeman.com-Titletown
9 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:09:09.8 356588  16 Erik's Bikes &Boards
10 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:11:10.5 317100  60 Treadhead Cycling
11 Nathan Lillie   Altoona, WI2:12:48.9 313414  245 
12 Adam Swank   Duluth, MN2:13:05.9 231320  247 
13 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:13:54.1 285418  12 Wheel & Sprocket
14 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:14:18.7 93290  32 Magnus
15 Chris Tries   Johnson City, TN2:14:33.0 332900  241 South Short Cydery
16 Michael Humpal   Mundelein, IL2:14:56.0 189221  67 Specialized
17 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:15:34.7 311654  21 Sprocketz
18 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:17:27.8 293537  76 Baraboo Sharks
19 Tim Scanley   Milwaukee, WI2:17:29.6 291820  58 Alterra Coffee
20 Justin Lund   Tomahawk, WI2:21:19.2 216962  237 Bradley Park Trail Crew
21 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:27:09.6 257462  46 Team WORS
22 John Brown   Stevens Point, WI2:27:31.2 279991  231 Wheel & Sprocket
23 David Bender   Kenosha, WI2:30:41.0 260585  95 JVC/Michael's Cycle
24 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:31:20.1 78139  86 OTR
25 James Holmes   Madison, WI2:31:30.1 155854  242 
26 Erik Eiseman   Marseilles, IL2:34:51.5 10604  229 Illinois Valley Cycling Association
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 294041  14 Team 360 / LAXVelo

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:01:33.9 193027  100 Treadhead Cycling
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:05:10.2 256256  88 Wheel Werks/Gore
3 Bill Nigh   West Bend, WI2:07:44.8 197745  48 Team Pedal Moraine
4 Jw Miller   Madison, WI2:08:41.4 233978  99 
5 Josh Shively   La Crosse, WI2:09:47.4 32513  85 Team 360/La Crosse Velo
6 Aaron Swanson   Ashland, WI2:11:18.0 209665  248 Swanson Financial/Ski Hut
7 John Wypiszinski   Appleton, WI2:11:28.0 211571  43 Titletown Flyers
8 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:11:58.4 99459  13 Badger Velo Club
9 Jeremy Peterson   Brevard, NC2:15:42.3 309389  82 
10 Bill Burkholder   Rockford, IL2:16:17.6 296156  27 Kegels
11 Steve Schafer   Barrington, IL2:16:19.0 309583  51 
12 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:18:21.8 253459  84 Team Extreme/Twin Six
13 Mike Bushey   Esko, MN2:21:50.0 82026  232 Ski-Hut
14 Greg Jones   West Allis, WI2:24:39.9 295007  37 
15 Dan Tavela   Franklin, WI2:24:41.2 335156  240 Treadhead Cycling
16 Barry Winters   Nekoosa, WI2:27:37.3 96156  56 Element Mobile/ Brings
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL0:00:00.0 194466  50 Muddy Cup
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI0:00:00.0 166066  17 Team Pedal Moraine
DNF John Lirette   Menomonee Falls, WI0:00:00.0 259146  11 Unattached
DNF Lonie Sauber   Farmington, MN0:00:00.0 314254  238 Leopard/LCR
DNF Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI0:00:00.0 17768  80 Element Mobile/Brings

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL2:08:19.5 259398  23 EXPO
2 Jim Peterson   Edgerton, WI2:19:25.5 154720  15 Michaels/JVC
3 Jeff Sympson   Rockford, IL2:22:05.3 101514  71 Big Ring Flyers
4 Rick Cleary   River Falls, WI2:24:02.7 360952  239 KORC

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI1:43:36.5 309999  1801 KHS Bicycles
2 Jeff Steckbauer (2 - Cat2)   Princeton, WI1:44:01.5 210181  1802 Rib Mnt Cycles
3 Jeff Dullard (3 - Cat2)   Cedar Rapids, IA1:51:19.0 235468  1838 Mercy SPecialized
4 Marty Leum   La Crosse, WI1:56:04.6 377300  1804 Bikes Limited/Scenic Concepts
5 Brian Benson (4 - Cat2)   La Crosse, WI2:04:12.2 240054  1803 Bikes Ltd/Scenic Concepts
6 Nathan Schneeberger (5 - Cat2)   Lake In The Hills, IL1:15:21.7 326150  2808 Johnny Sprockets
7 Dale Crowell (6 - Cat2)   Eau Claire, WI1:15:53.7 375876  2802 
8 Jon Holcomb (7 - Cat2)   Plymouth, WI1:16:55.1 235797  2813 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
9 Mark Meier   Baraboo, WI1:17:40.3 116308  2819 Baraboo Sharks
10 Chris Krenz   1:17:48.5  2831 
11 Bruce Van Epps   1:20:11.1  2811 BikesLtd/ScenicConcepts
12 Marcus Steele (8 - Cat2)   De Pere, WI1:20:37.8 342514  2803 Titletown Flyers
13 Aaron Fleming (9 - Cat2)   Rockford, IL1:21:02.6 210500  2804 First Supply
14 Mark Szudrowitz (10 - Cat2)   Jackson, WI1:22:33.4 317242  2815 Extreme
15 Darrin Kolka   1:22:53.9  2818 
16 Eric Johnson   1:23:02.4  2809 Titletown Flyers
17 Jamie Thiel   1:23:51.1  2835 
18 Gerald Sorce (11 - Cat2)   Hartford Wi1:23:55.3 375114  2806 2DSShape Shifters
19 Mark Schindel   1:24:18.0  2817 Big Ring Flyersd
20 Garrison Gless   1:25:07.9  2810 2DSS
21 Chad Hoppe   1:25:47.6  2816 Fond du Lac Cyclery
22 Bryan Feltz   1:25:50.0  2833 
23 Adam Huber   1:26:30.1  2837 
24 Kent Kallsen (12 - Cat2)   Jefferson, WI1:26:51.6 374654  2821 Design Concepts
25 Kenny Dretzka   Mukwonago, WI1:27:56.2 371040  2820 Cyclopath
26 Todd Nutter (13 - Cat2)   Milwaukee, WI1:29:02.6 342136  2801 Eriksen Cycles
27 Gregory Molnar   Lake Zurich, IL1:34:54.5 326804  2832 Flatlandia
28 Rob Schuette   1:41:48.4  2805 Heavy Pedal Velo
29 Jacob Glatt   1:47:35.3  2836 Title Town Flyers
DNF Matthew Knowles   Batavia, IL0:00:00.0 314964  2814 Team All Spoked Up
DNF Matthew Lanser   0:00:00.0  2812 Titletown Flyers
DNF Samuel Hughes   0:00:00.0  1837 EC Velo

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Weinberg (1 - Cat1)   Boulder, CO1:40:07.3 306485  1904 5Nines
2 Joshua Blum (1 - Cat2)   La Crosse, WI1:41:40.3 3998  1910 Team 360 / Mt Borah
3 Kevin Roytek   1:42:11.2  1941 Spring Street Sports
4 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:42:30.1 190491  1912 Team 360/LaxVelo
5 Mark Melton (2 - Cat2)   Belvidere, IL1:43:50.0 347454  1905 Kegels
6 Rodney Moon (3 - Cat2)   Blair, WI1:44:58.2 243112  1908 
7 Christopher Magyar   1:45:12.0  1939 EC Velo
8 Adam Heil   1:45:39.7  1942 
9 Scott Anderson   1:47:25.8  1940 
10 Steve Jeske   1:50:24.5  1903 Pedal Moraine
11 Jesse Jaehnig (4 - Cat2)   Cleveland, WI1:51:35.8 297773  1902 Bikes Limited
12 Steven Schaefer (5 - Cat2)   Port Washington, WI1:52:14.6 361743  1906 
13 Aaron Mock   Lake Mills, WI1:10:04.0 77185  2934 Trek Bicycles
14 Michael Owens   1:14:35.3  2918 Alterra MTB Team
15 Wade Flisram (6 - Cat2)   Onalaska, WI1:15:13.5 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
16 John Grosz (7 - Cat2)   Fond Du Lac, WI1:17:19.7 350930  2917 Waupun Road Warriors
17 Jeff Schneider   1:18:29.3  2936 
18 Andy Borell (8 - Cat2)   Ripon, WI1:18:31.1 269270  2910 Attitude Sports
19 Dave McCloud   Madison, WI1:18:49.5 239833  2904 Chain Smokers
20 Russell Bernard   1:19:22.5  2932 
21 Mark Cheyne   Madison, WI1:19:52.8 351538  2914 Muddy Cup
22 Andy Trewyn   Waupun, WI1:23:51.7 360078  2913 Waupun Road Warriors
23 Andrew Spahr   1:25:21.0  2935 Bens Cycle
24 Andy Swartz (9 - Cat2)   Madison, WI1:27:13.8 34769  2909 Brazen Dropouts
25 Garrick Dixon   Manlius, NY1:29:03.3 288379  2931 
DNF Brent Palmer   0:00:00.0  1913 Titletown Flyers
DNF Timothy Willcox (Cat2)   Madison, WI0:00:00.0 326756  1911 Magnus
DNF Adam Schinker   Waukesha, WI0:00:00.0 250576  2903 
DNF Jeremy Jonas   Wausau, WI0:00:00.0 296910  2902 
DNF Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI0:00:00.0 343722  2916 Team Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Franson   1:52:16.1  1301 Rasta/Bikes+Boards
2 Collin Kytta   Negaunee, MI1:12:29.9 379532  2157 Culvers PB Meyer
3 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:13:51.6 377705  2071 
4 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:14:51.8 350036  2222 
5 Christopher Osborne   Mequon, WI1:16:07.2 299939  2004 Team Extreme
6 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:16:50.4 318684  2104 
7 Braxton Hjelle   1:19:53.2  2482 
8 Erik Beckman   1:24:16.1  2479 Stadium Bike
9 Curt Hemphill   1:25:32.5  2440 
10 Michael Hunter   1:26:12.4  2484 Rasta
11 Chris Dominski   1:31:49.4  2457 CORBA
12 Chase Osborne   Mequon, WI1:34:33.2 299940  2003 Team Extreme
13 Dylan Luebbe   1:38:07.2  2435 Ski Hut
DNF Isaac Wendt   0:00:00.0  2483 Rasta

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherven   1:44:54.9  1042 Bikes Limited Senic Outlook
2 Sam Geyer   1:53:58.9  1275 Wheel & Sprocket
3 Chris Harrison   Green Bay, WI1:54:18.9 296466  1052 Eriksen Cycles
4 David Carew   San Diego, CA1:13:32.4 68198  2138 UW-Stout Cycling Club
5 Josh Rupnow   1:14:40.3  2195 Team Extreme
6 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:15:10.6 401250  2182 Team AttakTiks
7 Cory Marty   Plover, WI1:15:10.7 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
8 Taylor Kimberly   Madison, WI1:15:10.9 379131  2150 Eriks Bike Shop
9 Robert Gingg   Phoenix1:17:56.0 375122  2449 
10 Jordan Boyea   Wausau, WI1:18:15.4 380303  2081 Sprocketz
11 Alex Imhoff   Grafton, WI1:44:37.2 309323  2461 Team Extreme
12 Seth Schulz   1:46:42.2  2489 
DNF Luke Schuttenhelm   0:00:00.0  2467 Three Sixty

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Street   Sheboygan, WI1:37:04.9 219245  1046 Kuhl / Rocky Mtn
2 Peter Coenen   1:40:11.8  1264 Northstar Endurance
3 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:41:03.1 302088  1029 Team Pedal Moraine
4 Cory Samz   Madison Wi1:41:20.9 384848  1053 Heavy Pedal
5 Tony Wagner   West Bend, WI1:42:07.0 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
6 Mitch Plout   Appleton, WI1:42:23.1 186875  1291 
7 Daniel Gjertson   1:44:00.8  1266 
8 Carl Morse   Appleton, WI1:45:06.3 198232  1068 Wheel & Sprocket
9 Ben Neubauer   1:45:53.3  1067 The Bike Hub Specialized
10 Danny Sonnentag   Madison, WI1:46:00.3 419030  1296 
11 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:46:04.1 24201  1268 Heavy Pedal Velo Club
12 Brandon Teske   1:47:24.0  1297 Titletown Flyer
13 Connor Omeara   1:47:36.0  1299 OTR
14 Patrick Scheibel   Jefferson, WI1:48:19.4 309462  1003 2 Rivers Racing
15 Daniel Hanson   1:49:56.7  1294 
16 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:58:35.9 289953  1021 Titletown Flyers
17 Kyle Curran   1:59:08.1  1272 
18 Sam Janicki   2:14:58.8  1273 
19 Tristan Brown   Madison1:13:27.8 377335  2452 Timex Team
20 Patrick Blakeslee   1:15:51.9  2084 
21 Brian Paterson   Lakemoor1:16:14.7 397513  2200 Team AttakTiks
22 Martin Reza   1:16:34.1  2149 
23 Joseph Valen   1:17:47.1  2010 =w=
24 Brad Stankowski   1:18:53.3  2474 Titletown Flyers
25 Michael Joachim   1:18:58.7  2431 
26 Bill Schultz   Missoula, MT1:19:00.5 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
27 Matthew Plummer   1:19:01.2  2015 JVC/Michaels Cycles
28 Cody Gunst   Hartford, WI1:20:11.6 246370  2471 Infinit Nutrition/Precise Perf
29 David Smuhl   1:22:15.2  2446 EC Velo
30 Jason Carr   1:26:03.9  2466 ISCORP
31 Paul Westberg   Lomira, WI1:26:17.3 373461  2143 Titletown Flyers
32 Chad Vincent   1:34:14.7  2476 
33 Erick Jensen   2:04:56.5  2488 
DNF Jason Johnson   0:00:00.0  2429 midwest security

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Schreiber   Theresa, WI1:37:01.1 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
2 Eric Stull   La Crosse1:38:25.6 288265  1060 Team 360 / LAXVelo
3 Mikey Verhagen   Allouez, WI1:40:30.2 221776  1047 KS Energy Services / Team Wisc
4 Aaron Sturgis   Eau Claire, WI1:41:19.9 346342  1265 Twin Six
5 Dan Johnston   1:42:27.8  1015 Bone and Joint
6 Jason Vayre   Marquette1:42:48.2 361455  1290 Discover Chiropractic
7 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:42:53.3 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
8 Rennis Delgado   1:45:12.2  1055 Funk Cycles
9 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:45:53.2 291373  1278 Twin Six
10 Chris Cook   1:46:36.9  1306 Bikes-N-Boards
11 Bill Schwalbe   1:47:23.5  1270 
12 Kyle Williams   Iowa City, IA1:49:31.0 239639  1282 Iowa City Cycling Club
13 Joshua North   Bayside, WI1:49:50.9 262938  1063 Northstar Endurance
14 Jeremy Vogels   Green Bay, WI1:51:33.6 200919  1048 
15 Chad Tucker   Fox Point, WI1:11:39.9 266824  2097 my wife inc.
16 Jason Gibson   1:11:40.1  2106 Gear N Up
17 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL1:11:55.3 350446  2092 Area 51
18 Neil Jurgella   1:12:00.5  2451 Erik's Bike Shop
19 Mike Williams   Roscoe, IL1:12:28.2 374728  2027 First Supply
20 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:13:12.1 376571  2142 Element Mobile
21 Jonathan Hage   Racine1:14:07.5 372670  2132 RPM Belle City Bikers
22 Jason Zahrt   1:14:44.1  2480 
23 Rusty Daines   Lacrosse, WI1:14:56.2 297207  2433 Muddy Cup
24 Mike Roethel   Oostburg, WI1:16:23.6 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
25 Josh Zalewski   1:16:48.3  2051 First Supply
26 Nick Theodoru   1:17:33.5  2442 Titletown Flyers
27 Jason Dahlby   1:17:33.8  2099 Bikes Ltd/J.F.Brennan
28 Joe Vanderpuy   1:17:40.4  2036 team cthulu
29 Erik Backhaus   1:18:33.3  2033 Eriksen Cycles
30 Randall Koplin   Middleton, WI1:19:26.3 350528  2478 
31 Joshua Wood   Rockford, IL1:20:35.8 366280  2052 First Supply
32 Jamie Prange   1:20:43.0  2141 Fly'in Bry'in
33 Justin Schroeter   Hartford, WI1:20:44.0 374924  2050 team pedal moraine
34 Elginn Cordes   Dakota, MN1:22:18.7 357632  2129 667 Industries
35 Andrew Wegner   Green Bay1:22:32.7 378144  2074 Titletown Flyers
36 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:24:35.4 350016  2121 Heavy Pedal Velo Club
37 Jack Schmiege   1:24:56.1  2439 
38 Ben Agnew   1:32:19.7  2463 
39 Jesse Wellhoefer   1:52:47.2  2487 
DNF Neil Zacharek   0:00:00.0  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN1:40:10.7 116933  1298 GFYS Racing
2 Erin Sikora   Green Bay, WI1:40:28.0 291867  1077 Bike Hub / Spesh
3 Eric Stanke   Green Bay, WI1:40:51.4 371054  1112 Funk Cycles
4 Kevin Pomasl   Wausau, WI1:42:05.5 261266  1305 KS Energy Services / Team Wisc
5 Mark Morgan   Madison, WI1:42:32.3 239705  1011 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Dan Wierzba   1:42:42.5  1045 Rib Mountain Cycles
7 Stijn Devolder   1:42:46.1  1303 Daecesixer
8 John Hughes   Random Lake, WI1:42:49.5 296482  1035 Team Pedal Moraine
9 Brett May   Geneva, IL1:42:51.8 378689  1012 Team All Spoked Up
10 Jimmy Toombs   Madison, WI1:43:17.3 309850  1043 Eriks Bikes n Boards
11 Tyler Grenzow   1:43:48.0  1293 KORC
12 Troy Schaden   Oconto, WI1:43:48.5 346728  1119 Funk Cycles ofWisconsin
13 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:46:17.3 293518  1025 Treadhead Cycling
14 Matthew Block   Schofield, WI1:46:59.3 216921  1271 Bikeman.com
15 Christopher Richmond   Manitowoc1:48:18.3 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
16 Peter Cherchian   Verona, WI1:50:14.9 135570  1050 Chainsmokers
17 Nathan Tock   La Crosse, WI1:52:11.6 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
18 Eric Olson   1:59:27.9  1280 
19 Clayton Chase   Mequon, WI1:11:18.2 246297  2465 Race p/b geargrinder
20 Matt Chmielewski   1:12:24.6  2426 Bikes Ltd / Scenic Concepts
21 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:13:01.0 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
22 Justin Fredricks   1:15:36.1  2425 
23 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:15:56.2 345440  2006 Safe Wheels MTB racing
24 Jason Mork   1:16:15.2  2025 Point Pursuit
25 Ben Leach   La Crosse, WI1:16:25.1 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
26 Nathan Phelps   De Pere, WI1:17:35.8 272098  2008 Big Ring Flyers
27 Nicholas Armstrong   1:17:45.9  2083 Alterra MTB
28 Darin Olski   1:18:13.5  2094 Cranked Bike Studio
29 Bryan Lau   1:18:23.2  2445 
30 Greg Hewitt   1:21:13.1  2043 
31 Michael Gordon   Highland Park, IL1:21:52.3 350616  2108 Alberto's
32 Nate Andrews   1:22:26.5  2090 Alterra Coffee
33 Jonathan Lavelle   Eau Claire, WI1:22:35.4 378643  2438 CORBA
34 Adam Handt   Machesney Park, IL1:22:50.2 365790  2117 First Supply
35 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI1:23:03.7 284582  2119 GenX Cycling
36 Jim Scharlau   1:25:00.3  2137 JVC / Michael's Cycles
37 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:25:01.9 338872  2002 Ionic Cycling
38 Rob Willmas   1:25:19.3  2462 
39 Matthew Forst   1:39:34.1  2159 
DNF Matthew Gibson   0:00:00.0  1283 
DNF Michael Schwenzen   0:00:00.0  2437 
DNF Chris Roddick   Fort Atkinson, WI0:00:00.0 339424  2031 2 Rivers Racing
DNF Mike Mennenoh   0:00:00.0  2447 Tread Head Cyclng

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi1:37:54.3 372524  1285 Funk Cycles
2 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:40:36.4 185684  1036 Team Seven Cycles
3 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:42:21.1 227409  1061 Baraboo Sharks
4 Joe Villalobos   Racine, WI1:43:15.6 373251  1037 RPM / Belle City Bikers
5 Chris Fellows   Genoa, IL1:44:02.9 280824  1001 Team WORS
6 Jack Zabrowski   1:44:46.0  1276 Buckets of Blood
7 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:44:47.8 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
8 Sean Miller   1:44:54.8  1028 JVC/Michael's Cycle
9 Gary Ehrike   Marathon, WI1:45:00.1 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
10 Jason Ruesch   Medford, WI1:45:00.5 319028  1017 RMC
11 Damian Budzinski   1:47:09.4  1287 Overdrive
12 Scott Shapiro   Madison, WI1:51:00.4 32303  1302 Magnus
13 Curt Demott   1:52:20.5  1100 Titletown Flyers
14 Marvin Wanders   La Crosse, WI1:54:16.7 378745  1066 Team 360
15 Mike Worland   Arbor Vitae, WI1:56:02.4 359736  1014 Big Ring Flyers
16 Paul Knoll   Combined Locks, WI2:08:59.2 51787  1284 Diablo Cycling
17 Fred Bexell   1:11:50.3  2448 IF Kamratarna
18 Michael Carney   Yorkville, IL1:12:57.7 253115  2001 Flatlandia
19 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL1:13:43.6 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks
20 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:16:05.9 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
21 Chan Barden   Manitowoc, WI1:16:38.8 344212  2114 Heavy Pedal Velo Club
22 Michael Cudahy   Glendale, WI1:17:39.4 356981  2164 Velocause
23 Brian Coppock   Green Bay, WI1:18:19.8 348282  2144 Titletown Flyers
24 Ernie Luedke   1:18:23.0  2456 Red Eye Brewing
25 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:18:24.1 342844  2032 owtlaw racing
26 Ruben Valdez   1:18:47.6  2450 
27 Todd Schmidt   1:19:01.0  2161 Vision / Wheel& Sprocket
28 Jeff Bublitz   1:19:22.4  2089 Gen X
29 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:19:26.6 230862  2049 Alterra Coffee
30 Todd Olund   1:19:49.2  2023 
31 Dean Kahl   Verona, WI1:20:21.6 77946  2453 Chainsmokers
32 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:20:43.5 311890  2018 Team Pedal Moraine
33 Randy Snyder   Dixon, IL1:21:22.3 126893  2030 
34 Steve Davidson   De Pere, WI1:21:34.5 294363  2012 Titletown Flyers
35 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:21:35.1 372552  2473 Funk Cycles
36 Andrew Jennings   Menasha, WI1:22:35.6 105632  2162 Element Mobile
37 Todd Mertz   Appleton, WI1:24:56.4 163283  2469 
38 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:25:05.9 293921  2123 Big Ring Flyers
39 Don Iwen   Milwaukee1:25:40.8 208154  2021 Alterra Coffee
40 Phil Taylor   1:31:52.1  2475 
41 Martin Fenol   1:34:10.1  2492 
42 Michael Gerlach   1:36:56.1  2486 Bonk
43 Troy Olm   Madison, WI1:40:18.8 297065  2131 Chainsmokers
44 Randy Borzych   1:43:41.3  2460 
DNF Robert Sorenson   Green Bay, WI0:00:00.0 361260  2048 Big Ring Flyers
DNF Greg Cullen   Menasha, WI0:00:00.0 53729  1269 Diablo Cycling
DNF Brian Christensen   Sheboygan, WI0:00:00.0 53856  1065 
DNF Randy Johnson   Two Rivers, WI0:00:00.0 369449  2199 Heavy Pedal Velo Club
DNF Michael Anderson   0:00:00.0  2470 Team Happy

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Hubley   Appleton, WI1:39:02.7 277187  1281 
2 Stephen Kobs   1:41:07.7  1004 Team Pedal Moraine
3 Ken Naef   Green Bay, WI1:41:46.6 304889  1002 Titletown Flyers
4 Sean Shields   Milwaukee, WI1:41:51.0 76735  1056 Team Pedal Moraine
5 Jack Nielsen   Racine, WI1:42:08.6 150412  1277 RPM-Bell City
6 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:43:14.1 210815  1111 Team Pedal Moraine
7 Christopher Berge   Madison, WI1:44:38.4 280201  1022 Magnus
8 Tim Wilkie   1:46:29.7  1295 Riverbrook Bike + Ski
9 Robert Schlegel   Janesville, WI1:47:25.9 265144  1030 JVC/Michael's Cycles
10 Jesse Sharp   Green Bay, WI1:48:43.8 313110  1064 The Bike Hub/Specialized
11 Lloyd Cate   Appleton1:52:11.7 380221  1059 Team WORS
12 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI1:55:29.6 61542  1267 
13 Jesse Kusserow   2:25:55.6  1058 
14 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:12:55.3 331674  2155 Activator Cycle Club
15 Mark Adams   1:13:09.2  2135 Chainsmokers
16 Scott Nyland   Madison, WI1:13:17.5 351518  2111 Magnus
17 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:14:22.4 376933  2098 Funk Cycles / JB Cycles
18 Robert Zimmerman   North Conway, NH1:14:31.4 116427  2151 Pedal Moraine
19 Pj Braun   Manitowoc, WI1:16:02.5 365893  2115 Heavy Pedal Velo Club
20 Jody Arlen   Wausau, WI1:16:47.6 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
21 Clive Warren   Saint Charles, IL1:17:09.8 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing
22 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:17:26.6 70548  2037 TitleTown Flyers
23 Larry Hipps   1:17:30.4  2039 Pedal Moraine
24 Edward Piontek   Wabeno, WI1:17:37.8 297068  2086 Titletown Flyers
25 Troy Sable   West Bend, WI1:18:07.8 361674  2059 
26 Matt Hattenhauer   1:18:38.4  2443 
27 Dave Reich   Pine River, WI1:18:42.2 292243  2075 Team Extreme
28 Kurt Strohmeier   St Paul, MN1:18:51.0 173340  2477 The Bicycle Chain
29 John Gretzinger   Greenville, WI1:20:49.1 46604  2153 
30 Christopher Osborne   Mequon, WI1:23:11.1 302639  2154 Team Extreme
31 Alan Kinnaman   Madison, WI1:23:21.8 309614  2116 
32 Demetrius Banks   Onalaska1:24:15.8 375316  2152 Team 360 / LaxVelo
33 Robert Groshek   1:25:04.5  2444 
34 Scott Noffke   1:27:07.5  2217 CORBA
35 Jeff Wren   West Bend, WI1:27:57.1 297072  2060 Team Extreme
36 Mike Loretz   1:28:58.7  2455 
37 Dave Geyer   Green Bay, WI1:30:10.7 241228  2459 
DNF David Bluestein   0:00:00.0  2423 Doctors Roboto
DNF Kevin Lisowe   Plymouth, WI0:00:00.0 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Dan Getzen   0:00:00.0  2063 Tread Head Cycling
DNF Mike Schmidt   0:00:00.0  2432 
DNF Mike Daish   Chicago, IL0:00:00.0 375452  1007 
DNF Barry Campbell   0:00:00.0  2430 CRANKED Bike Studio

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:40:49.1 278570  1023 Overdrive
2 David Poulton   Lake Forest, IL1:42:47.1 28536  1019 Activator Cycling Club
3 Thomas Tio   1:44:42.4  1288 Overdrive
4 Gary Meader   La Crosse, WI1:44:49.7 356637  1062 Team 360
5 John Timm   Germantown, WI1:46:42.9 209235  1044 Team Extreme
6 Kent McDaniel   Altoona, WI1:47:24.1 23374  1304 Spring Street Sports
7 Bob Boone   Eau Claire, WI1:48:53.4 4227  1069 
8 Donald Carr   Wauwatosa, WI1:49:05.5 185458  1110 IS Corp
9 Dan Millin   1:54:47.0  1274 Team Day Rider
10 Larry Reimer   1:55:23.3  1039 JVC / Michael's Cycles
11 Ken Kuehn   Oshkosh, WI1:55:23.5 317528  1263 Red line Tri Club
12 Brad Tennis   1:56:16.4  1054 Sharks
13 Larry Fish   Provo, UT2:03:14.4 77752  1286 
14 Todd Wanous   Eau Claire, WI2:05:25.6 99586  1289 
15 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:14:43.8 296195  2454 Attitude Sports
16 Michael Giesen   1:14:55.5  2158 Title Town Flyers
17 Jerry Leair   1:15:40.2  2156 Vision
18 Dave Wall   1:15:55.8  2022 Pomps
19 Todd Fletcher   Waterford, WI1:16:52.0 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
20 Steve Cummins   Slinger, WI1:17:35.7 311949  2046 Team Pedal Moraine
21 Kent Jenema   Gwinn, MI1:18:33.2 375524  2040 penpharm.com/ACE hardware
22 Tom Wendland   Port Washington, WI1:18:55.7 262569  2035 Team Extreme
23 Dave Diamond   1:19:04.2  2136 Alterra
24 Joseph King   Madison, WI1:19:04.7 190745  2424 Brazen Dropouts
25 Timothy Wateski   1:19:12.5  2017 
26 Steve Kapaun   Hudson, WI1:19:29.3 118725  2087 Team Extreme
27 Dustin Vande Zande   Waupaca, WI1:19:43.5 323006  2120 Safe Wheels
28 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:19:48.3 259757  2163 Alterra MTB
29 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:20:25.6 378294  2428 Chicago Area Mountain Bikers, Inc. - South Chapter
30 Bill Styer   Sheboygan, WI1:20:50.5 340862  2069 
31 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:20:55.9 377639  2056 Element Mobile
32 Steve Drecoll   1:21:31.0  2130 Activator Cycles
33 Jeff Greatens   1:21:34.7  2436 
34 Scott Foate   Madison, WI1:22:13.5 320730  2468 
35 George Doty   Berlin, WI1:22:14.5 320626  2146 SAFE WHEELS
36 Mike Morrison   1:22:57.7  2485 
37 William Peters   1:23:01.7  2067 Titletown Flyers
38 Jay Gunderson   1:23:05.4  2072 team SUDS
39 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:23:48.2 288510  2019 Team Extreme
40 John Klug   1:24:25.7  2491 
41 Mike Brauer   1:25:09.0  2133 Heavy Pedal Velo Club
42 Warren Fowler   Green Bay, WI1:25:35.1 237504  2013 TitleTown Flyers
43 Bob Ferrara   1:25:55.9  2458 
44 Frank Sniadajewski   1:26:06.5  2095 Point Pursuit
45 Stephen Week   Bloomer, WI1:26:09.5 190236  2472 
46 Mike Miller   1:26:25.7  2113 team skunk
47 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:26:48.0 258036  2058 Tread Head Cycling
48 James Mistark   Marinette Wisconsin1:26:55.4 370790  2082 Titletown Flyers
49 Mike Sherman   Box Elder, SD1:27:12.3 225605  2096 29nSNGL
50 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:28:20.0 296455  2134 JVC / MichaelsCycles
51 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:30:31.8 227555  2079 
52 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI1:30:33.8 225447  2093 Broken Spoke
53 Jim Splittgerber   1:31:13.6  2427 Wheel and Sproket
54 Erick Braaksma   1:32:50.3  2148 Element Mobile
55 Dennis Malmanger   Janesville, WI1:33:19.4 376527  2464 Michael's Cycles
56 Frank Lobello   Gurnee, IL1:33:31.6 296152  2047 Muddy Cup
57 John Hemphill   1:35:44.2  2441 
58 James Heinecke   Sheboygan, WI1:36:30.0 241024  2124 R.Thumb-Wrist Fracture
59 Randy Borst   1:36:30.6  2024 Titletown Flyers
60 Gary Smits   Green Bay, WI1:48:07.4 190487  2077 Titletown Flyers
61 Paul Traeger   1:48:37.8  2066 Team Extreme
62 Terry Wellhoefer   1:52:07.1  2490 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Karinen   Painesdale, MI1:14:07.3 349186  2101 Cross Country Sports
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI1:17:03.5 303828  2091 Treadhead Cycling
3 Nathan Knowles   Batavia, IL0:51:00.0 314966  4063 All Spoked Up
4 Kyle Kargel   Baraboo, WI0:52:39.9 348140  4056 Baraboo Sharks
5 Caleb Swartz   Madison, WI0:52:42.6 286165  4060 Brazen Dropouts
6 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:54:06.8 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
7 Anna Poulton   Lake Forest, IL0:55:29.9 303727  4100 Expo
8 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:57:25.2 296042  4047 FCYCT - The Scarlet Knights
9 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:05:33.8 317350  4071 Bikes Ltd/Scenic Concepts
10 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:09:00.6 297081  4008 FCYCT/Scarlet Knights
11 Daxton Mock   Lake Mills, WI0:26:43.4 380296  6158 
12 Calhan Norman   Port Washington, WI0:27:04.9 361008  6016 Team Extreme
13 Owen Reich   0:27:06.3  6015 Team Extreme
14 Alexander Halfman   Greenville, WI0:27:31.7 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
15 Christian Pieper   Kohler, WI0:27:36.6 378654  6048 Just Drive
16 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:27:46.3 297673  6032 South Chicago Wheelman
17 Erik Rauland   0:27:51.0  6150 
18 Cole McDicken   Appleton, WI0:29:05.5 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
19 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:29:09.1 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
20 Aaron Smith   Appleton, WI0:29:21.7 352126  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
21 Dan Dominski   0:29:23.1  6165 CORBA
22 Joe Phillips   0:29:50.7  6143 
23 Jack Jennings   Asheville, NC0:29:56.3 17760  6141 
24 Ben Iesalnieks   0:30:18.9  6132 
25 Victor Anderson   0:30:20.3  6152 Rib Mountain Cycles
26 Ben Smith   Appleton, WI0:31:02.0 352134  6035 FCYCT-The Scarlet Knights
27 Sethan Cate   0:31:15.3  6054 WORS
28 Camden Jackson   0:31:20.6  6139 
29 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:31:59.2 353908  6052 Team Extreme
30 Bennet Gassner   0:32:09.6  6155 
31 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:32:14.4 353906  6043 Team Extreme
32 Gabriel Barden   0:32:28.3  6045 Heavy Pedal Velo Club
33 Zack Kargel   Baraboo, WI0:32:32.6 348136  6039 Baraboo Sharks
34 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:32:36.0 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
35 Grant Slocum   0:33:06.5  6033 FCYCT - The Scarlet Knights
36 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:33:15.5 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
37 Jacob Royston   0:33:17.2  6140 
38 Clay Lemke   0:34:07.4  6049 FCYCT-The Scarlet Knights
39 Jacob Lemke   0:34:08.5  6051 FCYCT-The Scarlet Knights
40 Reed May   Geneva, IL0:34:12.2 349886  6010 Team All Spoked Up
41 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:34:28.5 380580  6020 SCARLET KNIGHTS
42 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:34:32.4 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
43 Liam Cate   0:34:44.9  6055 Chain ReactionCycling
44 Elliot Harold   0:35:07.0  6057 Activator Cycle Club
45 Porter Thorpe   Wausau, WI0:35:10.6 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
46 Sam Komoroske   0:35:11.0  6149 Trail Genius
47 Ashton Catteruccia   0:35:12.9  6027 
48 Anders Davidson   De Pere, WI0:35:17.8 343542  6059 Titletown Flyers
49 Connor Luedke   0:35:22.1  6163 
50 Griffin May   0:35:45.1  6011 Team All Spoked Up
51 Henry Knoll   0:36:04.6  6157 
52 Jack Sheridan   0:36:20.1  6129 
53 Sam Spende   0:36:31.7  6146 
54 Benjamin Eben   0:37:13.7  6148 
55 Collin Neuser   Mosinee, WI0:37:14.5 374521  6022 Rib Mountain Cycles
56 Dylan Waldner   0:37:44.4  6134 
57 Elijah Johnson   0:37:47.0  6135 
58 Brennan Cate   0:37:50.5  6056 Chain ReactionCycling
59 Jack Scharlau   0:38:44.4  6145 
60 Stephen Liepert   0:39:29.6  6018 Team Pedal Moraine
61 Jacob Mork   Greenville, WI0:39:34.6 375803  6007 The Scarlet Knights
62 Benjamin Schwartzbauer   0:40:47.4  6161 FCYCT
63 Tyler Holden   0:43:01.0  6040 Treadheads
64 Isaac Johnson   0:45:10.8  6153 
65 Tommy Rose   0:45:12.9  6164 
66 Eli Lemke   0:45:30.5  6050 FCYCT-The Scarlet Knights
67 Austin Matuszak   0:46:34.2  6154 
68 Nathan Hagstron   0:49:37.0  6147 
69 Nathaniel Osborne   Mequon, WI0:50:02.5 379128  6136 Team Extreme
70 Jaden Kowalke   0:50:03.1  6166 
71 Alex Gordon   Park City, UT0:50:23.0 249873  6144 Alberto's
72 Justin Munzur   Brookfield0:51:16.9 365809  6133 Cafe De Arts Roastery
73 Nick Richey   0:54:57.7  6162 
DNF Cade Haas   Greenville, WI0:00:00.0 376310  6008 The Scarlet Knights
DNF Evan Howell   0:00:00.0  4029 
DNF Jonathan Nelson   0:00:00.0  6130 
DNF Ethan Haas   Greenville, WI0:00:00.0 376309  6009 The Scarlet a Knights
DNF Johhny Mack   0:00:00.0  6137 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Steig   Janesville, WI0:47:58.1 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
2 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:48:03.9 377766  4004 
3 Nathan Hofmeister   0:52:41.2  4073 
4 Andy Summers   0:52:41.6  4079 
5 Alex Oberthaler   Stevens Point, WI0:54:25.0 382114  4048 WORS DEVO
6 Daniel Buckler   0:54:48.3  4077 Kegels
7 Chris Raatz   0:55:19.5  4041 Team WORS
8 Cole Huffman   0:55:58.9  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
9 Rowan Norman   Port Washington, WI0:56:35.6 329464  4019 Team Extreme
10 Ben Nelson   0:56:38.4  4346 CORBA
11 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI0:56:47.7 317236  4083 
12 Ethan Shandonay   0:57:12.6  4297 
13 Colton Nelson   0:57:13.9  4321 Colton Nelson
14 Jack Davies   Stevens Point0:59:17.8 380302  4052 WORS DEVO
15 Matthew Riebe   Wisconsin Rapids, WI1:00:00.1 382113  4067 element mobile/bring's
16 Justin Wentworth   Frisco, CO1:00:51.5 54968  4040 FCYCT-The Scarlet Knights
17 Mitch Elliott   1:01:02.6  4337 
18 Patrick Brown   Boulder, CO1:03:32.9 144927  4315 
19 Nicholas Koenig   1:04:49.9  4089 Titletown Flyers
20 Andrew Willson   1:04:50.1  4296 
21 Cory Griffith   Borger, TX1:06:18.1 377019  4075 Kegels
22 Casey Grapsas   Stevens Point, WI1:07:59.4 382110  4078 
23 Demetrio Velazco   1:13:26.7  4044 
24 Joseph Masterson   1:15:51.6  4076 kegels
DNF Adam Fleming   0:00:00.0  4051 Team WORS

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riley Egger   0:49:34.8  4318 
2 Christopher Drew   0:50:44.0  4314 UW-La Crosse Cycling Club
3 Chuck Girkins   0:51:04.3  4059 Wade'z Bike Shop
4 Sam Schneider   0:51:05.6  4357 Sprockets
5 Kade Stackman   Plover, WI0:51:33.8 321898  4343 
6 Michael Elsbury   Edgerton, WI0:51:58.1 380252  4034 2 Rivers Racing
7 Isaiah Schwinn   Janesville, WI0:52:05.4 380301  4010 michael's cycles
8 Brent Williams   0:52:29.6  4333 
9 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:53:13.7 378793  4013 Honey Stinger
10 Jared Brodjeski   0:54:05.1  4359 Virgil Production
11 Andy Smedegard   0:54:37.6  4347 365racing.net
12 Tim Lawrence   0:55:48.9  4360 
13 Jordan Jazdzewski   0:56:57.4  4312 
14 John Hocker   0:57:19.6  4310 
15 Matthew Kletti   Appleton, WI0:58:18.3 358867  4341 
16 Matt Jacobson   0:59:07.3  4091 Team Extreme
17 Eric Koehler   0:59:24.4  4849 365Racing.net
18 David Powell   Longmeadow, MA0:59:31.0 253074  4845 Broken Spoke Bike Studio
19 Benjamin Firgens   0:59:31.4  4327 
20 Chris Paulson   Albuquerque, NM0:59:39.9 153649  4837 
21 Joe Paczkowski   1:05:30.6  4348 
22 Aaron Frink   Madison, WI1:06:26.6 377912  4031 
23 Warren Harms   1:07:48.4  4353 
24 Zach Frankowski   Hartland, WI1:12:55.8 374858  4042 PwnyXpress
25 Shane Stuard   1:15:31.1  4843 Team Moose
DNF Jonathan Krieg   0:00:00.0  4066 Iron Taint
DNF Joe Guse   0:00:00.0  4039 Team WORS
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dokman   Deerfield, WI0:50:35.4 381508  4092 
2 Chad Juel   La Crosse, WI0:51:19.2 382112  4086 
3 Joshua Bach   Allison Park, PA0:51:34.1 274246  4344 
4 Kurt Pulvermacher   0:52:47.5  4847 
5 John Johnson   0:53:14.4  4325 
6 Jake Miller   Spearfish, SD0:53:16.6 266137  4032 Series No. 4032
7 George Kapitz   0:53:36.0  4068 Broken Spoke Bike Studio
8 David Mayer   0:53:36.1  4838 
9 Josh Johnson   Antigo Wi0:55:02.7 378747  4305 Broken Spoke Bike Studio
10 Aaron Messenger   0:56:14.0  4817 
11 Allan MacIntyre   0:56:38.1  4026 
12 Bradley Lahner   0:57:02.2  4058 Cranked Bike Studio
13 Chris Mattmiller   Malone, WI0:58:25.6 360051  4080 
14 Steve Welk   0:58:50.9  4349 
15 Matthew Steele   0:59:16.2  4846 Titletown flyers
16 Kenny Raasch   0:59:43.5  4300 
17 Joe Woelfle   1:00:05.7  4037 
18 Christopher Howell   1:00:25.6  4093 
19 David Gorski   1:00:34.3  4035 
20 Brian Smith   Janesville, WI1:01:24.8 212540  4803 Michaels Cycles/JVC
21 Peter Fetters   Neenah, WI1:03:23.8 292715  4062 Cranked Bike Studio
22 Mike Middendorf   1:03:44.2  4839 
23 Kyle Johnson   1:04:04.9  4330 
24 Jose Roman   1:04:15.6  4324 
25 Adam Zouski   1:04:22.5  4801 
26 Beau Perry   Antioch Ca1:04:36.7 309086  4087 Big Ring Flyers
27 Dave Pringnitz   1:05:34.0  4299 
28 Aaron Roths   Eau Claire, WI1:06:38.8 357246  4309 
29 Dan Kowalke   1:08:59.3  4361 
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 
DNF Chris Hankes   0:00:00.0  4840 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Steig   Janesville, WI0:49:30.4 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
2 Dave Hanrahan   West Bend, WI0:49:32.3 360655  4025 Team Pedal Moraine
3 Kevin Apodaca   Madison, WI0:50:04.3 302018  4323 Capital Brewery
4 Brad Jorsch   Cleveland, WI0:50:51.8 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
5 Mike Barrier   Clayton Ca0:51:46.4 47058  4340 
6 Paul Baltus   Janesville, WI0:52:05.5 345020  4017 
7 Loren Beyer   Kimberly, WI0:52:30.5 349754  4003 
8 Jon Mathews   0:53:17.7  4088 Cranked Bike Studio
9 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:53:20.8 334134  4049 
10 Mark Baranowski   Cary, IL0:53:45.8 331596  4354 XXX Racing
11 Patton Neuser   Green Bay Wi0:54:25.5 379195  4055 Titletown Flyers
12 Lloyd Gross   0:54:58.9  4852 
13 Scott Barclay   0:55:00.2  4813 Cranked Bike Studio
14 Timothy Adams   West Point, NY0:55:05.3 258215  4320 JVC/Michaels Cycles
15 Mark Eben   Manitowoc0:55:29.7 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
16 Christian Martin   0:55:36.9  4311 
17 Ray Iesalnieks   0:56:04.2  4303 
18 Pete Thielen   0:56:50.6  4336 Team Blewa Lung
19 Thom Brown   Hartford, WI0:57:35.3 296467  4804 Expedition Supply
20 Tad Bruckner   0:58:41.0  4844 
21 Mike Laviolette   0:59:18.3  4358 
22 John Granger   0:59:19.7  4081 Heavy Pedal Velo Club
23 Eugene Lemmer   0:59:36.7  4319 
24 Alex Pieper   Kohler, WI0:59:52.1 378652  4807 Just Drive
25 Frederick Rose   0:59:55.3  4848 
26 Keith Eggebrecht   1:00:30.3  4082 Wheel and Sprocket
27 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:01:14.6 374749  4805 
28 Kurt Otto   1:02:04.4  4317 Recyclist
29 Joseph Halfman   1:02:04.6  4345 
30 Timothy Liepert   Oshkosh, WI1:03:32.9 344790  4808 Team Pedal Moraine
31 Mike Close   1:03:35.9  4339 
32 Jorge Sanchez   Long Beach, CA1:03:40.3 105011  4815 Titletown Flyers
33 Steve Slocum   1:05:27.6  4810 Wheel & Sprocket - Appleton
34 Paul Emmerth   Berwyn, IL1:07:31.9 304016  4842 
35 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:08:45.8 367739  4814 Safe Wheels MTB racing
36 Vincent Garth   1:08:59.9  4322 
37 Jeffery Jackson   1:09:00.5  4841 
38 Dwain Holden   1:15:41.1  4811 Treadheads
39 Greg Hollnagel   1:17:11.9  4342 
40 Sean Collins   1:23:18.0  4334 
DNF Derrill Peters   0:00:00.0  4316 
DNF John Norman   Port Washington, WI0:00:00.0 329462  4021 Team Extreme
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI0:00:00.0 83745  4020 Ryder 930 Inc.
DNF Gary Peterson   0:00:00.0  4298 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Crowell   Westford, MA0:52:55.1 303906  4350 
2 Dan Smith   0:53:30.0  4329 
3 Chris Roberts   0:53:44.6  4090 Baraboo Sharks
4 Mark Corrigan   0:56:16.2  4356 CRANKED
5 Tony Smet   Colgate, WI0:56:57.2 366526  4050 team extreme
6 Erik Hofmeister   Fitchburg, WI0:57:07.5 342798  4074 
7 Allen Artz   0:57:39.8  4851 Heavy Pedal Velo Club
8 David Gavinski   Wauwatosa0:57:40.1 377455  4038 
9 Gary Downing   0:57:47.8  4033 
10 Bruce Parker   Edina, MN0:58:12.5 260693  4012 Freewheel Bike
11 James Simmons   0:59:41.8  4351 
12 Don Howell   Lexington, SC0:59:42.3 194534  4046 
13 David McFadden   Bartlett, IL0:59:45.2 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C
14 Dennis Kinkert   1:00:36.1  4043 none
15 Dennis Denuccio   1:00:51.8  4304 
16 Kenneth Pearson   1:02:30.4  4850 Michaels Cycles
17 Mark Koenig   Green Bay, WI1:02:30.9 370147  4816 Titletown Flyers
18 Tim Kilness   1:03:28.1  4338 
19 Jerry Muehlbauer   1:04:06.6  4352 Wausau Wheelers
20 Michael Meissner   1:05:25.4  4332 
21 Mark Schuttenhelm   1:07:39.3  4335 wwwthreesixtyb2
22 William Lyon   Sugar Grove, IL1:08:50.7 367252  4301 
23 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:08:53.8 204830  4809 Point Pursuit
24 Dan Schuster   1:17:23.4  4326 
DNF Steve Messenger   0:00:00.0  4057 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:40:29.6 202434  501 Honey Stringer/Bontager/Pat's
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:43:46.7 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Rebecca Sauber   Farmington , MN0:00:00.0 235476  583 Leopard/LCR

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI1:17:09.1 298510  102 Team Extreme
2 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL1:17:13.9 362410  109 Point Pursuit
3 Emily Shull   Libertyville, IL1:22:40.6 264455  111 EXPO
DNF Liz Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264453  117 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI2:08:10.4 350598  513 Element Mobile
DNF Rachel Horstman   Waterloo, WI0:00:00.0 314874  506 Team WI / KS Energy

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:42:53.9 240092  582 Mercy-Specialized
2 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:45:56.7 190888  505 Adventure 212/Specialized
3 Michelle Peariso   Amherst, WI1:47:52.3 227741  508 Adventure 212/Specialized
4 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:48:55.8 157882  584 Gear Grinder
5 Denise Coppock   Green Bay, WI1:48:56.8 316486  514 Titletown Flyers
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:56:28.9 223874  509 Team Pedal Moraine

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:44:43.8 226461  511 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey (1 - Cat1)   Madison, WI1:09:45.9 307289  904 Magnus
2 Leia Schneeberger   Madison, WI1:14:46.7 350192  910 Magnus
3 Cyndi Ehrike (1 - Cat2)   Marathon, WI1:16:14.8 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
4 Rachael Jensen (2 - Cat1)   Shell Lake, WI1:16:22.3 288627  967 RACC p/b Geargrinder
5 Claire Luby   Saint Paul, MN1:17:02.6 212871  966 
6 Heather Stelljes   Madison, WI1:17:11.2 375432  969 
7 Cassey Lynn (2 - Cat2)   Madison, WI1:18:15.3 294376  905 Kuhl
8 Claire Cannon (3 - Cat1)   Madison, WI1:20:25.1 269897  902 Team WORS
9 Beth Peterson   1:20:43.5  970 Riverbrook
10 Regina Campbell (3 - Cat2)   Chicago1:23:41.5 258314  968 Half Acre Cycling/TwinSix
11 Brenda Zimmermann Thorpe (4 - Cat1)   Wausau, WI1:32:12.0 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Emma Swartz   Madison Wi0:00:00.0 286164  3098 Brazendropouts
DNF Maja Holcomb   Plymouth, WI0:00:00.0 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Thuftin   Madison, WI1:21:53.3 358147  3033 Magnus
2 Amy Statz   1:22:12.5  3035 
3 Emily Osowski   1:29:35.0  3012 Element Mobile/Bring's
4 Heather Schmitt   Madison, WI1:32:46.7 309748  3095 Kuhl
5 Heather Marty   Plover, WI1:35:20.6 367716  3005 Safe Wheels MTB Racing Team
6 Arin Lemke   1:36:52.4  3030 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   1:18:28.5  3014 BikesLtd/ScenicConcepts
2 Karlene Olson   Rochester, MN1:21:37.5 297066  3020 Muddy Cup
3 April Beard   Madison, WI1:24:35.2 334352  3090 Brazen Dropouts
4 Maria Chase   Mequon, WI1:24:36.3 277446  3093 RACC pd Geargrinder
5 Eve-Marie Walter   1:25:30.3  3091 Muddy Cup
6 Rachel Blum   1:26:35.0  3089 Monkey Fist Racing
7 Jeanne Hornak   1:29:24.0  3034 
8 Tiffani Walter   Rochester, MN1:29:30.8 279593  3088 Muddy Cup
9 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:31:22.9 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
10 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:31:24.5 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team
11 Andrea Roberts   1:31:52.6  3026 Rib Mountain Cycles
12 Ann Holsen   1:34:56.4  3022 Heavy Pedal Velo Club
13 Karen Taras   1:35:27.0  3009 Growler Grrrlz
14 Shannon Mortimer   1:35:51.2  3031 
15 Michelle Scanley   1:37:53.9  3094 Alterra Coffee
16 Jennifer Clark   Milwaukee, WI1:52:11.6 310337  3008 2DSS
DNF Dana Buddenbaum   Bloomington, MN0:00:00.0 185483  3018 Team Seven Cycles
DNF Becky Rands   Westbend, WI0:00:00.0 310963  3004 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonni Klipp   1:24:06.0  3021 JVC / MichaelsCycles
2 Brittany Nigh   West Bend, WI1:26:04.9 197744  3015 Team Pedal Moriane
3 Kristin Long   Madison, WI1:30:47.5 21529  3097 
4 Lynne Senkerik   1:30:57.3  3006 Team Extreme
5 Caroline Warren   Campton Hills, IL1:33:52.9 333316  3003 Safe Wheels MTB Racing
6 Christine Berry   1:42:39.5  3024 Bear Paw Growler Grrrlz
7 Nina Fortune   Madison, WI1:52:11.2 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI1:31:23.5 281223  3013 Sharks
2 Kathy Mock   1:31:38.4  3092 
3 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:35:21.0 375161  3011 Element Mobile/Brings
4 Jamee Peters   1:35:30.6  3023 Bear Paw Growler Grrrlz
5 Cheryl Post   Plover, WI1:43:01.9 205453  3027 Point Pursuit
6 Jenni Borell   Ripon, WI1:58:27.6 184037  3036 Attitude Sports

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:58:41.1 350540  5005 Wheel and Sprocket
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:00:26.7 317238  5006 FCYCT/Scarlet Knights
3 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:02:27.8 297074  5024 Treadhead Cycling
4 Ella Shively   La Crosse, WI1:03:19.3 380775  5025 Team 360/La Crosse Velo
5 Miranda Lanser   1:09:55.1  5018 Titletown Flyers
6 Kennedy Bowes   1:10:53.5  5072 Titletown Flyers
7 Arianna Schafer   Barrington, IL0:30:00.1 338174  6002 
8 Hannah Stedl   Menasha, WI0:30:02.0 376208  6012 Scarlet Knights
9 Leah Fletcher   Waterford, WI0:31:07.6 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
10 Allison Pieper   Kohler, WI0:31:19.2 378653  6023 Just Drive
11 Maya Steele   0:32:35.2  6006 Titletown Flyers
12 Hanna Mork   0:34:45.2  6060 Point Pursuit
13 Emma Osborne   Mequon, WI0:35:49.5 359179  6001 Team Extreme
14 Julia Whitedog   La Crosse0:36:24.1 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
15 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:37:13.7 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
16 Katy McDicken   0:39:00.3  6030 FCYCT Scarlet Knights
17 Sarah Croker   0:39:51.5  6131 
18 Lindsey Coons   0:40:12.5  6159 FCYCT Scarlet K
19 Asa Guerra   Oconomowoc, WI0:42:19.4 381392  6053 Wheel and Sprocket/Vision
20 Grace Harold   0:42:43.4  6058 Activator Cycle Club
21 Jasmine Jennings   0:44:06.9  6142 
22 Claire Kaiser   Menominee Falls0:45:14.4 375140  6005 Wheel and Sprocket Vision Team
23 Bronte Gassner   0:46:29.3  6156 
24 Aryana Knudson   0:47:45.0  6004 TitleTown Flyers
25 Erin Gretzinger   0:48:58.4  6160 Fox Cities Youth Cycling
26 Katherine Schafer   Barrington, IL0:49:32.1 378878  6044 
DNF Avalon Steele   0:00:00.0  5003 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Liepert   1:17:29.2  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Stull   0:53:19.4  5080 
2 Megan Stelljes   0:53:32.5  5085 
3 Molly Schouweiler   1:01:11.4  5071 
4 Martha Moser   1:02:31.8  5087 Girl Zombie Unicorns
5 Donielle Norberg   1:02:32.0  5022 
6 Nastassja Bates   1:11:50.5  5014 2DSS
7 Eric Retzlaff   1:18:31.1  5015 2DSS
DNF Jennifer Barr   0:00:00.0  5016 Team WORS

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erika Mennerick   Elburn Il0:58:50.9 379139  5027 
2 Jennifer Garner   0:59:08.2  5081 Trek Midwest Team
3 Lori Palmer   1:01:02.2  5019 Titletown Flyers
4 Wendy Lewin   1:04:47.4  5013 Cranked Bike Studios
5 Mindee Kopp   1:08:47.7  5074 CORBA
6 April Knudson   1:10:04.4  5069 TitleTown Flyers
7 Margaret Matuszak   Hilbert, WI1:10:16.8 297064  5002 Purely NaturalFitness
8 Chasity Gabrielson   1:11:07.9  5086 Baraboo Shakks
9 Alexia Stath   Milwaukee, WI1:12:30.4 339544  5010 2DSS
10 Alissa Kulas   1:15:48.1  5084 Broken Spoke Bikes
11 Amber Brown   1:21:01.2  5073 Mr Wiggles
DNF Laurie Stensland   0:00:00.0  5075 Capital Brewery

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:00:06.8 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
2 Tania Riske   1:01:11.7  5077 
3 Suzanne Flory   1:02:16.7  5082 RASTA
4 Kimberly Reed   1:07:21.2  5021 Purely NaturalFitness
5 Sandra Hildebrandt   1:07:57.8  5070 
6 Nita Woulf   1:22:56.5  5083 
7 Yvonne Besyk   1:29:04.0  5079 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:03:42.9  5078 
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:07:46.3 10328  5050 Half Acre Cycling
3 Tammy Vande Zande   1:19:18.5  5023 Nord-Lock Safewheels
4 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI2:12:38.7 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSpyUSACDFOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee