Race Results for
Salida Classic Road Race
Salida, CO
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Vallier   0:31:25.363   
2 Robin Blenden   Longmont, CO0:31:50.821 382900   TheCyclist-Lawyer.com
3 Gabe Rivero   Parker, CO0:31:50.946 379538   TheCyclist-Lawyer.com
4 Tom Hootman   Denver0:32:46.651 384100   
5 Grant Vanhoose   Fort Collins, CO0:33:24.814 368531   
6 Alex Koehler   Watkins, CO0:35:09.787 363239   
7 Shawn Lund   Montrose0:36:07.124 378639   
8 Aaron Woolbright   Watkins, CO0:36:40.416 382245   
9 frank scavuzzo   Parker0:39:33.899 369528   ColoBikeLaw.com

Men - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew DeAngelis   Boulder Co1:28:15.729 363841   
2 David Ross   Denver, CO1:28:17.249 338772   Primal - 1st Bank
3 Evan Kias   Golden, CO1:28:17.739 295104   Giant Cycling World p/b RMSS
4 Garrett Lundberg   Salida, CO1:28:18.152 306809   
5 Dustin Gillingham   Lakewood, CO1:29:00.189 262242   Primal - 1st Bank
6 Brandon Babiracki   Colorado Springs, CO1:29:00.549 341982   
7 Brendan Billingsley   Boulder, CO1:29:02.209 363117   Natural Grocers Cycling Team
8 Adam Jensen   Denver, CO1:29:02.329 347774   Rocky Mountain Road Club
9 Evan Weinman   Steamboat Springs, CO1:29:02.579 294829   
10 Ian London   Denver Co1:29:04.409 376368   Primal - 1st Bank
11 Nard Moseley   Dallas, TX1:29:29.599 351130   KingRacingGroup
12 Matthew Barrett   Leadville, CO1:29:34.949 353816   
13 Gordon Smith   Lakewood, CO1:30:07.689 77644   PSIMET/Zilla Racing
14 Ti Hays   Lakewood, CO1:30:37.959 363121   
15 Liam Dunn   Denver, CO1:31:07.049 271147   BJC/PANACHE
16 Cormac Dunn   Denver, CO1:31:07.529 271148   BJC/PANACHE
17 Michael Zerinskas   Westminster, CO1:32:19.499 310409   PSIMET/Zilla Racing
18 Evan Lake   New Castle1:33:32.969 364139   Two Rivers Cycling
19 Beau Savage   Durango1:33:33.179 273754   Durango Wheel Club
20 Joseph Wilhelmi   Colorado Springs, CO1:33:33.259 172813   
21 Jeff Krause   Littleton1:33:54.139 362868   Primal - 1st Bank
22 John Guala   Westminster, CO1:34:16.699 366459   PSIMET/Zilla Racing
23 Keith Miller   Pueblo, CO1:35:11.709 276287   Sonic Boom Racing
24 Kyle Berlind   Denver, CO1:35:44.709 367168   BJC/PANACHE
25 Glenn Cratty   Louisville, CO1:35:44.919 140681   Sonic Boom Racing
26 Rick Vermeil   Boulder Co1:35:50.799 366071   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
27 Aaron Sigman   Highlands Ranch, CO1:36:30.689 278243   Black Sheep Junior Cycling
28 Greg LeNeveu   Louisville1:36:31.039 305871   Sonic Boom Racing
29 Galen Blair   Durango, CO1:36:36.939 349432   Durango Wheel Club
30 Kurt Atkins   Denver, CO1:39:54.709 312090   Primal - 1st Bank
31 Dan Maduff   Lakewood, CO1:41:34.249 364052   Primal - 1st Bank
32 Michael Welker   Denver, CO1:41:34.429 227319   Primal - 1st Bank
33 Don Fair   1:45:00.999   
34 Nick Cooley   Fort Collins, CO1:51:10.589 371456   Colorado State University
35 David Remington   Salida, CO2:15:50.000 362453   South Central Racing

Men - Cat 4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael French   Durango, CO1:32:12.599 82593   Durango Wheel Club
2 Mark Walker   Salida, CO1:32:14.109 384534   
3 Stephen Perkins   Denver, CO1:32:18.489 366272   Cycleton
4 Joel Gardner   Castle Rock, CO1:32:57.489 362448   Giant Cycling World p/b RMSS
5 Jonah Adley   Boulder, CO1:32:57.879 232868   GS Boulder/Trek Store
6 Brendan Cusick   Durango, CO1:32:57.999 359316   Colavita Racing, Inc.
7 Bryan Cook   Highlands Ranch, CO1:32:58.309 362505   TLR Cycling
8 Bryce Wemple   Fort Collins1:32:59.509 364413   Team Rio Grande
9 Dave Farrell   Pueblo, CO1:32:59.969 276330   Team Body Sync
10 Justin Hoese   Boulder 1:34:32.739 380261   
11 Tom O'Malley   Denver, CO1:34:32.919 363122   TLR Cycling
12 John DeRose   Boulder, CO1:34:33.309 295557   Real D-Amgen Masters Cycling
13 Bennett Hug   Highlands Ranch, CO1:34:33.379 260446   ColoBikeLaw.com
14 Dan Gray   Highlands Ranch, CO1:34:35.049 362845   TLR Cycling
15 Brian Marquette   Longmont, CO1:34:37.449 363452   GS Boulder/Trek Store
16 Murray S. Willis   Lakewood, CO1:34:45.139 363315   ColoBikeLaw.com
17 Rob Graef   Castle Pines, CO1:34:48.449 380165   
18 Steven Caughlin   Castle Rock, CO1:36:22.699 363997   Giant Cycling World p/b RMSS
19 Dan Evans   Windsor, CO1:36:56.629 114759   Peloton-Specialized Cycling Team
20 Eric Scroger   Broomfield, CO1:38:53.349 364185   Blue Sky Velo
21 Brett Hoopes   Golden, CO1:38:53.479 136437   Twin Peaks Cycling,Inc
22 Philippe Capraro   Denver, CO1:38:56.889 362836   ColoBikeLaw.com
23 Terry Gill   Boulder, CO1:38:57.079 362712   Sports Garage Cycling
24 Unknown Rider   1:39:03.979   
25 Robert Kyper   Durango, CO1:41:54.979 599   Durango Wheel Club
26 Michael Elder   Denver, CO1:42:54.309 283984   TLR Cycling
27 Brian Miller   Highlands Ranch, CO1:42:54.569 227833   TLR Cycling
28 Roberto Gonzalez   Nederland, CO1:43:54.609 13634   Real D-Amgen Masters Cycling
29 Brent Olson   Castle Rock, CO1:46:24.899 211369   TLR Cycling
30 Eric Brandt   Littleton, CO1:47:15.569 239991   Giant Cycling World p/b RMSS

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Burleigh   Denver, CO1:57:49.431 345802   Primal - 1st Bank
2 Stephen Fitzgerald   Denver, CO1:57:49.544 363596   Rocky Mountain Road Club
3 Wade Newsom   Carbondale, CO1:57:49.673 171286   
4 Randy Fuller   Louisville, CO1:57:49.879 299741   Rocky Mountain Road Club
5 Brian Lehman   Denver, CO1:57:50.154 298376   GS Boulder/Trek Store
6 Nate Brown   Boulder, CO1:57:50.234 207512   
7 Jared Dean   Longmont, CO1:57:50.424 363518   
8 Dan Carragher   Colorado Springs, CO1:57:50.547 227683   Ronin Racing
9 Ian McPherson   Boulder, CO1:57:50.700 282067   BJC/PANACHE
10 Brad Carpenter   Denver, CO1:57:51.860 234039   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
11 Ian Nansel   Englewood, CO1:57:51.889 224551   ColoBikeLaw.com
12 Matthew Rowe   Boulder, CO1:57:53.996 363233   
13 Brett Rindt   Fort Collins, CO1:58:27.307 202401   Rocky Mountain Road Club
14 Brendan Larkin   The Woodlands , TX1:58:27.641 302215   
15 Aaron Bachik   Denver, CO1:58:28.146 296366   Primal - 1st Bank
16 Randy Ellis   Arvada, CO1:58:50.848 272326   Primal - 1st Bank
17 Jake Keener   Fort Collins, CO2:00:23.781 363611   Ronin Racing
18 Justin Fahnestock   Englewood, CO2:02:11.860 304369   Ronin Racing
19 Luke McConnell   Boulder, CO2:02:12.198 362765   GS Boulder/Trek Store
20 Jason Heinhorst   Denver, CO2:02:45.152 256089   TLR Cycling
21 Luke Ogden   Seattle, WA2:02:45.387 333612   
22 Lucas Elms   Colorado Springs, CO2:02:45.678 311078   Colorado State University
23 David Leonard   Arvada, CO2:02:45.920 252449   Natural Grocers Cycling Team
24 Eric Steele   Broomfield, CO2:02:46.068 334230   Sonic Boom Racing
25 Steve Hageman   Denver2:02:46.230 222713   Ronin Racing
26 Brandon Mitchell   Erie, CO2:02:46.358 78715   Sonic Boom Racing
27 Justin Barber   Colorado Springs, CO2:02:46.365 304198   Ronin Racing
28 Matthew Jaeger   Lakewood, CO2:02:47.069 206890   Ronin Racing
29 Branson Bartlett   Peyton, CO2:03:21.773 255974   Ronin Racing
30 Rich Goedel   Tucson, AZ2:04:43.835 249884   Echelon Racing
31 Jerry Natale   Littleton, CO2:04:46.537 360127   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
32 Chris Lozyniak   Denver, CO2:04:49.367 112786   Primal - 1st Bank
33 Juan Gutierrez   Denver, CO2:05:36.459 148746   Local Velo
34 Scott Meadows   Erie, CO2:05:51.980 364256   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
35 Aaron Neiderhiser   Denver, CO2:22:39.122 363661   Primal - 1st Bank
36 Danial Ebner   Castle Rock, CO2:25:14.603 345196   PSIMET/Zilla Racing
37 Troy Reynolds   Golden, CO2:25:15.228 58463   PSIMET/Zilla Racing

Men - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yannick Eckmann   Boulder, CO2:51:32.525 254024   California Giant Berry Farms/Specialized
2 Unknown Rider   2:52:22.922   
3 Robin Eckmann   Boulder, CO2:52:23.034 254025   California Giant Berry Farms/Specialized
4 Taylor C Shelden   Louisville, CO2:52:23.828 211114   
5 Garrett Suydam (1 - Cat1)   Denver, CO2:52:23.938 306027   Primal - 1st Bank
6 Andrew Hemesath (1 - Cat2)   Colorado Springs , CO2:52:24.048 254826   Primal - 1st Bank
7 Colby Ricker (2 - Cat1)   Boulder, CO2:52:24.084 257288   Sonic Boom Racing
8 Rory Kelly (3 - Cat1)   Boulder, CO2:52:24.379 257655   GS Boulder/Trek Store
9 Craig Magee (4 - Cat1)   Castle Rock, CO2:52:24.650 309830   Natural Grocers Cycling Team
10 Jake Keyser (2 - Cat2)   Fort Collins, CO2:52:25.396 360017   
11 LeRoy Popowski (5 - Cat1)   Colorado Springs, CO2:52:32.340 166561   juwi-Slipstream
12 William Tripp Wall III (3 - Cat2)   Denver, CO2:53:59.812 291326   Natural Grocers Cycling Team
13 Greg Krause   Littleton, CO2:54:00.683 255940   Juwi Solar Cycling
14 Zack Allison (6 - Cat1)   Arlington Va2:54:05.831 211435   Mercy Cycling Team
15 Aaron Pool (7 - Cat1)   Aspen, CO2:54:35.878 172553   
16 Mike Pimm (4 - Cat2)   Littleton, CO2:55:50.231 281426   
17 Brett Peters (5 - Cat2)   Boulder, CO2:56:11.092 291239   
18 Ty Tuttle (6 - Cat2)   Fort Collins, CO2:56:16.470 348228   BOO Bicycles
19 Phillip Gronniger (8 - Cat1)   Castle Rock, CO3:00:01.836 14262   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
20 Nate Taggatz (7 - Cat2)   Fort Collins, CO3:00:12.391 374170   Ronin Racing
21 Adam Zimmerman (8 - Cat2)   Highlands Ranch, CO3:01:45.106 248373   Giant Cycling World p/b RMSS
22 Jeff Chmielewski (9 - Cat2)   Boulder, CO3:03:09.693 293982   GS Boulder/Trek Store
23 Daniel Gerow (10 - Cat2)   Grosse Pointe Farms, MI3:03:09.843 285633   Absolute Bikes Team
24 Lance Sulzen (9 - Cat1)   Lone Tree, CO3:03:53.773 190346   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
25 Tim Srenaski (10 - Cat1)   Boulder, CO3:03:53.912 208544   GS Boulder/Trek Store
26 Hal Clark (11 - Cat1)   Lafayette, CO3:08:40.408 175767   

Men - Pro/Cat 1/2 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gibson (1 - Cat1)   Golden, CO1:55:18.944 59548   Boulder Orthopedics
2 Jeffrey Hartman (2 - Cat1)   Boulder, CO1:55:43.671 15299   Boulder Orthopedics
3 Matthew Gates (3 - Cat1)   Lyons, CO1:55:44.251 109998   Mix1
4 John Barclay (1 - Cat2)   Boulder, CO1:56:39.463 2553   Rally Sport Cycling Team
5 Walter Durrer (2 - Cat2)   Loveland, CO1:56:39.759 352686   Peloton-Specialized Cycling Team
6 Matthew Segur (3 - Cat2)   Golden, CO1:56:40.367 224161   Mix1
7 Raik Huster (4 - Cat2)   Centennial, CO1:56:42.213 363802   
8 Eric Jones (5 - Cat2)   Boulder, CO1:57:19.639 154867   
9 Jonathan Cavner (6 - Cat2)   Colorado Springs, CO1:57:48.877 282099   CP Racing
10 Marc DeAntoni (7 - Cat2)   Lafayette, CO1:58:13.313 109368   Stages Cycling
11 Seth Mincks (8 - Cat2)   Englewood, CO1:58:14.743 348592   Ronin Racing
12 Thomas Fiorillo (9 - Cat2)   Denver, CO1:58:19.740 321592   Team Evergreen Racing
13 Kevin Konczalski (10 - Cat2)   Longmont, CO1:59:18.690 362814   Rally Sport Cycling Team
14 Todd Ferullo   Dillon, CO2:03:37.722 11531   
15 Marco Vasquez (4 - Cat1)   Castle Rock, CO2:04:15.976 56261   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
16 Wayne Watson   Denver, CO2:04:17.102 50623   Natural Grocers Cycling Team
17 Eric Ray (11 - Cat2)   Boulder, CO2:09:12.361 41308   Rally Sport Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Eckart (1 - Cat1)   Aspen, CO1:26:59.726 10427   
2 Robert Sonora   Durango, CO1:27:08.467 59786   Colavita Racing, Inc.
3 Peter Lucke (1 - Cat2)   Louisville, CO1:27:12.666 21761   Mix1
4 Danny Suter (2 - Cat2)   Boulder, CO1:27:12.959 167158   Rally Sport Cycling Team
5 sherman towsley (3 - Cat2)   Boulder, CO1:27:18.142 268916   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
6 Mike Schaumloeffel (1 - Cat3)   Boulder, CO1:27:18.175 286890   Team Body Sync
7 Bruce Whitesel (2 - Cat1)   Golden, CO1:28:04.310 38047   Green Mountain Sports Velo
8 Paul Humiston (2 - Cat3)   Golden, CO1:33:23.692 17111   B.C.V./Scion Cycling
9 Robert Brown (4 - Cat2)   Denver, CO1:33:28.904 45125   Great Divide Brewing Company
10 Jay Engel (3 - Cat3)   Centennial, CO1:35:54.293 286561   ColoBikeLaw.com
11 Douglas Robison (4 - Cat3)   Lakewood, CO1:35:58.213 183223   Amicas Pizz/Absolute Bikes
12 Andrew Medina   Littleton, CO1:37:25.661 363072   Team Evergreen Racing
13 Jim Castagneri (5 - Cat3)   Littleton, CO1:39:40.695 46642   Black Sheep Junior Cycling
14 Martin Albe (6 - Cat3)   Evergreen, CO1:39:48.930 111272   Altitude Cycling
15 Michael Goodwin   Pueblo1:40:22.685 366107   
16 Brian Heber   Shawnee, CO1:42:28.271 363941   COBRAS

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zane Worrell (1 - Cat4)   Vail, CO0:45:24.912 362912   
2 Ethan Wright (2 - Cat4)   Boulder, CO0:46:21.747 362707   Boulder Junior Cycling
3 Nathan Pawlak (1 - Cat5)   Boulder, CO0:46:30.445 379737   
4 Unknown Rider   0:46:48.224   
5 Michael Dudzic (2 - Cat5)   Greenwood Village0:49:21.762 385034   
6 Hayden Field (3 - Cat5)   Colorado Springs, CO0:50:23.034 379149   
7 Gregory Townsend (3 - Cat4)   Bennett, CO0:51:10.975 363910   
8 Charleton Sagrillo (4 - Cat4)   Lafayette0:55:10.628 363247   
9 Ethan Burkley   0:57:17.724   
10 Davis Livingston (5 - Cat4)   Centennial0:59:14.074 363312   ColoBikeLaw.com
11 William Scavuzzo (4 - Cat5)   Parker Colorado0:59:54.964 375436   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Christofferson (1 - Cat4)   Aurora, CO0:37:48.531 377539   IC3Colorado
2 Nolan Herzog (1 - Cat5)   Vail Co0:38:00.195 378906   
3 Simon Castagneri (2 - Cat4)   Littleton, CO0:38:37.567 362582   Black Sheep Junior Cycling
4 Trevor Way (3 - Cat4)   Lakewood, CO0:43:21.196 364571   
5 Christopher scavuzzo (2 - Cat5)   Parker Colorado0:43:58.217 375315   
6 Joseph Sagrillo (4 - Cat4)   Lafayette, CO0:45:03.571 363261   
7 Peter Whitesel (5 - Cat4)   Golden, CO0:45:06.587 302581   Green Mountain Sports Velo
8 Maxl Freeman (6 - Cat4)   Lakewood, CO0:59:20.707 283751   Black Sheep Junior Cycling

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Callahan (1 - Cat3)   Aspen, CO0:53:33.075 363008   
2 Matthew Scavuzzo (1 - Cat4)   Parkerco0:53:33.653 367468   ColoBikeLaw.com
3 Andrew Castagneri (2 - Cat4)   Littleton, CO0:53:36.928 364346   Black Sheep Junior Cycling
4 Kevin Callahan (3 - Cat4)   Aspen, CO0:53:56.340 363561   
5 Patrick Whitesel (4 - Cat4)   Golden, CO0:54:09.364 302580   Green Mountain Sports Velo
6 Wyatt Gaulke (1 - Cat5)   Cheyenne0:54:11.443 377064   
7 Nial Irwin (5 - Cat4)   Evergreen, CO0:54:46.821 298003   Team Evergreen Racing
8 Jackson Hootman (2 - Cat5)   Denver0:54:56.685 384101   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Lundberg (1 - Cat4)   Salida, CO0:43:34.743 306809   
2 James Danahey   Denver, CO0:44:23.389 363420   
3 Andrew Wise (2 - Cat4)   Denver Co0:45:20.361 363639   
4 Connor Livingston (3 - Cat4)   Centennial0:46:20.995 362695   ColoBikeLaw.com
5 Andrew Fleming (4 - Cat4)   Boulder, CO0:46:22.720 361148   BJC/PANACHE
6 Jaeger Gerald (1 - Cat5)   Watkins, CO0:49:59.641 382253   
7 Zack Morgan (5 - Cat4)   Mead, CO0:50:08.182 378202   
8 Marco Capraro (6 - Cat4)   Denver, CO0:51:35.915 362837   ColoBikeLaw.com
9 Alexis Granillo (2 - Cat5)   Watkins, CO0:52:15.319 382235   
10 Colton Zubrod (3 - Cat5)   Watkins, CO0:54:34.163 382248   
11 Austin Rice (4 - Cat5)   Watkins, CO0:55:13.435 382238   
12 Andrew Scavuzzo (5 - Cat5)   Highlands Ranch, CO0:56:08.891 369535   ColoBikeLaw.com
13 Duncan Williams (6 - Cat5)   Watkins, CO0:58:41.685 382243   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Callen Borgias (1 - Cat2)   Centennial, CO1:27:17.839 363359   ZUMXR/Creekside Racing
2 Daniel Grygier (1 - Cat3)   Highlands Ranch, CO1:29:58.663 255333   ColoBikeLaw.com
3 Ed Chamberlin (2 - Cat3)   Grand Junction, CO1:33:23.925 245225   Livetrainrace.com
4 Dan Pate (2 - Cat2)   Pueblo West, CO1:33:24.238 50494   
5 Phil Mackelvie (1 - Cat4)   Denver, CO1:33:26.225 218421   Schwab Cycles Racing Team
6 Dean Sandoval (3 - Cat2)   Canon City, CO1:33:27.794 31245   Boulder Orthopedics
7 Jim Kraychy (3 - Cat3)   Golden, CO1:35:55.558 364022   Natural Grocers Cycling Team
8 Michael Meyer (4 - Cat2)   Denver, CO1:39:38.307 24206   Local Velo
9 Unknown Rider   1:40:22.141   
10 Rodney Wilson (2 - Cat4)   Colorado Springs, CO1:41:32.996 192261   
11 David Mulica (5 - Cat2)   Denver, CO1:41:35.449 48181   Local Velo
12 Gary Harty (3 - Cat4)   Lakewood, CO1:42:46.169 375068   TheCyclist-Lawyer.com
13 Howard Sklar (4 - Cat4)   Boulder, CO1:43:04.864 339594   Real D-Amgen Masters Cycling
14 Vince Hooper (5 - Cat4)   Steamboat Springs, CO1:45:05.283 364355   Real D-Amgen Masters Cycling

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Pierce (1 - Cat4)   Aspen, CO1:40:22.771 357836   
2 Drew Clark (1 - Cat2)   Erie, CO1:42:03.851 363986   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
3 Bob Connelly (2 - Cat4)   Denver Co1:46:30.921 363781   
4 Michael Raber (1 - Cat3)   Evergreen, CO1:49:08.378 8455   Team Evergreen Racing
5 Stephen Bennett (2 - Cat3)   Littleton, CO1:49:25.865 68855   ColoBikeLaw.com
6 Ed Cross (3 - Cat4)   Aspen, CO1:52:24.708 250876   AJAX Tavern Cycling Team
7 Steve Seccombe   1:55:48.061   

Women - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Boddy   Loveland, CO1:25:15.810 368792   
2 Sharon Madison   Denver, CO1:25:30.714 364113   Naked Women's Racing p/b Tribella
3 Emma Creany   Canon City1:26:27.172 376210   
4 Megan DiBiase   Denver, CO1:28:07.412 362896   Naked Women's Racing p/b TriBella
5 Lanier Allen   Littleton, CO1:28:08.185 362528   Team Evergreen Racing
6 Serenity Anderson   Denver, CO1:28:08.354 379599   Rocky Mountain Road Club
7 Nicole Fortin   Denver, CO1:28:09.385 356374   
8 Susie Jones   Steamboat Springs, CO1:28:14.758 384870   Steamboat Velo
9 Marlijne Cook   Boulder, CO1:29:04.224 246393   
10 Virginia Betty   Boulder, CO1:30:52.433 229065   GS Boulder/Trek Store
11 Michelle Maxwell   Lafayette, CO1:30:52.933 305270   Primal/McDonald Audi Women's racing
12 Shelley Hartman   Boulder, CO1:32:39.500 368828   TheCyclist-Lawyer.com
13 Tami Burke   Littleton, CO1:33:34.037 351718   TheCyclist-Lawyer.com
14 Emily Zinn   Boulder, CO1:33:34.124 363771   TheCyclist-Lawyer.com
15 Marjorie Goodyear   Parker, CO1:34:14.818 362662   ZUMXR/Creekside Racing
16 Unknown Rider   1:34:15.928   
17 Stephanie Scavuzzo   Littleton1:34:24.013 366753   ColoBikeLaw.com
18 Nancy Parker   Morrison, CO1:35:57.787 363983   ColoBikeLaw.com
19 Amanda Bye   Denver, CO1:36:21.069 364245   Naked Women's Racing p/b Tribella
20 Leslie Resnick   Denver, CO1:36:22.902 363196   Primal/McDonald Audi Women's racing
21 Tracy Elroy   Aurora, CO1:39:37.906 376709   ZUMXR/Creekside Racing
22 Jan Leatherman   Littleton, CO1:42:07.987 363237   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
23 Amanda Cyr   Boulder, CO1:44:02.584 369712   Naked Women's Racing p/b Tribella
24 Jennifer Muto   Silverthorne, CO1:51:36.603 235162   Team Evergreen Racing
25 Ann Remmers   Boulder, CO1:52:36.291 214286   GS Boulder/Trek Store
26 Ruthanne Polidori   Morrison, CO1:56:21.357 257219   Team Evergreen Racing

Women - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Sampey   Gunnison, CO1:43:11.004 339186   Pedal Pushers Cyclery
2 Rebecca Balboni   Durango, CO1:43:51.229 345588   Durango Wheel Club
3 Lori Emerson   Boulder, CO1:43:51.798 362824   GS Boulder/Trek Store
4 Rebecca Heck   Boulder, CO1:44:49.100 363324   Primal/McDonald Audi Women's racing
5 Molly VanRheen   Denver, CO1:44:55.279 367572   Primal/McDonald Audi Women's racing
6 Rachel Mahoney   Denver, CO1:45:00.630 348662   ProDesign Cycling
7 Marta Morris   Grand Junction, CO1:45:45.497 315188   JETCycling
8 rachel Farrett   Parker, CO1:46:39.156 364079   Team Primal Racing
9 Laurel Rathbun   Monument, CO1:47:38.591 201838   Front Rangers Junior Cycling
10 Rebecca Serratoni   Denver, CO1:47:39.898 362735   ProDesign Cycling
11 Heather Enos   Colorado Springs, CO1:48:54.250 291366   ProDesign Cycling
12 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO1:51:58.665 295757   University of Wyoming
13 Sue Lloyd   Wheatridge, CO1:52:48.403 321432   RockyMounts~Izze Racing

Women - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Charity (1 - Cat1)   Steamboat Springs2:14:26.146 363583   Steamboat Velo
2 Heather Fischer (1 - Cat2)   Boulder, CO2:14:26.371 308334   Natural Grocers Cycling Team
3 Kasey Clark   Lafayette, CO2:14:55.471 219698   Primal/MapMyRide Womens Racing
4 Julie Emmerman (2 - Cat1)   Boulder, CO2:15:06.676 121552   Primal/McDonald Audi Women's racing
5 Gwen Inglis   Lakewood, CO2:15:46.480 221135   Team Kenda
6 Catherine Johnson (3 - Cat1)   Boulder, CO2:16:54.217 185214   Panache Cyclewear
7 Margell Abel (4 - Cat1)   Boulder, CO2:19:54.609 1032   Natural Grocers Cycling Team
8 Angela des Cognets (2 - Cat2)   Golden, CO2:20:01.836 182154   Primal/McDonald Audi Women's racing
9 Dana Shinn (3 - Cat2)   Durango, CO2:20:03.374 333302   NoTubes Endurance Racing
10 Sue Stokes (4 - Cat2)   Breckenridge, CO2:20:33.818 251217   Primal/McDonald Audi Women's racing
11 Rachel Scott (5 - Cat2)   Boulder, CO2:21:08.423 305931   Naked Women's Racing p/b TriBella
12 Nicole Duke   Boulder, CO2:22:14.603 83337   Natural Grocers Cycling Team
13 Christa Ghent (6 - Cat2)   Boulder, CO2:23:45.869 327486   Natural Grocers Cycling Team
14 Lisa Mueller (7 - Cat2)   Menlo Park, CA2:23:46.239 271891   Metromint Cycling
15 Kyleanne Hunter (8 - Cat2)   Lakewood, CO2:23:46.582 328284   Naked Women's Racing p/b Tribella
16 Melanie Wong (5 - Cat1)   Avon, CO2:23:46.650 236945   GS Boulder/Trek Store
17 Andrea Koenig (9 - Cat2)   Denver, CO2:25:23.958 348758   PSIMET/Zilla Racing
18 Jennifer Barbour (10 - Cat2)   Denver, CO2:26:58.095 348708   GS Boulder/Trek Store
19 Rebecca Blatt   Lakewood, CO2:29:38.508 241201   Team Kenda presented by Geargrinder

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lily Howe (1 - Cat4)   Austin, TX0:51:53.158 346306   T3Multisports
2 Petra Schmidtmann (2 - Cat4)   Nederland, CO0:52:44.093 363223   Black Sheep Cycles
3 Taylor Johnson (3 - Cat4)   Broomfield, CO0:52:49.023 381763   Black Sheep Junior Cycling
4 Tea Wright (4 - Cat4)   Boulder, CO0:52:54.355 363170   Boulder Junior Cycling
5 Stephanie Lawrence (5 - Cat4)   Colorado Springs, CO0:53:01.317 357542   Front Rangers Junior Cycling

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birgit Morris (1 - Cat4)   Grand Junction, CO0:41:54.062 357254   Two Rivers Cycling
2 Katherine Lawrence (2 - Cat4)   Colorado Springs, CO0:44:38.884 294821   Front Rangers Junior Cycling
3 Hailey Howe (3 - Cat4)   Austin, TX0:45:33.385 346304   T3Multisports
4 Lily Demuth (4 - Cat4)   Avon, CO0:45:54.544 384990   
5 Jessica Way (5 - Cat4)   Lakewood, CO0:46:57.736 364411   

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Lucke (1 - Cat4)   Louisville, CO0:58:21.126 364444   Boulder Junior Cycling
2 Ayla Lieberman (2 - Cat4)   Boulder1:00:25.384 375257   Boulder Junior Cycling
3 Kaitlyn Clark (3 - Cat4)   Lafayette, CO1:06:04.522 364523   Boulder Junior Cycling
4 Victoria Lawrence (4 - Cat4)   Colorado Springs, CO1:08:50.498 294698   Front Rangers Junior Cycling

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lesley Butler (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA1:28:35.120 206353   Team Rio Grande

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Brown (1 - Cat2)   Loveland, CO1:30:31.151 171409   Team Rio Grande
2 Kathryn Judson (2 - Cat2)   Arvada, CO1:40:26.456 47161   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee