Race Results for
St. Peter State Championship Time Trial
Saint Peter , MN
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brady Olsen   18:54.50   
2Nick Gordon   Chanhassen, MN18:57.60 364797   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Edison Foster   Northfield, MN15:24.60 358142   SilverCycling
2Grant Wass   16:12.70   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Michael Gaines   Minneapolis, MN24:56.60 244643   St Paul Bicycle Racing Club
2552.50Josey Weik   Wrenshall, MN25:32.80 297766   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3565.00Alec Porter   Saint Paul, MN25:58.10 311313   Bianchi/Grand Performance
4577.50Brian Gaines   Minneapolis, MN27:22.00 244626   County Cycles
5590.00Erik Lecy   Apple Valley, MN30:50.90 374710   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Daniel Svedberg   Woodbury, MN25:31.60 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2Luke Wass   25:57.70   
3573.33Maxwell Lewis   Minneapolis, MN26:41.40 291227   St Paul Bicycle Racing Club
4590.00Peter Behm   Northfield, MN28:01.20 342680   Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Charles Townsend   Mendota Heights, MN00:56:38.29 46011   Bianchi/Grand Performance
1552.50Trevor Quass   Green Bay, WI01:03:03.62 325180   University of Minnesota Cycling - Twin C
2Joseph Ratzlaff   01:05:56.17   
3577.50Shayne Stillar   Waskish, MN01:07:02.31 88266   Bianchi/Grand Performance
4590.00Adam Hawkinson   Mound, MN01:07:03.08 256523   IC3 Twin Cities

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Gosa   01:02:02.77   
2Michael Bryant     

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Charles Jacobs   Saint Paul, MN00:56:08.12 17542   Revolution Cycle/Twin Six
2550.00Jay Henderson   Minneapolis, MN00:56:20.32 15779   SilverCycling
3Mark Dykes   00:56:46.39   Two Wheel Tango/Morgan & York
4570.00Jeff Ingham   Oakdale, MN00:56:59.81 218867   Gopher Wheelmen
5David Olsen   00:57:39.34   
6590.00James Lockwood   St Paul, MN00:57:59.43 128526   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.10Daniel Casper   Northfield, MN00:51:50.38 214654   
2523.23Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN00:56:44.04 16228   Angry Catfish
3534.36Mark Mlinar   Hutchinson, MN00:57:44.36 48557   St Paul Bicycle Racing Club
4545.49Jim Cullen   Hudson, WI00:57:51.48 107902   MBRC/Flanders
5556.62Robbie Halvorson   San Jose, CA00:58:24.76 288314   
6567.74David Lunde   Andover, MN00:58:54.22 56581   Ramsey Cycling Club
7578.87Prashant Singh   Eden Prairie, MN01:02:39.10 351318   
9590.00Daniel Nordin   Stillwater, MN01:12:02.37 347658   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Mark Skarpohl   Mankato, MN00:53:37.39 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2544.17John Shishilla   Medina, MN00:54:05.33 48806   St Paul Bicycle Racing Club
3548.33Rick Christenson   Roseville, MN00:55:38.04 78474   Bianchi/Grand Performance
4552.50Dave Gray   Saint Paul, MN00:55:51.36 192457   MBRC/Flanders
5556.67Derek Hager   Minneapolis, MN00:57:52.93 189731   St Paul Bicycle Racing Club
6560.83Thomas Pletcher   Hopkins, MN00:58:30.59 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
7565.00Russell Loucks   Eagan, MN00:59:21.94 182695   GS Circo Azzurro
8David Elton   00:59:32.89   
9573.33Gary Krska   North Saint Paul, MN00:59:43.06 127524   Bianchi/Grand Performance
10577.50David Lundquist   Blaine, MN01:00:57.01 312938   Ramsey Cycling Club
11581.67Greg Bernhardt   Hopkins, MN01:02:14.53 57378   
12585.83Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN01:05:22.81 288187   Synergy
13590.00Karl Svedberg   Woodbury, MN01:08:18.28 296081   Chilkoot Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Elmer Colyer   Dubuque, IA00:53:02.38 263217   River Valley Cycling Club- RVCC
2546.25David Herbert   Rochester, MN00:56:45.53 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
3552.50David Ludwigson   Stillwater, MN00:56:49.79 212903   Loon State Cyclists
4558.75N/A   No City, MN01:02:25.10 292998   St Paul Bicycle Racing Club
5565.00Paul Arsenault   Ardenhills, MN01:02:42.14 279841   Gopher Wheelmen
6571.25Ed Hawkins   Waldron, AR01:03:32.39 15479   
7577.50Mike Lyner   Stillwater, MN01:03:38.26 105204   Loon State Cyclists
8David Abebor   01:04:58.45   
9Frank Williams   01:13:24.75   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Hart Kuller   Minneapolis, MN25:13.40 188748   St Paul Bicycle Racing Club
2552.50Steven Knowlton   Lakeville, MN26:00.70 178814   Silver Cycling
3Robert Ogren   26:10.70   
4577.50Dan Meyer   Lake Elmo, MN27:18.00 117486   Loon State Cyclists
5590.00John Stamm   Afton, MN27:19.20 149093   Loon State Cyclists

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00P Fred Storti   Stillwater, MN26:47.10 59577   St Paul Bicycle Racing Club
2565.00Cleve Pettersen   Minneapolis, MN28:00.60 45792   Minneapolis Bicycle Racing Club
3590.00William Kosfeld   Saint Paul, MN28:56.40 246891   Birchwood/GIS

Men - Cat 1/2 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1369.83Ian Stanford (1 - Cat1)   White Bear Lake, MN00:50:26.92 175718   Freewheel Bike
2389.84Jonathan Toftoy (2 - Cat1)   Eden Prairie, MN00:51:17.81 233166   Revolution Cycle/Twin Six
3409.86Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN00:51:57.33 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
4429.87Joshua Roeser (3 - Cat1)   Buffalo, MN00:52:22.66 160630   Flat City Cycling Club Inc.
5449.89James Parker (2 - Cat2)   Saint Paul, MN00:53:45.21 254489   St Paul Bicycle Racing Club
6469.91Jordon Cullen   Hudson, WI00:53:50.44 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
7489.92Tim Mulrooney (4 - Cat1)   Minneapolis, MN00:54:18.05 49630   Synergy
8509.94Gregg Brandt   Winona00:55:11.82 227165   
9529.95Michael Woell (5 - Cat1)   Minneapolis, MN00:55:27.46 227850   Freewheel Bike
10549.97Michael Moriarity (3 - Cat2)   Bloomington, MN00:55:56.09 294003   Flat City Cycling Club Inc.
11569.98Marc Kermisch (4 - Cat2)   Maple Grove, MN00:56:12.00 80629   Synergy
12590.00Gregory LaVick (5 - Cat2)   St. Paul, MN00:58:01.71 20517   Synergy

Men - Cat 3 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Joseph Johnson   Eagan, MN00:55:27.19 229038   Loon State Cyclists
2545.00Vince Rosetta   Shoreview, MN00:56:01.34 254966   Synergy
3550.00Todd Foster   Northfield, MN00:56:21.49 311475   SilverCycling
4555.00Joe Moyer   Rochester, MN00:56:38.31 220267   Peace Coffee Racing
5560.00Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN00:56:44.15 243156   Revolution Cycle/Twin Six
6565.00drew wilson   Rochester, MN00:57:36.20 321766   
7570.00Matt Stein   Northfield, MN00:58:56.02 221389   Silver Cycling
8575.00Karl Schuchard   Minneapolis, MN00:59:00.13 318690   
9580.00Tim Karels   Plymouth, MN00:59:41.54 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
10585.00Eric Sundstrom   Elk River, MN00:59:58.99 98302   IC3 Twin Cities
11590.00Joel Boelke   Eden Prairie, MN01:00:13.84 297050   International Christian Cycling Club

Men - Cat 4/5 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Allen Farrow   Rochester, MN00:56:50.51 281839   
2544.17Jason Digman (1 - Cat4)   Plymouth, MN00:57:36.71 245677   Dig It Cycling
3548.33David Olheiser (1 - Cat5)   Minneapolis, MN00:57:48.06 316402   
4552.50Brad Snaza (2 - Cat4)   Brooklyn Park, MN00:58:49.74 283307   Loon State Cyclists
5556.67Carlton Mitchell (3 - Cat4)   Maple Grove, MN00:59:20.02 212092   SilverCycling
6560.83Patrick McCann (2 - Cat5)   Saint Paul, MN00:59:47.15 357560   Bianchi/Grand Performance
7565.00Richard Fiske (3 - Cat5)   Shakopee, MN00:59:51.89 211816   Kenwood Racing
8Sean Copeland   01:00:26.90   
9573.33Matt Christiaansen (4 - Cat4)   Elk River, MN01:00:29.59 239659   Big Ring Flyers
10577.50Richard Kyle (4 - Cat5)   Saint Paul, MN01:00:36.63 352332   Loon State Cyclists
11581.67Randy Peterson (5 - Cat5)   Northfield, MN01:02:46.82 378101   Cannon Valley Velo Club
12585.83Tim savre   St Paul, MN01:05:51.13 371826   University of St Thomas
14590.00Kurt Brown (6 - Cat5)   Minneapolis, MN01:08:05.25 378563   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Veronica Church   Owatonna, MN18:33.50 366953   Exergy TWENTY12
2Kate Wass   20:39.90   
DNFIsaac Bryant   17:31.60   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anya Malarski   Duluth Mn16:52.40 302412   County Cycles

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Valerie McGoldrick   Deephaven, MN36:59.10 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2Claire Wass   37:13.10   
3590.00Skye Goedert   Crystal, MN39:01.90 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kit Oslin   Fridley, MN01:06:35.03 285069   Bianchi/Grand Performance

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Kline   Maplewood, MN01:05:52.71 266646   St Paul Bicycle Racing Club
2Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN01:05:54.03 312306   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN00:59:09.44 169344   MBRC/Flanders

Women - Cat 3 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Bonnie Donzella   Eagan, MN01:01:38.94 137107   St Paul Bicycle Racing Club
2556.67Cheryl Barker   Hudson, WI01:02:47.49 264108   Silver Cycling
3573.33Angie Johnson   Alexandria, MN01:04:18.96 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
4590.00Jen Rife   Saint Paul, MN01:06:15.09 345626   Birchwood/GIS

Women - Cat 4 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mikka Nordby   01:02:38.00   
2548.33Ann Moyer   Rochester, MN01:04:39.70 227226   Peace Coffee Racing
3556.67Laurel Sundberg   Minnetonka, MN01:08:34.00 148181   Basso pb Tonka Cycle
4565.00Stacy Kalemkiarian   Stillwater01:13:46.86 355070   
5Veronica Descotte   01:14:04.28   
6Krista Johnson   01:15:06.46   
7590.00Desta Meyer   Inver Grove, MN01:16:33.23 284628   SilverCycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee