Race Results for
Tour de Syracuse Road Race
Syracuse, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Staffo (1 - Cat1)   Farmington, NY3:18:04 149684  720 Handlebars cycling company
2 Dan Timmerman   Clay, NY3:18:29 79102  721 Stan's No Tubes
3 Gregory Ratzell (1 - Cat2)   Blandon, PA3:18:30 230201  713 Young Medalists / Team Rothrock
4 Dylan Pudiak (2 - Cat1)   Fairport, NY3:18:32 317924  712 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
5 Dereck Treadwell (2 - Cat2)   Topsham, ME3:18:32 285355  722 
6 Anthony Clark   Feeding Hills, MA3:18:38 281380  702 J.A.M. Fund / NCC
7 Carl Reglar (3 - Cat2)   Mount Vernon, NY3:19:03 281196  714 Verge Sport / Test Pilot
8 Donny Green (4 - Cat2)   Providence, RI3:19:13 301880  706 J.A.M Fund / NCC
9 Brendan Housler (3 - Cat1)   Rochester, NY3:20:05 278407  707 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
10 Daniel Barney (5 - Cat2)   Fairport, NY3:20:06 230661  700 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
11 Todd Craig (6 - Cat2)   Pittsford, NY3:20:06 43991  703 Nalgene
12 Colin Sandberg (4 - Cat1)   Philadelphia, PA3:20:08 119361  717 Team GPOA
13 Jeremy Wickham (7 - Cat2)   Horseheads, NY3:20:10 238317  723 Corning/NoTubes Race Team
14 Monte Frank (8 - Cat2)   Sandy Hook, CT3:20:26 82034  705 Verge Sport / Test Pilot
15 Andrew McCullough   Montpelier, VT3:21:04 293408  710 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
16 Paul Eisele (9 - Cat2)   Andes, NY3:26:04 253966  704 Upton Bass Racing
17 David Yacobelli (10 - Cat2)   Endicott, NY3:26:44 80453  724 Corning/NoTubes Race Team
18 Soren Jensen (11 - Cat2)   New York, NY3:26:53 356782  709 CRCA / Rapha Racing NYC
19 Drew Scoles (12 - Cat2)   Elm Grove, WI3:27:22 221137  718 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
20 John Hunter (5 - Cat1)   Endicott, NY3:28:00 224432  708 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
21 Kevin Rooney (13 - Cat2)   Mahwah, NJ3:32:08 298685  715 CRCA/Rapha Racing
22 Timothy O'Shea (6 - Cat1)   Cazenovia, NY3:32:43 56580  725 Chobani/sSyr Bike
23 Andrew Melnychenko (14 - Cat2)   Alpine, NY3:34:16 52777  711 Corning/NoTubes Race Team
24 Don Sproull (15 - Cat2)   Auburn, NY3:37:35 210436  719 
25 Benjamin Salibra (16 - Cat2)   Fayetteville, NY3:49:51 233370  716 Bike Loft East Racing Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Hadzor   Syracuse, NY2:22:25 317582  306 Mello Velo / Middle Ages / BTB
2 David Bertram   Cooperstown, NY2:22:47 319342  303 Paceline Sports
3 Patrick Jacobs   Bloomingdale, NJ2:24:22 321818  324 Speedwell Racing
4 Michael Howard   Niagara Falls, NY2:24:32 283281  309 Handlebars Cycle Co.
5 Kevin Walker   Rochester, NY2:24:38 323056  318 Minerva Design
6 Kevin Emr   Syracuse, NY2:24:43 291204  305 Corning/Notubes Race Team
7 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY2:24:47 225529  317 Team Placid Planet
8 Brian Cardona   Fairport, NY2:24:55 205429  304 GVCC
9 Patrick Walle   Nashville, TN2:24:55 341776  319 Minerva Design Cycling Team
10 Nathan Sentz   Cooperstown, NY2:25:13 215130  316 Paceline Sports
11 John Holden   Fairport Ny2:30:13 316474  308 Minerva Design Cycling Team
12 Ben Barnhardt   Buffalo, NY2:30:17 273302  301 TBS Racing p/b Plan2Peak
13 Jeff Lubkowski   Rochester, NY2:30:38 305954  312 Minerva Design Cycling Team
14 Keith Watkins   Hamilton2:30:48 278639  320 Central New York Cyclist
15 Richard Scaduto   Buffalo, NY2:32:47 319378  314 TBS Racing p/b Plan2Peak
16 CJ KOZLOWSKI   Gillette, WY2:42:32 307652  311 Team Tumbleweeds
17 zachary abulencia   Cicero, NY2:46:39 349080  300 lindsey wilson college
18 Corey Knowles   Hamburg, NY2:46:59 275435  310 Team ROG
19 Jonathan Tenney   Ithaca, NY2:47:41 210037  323 Bouledogue Tout Noir
20 Unknown Rider   2:53:22  325 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Jennings   Cooperstown, NY2:17:05 375543  427 Paceline Sports
2 Theodor Schnaufer   Rochester, NY2:17:07 262154  447 Once Again Nut Butter/LCC
3 Adam Trost   East Aurora, NY2:18:47 272987  451 TBS Racing p/b Plan2Peak/EARC
4 Nate Foster   Ithaca, NY2:18:53 303738  413 Corning/NoTubes Race Team
5 Henry Gerson   Ithaca, NY2:19:06 345364  416 FLCC / Swan Cycles / Chris Cookies
6 David Richardson   Rochester, NY2:19:06 367420  445 Team Towpath p/b Monroe SOLE
7 David Hansen   Elmira, NY2:19:07 284362  421 Rogue Race Team
8 Dirk Biemans   Albion, NY2:19:09 64690  404 Intergrow
9 James Nicholson   Fulton, NY2:19:11 331260  442 OCFCU Cycling Project
10 Christopher Jones   Johnson City, NY2:19:12 294390  429 RUUD Racing/TVC
11 Gerald Dunn   Penfield, NY2:19:12 283526  412 Marina Auto Group/RAM/GVCC
12 Philip Nesbitt   Churchville, NY2:19:16 268155  441 Team Towpath p/b Monroe SOLE
13 Paul Hebert   Glenmont, NY2:19:17 322382  422 Capital Bicycle Racing Club
14 Kyle Gagnier   Peru, NY2:19:18 345350  415 Team Wear On Earth
15 Jason Brown   New York, NY2:19:23 317530  405 Century Road Club Assoc
16 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY2:19:26 300882  433 Team Wear on Earth
17 Brendan Culloty   Farmington, NY2:19:28 306094  410 Marina Auto Group/RAM / GVCC
18 James Randall   Chittenango, NY2:19:30 181711  443 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
19 Jason Amoriell   Peru, NY2:19:32 207444  401 Team Placid Planet
20 joshua gonsenhauser   Rochester, NY2:19:43 261545  418 Mac 5 Racing/Gvcc
21 Raymond Willard   Oneida, NY2:19:49 308807  453 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
22 Paul Chegwidden   Wantage, NJ2:19:59 344982  406 Black Bear Cycling/Sussex Bike Shop
23 DAVID FROSTCLAPP   Ithaca, NY2:19:59 292596  414 flcc
24 David Stauffer   Ithaca, NY2:21:15 370578  450 Cornell Cycling Club
25 Jonathan Benner   Clayton, NY2:24:27 332698  403 
26 David Lambert   Walworth, NY2:24:43 307109  434 Marina Auto Group/RAM
27 Jeff Hoover   Liverpool, NY2:25:33 247979  425 Maxpowercycling.com
28 Lyle Schultz   Westerlo, NY2:25:58 332656  448 Capital Bicycle Racing Club
29 Brance UNKRICH   Lynn Haven, FL2:26:26 346606  452 Paceline Sports Cooperstown Ny
30 Aaron Johnson   Oswego, NY2:26:30 108276  428 OCFCU Cycling Project
31 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY2:27:05 144900  411 BIKE LOFT
32 Michael Corcimiglia   Webster, NY2:27:36 238753  408 CNB/Country Malt Group Cycling/GVCC
33 Daniel Jardin   Mexico, NY2:27:54 299029  426 maxpowercycling.com
34 Emory Creel   Hamilton, NY2:28:13 175763  409 Central New York Cyclist
35 J Scott Korbich   New Tripoli, PA2:28:43 292683  432 GS Simmeria
36 Keisuke Inoue   East Syracuse, NY2:29:18 224978  456 Team SCARR
37 Phil Batten   Manlius, NY2:33:28 279652  402 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
38 Jason Haight   Manlius, NY2:33:49 223622  419 Chobani - Syracuse Bicycle
39 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY2:33:52 252701  440 Chobani - Syracuse Bicycle
40 Micah LERNER   Los Altos, CA2:40:04 334018  436 Cornell University
41 Michael Zak   Canandaigua, NY2:42:51 261418  454 
42 Michael Lenihan   Lake George, NY2:43:23 213656  435 Battenkill-United
43 Brad Helmetsie   Spencer, NY2:44:08 318134  423 RUUD Racing/TVC
44 Glenn Allen   Gloversville, NY2:51:59 197687  400 Adirondack Velo Club
45 Richard Rutishauser   Whitesboro, NY2:52:17 160242  457 Sonnes Racing/MVBC
46 Steven Hanes   Syracuse , NY2:52:19 200159  420 CBRC + OCC
47 Christopher Spina   Manlius, NY2:53:59 279606  455 Ommegang/Syr Bike
48 Barry Koblenz   Albany, NY3:09:12 152307  431 Capital Bicycle Racing Club

Men - Cat 5 - 1-Lap

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brien Bell   Syracuse, NY1:04:50 356316  980 Bike Loft-MaxPower Cycling
2 Toby Ring   Massapequa Park, NY1:05:09 293744  983 Livingston Cycling Club
3 Jon Murray   Little Meadows, PA1:09:12 335082  982 RUUD Racing/TVC
4 Neil Hueber   Syracuse, NY1:09:35 352400  985 Team Bike Loft
5 Craig Donnelly   1:11:44  984 
6 Sean Hourigan   Brooklyn, NY1:17:54 193622  986 CRCA
7 Eric Bream   Lockport, NY1:54:08 343218  981 Tom's pro bike

Men - Cat 5 - 2-Lap

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Burbules   Corfu, NY2:23:34 351606  524 Toms Pro Bike Ingram Micro
2 Daniel Patterson   Ballston Lake , NY2:23:34 321254  536 
3 Nicholas Leonard   Rochester, NY2:24:39 337560  532 Dorschel / Reed Eye Associates
4 Daniel Brown   Lansing, NY2:33:07 246064  522 
5 Jochen Hoppert   Scottsville, NY2:35:05 263552  529 Dorschel / Reed Eye Associates
6 Brian McFetridge   Canandaigua, NY2:36:48 376846  534 
7 Thomas Gordon   Delmar, NY2:38:16 344164  525 
8 Daniel Salisbury   Ithaca, NY2:40:11 368355  538 Cycling Club at Cornell University
9 Thomas Hill   Walden, NY2:40:56 364999  528 Dark Horse Cycles Racing
10 Cory Kuhns   Victor Ny2:42:21 376524  531 GVCC
11 Tim Brundage   Avon, NY2:42:36 355734  523 gvcc
12 tom MACERA   2:43:38  533 MSR
13 Robert Shackelford   Rochester, NY2:53:28 348434  539 GVCC
14 Troy Rutherford   Stanley, NY2:58:43 338686  537 Genesee Valley Cycling Club
15 Wesley Hadzor   La Fayette, NY3:01:48 302861  527 mello velo/BTB
16 Scott Griffin   Fairport, NY3:35:00 237129  526 GVCC

Men - Cat 5 - 1-Lap - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Somers   Oswego, NY1:05:37 69959  660 O.C.F.C.U. cycling project
2 Rick Bush   Oswego, NY1:05:41 365289  652 O.C.F.C.U Cycling Project
3 Chris BLACK   1:09:19  650 
4 Barry Sternberg   East Amherst, NY1:09:41 365548  661 TBS Racing p/b Plan2Peak
5 Bob Nugent   Binghamton, NY1:09:42 379153  657 RUUD Racing Team
6 Brian Campbell   1:09:46  666 
7 SCOTT SWINGLE   Earlville, NY1:09:54 350442  662 SHORTY'S KIDS/ACTION CYCLERY
8 Daniel Rivers   Lowville, NY1:10:17 150409  658 Maxpower Cycling Team
9 Unknown Rider   1:11:54  668 
10 Doake Brown   Cortland, NY1:13:49 160332  651 unattached
11 Brian Six   Marcellus, NY1:15:50 296086  659 SYRACUSE BIKE / MSR
12 Robert Hadzor   Lafayette1:18:12 368682  654 curtin and hadzor fine home builders
13 Eric Guba   Binghamton, NY1:19:11 379249  653 Tioga Velo Club
14 Unknown Rider   1:21:27  664 
15 Sean KESSELRING   1:26:40  656 Rattle 'n Hum

Men - Master - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mariano Garcia (1 - Cat3)   Ithaca, NY2:24:37 53570  201 Chris Cookies / Swan Cycles
2 Abraham Stroock (2 - Cat3)   Ithaca, NY2:25:41 34457  204 ChrisCookies/SwanCycles
3 Andrew Williams (3 - Cat3)   Binghamton, NY2:25:55 286915  203 RUUD Racing / TVC
4 Bruce Rohdenburg (4 - Cat3)   Corning , NY2:26:14 53591  202 Rogue Race Team
5 Bryan Blake (1 - Cat4)   Brewerton, NY2:38:01 214701  200 OCFCU Cycling project

Men - Master - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon GEE   2:23:28  967 Ride with Rendall
2 David Faso (1 - Cat3)   Cazenovia, NY2:23:28 11315  964 Bike Loft-MaxPowerCycling.com
3 kevin mosher (1 - Cat2)   Voorheesville, NY2:23:36 276954  974 CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles
4 Michael Drexel (2 - Cat3)   Delanson, NY2:23:53 269985  963 
5 Scott Hodder (3 - Cat3)   Oceanport, NJ2:25:39 46178  971 Signature Cycles/Rockstar
6 Richard Karaz (2 - Cat2)   Remsen, NY2:25:45 46804  972 CNYC
7 Dan Fitch (1 - Cat4)   Cazenovia, NY2:25:48 246274  965 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
8 Michael Burri (2 - Cat4)   Ontario, NY2:25:54 113962  960 CNB-Country Malt Group Cycling
9 Paul McDonnell (4 - Cat3)   Selkirk, NY2:25:54 160291  990 CBRC
10 Juan Pimentel Sr. (3 - Cat2)   Maywood, NJ2:26:07 82795  975 brauer mick
11 Armin Heurich (3 - Cat4)   Ithaca, NY2:28:29 315646  970 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
12 Colin FUNK   2:29:10  966 First Capital Cycling
13 Casey Carlstrom (4 - Cat4)   Ithaca, NY2:33:05 276511  979 ChrisCookies/SwanCycles
14 Ad Stabel (5 - Cat4)   East Meredith, NY2:35:45 135478  977 Central New York Cyclist
15 Robert Dietrick (5 - Cat3)   Farmington, NY2:37:20 204710  962 Minerva Design/GVCC
16 Paul HEFFLER   2:37:47  969 Ottawa bicycle club
17 Michael Meier (6 - Cat4)   Binghamton, NY2:39:25 237976  973 RUUD racing
18 Dave Prugh (7 - Cat4)   Sayre, PA2:43:17 261855  976 Corning/NoTubes Race Team
19 David Heck (8 - Cat4)   Ithaca, NY2:48:01 156484  968 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
20 George Carey (9 - Cat4)   Lansdale2:48:04 365756  961 International Christian Cycling Club

Men - Master - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Primomo (1 - Cat4)   Delmar, NY2:15:53 192318  566 CBRC
2 Ernie Bayles (1 - Cat3)   Ithaca, NY2:15:56 163748  560 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
3 Charles Rhoades (2 - Cat3)   Binghamton, NY2:16:00 287710  568 RUUD Racing/Tioga Velo Club
4 james LAIRD   Palm Harbor, FL2:16:01 341936  565 first capital cycling kingston
5 Gregory Brett (2 - Cat4)   Webster, NY2:16:02 255428  562 Pittsford Painting Cycling
6 Richard deVito (1 - Cat5)   Manlius, NY2:16:43 278107  563 Onondaga Cycling Club Inc.
7 Michael Beggs (3 - Cat3)   Unadilla, NY2:25:14 59708  561 Central New York Cyclist
8 Dan Reilly (3 - Cat4)   Saranac Lake, NY2:32:32 293382  567 Team Placid Planet

Men - Master - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McCarthy (1 - Cat3)   Fairport, NY1:03:15 211211  607 PITTSFORDPAINTINGCYCLING
2 Timothy Leonard (1 - Cat4)   New Hartford, NY1:03:54 106471  605 CBRC
3 Brian Sanders (2 - Cat3)   New Hartford, NY1:04:34 31213  608 Sonne's Racing / MVBC
4 Clifford Six (3 - Cat3)   Syracuse, NY1:04:44 263897  610 Team Syracuse Bicycle -MSR
5 Phillip Hershberger (2 - Cat4)   Climax, NY1:08:21 66821  603 CBRC
6 William Dowling (3 - Cat4)   Buffalo, NY1:09:08 262180  602 BBC
7 Keith Lyndaker (4 - Cat4)   Lowville, NY1:09:14 296563  606 MaxPowerCycling.com
8 Brian Beach (5 - Cat4)   Owego, NY1:09:32 173282  600 RUUD Racing/Tioga Velo Club
9 Guy Damiano (6 - Cat4)   New Hartford, NY1:09:54 50760  601 Mohawk Valley Bicycling Club
10 Unknown Rider   1:17:13  612 
11 Stuart Joseph (7 - Cat4)   Cassville, NY1:17:15 208879  604 MVBC
12 Philip Thompson (8 - Cat4)   Clinton, NY1:17:41 35465  611 Dick Sonne's Racing/MVBC

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Pimentel Jr.   Maywood, NJ2:28:07 243357  857 brauer mick
2 Derek GEE   2:28:19  905 Ottawa bicycle Club
3 Christopher Meacham   Mooresville, NC2:28:22 297555  854 YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
4 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY2:28:22 295708  909 CRCA Junior Development
5 Marcello Cesario   Downingtown, PA2:28:26 305555  902 Young Medalists / Team Rothrock
6 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ2:28:30 293199  911 Knapps Racing
7 Tom Dudzik   Burlington, CT2:28:30 283479  904 FARM TEAM CYCLING
8 Dakota SCHAEFFER   West Lawn, PA2:28:32 324500  859 Young Medalists/Team Rothrock
9 Wyatt Drake   Cambridge, NY2:28:56 257584  851 Farm Team Juniors
10 Jonah MeadVanCort   Ithaca2:28:59 358808  908 GVCC
11 Matthew Owens   Richmond, VT2:29:00 350148  910 1K2GO Racing
12 William Pestcoe   Allentown, PA2:32:25 284904  856 Young Medalists /Team Rothrock
13 Zachary HOULIK   Breinigsville, PA2:32:28 296256  852 Young Medalists/Team Rothrock
14 Sammy Moseley   Scarsdale, NY2:32:28 354966  855 CRCA/jr Development
15 Ian Whaley   Monroe Ct2:34:54 357229  912 Bethel Cycle
16 Derek Cote   Burlington, CT2:36:48 320000  903 FARM TEAM CYCLING
17 Matt Brophy   St Charles, MO2:40:58 319542  850 G2/GVCC Development Team
18 Keane Brennan   Cambridge, NY2:44:15 260842  901 FARM TEAM CYCLING
19 Michael Owens   Richmond, VT2:45:23 350150  913 1K2GO
20 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY3:19:05 278626  907 FARM TEAM CYCLING

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Lucash (1 - Cat2)   Golden, CO2:25:27 310226  102 CRCA/CyclelifeUSAGFCapital
2 Rosanne Van Dorn   Lake Placid, NY2:25:29 194423  229 Team Placid Planet
3 Kerrin Strevell (2 - Cat2)   Valatie, NY2:25:30 310389  227 Farm Team Elite Women's Cycling
4 Evelyn Korbich (1 - Cat3)   New Tripoli, PA2:25:43 290571  223 Young Medalist/Team Rothrock
5 Ruth Sherman (3 - Cat2)   Spencer, NY2:25:45 278482  101 Corning/NoTubes Race Team
6 Susan Croswell   2:25:50  103 First Capital Cycling
7 Nadia Latzgo (2 - Cat3)   Fogelsville, PA2:25:59 240336  224 Young Medalists/Team Rothrock
8 Daniela Floss (3 - Cat3)   Ithaca, NY2:26:10 357428  222 Corning/NoTubes Race Team
9 Charity Giroux (1 - Cat4)   Queensbury, NY2:30:17 365297  337 Team Core
10 Sara Foster (4 - Cat2)   Ithaca, NY2:32:04 239906  100 Corning/NoTubes Race Team
11 Shana Lydon (4 - Cat3)   Rochester, NY2:43:56 259894  226 Full Moon Vista
12 Emily Elbers (5 - Cat3)   Syracuse, NY2:44:19 314836  221 Farm Team elite
13 Tamara Lewis (6 - Cat3)   Afton, NY2:44:37 248584  225 Corning/NoTubes Race Team
14 Margaret Thompson (7 - Cat3)   Clinton, NY2:48:16 35453  228 Corning/NoTubes Race Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Schloat   New York, NY1:12:01 283663  350 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
2 Meredith Uhl   Jamaica Plain, MA1:12:04 350972  352 CRCA/Inntervation Fitness/Stan's No Tubes Women's Team
3 Dana Cooreman   New Hartford, NY1:12:21 295363  333 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo
4 Stephanie Kaplan   New York, NY1:12:34 331706  343 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
5 Sandra Leary   Dunkirk, NY1:12:34 317402  345 Hollyloft/Alfies
6 Kelly Welker   Farmington, NY1:13:15 260313  353 Mac 5 Bikes/GVCC
7 Suzanne Guiod   Rochester, NY1:15:39 217545  338 Once Again Nut Butter
8 Donna Moody   Lakeplacid, NY1:16:17 282490  348 Team Placid Planet
9 Patricia Betcher   Buffalo, NY1:16:41 328160  330 East Aurora Racing Club
10 Jacqueline Kingston   Geneseo, NY1:17:13 369149  344 Once Again Nut Butter Race Team
11 Rebecca Erb   East Aurora, NY1:19:31 241933  336 TBS Racing p/b Plan2Peak/EARC
12 Heather Ludwig   Endicott, NY1:22:18 294411  346 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo
13 Karen Holm   Toppenish Washington1:22:24 170161  342 Tioga Velo
14 Christina BOTTING   Oswego, NY1:24:29 379428  332 ROC
15 Chachi Donnelly   Van Etten, NY1:25:41 225684  335 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
16 Jennifer Corby   Binghamton, NY1:29:32 368518  334 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
17 Aleksandra HALTER   1:30:57  340 
18 Elizabeth BIRCH   Afton1:41:56 380105  331 Mission in Motion Cycling / Tioga Velo
19 Angela Ott   Elmira, NY1:42:45 330904  349 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paige Williams   North Bennington, VT1:12:49 376695  500 FARM TEAM CYCLKING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee