Race Results for
WI State Road Championship -- Spring Prairie Road
Burlington, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/10/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 55+ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  685 Trek Midwest Team
2 Robert Downs   Madison, WI 9947  689 Planet Bike
3 Andrew Kerr (1 - Cat2)   Saint Charles, IL 66761  690 Team Bicycle Heaven
4 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  696 Trek Midwest Team
5 Charles Holbrook (2 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496  691 Lakes Area Physical Therapy
6 Russ Damhoff (2 - Cat3)   Dixon, IL 52698  687 
7 Samuel Tobias (3 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 183996  698 ISCorp Cycling Team
8 Robert Lutz (1 - Cat5)   Madison, WI 286335  682 Brazen Dropouts
9 Robert Berg (4 - Cat3)   Western Sprgs, IL 101564  679 Tower Racing
10 Ralph Heath (1 - Cat4)   Lacrosse, WI 160985  692 La Crosse Velo Club
11 Patrick Streicher (2 - Cat5)   Menasha, WI 379308  686 
12 David McClenahan (3 - Cat5)   Winthrop Harbor, IL 91037  688 
13 Gene Woloszyn     697 
14 Longin Kusal (4 - Cat5)   Norridge, IL 171237  693 
15 James Merrifield (5 - Cat3)   Janesville, WI 52315  683 Trek Midwest Team
16 Kevin Moran   Dousman, WI 381629  684 
17 Gregg Coroleuski (6 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  694 Lakes Area Physical Therapy
18 Kevin Horvath (2 - Cat4)   Elkhorn, WI 118728  681 LAPT CC
19 Richard Olson (7 - Cat3)   Milwaukee, WI 52494  695 Lakes Area Physical Therapy
DNF John Coyle (Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  680 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Masters 45+ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson (1 - Cat2)   Madison, WI 188913  312 ISCorp Cycling Team
2 Kent McDaniel (2 - Cat2)   Altoona, WI 23374  315 
3 Michael Froh (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255  305 Team Velocause
4 Tedd Jacobson (2 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  318 
5 Scott Mullins (3 - Cat3)   Mequon, WI 245365  321 Team Velocause
6 William Koehler (4 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  316 Team Extreme
7 Eric Knuth (3 - Cat2)   Madison, WI 203995  306 Trek Midwest Team
8 Jeffrey Hansen (5 - Cat3)   Chicago, IL 282042  325 PYOC
9 Kenneth Haines (4 - Cat2)   Wausau, WI 14626  317 Team Wheel & Sprocket
10 Douglas Callies (6 - Cat3)   Beaver Dam, WI 348756  313 
11 Tim Hacker (7 - Cat3)   Madison, WI 301570  324 Planet Bike
12 Curtis Hecht (5 - Cat2)   Winnetka 59574  320 Club Bicicletta
13 Chip Pieper (6 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 297721  322 Team Velocause
14 Thomas Felton (8 - Cat3)   Henrico, VA 267921  323 Team Velocause
15 Michael Meteyer (9 - Cat3)   Madison, WI 321876  314 Trek Midwest Team
16 Matt Garni     326 
17 Ross Giese (10 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274  319 Team Velocause
18 Jeffrey Gantz (11 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  309 Team Extreme
19 Brian Petted (12 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  310 Team Extreme
20 Gregory Clausen (1 - Cat5)   Lake Geneva, WI 348544  304 Tread Head Cycling
21 Ross Adams (2 - Cat5)   Lake Geneva, WI 364980  301 Tread Head Cycling
22 Jeff Clarkin (1 - Cat4)   Wilmette, IL 259456  303 Colavita Racing
23 Mark Badger (2 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  302 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  327 
DNF Paul Warloski (Cat4)   Milwaukee, WI 97808  308 My Wife Inc
DNF John Boudry (Cat3)   Waukesha, WI 285578  311 Team Extreme

Men - Masters 35+ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Voigt (1 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  117 LAPT CC
2 Denny Yunk (1 - Cat1)   Wauwatosa, WI 101165  128 CZ Velo
3 Daniel Holsen (2 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  132 Heavy Pedal Velo Club
4 David Schrauth (1 - Cat3)   Winnetka, IL 298292  134 The Pony Shop
5 Sven Stoltz (2 - Cat3)   Gothenburg Sweden 367680  114 Union Cycling Team
6 David Peters (3 - Cat3)   Melrose, MA 27843  133 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Robert Sollenskog (3 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  113 Team Wheel & Sprocket
8 Andrew Feuersthaler (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083  127 Team Velocause
9 Jeffrey Bannink (2 - Cat1)   Shorewood, WI 2499  145 Team Type 1
10 David Davis (1 - Cat4)   Mcfarland, WI 301536  130 2 Rivers Racing
11 Neal McNamara (1 - Cat5)   Chicago, IL 375656  107 Union Cycling Team
12 Brian Rybarik (5 - Cat2)   Madison, WI 120099  120 ISCorp Cycling Team
13 Brian Leatherman (6 - Cat2)   Waunakee, WI 115204  106 Brazen Dropouts Cycling Team
14 Kevin Klug (4 - Cat3)   Evanston, IL 220282  123 The Pony Shop
15 Jan VanMieghem (5 - Cat3)   Evanston, IL 288310  116 Union Cycling Team
16 Benny Smith (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  112 Team Velocause
17 Mark Hughes (7 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  126 CZ Velo
18 Jay Maas (8 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  136 Trek Midwest Team
19 John Van Susteren (9 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  115 LAPT CC
20 Michael Klapperich (10 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141  104 Lakes Area Physical Therapy
21 Samuel Mueller (2 - Cat4)   Madison, WI 380200  140 
22 David Genske (7 - Cat3)   Prospect, KY 63464  122 Team Wheel & Sprocket
23 Alex Grant (3 - Cat4)   Chicago, IL 324348  119 The Pony Shop
24 John Robertson (11 - Cat2)   Sherwood, WI 59327  124 Diablo Cycling
25 Randy King (4 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  103 Lakes Area Physical Therapy
26 Cliff Golz (8 - Cat3)   Santa Cruz, CA 254308  102 Union Cycling Team
27 Aaron Goldberg (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 238376  131 ISCorp Cycling Team
29 Jeffrey Elam (10 - Cat3)   Madison, WI 178088  139 Brazen Dropouts Cycling Team
31 Craig Gartland (12 - Cat2)   Madison, WI 58590  146 Brazen Dropouts
32 Jonathan Lang (11 - Cat3)   Oshkosh, WI 286652  105 Hampshire Cycle Club
33 Steve Werner (5 - Cat4)   Sussex, WI 208604  118 KS Energy Services / Team Wisconsin
34 Steven Flurry (13 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051  125 CZ Velo
35 Matthew Nitka (6 - Cat4)   New Berlin, WI 344292  137 CZ Velo
36 Chris Burns (12 - Cat3)   Hartland, WI 276115  141 ISCorp Cycling Team
DNF McGee Young (Cat3)   Milwaukee, WI 304978  129 Team Velocause
DNF Mario Medina (Cat2)   Sussex, WI 181488  108 Raceplan Team
DNF Christan Griego (Cat2)   Elkhorn, WI 249212  143 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Will Wendorff (Cat3)   Watertown, WI 350308  142 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Andrew Kenth (Cat5)   Franklin, WI 368502  138 
DNF Paul Nilsen (Cat2)   Madison, WI 117358  110 Brazen Dropouts
DNF Christopher Morris (Cat2)   Wausau, WI 55692  109 Great Dane Velo Club
DNF John Brown (Cat4)   Stevens Point, WI 279991  121 Team Wheel & Sprocket
DNF James Siegele (Cat4)   Geneva, IL 193143  135 Team Bicycle Heaven

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  60 ISCorp Cycling Team
2 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  68 ISCorp Cycling Team
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  73 ISCorp Cycling Team
4 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  69 ISCorp Cycling Team
5 Theoren Loo   Madison, WI 283731  75 ISCorp Cycling Team
6 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  71 ISCorp Cycling Team
7 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  63 ISCorp Cycling Team
8 Spencer Kruse   Racine, WI 379841  70 
9 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  72 ISCorp Cycling Team
10 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  62 Racers Against Childhood Cancer
12 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  61 ISCorp Cycling Team
13 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  65 Racers Against Childhood Cancer
14 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  74 ISCorp Cycling Team
15 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  67 ISCorp Cycling Team
DNF Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  66 

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  579 ISCorp Cycling Team
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  580 ISCorp Cycling Team
3 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  581 Tread Head Cycling
4 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  577 Baraboo Sharks
6 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  575 Baraboo Sharks
7 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  574 ISCorp Cycling Team
8 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  578 Baraboo Sharks

Men - Elite Category 4/5 non-Wi - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Martin   Chicago, IL 335560  413 Rhythm Racing
2 Brian Rogers   Clayton, MO 295693  421 Union Cycling Team
3 Michael Geuss   Forest Park 368482  406 Vision Quest
4 Steve Schafer   Barrington, IL 309583  430 
5 Zeb Johnston   Marquette, MI 321268  408 
6 W. Andres Romero   Gurnee , IL 278033  422 North Branch Cycling
7 Mark Misicko   Hinsdale, IL 244544  416 Tower Racing
8 Richard Arnopol   Wilmette 264204  403 Audi
9 Nicholas Goossen   Winnetka, IL 305758  407 Northwestern University
10 Neal McNamara   Chicago, IL 375656  414 Union Cycling Team
11 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  417 Colavita Racing
12 Jeremy Treister   Chicago, IL 230339  423 Half Acre Cycling
13 David Bender   Kenosha, WI 260585  425 Michael's Cycles Team
14 Andres Alvear   Chicago, IL 338390  401 Play It Again Sports Cycling
15 andres echeverri   Chicago, IL 340880  404 Play It Again Sports Cycling
16 Thomas Elliott   Carrboro, NC 359486  405 Higher Gear / CJDT
17 Andres Quiros   Chicago, IL 279158  418 Play It Again Sports Cycling
18 Benjamin Reynolds   Zion, IL 341472  419 Bloomington Cycle Racing Team
19 Gregory Hanrahan   Loves Park, IL 203302  429 Michael's Cycles Team
20 Brandon Leviton   Deerfield, IL 352900  412 Alberto's Sport
21 Eric Holm   Chicago, IL 359701  428 Half Acre Cycling
22 Andrew Baldyga   Chicago 376213  427 Half Acre Cycling
23 Jeremy Rielley   Evanston 377020  420 
24 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  411 Michael's Cycles Team
25 John Casey   Chicago 380046  424 Half Acre Cycling
DNF Joseph Johns   Chicago, IL 380603  409 
DNF Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  402 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF John Labok   Homewood, IL 380602  410 
DNF teddy kostadinov   Prospect Heights, IL 368667  426 

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wenzel   Edgar, WI 352116  214 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  212 
3 Robert Berry (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 355424  202 
4 Joe Greatens   De Pere, WI 218706  222 
5 Michael Swart   Madison, WI 377995  226 
6 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  203 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  216 RACC pb GG
8 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  144 Team Extreme
9 Robert Ringle   Madison, WI 310858  204 
10 Christopher Berge   Madison, WI 280201  221 Magnus
11 Dean Lazenby (2 - Cat5)   Madison, WI 298953  207 Flying Bobcats
12 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  210 Team Wheel & Sprocket
13 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  211 
14 John Berberich   Beloit, WI 340852  201 Michael's Cycles Team
15 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  213 Colavita Racing
16 Themis Mavrogordatos   Chicago, IL 308432  208 University of Chicago
17 Chris Wichert (3 - Cat5)   Milwaukee, WI 380648  228 
18 Joshua Wright   Madison, WI 69477  220 Magnus
19 Jeff Greatens     223 
DNF Steele Whowell   Fontana, WI 378905  215 
DNF Timothy Fiedler   Cambridge, MA 316324  225 RRB Cycles
DNF Tom Barry   Madison 378039  229 
DNF Ben Grabow   Madison, WI 254084  219 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Michael Springer (Cat5)    Janesville, WI 227553  227 Janesville Velo Club
DNF Alexander Dorschner (Cat5)   Cedarburg, WI 379325  217 ISCorp Cycling Team
DNF Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  218 ISCorp Cycling Team
DNF Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  224 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Mathes   Elkhart Lake , WI 212239  516 
2 William Rekemeyer   Ames, IA 297983  520 Racers Against Childhood Cancer
3 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  536 Diablo Cycling
4 Will Meger   La Crosse, WI 336360  517 Racers Against Childhood Cancer
5 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  509 Magnus
6 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  537 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  512 Racers Against Childhood Cancer
8 Anthony Rienks   Chicago, IL 267709  526 Beverly Bike/VeePak
9 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  523 ISCorp Cycling Team
10 Aaron Crawn   Terre Haute, IN 213542  530 RegionRacing p/b Strack & Van Til
11 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  518 Colavita Racing
12 Michael Fioretti   Schaumburg Il 360847  510 Brazen Dropouts Cycling Team
13 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534  506 
14 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  519 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  514 CZ Velo
16 Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  503 Rhythm Racing
17 Benjamin Wizner   Onalaska, WI 200310  533 River Valley Cycling Club- RVCC
18 Sam Dries   West Bend Wi 332404  539 Brazen Dropouts Cycling Team
19 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  535 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 William Champion   Merrillville, IN 227214  508 RegionRacing p/b Strack & Van Til
21 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  529 Racers Against Childhood Cancer
22 Andrew Anderson   Chicago, IL 204122  502 xXx Racing
DNF Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  513 ISCorp Cycling Team
DNF Julio Jacobo   Libertyville 218778  511 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Yong Qi   Batavia, IL 190405  538 Bicycle Heaven
DNF Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  501 ISCorp Cycling Team
DNF Richard Baisa   Saint John, IN 250430  504 RegionRacing p/b Strack & Van Til
DNF Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  505 HTFU Racing
DNF Ian Byrd   Chicago, IL 151532  507 Team ROG
DNF Alexander Martin   Madison, WI 308924  515 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  522 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  521 Trek Midwest Team
DNF Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  527 Big Ring Flyers
DNF Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  525 Racers Against Childhood Cancer
DNF Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  524 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  534 Trek Midwest Team
DNF John Kunert   Madison, WI 87929  531 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Peter Kelley   Geneva, IL 306717  532 Bicycle Heaven
DNF David Klumpp   Whitefish Bay, WI 114127  541 CZ Velo
DNF Brian Arfmann   Arlington Heights, IL 282223  540 ABD Cycling Club
DNF Patrick Flannery   Madison, WI 580  528 HTFU Racing

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House (1 - Pro)   Oneida Wi 183112  391 Competitive Cyclists
2 Robert White (1 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  377 RACC pb GG
3 Eric Hill (2 - Cat1)   Hartland, WI 334878  364 Lakes Area Physical Therapy
4 Frank Dierking (3 - Cat1)   Madison, WI 148481  384 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Corey Stelljes   Madison, WI 307965  353 
6 Jacob Mueller (4 - Cat1)   Fish Creek, WI 248510  376 Stan's NoTubes/AXA Equitable
7 Brian Kaker (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  379 LAPT CC
8 John Acker (5 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  375 Team Wheel & Sprocket
9 Brian Rach (6 - Cat1)   Chilton, WI 257820  368 ISCorp Cycling Team
10 Chris Arndt (2 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506  365 Lakes Area Physical Therapy
11 Kevin Berger (7 - Cat1)   Madison, WI 246306  348 Team Wheel & Sprocket
12 Sam Stone (8 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  387 Lakes Area Physical Therapy
13 Isaac Neff   Madison, WI 200724  374 
14 Ben Anderson (9 - Cat1)   Madison, WI 151771  381 Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Kip Spaude (10 - Cat1)   Watertown, WI 199775  392 ISCorp Cycling Team
16 Bryan Fosler (11 - Cat1)   Madison, WI 197058  351 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Timothy Campbell (3 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  349 ISCorp Cycling Team
18 Adam McClurg (4 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  363 Lakes Area Physical Therapy
19 Howard Smith (5 - Cat2)   Batavia, IL 84066  394 Van Wagner Racing
20 Tim Hayden (12 - Cat1)   Scottsdale Az 50830  389 
DNF Ross White (Cat1)   Holmen, WI 200545  366 Racers Against Childhood Cancer
DNF Christopher Lynch (Cat2)   Milwaukee, WI 278183  367 RACC pb GG
DNF Brian Boyle (Cat2)   Chicago Il 202981  369 Beverly Bike/VeePak
DNF Aaron Whalen (Cat2)   Madison 190872  378 
DNF Maxwell Anderson (Cat1)   Hartford, WI 178840  395 LAPT CC
DNF Thomson Remo (Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  396 Team Wheel & Sprocket
DNF Jonathan Heile (Cat2)   Milwaukee 248092  393 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Steve Scholzen (Cat1)   Shorewood, WI 201190  386 ISCorp Cycling Team
DNF Dan Teaters (Cat1)   Green Bay , WI 214818  354 RACC pb GG
DNF Nicholas Frye (Cat2)   Madison, WI 258744  352 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Clayton Chase (Cat2)   Mequon, WI 246297  350 RACC pb GG
DNF Erik Meier (Cat1)   Baraboo, WI 185547  385 Team Wheel & Sprocket
DNF Peter Davis (Cat2)   Whitefish Bay, WI 255770  356 ISCorp Cycling Team
DNF Kaleb Koch (Cat2)   Glenview, IL 265924  355 ISCorp Cycling Team
DNF Nathan Labecki (Cat2)   Milwaukee, WI 209414  357 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF Brian Haas (Cat2)   Chicago, IL 162118  358 Higher Gear Chicago Cycling Club
DNF Robert Downs   Madison, WI 9947  359 Planet Bike
DNF Kelby Shaw (Cat2)   Milwaukee, WI 232522  360 RACC pb GG
DNF Victor Rentas (Cat1)   Park Ridge, IL 166946  361 Pact- DISH Network Cycling
DNF Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  362 ISCorp Cycling Team
DNF Antonio Valenti (Cat2)   Delavan, WI 292580  370 RACC pb GG
DNF Michael Jenich (Cat2)   Shorewood, WI 260373  371 Lakes Area Physical Therapy
DNF Aaron Busche (Cat2)   Wauwatosa, WI 185455  380 Velo Trocadero
DNF Dan Ajer (Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  382 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Erik Loberg (Cat2)   Minneapolis, MN 213434  383 Great Dane Velo Club
DNF Andrew Crater (Cat1)   Greenville , SC 70612  373 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNF Vance James (Cat1)   Lakeland, FL 47935  372 Synergy Racing Team
DNF Casey Masterson (Cat2)   Milwaukee, WI 212244  390 Velo Trocadero
DNF Jens Brabbit (Cat1)   La Crosse 184406  388 River Valley Cycling Club- RVCC

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Arendt   Madison, WI 380660  290 
2 Amanda Mack   Madison, WI 315514  293 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  288 Trek Midwest Team
4 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  294 ISCorp Cycling Team
5 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  292 Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  287 
7 Maria Chase   Mequon, WI 277446  291 Team Geargrinder
8 Allison Sanders   Madison, WI 312172  289 Brazen Dropouts Cycling Team

Women - Women 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey (1 - Cat3)   Madison, WI 307289  89 ISCorp Cycling Team
2 Hayley Giddens   Wanganui  380901  80 ISCorp Cycling Team
3 ASHLEY JENSEN (1 - Cat2)   Kenosha, WI 304607  85 ISCorp Cycling Team
4 Holly Mathews (2 - Cat2)   Madison, WI 294884  87 ISCorp Cycling Team
5 Andrea Pether (3 - Cat2)   Lake Geneva, WI 343188  92 ISCorp Cycling Team
6 Lindsey Durst (4 - Cat2)   Saint Charles, MO 270694  86 ISCorp Cycling Team
7 erin woloszyn (2 - Cat3)   Bartlett, IL 277535  78 Village-Verdigris Cycling
8 Axie Navas (5 - Cat2)   Eagle, CO 290511  76 ISCorp Cycling Team
9 Antonia Leal (3 - Cat3)   Waukesha, WI 130161  84 Planet Bike
10 Sarah Huang (6 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  91 Exergy TWENTY12
11 Heidi Stangl (4 - Cat3)   Shorewood, WI 314232  88 Racers Against Childhood Cancer
DNF Nancy Heymann (Cat3)   Highland Park, IL 283728  83 Team Higher Gear
DNF Francine Haas (Cat2)   Chicago, IL 162422  82 Team Higher Gear
DNF Julie Jerue   Lakeland, FL 217819  81 ISCorp Cycling
DNF Diane Ostenso (Cat3)   Cottage Grove, WI 177665  79 Trek Midwest Team
DNF Jennifer Perricone (Cat2)   Lake Mills, WI 258437  77 ISCorp Cycling Team
DNF Angela Theriault (Cat3)   Whitefish Bay, WI 210864  90 Lakes Area Physical Therapy

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  64 Team Extreme

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  576 Baraboo Sharks
9 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  573 Team Extreme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMOShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee