Race Results for
Empire Classic
Boston, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/30/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - 19-29 (28 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Scaduto   Buffalo, NY1:14:25 354638   TBS Racing p/b Plan2Peak
2 Craig Burbules   Corfu, NY1:14:26 351606   Toms pro Bike ingram Micro
3 Alexander Weberg   East Aurora Ny1:14:37 380339   Buffalo Velo
4 Peter Miner   Dansville, NY1:14:44 249393   
5 Nathan Sutorius   Mendon Ny1:22:54 383165   Niagara Blue
6 Steven Gonser   Hamburg, NY1:28:48 358733   Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling
7 Angelo Filiponne   1:31:59   Campus Wheelworks
DNS Thomas Evans   East Amherst, NY 294331   Ingram Micro

Men - Cat 5 - 30-99 (28 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul ETHERIDGE   Orchard Park, NY1:14:43 375459   Buffalo Bicycling Club Inc.
2 Joel SOLLY   Colden, NY1:20:14 292397   Buffalo Bicycling Club Inc.
3 Patrick CAPUSON   Tonawanda Ny1:21:00 269136   
4 Cory KUHNS   Victor Ny1:21:42 376524   Genesee Valley Cycling Club
5 Barry STERNBERG   East Amherst, NY1:21:43 365548   TBS Racing p/b Plan2Peak
6 Daniel KUNZ   Port Orange, FL1:22:28 375391   Buffalo Bicycling Club Inc.
7 Joseph BRENNAN   Iowa City, IA1:26:08 318334   Buffalo Bicycling Club Inc.
8 Greg HOTH   East Concord, NY1:27:01 135494   Buffalo Bicycling Club Inc.
9 Roger WESTON   Fairport Ny1:14:50 380107   
DNS Mark SARDES   East Aurora  375752   Buffalo Velo
DNF Jonathan FAULHABER   North Tonawanda, NY 381949   Buffalo Bicycling Club Inc.
DNF Jeff BAASE   East Aurora, NY 310368   Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling

Men - Cat 4 (35 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David RICHARDSON   Rochester, NY1:35:26 367420   
2 Alex BORSUK   Wales Center, NY1:35:28 347692   TBS Racing p/b Plan2Peak
3 Gavin HESS   Pittsford, NY1:35:37 308947   Solo Break Racing
4 Philip NESBITT   Churchville, NY1:35:37 268155   Solo Break Racing
5 Ryan JOYCE   Hopewell Junction1:35:44 342206   Buffalo Velo
6 Christopher JONES   Johnson City, NY1:35:45 294390   Tioga Velo Club
7 Peter PELYCHATY   Rochester, NY1:35:51 211238   Corning/NoTubes Race Team
8 Dirk BIEMANS   Albion, NY1:35:59 64690   Buffalo Bicycling Club Inc.
9 David HANSEN   Elmira, NY1:36:03 284362   Rogue Race Team-NY
10 Tony HOFFMAN   East Aurora, NY1:37:55 80216   Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling
11 Jerry DUNN   1:38:07   
12 Mike MADDEN   Penfield, NY1:38:33 246341   CNB-County Malt Group Cycling
13 Daniel SALISBURY   Ithaca, NY1:38:34 368355   Corning/NoTubes Race Team
14 Dennis BORDEN   Tonawanda, NY1:41:09 344198   Queen City Cyclists
15 Robert SOBON   Amherst, NY1:46:46 271017   
DNS Christopher MCKENDRY   Park City, UT 248662   
DNF Robert SHACKELFORD   Rochester, NY 348434   Genesee Valley Cycling Club
DNF Andrew PIECHOWICZ   Williamsville, NY 342738   TBS Racing p/b Plan2Peak
DNF Andrew PRYHUBER   Rochester, NY 309008   Genesee Valley Cycling Club
DNF Brad HELMETSIE   Spencer, NY 318134   RUUD Racing Team
DNF Matt BROPHY   St Charles, MO 319542   GVCC G2 Development Team

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Christian Tjahjadi   Getzville, NY1:20:15 382709   BBC Jr Development

Men - Master - 40-99 (42 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott FARRELL   Orchard Park, NY1:55:42 102230   Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling
2 Michael HERTNER   Erie, PA1:56:00 591   
3 Chris CIOCCIO   Erie, PA1:56:10 177939   Team Competitive Gear
4 Thomas ROBINSON   Colden, NY1:58:18 230117   Buffalo Bicycling Club Inc.
5 Chris TIRONE   East Aurora, NY1:58:40 35645   French Meadow Bakery/Fortistar
6 Robert DIETRICK   Farmington, NY2:01:40 204710   Minerva Design Cycling Team
7 David THORNTON   Erie, PA2:07:32 239723   
DNS Neil ARMSTRONG      Team NA Consulting
DNF Jose ROSARIO   Penfield, NY 213588   Genesee Valley Cycling Club

Men - Master - 50-99 (42 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc POLSINELLI   1:55:40   TEAM TDI ZUCK
2 Volodymyr SPANTCHAK   Fairport, NY1:55:43 224464   PITTSFORDPAINTINGCYCLING
3 Peter HOAG   Dansville, NY1:55:44 194738   CNB-County Malt Group Cycling
4 Gregory BRETT   Webster, NY1:58:12 255428   
5 John RODEN   West Falls, NY1:58:18 30280   Queen City Cyclists
6 Mike BURRI   Ontario, NY1:58:18 113962   Genesee Valley Cycling Club
7 Thomas EMRICH   Henrietta, NY1:58:51 85533   Genesee Valley Cycling Club
8 David HOAG   Dansville, NY2:02:01 222502   Genesee Valley Cycling Club
9 Michael TRAXLER   Rush, NY2:05:19 239795   Nalgene
DNF Frank MESI   East Aurora, NY 220917   Buffalo Bicycling Club Inc.
DNF Frank GRILLO   Orchard Park, NY 184119   Buffalo Bicycling Club Inc.

Men - Cat 1/2/3 (70 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian BATKE (1 - Cat1)   Novelty, OH3:04:34 99527   Carbon Racing
2 Dan BARNEY (1 - Cat2)   Fairport, NY3:04:37 230661   Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
3 Dylan PUDIAK (2 - Cat1)   Fairport, NY3:04:49 317924   Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
4 Wayne BRAY (3 - Cat1)   New Hartford, NY3:06:41 230528   
5 Brendan HOUSLER (4 - Cat1)   Rochester, NY3:06:42 278407   Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
6 James THOMPSON (2 - Cat2)   Grand Island, NY3:07:42 297130   MVP Health Care Cycling
7 Jeremy WICKHAM (3 - Cat2)   Horseheads, NY3:08:41 238317   Corning/NoTubes Race Team
8 Aaron CRUIKSHANK (4 - Cat2)   Akron, OH3:09:54 258844   Carbon Racing
9 Kevin WALKER (5 - Cat2)   Rochester, NY3:09:54 323056   Minerva Design Cycling Team
10 Todd CRAIG (6 - Cat2)   Pittsford, NY3:10:20 43991   Nalgene
11 Andrew MELNYCHENKO (7 - Cat2)   Alpine, NY3:11:15 52777   Corning/NoTubes Race Team
12 Stephen MARCUCCI (1 - Cat3)   Phoenix, AZ3:11:19 223146   Team Winded
13 Matthew WEEKS (8 - Cat2)   Rocky River, OH3:11:50 232237   Carbon Racing
14 Lance JOHNSON   Amherst, NY2:59:49 283421   Handlebars Cycle Company
15 Ben BARNHARDT (2 - Cat3)   Buffalo, NY3:00:49 273302   TBS Racing p/b Plan2Peak
16 Ian FORSYTH (9 - Cat2)   Lewiston, NY3:00:49 334138   Handlebars Cycle Company
17 Andrew WILLIAMS (3 - Cat3)   Binghamton, NY3:00:49 286915   RUUD Racing Team
18 Timothy BOUCHARD (4 - Cat3)   Buffalo, NY3:00:59 257910   TBS Racing p/b Plan2Peak
19 Brian ROHR (5 - Cat3)   Lake View, NY3:00:59 163892   TBS Racing p/b Plan2Peak
DNF Richard SCADUTO (Cat3)   Buffalo, NY 319378   TBS Racing p/b Plan2Peak
DNF Steve WELLS (Cat2)   Orchard Park, NY 297605   MVP Health Care Cycling
DNF Tom KELLER (Cat3)   Solon, OH 205603   Spin
DNF Jeff LUBKOWSKI (Cat3)   Rochester, NY 305954   Minerva Design Cycling Team
DNF Dan STAFFO (Cat1)   Farmington, NY 149684   Handlebars Cycle Company
DNF Kenneth THOMAS (Cat3)   Orchard Park, NY 100887   Rust Belt Racing
DNF John HOLDEN (Cat3)   Fairport Ny 316474   Minerva Design Cycling Team
DNF David STEINER (Cat2)   Chagrin Falls, OH 209770   Spin
DNF Scott LEMPKA (Cat3)   Cleveland Heights, OH 290590   Spin
DNF Michael HOWARD (Cat3)   Niagara Falls, NY 283281   Handlebars Cycle Company

Women - Cat 1/2/3/4 (35 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey KELLY (1 - Cat2)   Elma, NY1:44:38 324662   MVP Health Care Cycling
2 Marit OGIN (1 - Cat4)   Orchard Park, NY1:44:40 367477   Buffalo Velo
3 Lisa CARR   1:45:07   TEAM TDI ZUCK
4 Kelly WELKER (2 - Cat4)   Farmington, NY1:51:53 260313   Genesee Valley Cycling Club
5 Delana SPAULDING (3 - Cat4)   Johnson City, NY1:57:03 300247   Mission In Motion Cycling Team
DNS Aly ARMSTRONG      Team NA Consulting

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee