Race Results for
Freewheel Frolic - MNMBS #1
Hastings, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:53:08 210366  24 Trek/Freewheel
2 Doug Swanson   Minnetonka, MN01:55:28 102633  30 Freewheel Bike
3 Jesse Rients   Shakopee, MN02:00:04 147524  25 Penn Cycle
4 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN02:01:35 101521  32 Freewheel Bike
5 Devin Curran   Onalaska, WI02:05:52 211576  29 Hollywood Cycles Twin 6
6 Paul Hanson   St Peter, MN02:06:16 118046  33 Nicollet Bike
7 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:07:14 228026  26 Angry Catfish / Sweet and Salt

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Oleson   Jordan, MN02:11:30 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty
2 Andris Delins   Minneapolis, MN02:38:21 333848  332 Gopher Wheelmen

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN02:02:58 279039  319 Peace Coffee
2 Justin Rinehart   Mankato, MN02:06:10 149501  382 Nicollet Bike
3 Nick Frey   Des Moines Ia02:08:14 180819  546 Boo Bicycles
4 Charlie Simacek   Minneapolis, MN02:08:26 230406  329 Freewheel Bike
5 Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:14:45 210080  324 Maplelag/Paramount
6 Andy Onken   Plymouth, MN02:16:51 254914  325 
7 Jake Bauer   Muncie, IN02:18:03 321770  363 Hollywood

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Bellew   New Prague, MN02:03:05 313010  370 Angry Catfish/Sweet 'N Salty
2 David Oachs   Woodbury, MN02:04:11 116923  360 
3 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:08:08 211935  552 Hollywood Cycles/Silver Cyclin
4 Matthew O'Meara   Eau Claire, WI02:11:30 367964  323 On The Rivet
5 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN02:12:17 262606  303 Peace Coffee Racing
6 Matthew Kurke   Rochester, MN02:12:31 243687  369 Bicycle Sports
7 Nathan Lillie   Altoona, WI02:12:53 313414  317 RVCC-Brone's Bike Shop
8 Micah Moran   Waterloo, WI02:16:06 145996  365 Freewheel Bike
9 Joe Surla   Minneapolis, MN02:17:31 34681  330 Wannabee Racing
10 Chris Burg   Lake Elmo, MN02:17:50 348946  305 Freewheel Bike
11 Mark Foslien   Saint Paul, MN02:19:48 297093  308 The Missing Link
12 Agustin Deltour   Burnsville, MN02:21:03 377504  306 Top Natchez Racing
13 David Slovick   Minnetonka, MN02:25:50 234315  383 Southwest Express
14 Clayon McLagan   Forest Lake, MN02:29:37 206756  320 Peace Coffee Racing
15 Jason Scherman   New Market, MN02:29:51 296398  373 WANNABEE RACING

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lonie Sauber   Farmington, MN02:12:08 314254  555 LCR
2 Wallace Alexander   Minneapolis, MN02:12:37 193389  550 Kenwood Racing
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:13:16 98534  379 Pedal Moraine
4 Andrew Jordan   Woodbury, MN02:14:58 295752  553 LCR
5 Rick Erickson   Shoreview, MN02:16:47 275579  377 Peace Coffee
6 Ed Alpasa   Maple Grove, MN02:18:38 160673  554 Penn Cycle
7 Richard Fiske   Shakopee, MN02:26:37 211816  551 Kenwood Racing
8 Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:27:10 230802  331 Peace Coffee Racing
9 Eric Guse   St Louis Park, MN02:44:26 211199  362 Penn Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Penno   00:59:22  2278 
2 Samuel Elson   01:03:10  2012 Hollywood/Silver Cycling
3 Max Smothers   01:34:07  2076 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Warrington   01:40:12  1093 SPH/WheelhouseCycles
2 Lucas Hieb   Andover, MN01:42:27 377131  1091 Feed My Starving Children
3 Jared Fawcett   00:53:48  2271 
4 Zach Newton   01:01:38  2041 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
5 Alex Darrington   01:01:49  2294 
6 Jonathan McBurney   01:02:20  2312 Gopher Wheelman
7 Ian Price   01:02:32  2140 Dan Price

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clausen   01:43:46  1475 
2 Duncan Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:08:46 328272  1096 Larson Cycle Racing (LCR)
3 Michael Brower   Grand Rapids, MI01:13:36 370513  2095 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Szymanski   Minneapolis, MN01:43:07 328180  1049 Freewheel Bike
2 Parker Roenfanz   01:43:12  1121 
3 Will Nielsen   01:48:21  1465 Top Natchez Racing
4 Eric Boyles   Anoka01:51:44 376993  1046 Behind-Bars/LGR
5 Andy Sullivan   01:00:41  2299 U of M
6 Nick Schroeder   01:01:14  2287 
7 mark harvey   Coon Rapids, MN01:04:32 412858  2021 Ramsey Bicycle
8 Cody Condon   01:19:00  2270 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Leizinger   Minnetonka, MN01:36:24 284245  1022 Angry Catfish Racing
2 Robert Holmberg   Waverly, MN01:36:26 294463  1014 Sho-Air Minnesota
3 Kevin Anderson   01:37:15  1101 
4 Ian Nancekivell   01:37:33  1105 Behind-Bars/LGR
5 Seth Carlson   Casselton, ND01:42:13 279117  1486 
6 Daniel Boyles   Ramsey, MN01:49:14 278248  1098 Behind Bars/LGR
7 Rob Lutterman   01:50:09  1025 Wannabee Racing
8 David Jensen   Fergus Falls, MN01:51:09 378928  1107 Feed My Starving Children Raci
9 Tyler Johnson   01:51:43  1488 
10 Aaron Duchon   Chanhassen, MN01:55:16 284515  1461 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
11 Elliott Krizek   01:59:44  1463 SPH Cycling
12 Ian Johnson   02:01:38  1097 Behind-Bar/LGR
13 Ben Tregaskis   02:24:01  1041 
14 Max Severson   Minneapolis, MN00:54:44 376529  2311 Hub Cycling Team
15 Jason Lesser   00:56:25  2035 Feed My Starving Children Raci
16 Mike Sampson   00:56:45  2098 
17 Christopher Driscol   00:59:22  2010 Bicycle Sports
18 Tim Stark   01:04:01  2092 Peace Coffee
19 Nick Wilson   01:06:44  2317 Larson Cycle Racing
20 Bryan Pennaz   01:09:04  2068 
21 Paul Isabella   Avon, CT01:09:50 183582  2029 
22 Ryan Smith   01:19:56  2281 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Brueggen   01:35:00  1084 29nSNGL
2 Garrick Holey   01:39:49  1013 29nSNGL*
3 Tim Gut   Eagan, MN01:40:58 326968  1094 Angry Catfish/Sweet n Salty
4 Ryan Fitzgerald   01:42:26  1086 LCR
5 Greg Ames   Fargo, ND01:42:31 206668  1487 Maplelag/Paramount
6 Scott Spoo   Woodbury, MN01:49:43 297802  1033 Wannabee Racing
7 Nathan Kremer   01:52:06  1083 Bicycle Sports
8 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN01:52:36 360270  1037 Omnium Racing
9 Chad Klehr   01:52:58  1019 Missing Link Racing
10 Jeffrey Austin-Phillips   Saint Paul, MN01:56:05 166411  1078 Behind-Bars/Little Guy Racing
11 Chris Ziebell   02:00:05  1467 
12 Josh Danielson   02:03:58  1003 Cheryl Hunter
13 Bennett Goiffon   02:08:15  1008 Peace Coffee Racing
14 Mark Stephany   Minneapolis, MN00:55:28 176316  2053 Angry Catfish
15 Andrew Barlage   Hopkins, MN00:57:10 301985  2065 Angry Catfish
16 Phil Carlson   00:57:51  2091 Peace Coffee Racing
17 Eric Hathaway   Minneapolis, MN00:58:58 90485  2022 
18 Kevin Gonzales   00:59:46  2286 LCR
19 Joe Thorman   01:02:55  2302 
20 Patrick Tsai   Minneapolis, MN01:04:08 360135  2080 The Hub Cycling Team
21 Mike Watercott   Minneapolis, MN01:05:34 367101  2059 
22 Josh Holst   01:08:25  2024 
23 Dylan Debel   01:11:34  2310 LCR

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick Frank   01:41:41  1112 
2 Bruce Klehr   01:43:33  1020 Missing Link
3 Ben Swenka   Hudson, WI01:44:49 329856  1035 Sho-Air MN
4 Chris Stewart   Chisago City, MN01:44:53 261126  1034 missing link racing
5 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN01:46:00 164415  1462 Top Natchez Racing
6 Dave Fetters   Minneapolis, MN01:47:41 266342  1007 FMSC Racing
7 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:48:11 284865  1029 Angry Catfish
8 Tyson Meyer   01:51:28  1476 Freewheel
9 Clayton Summitt   St Paul, MN02:05:07 211181  1109 Angry Catfish
10 Adam Emanoff   Eagan, MN02:07:57 102736  1005 Bent Crank Racing
11 Adam Rambow   Saint Paul, MN00:57:16 302222  2043 Birchwood
12 Jeff Peterson   00:58:30  2297 Omnium
13 Ben Ogren   01:00:48  2309 
14 Zachary Blankenheim   01:01:49  2142 
15 Ryan Fahrmann   01:03:38  2013 Peace Coffee Racing
16 Nick Pettis   01:04:15  2138 Silver Cycling
17 Joel Beach   Bloominton, MN01:04:52 413504  2001 Peace Coffee Racing
18 Todd Hale   01:05:24  2296 
19 Jonathan Lavelle   Eau Claire, WI01:12:09 378643  2276 
20 Ryan Pederson   01:16:49  2090 
21 John Froelich   01:19:09  2315 Anybodys Bike Shop
22 Eric Booth   01:19:40  2288 
23 David Young   01:21:58  2298 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Pfeiffer   01:36:08  1082 Freewheel Bike
2 Mat Moore   Shoreview, MN01:40:04 24936  1477 
3 Jeff Colbert   Cambridge, MN01:41:56 116810  1099 larson cycle
4 Alan Eastlund   Edina, MN01:43:08 277974  1040 Peace Coffee
5 Mick Carlson   Apple Valley, MN01:43:23 297203  1002 Peace Coffee Racing
6 Justin Keough   01:44:12  1018 Feed My Starving Children/Fell
7 Clint Swenson   Lakeville, MN01:45:16 376112  1036 Silver/Hollywood Cycles
8 Jacque Poquette   Ham Lake, MN01:45:45 361958  1027 Feed My Starving Children Raci
9 Patrick Sheedy   01:46:30  1031 Sh*tty Toad
10 Jeff Lewis   01:47:37  1023 Sho-Air MN
11 David Hein   Kalilua Kona, HI01:47:46 174185  1470 
12 Mark Eikenberry   St Paul, MN01:48:07 253460  1004 Freewheel Bike
13 Thomas Little   01:48:13  1089 
14 Martin Rudnick   Minneapolis, MN01:50:35 298216  1030 Behind-Bars/LGR
15 Steve Rettler   Excelsior, MN01:52:02 112768  1468 
16 Erik Paulsen   Excelsior, MN01:52:02 284912  1472 Crossniacs
17 Matt Stein   Northfield, MN01:52:39 221389  1469 Silver Cycling
18 Mark Betzer   St Louis Park, MN01:53:01 80795  1473 Revolution Cycle/Twin Six
19 Jeff Bisso   Minnetonka, MN01:55:31 229344  1001 Freewheel Bike
20 Chad Kelly   02:04:30  1483 
21 Barry Schmitt   Eagan, MN02:04:32 182024  2321 
22 Robert Kohl   02:05:21  1021 Bobs Auto Ranch
23 Jason Deflorin   Minneapolis, MN02:50:02 153727  1051 Top Natchez Racing
24 Justin Atkinson   00:55:43  2075 Peace Coffee Racing
25 Joshua Walter   Saint Paul, MN00:56:08 102348  2289 
26 Randy Smothers   Zumbrota, MN00:58:15 258876  2081 Bicycle Sports
27 Spencer Lenz   Rosemount, MN01:00:12 20907  2034 Hollywood Cycle Silver cycling
28 Michael Rex Schumacher   01:01:02  2291 
29 Eric Lealos   Minneapolis, MN01:02:58 143309  2033 
30 Greg Henningsen   01:05:34  2023 
31 Todd Amunrud   01:07:44  2086 Peace Coffee Racing
32 Dan Wipper   01:09:48  2063 
33 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:10:05 95633  2030 Freewheel Bike
34 Kevin Keane   01:16:01  2303 Cannon Valley Velo Club
35 Cal Collins   Eden Prairie, MN01:17:18 324062  2069 Wannabee Racing
36 Ryan Redetzke   01:29:13  2137 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Camp   01:46:47  1479 Freewheel
2 Stuart Benson   Shafer, MN01:48:32 100413  1111 Cyclova
3 Scott Lund   01:50:02  1024 Hollywood/SilverCycling
4 Michael Solberg    01:50:03 345294  1095 SHO-AIR MN
5 Thomas Hanegraaf   01:53:43  1009 
6 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN01:54:38 147307  1474 Crossniacs
7 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:54:41 236794  1100 Freewheel
8 Pat Dowling   St. Louis Park, MN01:54:53 44129  1481 FCCC / Penn Cycle
9 Robert Herrmann   01:55:23  1011 Angry Catfish/Sweet & Salty
10 William Dick   Minneapolis, MN01:58:17 360265  1482 Tod Natchez Racing
11 Chris Sur   Minneapolis, MN01:59:05 302904  1480 
12 Darwin Reicks   01:00:07  2301 
13 Dan Funke   01:00:29  2016 Cortland Funke
14 Todd Nesvold   Forest Lake, MN01:00:31 174302  2039 PCR
15 Jim Newton   01:02:08  2040 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
16 James Goblirsch   Rochester, MN01:02:17 110103  2017 Bicycle Sports
17 Bill Franken   01:03:34  2067 Bicycle Sports
18 Ted Siefkes   Burnsville, MN01:06:52 181584  2051 Silver Cycling / Hollywood
19 Paul Darrington   01:08:49  2295 
20 Bernie Seleski   01:09:30  2050 Betty Seleski
21 Tom McBurney   Roseville, MN01:10:30 279039  2313 Peace Coffee Racing
22 Robert Groshek   01:10:49  2292 
23 Brett Hooton   Minnetonka, MN01:12:02 16693  2025 Peace Coffee Racing
24 Tad Keller   Invergroveheights, MN01:14:03 288509  2275 
25 Mitch Leppicello   01:16:00  2079 
26 John Ellis   St Paul, MN01:16:47 265861  2011 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
27 Frank Bobick   Saint Paul, MN01:17:10 266526  2005 Peace Coffee Racing
28 Drake Ryman   01:18:05  2279 
29 Glenn Margolf   01:19:15  2036 FCA Endurance
30 Kevin Knutson   01:21:59  2318 Peace Coffee
31 Gary Smith   01:24:02  2072 Peace Coffee
32 Mike Grace   01:24:11  2019 
33 Tom Dunn   01:34:34  2087 Freewheel Bike
34 Tom Thies   Eden Prairie, MN01:38:14 78926  2284 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   Champlin, MN01:42:15 321710  1484 
2 Ray Osowski   01:47:36  1085 LCR
3 Tim Hieb   01:50:31  1012 Feed My Starving Children
4 Thomas Rinehart   Mankato, MN01:50:33 163255  1108 Nicollet South Bike
5 Mike Larson   Cambridge, MN01:53:05 101450  1106 LCR
6 Todd Trembley   Faribault, MN02:03:14 217961  1090 
7 Mark Klingelhoets   02:08:02  1092 Wannabee Racing
8 Gary Samtoorjian   01:01:20  2139 Sho-Air
9 Rob Whiteford   01:04:08  2061 Wookie Juice Racing
10 Steve Kapaun   Hudson, WI01:05:07 118725  2141 
11 Tim Larson   01:08:10  2320 
12 Bob Muelcek   01:08:14  2293 Insites
13 David Grunklee   01:08:58  2274 
14 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN01:14:15 32843  2052 
15 Bruce Mosher   Pine City, MN01:17:25 208271  2038 
16 Eric Finney   Minneapolis, MN01:23:18 92080  2290 
17 Mark Weglinski   01:29:01  2060 Rita Weglinski
18 Mike Hausken   01:48:55  2096 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   Rochester, MN01:07:10 94734  2273 Penn Cycle
2 John S Klug   01:10:10  2319 
3 Denny Barry   01:13:03  2071 Maplelag / Paramount Sports
4 Gerry Taylor   01:13:32  2057 

Men - Cat 3 - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Herrmann   Minneapolis, MN00:45:28 361697  4016 Angry Catfish/Sweet & Salty
2 Devon Horner   01:04:13  4017 Maplelag/Paramount

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Magnotto   00:42:28  4171 
2 Van Carlson   00:43:49  4003 Peace Coffee Racing
3 Zachary Smith   00:48:20  4085 Peace Coffee
4 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN00:51:39 361699  4084 Gopher Wheelmen
5 Liam Franken   00:51:44  4041 Penn Cycle Youth Team
6 Cobie Vagts   00:54:06  4037 Penn Cycle
7 Jack Ellingson   00:57:40  4008 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean O'Donnell   Columbus, IN00:41:38 26563  4087 SHO- AIR MN
2 Max Ellingson   00:42:37  4007 
3 Marc Tost   00:46:59  4088 Rochester Mountain Bike Team
4 Nick Vander Velden   00:50:38  4167 
5 Caleb Fetters   00:51:10  4091 FMSC Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levi Tipoke   00:47:45  4176 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Northrup   00:40:08  4179 
2 Alex Koppi-Kohn   00:42:14  4173 
3 Matt Kroulik   00:57:04  4163 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Larson   Minneapolis, MN00:36:53 313780  4175 Birchwood/GIS
2 Christian Schmidt   00:37:49  4090 
3 Tim Quast   00:42:15  4184 
4 Brian Thistle   00:42:52  4174 
5 Brad Janak   00:47:47  4172 
6 Dan Ebneter   00:56:04  4005 Rebecca Brandt

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Vanada   00:43:33  4165 
2 Gary Zifko   00:45:27  4092 Sho-Air MN
3 Jose Diaz   00:47:39  4159 Silvya Diaz
4 Sean Copeland   00:48:19  4183 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fawcett   00:39:24  4160 
2 Matthew Leiner   00:43:02  4164 
3 Janis Delins   00:45:46  4158 Sanita Kalnite
4 Lloyd McIvor   00:46:45  4023 
5 Steve Wessels   Sioux Falls, SD00:47:02 362202  4033 
6 Tony Lema   00:47:29  4185 
7 Kyle Ohnstad   Mounds View, MN00:47:32 376392  4180 
8 Brian Stanley   Franklin, MA00:50:46 33819  4036 
9 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN01:08:37 204459  4018 Silver Cycling

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Spizman   00:44:13  4170 LCR Racing
2 David Andrews   00:47:06  4155 
3 Todd Chapman   Princeton, MN00:48:31 305584  4157 LCR
4 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO00:49:43 202246  4089 
5 Kent Furois   Falcon Heights, MN00:53:18 341008  4040 
6 Kevin Vander Velden   00:58:12  4166 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Church   Kennebunkport, ME00:40:33 136224  4182 
2 George Eckman   00:41:22  4006 
3 Scott Guhl   00:41:42  4013 
4 Tim Gallagher   00:48:55  4010 
5 Jeff Thompson   00:53:21  4031 peace coffee racing

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Griff Wigley   00:49:46  4168 
2 Gary Schildgen   00:51:17  4027 
3 Brad Beisel   00:55:13  4093 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN01:37:57 160568  381 Specialized
2 Rebecca Sauber   Farmington , MN01:52:28 235476  51 Trek 29

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI01:59:13 242097  366 Hollywood Cycles Twin 6

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN02:04:10 261947  380 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Sansome   Eagan, MN02:09:19 211756  378 Silver Cycling
2 Kris Brazil   Faribault, MN02:19:37 238279  364 Milltown Cycles

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   01:10:05  2027 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:09:18 316506  2062 The Missing Link
2 Hayley Olson   Minneapolis, MN01:15:35 370793  2277 University of Minnesota Twin C
3 Meghann Fedde   Minneapolis, MN01:26:16 378694  2014 angry catfish / sweet n salty
4 Alicia Fisk   01:34:58  2272 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   Savage, MN01:07:07 294308  2026 Maplelag/Paramount
2 Meredith Rambow   Saint Paul, MN01:07:34 304746  2042 Birchwood
3 Beckie Alexander   Minneapolis, MN01:08:46 12525  2304 kenwood racing
4 Nicole Eikenberry   Saint Paul, MN01:11:36 256781  2314 
5 Sara Bisso   01:12:47  2004 Freewheel Bike
6 Amy Dawson   Minneapolis, MN01:17:19 8873  2009 Birchwood
7 Bev Carlson   01:19:57  2006 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   00:57:02  4004 Peace Coffee Racing
2 Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN00:59:00 296111  4019 Silver Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Burdick   00:52:54  4181 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindee Kopp   01:05:03  4162 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerCUOREShimanoSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee