Race Results for
Ken Woods Memorial Road Race
Cannon Falls, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hart   Stanthonyvillage, MN01:04:36 289783   St Paul Bicycle Racing Club
2 Thomas Wavrin   Henderson, MN01:04:53 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Colin Catlin   Arden Hills, MN01:05:03 295785   Gopher Wheelmen
4 Michael Gaines   Minneapolis, MN01:05:07 244643   Gopher Wheelmen
5 Logan Brueck   Saint Paul, MN01:05:07 316048   St Paul Bicycle Racing Club
6 Alec Porter   Saint Paul, MN01:05:09 311313   St Paul Bicycle Racing Club
7 Noah Middlestaedt   Saint Cloud01:05:15 347262   Unattached
8 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN01:05:17 291227   St Paul Bicycle Racing Club
9 Ethan Furois   Falcon Heights, MN01:05:29 322612   Gopher Wheelmen
10 Brian Gaines   Minneapolis, MN01:05:46 244626   Gopher Wheelmen
11 Daniel Svedberg   Woodbury, MN01:05:49 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
12 Sam Sinkler   01:06:12   Unattached
13 Edison Foster   Northfield, MN01:06:14 358142   Silver Cycling
14 Erik Lecy   Apple Valley, MN01:06:18 374710   Unattached
15 Joe Meyer   Minneapolis, MN01:06:27 378716   St Paul Bicycle Racing Club
16 Wyatt Lien   Minneapolis, MN01:06:35 309151   Minnesota Junior Cycling Inc.
17 Ethan Berry   Stillwater, MN01:08:07 312468   Minnesota Junior Cycling Inc.
18 Jacob Totall   01:08:31   Unattached
19 Enoch Elliott   Minneapolis, MN01:12:12 375150   Minnesota Junior Cycling Inc.
20 Aaron Desouza   Minneapolis01:12:42 375149   Minnesota Junior Cycling Inc.
21 Spencer Warejoncas   St. Paul01:13:06 379878   St Paul Bicycle Racing Club
22 Seth Coulter   White Bear Lake, MN01:15:41 342894   Minnesota Junior Cycling Inc.
23 Stuart Gordon   Glenview, IL01:16:39 97921   Unattached
24 Will Curtis   Saint Paul, MN01:20:43 348506   Minnesota Junior Cycling Inc.
25 Alex Weil   Cos Cob, CT01:27:01 49856   St Paul Bicycle Racing Club
26 Dylan Wetteland   Roseville, MN01:29:30 379053   Gopher Wheelmen
27 Nick Gordon   Chanhassen, MN01:30:24 364797   Unattached
28 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN01:34:23 361699   Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Krumrich   Minneapolis, MN02:59:05 294121   G.S. Circo Azzurro
2 Mike Johnson   Minnetonka, MN02:59:06 76631   Synergy
3 Brian Koeneman   Apple Valley, MN02:59:06 46700   Team Wheel & Sprocket
4 Matt Muyres   Bloomington, MN02:59:08 160576   Freewheel Bike
5 Brett Whyte   Winona, MN02:59:09 258528   River Valley Cycling Club- RVCC
6 Jonas Nygard   Minneapolis, MN03:19:29 294996   The 706 Project
7 Bryan Joas   Eagan, MN02:03:48 56745   Shamrocks Racing
DNF Jay Woller   St. Louis Park, MN01:56:25 41777   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Jeffrey Anderson   Blaine, MN02:08:11 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Mike Johnson   Chippewa Falls, WI02:09:35 160617   Unattached
DNF Gregg Tischler   Superior, WI02:09:44 193343   Shamrocks Racing
DNF Peter Maxwell   Minneapolis, MN00:56:38 23007   G.S. Circo Azzurro
DNF Brian Thurow   Winona, MN00:00:00 297725   River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Daniel Casper   Northfield, MN01:53:02 214654   Revolution Cycle and Ski
DNF James Cullen   Hudson, WI00:00:00 107902   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Goblirsch   River Falls, WI01:58:30 77328   Loon State Cyclists
2 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN01:58:31 213088   Gopher Wheelmen
3 David Jones   Lakeville, MN01:58:31 281557   Flat City Cycling Club Inc.
4 Roger Karnopp   Eagan, MN01:58:31 375507   Flat City Cycling Club Inc.
5 David Herbert   Rochester, MN01:58:31 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Mike Stensrud   Apple Valley Mn01:58:33 223834   Flat City Cycling Club Inc.
7 Steve Hunter   Saint Paul, MN01:58:35 50772   St Paul Bicycle Racing Club
8 N/A   No City, MN01:58:36 292998   St Paul Bicycle Racing Club
9 David Watson   Burnsville, MN01:58:45 350874   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 David Uppgaard   Saint Paul, MN02:03:10 316044   Gopher Wheelmen
11 Bruce Porter   Woodbury, MN02:07:49 358801   St Paul Bicycle Racing Club
12 Russell Loucks   Eagan, MN02:11:54 182695   G.S. Circo Azzurro
13 Avery Dahl   Hudson, WI02:19:16 120592   Big Ring Flyers
DNF Clayton Shepard   Anoka, MN01:24:29 320280   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kyle johnson   Alexandria, MN 295006   
2 Jason Sholly   Clear Lake, IA 367932   
3 ryan whelchel   Solomon Ks 368730   
4 theo knaeble      
5 jacob nolte   Wilton 366996   
6 brandon prechowski      
7 ryan wisnousky   Pleasant Hill, IA 376036   
8 Alexander venning   Northfield, MN 291113   
9 andrew sullivan      
10 ashraf zin   Minneapolis, MN 342304   
11 Parker Mullins   Minneapolis, MN 368906   
12 brian kacter      
13 Kevin Chung   Maple Grove, MN 337540   
14 joshua peter   Cedar Falls, IA 375166   
15 daniel ducharme   Minneapolis, MN 377274   
16 distin nelsom      
17 Jacob Glahn   Iowa City, IA 376222   
18 Mike Schomer   Iowa City 375283   
19 Jared Corso   Iowa City, IA 375975   
20 Michael Osborn   Ankeny, IA 358960   
21 tim holland      
22 andrew millford      

Men - C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sam williams   Northfield, MN 340546   
2 christian ruud   Minnetonka, MN 276883   
3 Robert Hest   Northfield, MN 290499   
4 Clifford Watkins   Northfield, MN 319618   
5 christopher ridder   Odgen, UT 333806   
6 Daven Kokkila   Willmar, MN 352304   
7 Aaron Avenido   Saint Paul, MN 342918   
8 Noah Wilson   Minneapolis Mn 367722   
9 stephen noyes   Northfield, MN 292222   
10 Bryan Wenzel   Coralville, IA 368348   
11 Brenden Hardy   Iowa City, IA 307328   
12 Jackson Parr   Elmhurst, IL 342914   
13 seth spawn   Stillwater, MN 323260   

Men - A/B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Buntz   West Des Moines 291573   
2 Austin Turner   Ogden, UT 290106   
3 Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   
4 Logan Evans   Hillsboro, OR 290719   
5 Karl Schuchard   Minneapolis, MN 318690   
6 andrew mills   Bottineau, ND 342800   
7 michael allison   Shawnee, KS 310330   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Krawczyk (1 - Cat1)   Waukesha, WI02:44:29 232232   Revolution Cycle and Ski
2 Jordan Cullen   Hudson, WI02:44:40 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
3 Chris Doig (2 - Cat1)   Minneapolis, MN02:45:17 73386   Freewheel Bike
4 Gregg Brandt   Winona02:45:46 227165   Kenda
5 Ian Stanford (3 - Cat1)   White Bear Lake, MN02:46:07 175718   Freewheel Bike
6 Adam Hanson (1 - Cat2)   Duluth, MN02:48:26 108535   Synergy
7 Brandon Meinke (2 - Cat2)   Portland, OR02:48:26 303334   Synergy
8 Michael Moriarity (3 - Cat2)   Bloomington, MN03:17:03 294003   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Douglas Swanson (Cat1)   Minnetonka, MN01:48:03 102633   Freewheel Bike
DNF chris yotter (Cat2)   Saint Paul, MN01:59:01 318312   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Chad Weisgram (Cat2)   Fargo, ND00:57:29 289827   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Joshua Roeser (Cat1)   Buffalo, MN01:59:01 160630   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Marc Kermisch (Cat2)   Maple Grove, MN00:54:15 80629   Synergy
DNF Toby Henkels (Cat2)   Mankato, MN00:57:28 311333   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Fred Mills (Cat2)   Saint Louis Park, MN00:57:28 261006   Revolution Cycle and Ski
DNF Andrew Minier (Cat1)   Anoka, MN00:57:01 135556   Revolution Cycle and Ski
DNF Nicholas Kimpton (Cat2)   Minneapolis, MN01:49:21 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Tristin Bentzler (Cat2)   Chippewa Falls, WI01:01:01 161188   Synergy
DNF Nicholas Vetter (Cat2)   St. Paul, MN01:49:21 263471   Mitsubishi/Lazer
DNF Michael Woell (Cat1)   Minneapolis, MN00:56:38 227850   Freewheel Bike
DNF Anthony Olson (Cat1)   Kasota, MN00:57:29 245537   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Daniel Swanson (Cat1)   St Louis Park, MN00:00:00 117942   Freewheel Bike
DNF Gregory LaVick (Cat2)   St. Paul, MN01:01:01 20517   Synergy
DNF Tyler Olson (Cat2)   Minneapolis, MN01:50:10 294937   Synergy
DNF Mark Skarpohl (Cat2)   Mankato, MN00:54:16 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF James Lockwood (Cat2)   St Paul, MN02:10:55 128526   Flat City Cycling Club Inc.
DNF James Parker (Cat2)   Saint Paul, MN00:54:16 254489   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Adam Gorski (Cat2)   Minneapolis, MN00:00:00 246159   Freewheel
DNF Bruce Martens   Saint Paul, MN02:04:32 212731   Balance Cycling/Eriks Bike Shop

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Bianchi   Saint Paul, MN02:56:12 188055   St Paul Bicycle Racing Club
2 Garrett Ping   Winona, MN02:56:13 246489   River Valley Cycling Club- RVCC
3 Derek Virta   Hinesburg, VT02:56:14 281673   Speedfix Racing p/b Zubaz
4 Joe Moyer   Rochester, MN02:56:25 220267   Peace Coffee Racing
5 Matthew Broeren   Rochester, MN02:57:40 310534   Unattached
6 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN03:05:07 224416   Omnium Bike Shop
7 Kenneth Pike   Sioux Falls, SD03:05:58 210706   Central Plains Cycling
8 James Boyle   Bloomington , MN03:06:33 183994   Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Eric Sundstrom   Elk River, MN03:06:39 98302   International Christian Cycling Club
10 Bryan Loecken   Richfield, MN03:28:43 53328   Loon State Cyclists
DNF Zachary Mohr   Minneapolis01:07:04 162653   Omnium Racing
DNF Mark Brinda   Minneapolis, MN00:58:29 261967   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Kent Throlson   Minneapolis, MN01:03:00 179235   Balance Cycling/Eriks Bike Shop
DNF Jeremiah Sagel   Edina, MN00:58:25 31058   Freewheel Bike
DNF Trent Ping   La Crosse, WI02:14:36 234060   River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Robert Holmberg   Waverly, MN00:58:29 294463   Balance Cycling/Eriks Bike Shop
DNF Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN00:58:28 243156   Revolution Cycle and Ski
DNF Joel Boelke   Eden Prairie, MN02:03:43 297050   International Christian Cycling Club
DNF Kyle Olson   Roseville, MN00:59:58 298937   Synergy
DNF Andrew Cook   Cloquet Mn00:58:27 223400   Unattached
DNF Nathaniel Shea   Edina, MN01:02:58 274359   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Nathan Klump   Grand View Wi01:03:01 239719   Team Wheel & Sprocket
DNF Rhett Finley   Wayzata, MN02:04:02 233002   Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 morrison hall   Eagan, MN01:56:06 211906   Unattached
2 Rob Hillman   Saint Paul, MN01:56:07 205908   Synergy
3 Andrew Gierke   Eau Claire, WI01:56:07 298058   overdrive
4 Vince Rosetta   Minneapolis, MN01:56:08 254966   Synergy
5 Mark Stephany   Minneapolis, MN01:56:08 176316   Angry Catfish
6 Matt Leizinger   Minnetonka, MN01:56:10 284245   Omnium Racing
7 Allen Farrow   Rochester, MN01:56:10 281839   Unattached
8 Casey Swenson   Hills, MN01:56:10 356456   SC Velo
9 Tyler Johnson   Plymouth, MN01:56:10 310161   Unattached
10 robert benedum   Amery, WI01:56:10 51817   gdvc
11 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN01:56:10 147521   Kenwood Racing
12 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN01:56:14 164415   Top Natchez Racing
13 Tim Stone   Minneapolis, MN01:56:48 200623   Kenwood Racing
14 Eric Wetteland   Roseville, MN01:57:15 350658   Synergy
15 Andrew Barlage   Hopkins, MN01:57:21 301985   Omnium Racing
16 Samuel Bramel   Little Canada, MN01:57:30 291951   Gopher Wheelmen
17 Michael Slavics   Chanhassen, MN01:57:50 32917   International Christian Cycling Club
18 Adam Hawkinson   Mound, MN01:59:37 256523   International Christian Cycling Club
19 Henry Diggelmann   Mason City, IA01:59:37 276873   Unattached
20 aaron pidde   Bloomington, MN02:01:18 133195   Silver Cycling
21 Aaron Wiens   Rochester, MN02:01:59 292543   International Christian Cycling Club
22 zach johnson   Fargo Nd02:02:42 284804   GPCC
23 Jon Friedell   Minnetonka, MN02:02:47 194324   Kenwood Racing
24 Boyd Hansen   Minneapolis, MN02:04:46 316412   Unattached
25 Ryan Cate   Minneapolis, MN02:05:30 161311   Category 6 Racing Squad
26 James Rosane   Oronoco, MN02:09:33 327622   Unattached
27 Jim Ringuette   Minneapolis, MN02:10:30 291180   Synergy
28 Eric Thoerner   Minneapolis, MN02:10:33 264225   Unattached
29 Loren Willis   Saint Paul, MN02:11:09 329358   Synergy
30 Kurt Martinson   St. Anthony, MN02:15:19 101293   G.S. Circo Azzurro
31 Brian Ericson   Hugo, MN02:15:51 135495   Loon State Cyclists
32 Paul Mueller   Saint Paul, MN02:16:53 204933   Minneapolis Bicycle Racing Club
33 Robert Kim   Shoreview, MN02:22:35 374922   Unattached
DNF Peter Anderson   Saint Paul, MN01:10:46 227969   G.S. Circo Azzurro
DNF taylor krosbakken   St Paul, MN01:56:06 329126   GPCC
DNF Bryan Hill   Minneapolis, MN00:00:00 315814   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kramer   Cloquet, MN01:55:29 375660   Unattached
2 Philip Carlton   Saint Paul, MN01:55:29 378312   Synergy
3 John Loquai   Hastings, MN01:56:38 377204   Unattached
4 zach olson   01:57:58   Unattached
5 Michel Dalal   Lakeville, MN02:02:35 42458   Unattached
6 Micah Turman   Minneapolis, MN02:02:40 227439   St Paul Bicycle Racing Club
7 Benito Juarez   Minneapolis, MN02:03:18 344822   alance Cycling/Eriks Bike Shop
8 Josh Weigel   Rochester, MN02:03:23 349722   Unattached
9 Kevin Brandt   Apple Valley, MN02:03:41 350762   Flat City Cycling Club Inc.
10 Cain Cushion   Readlyn, IA02:04:21 300935   Unattached
11 Clint Swenson   Lakeville, MN02:05:52 376112   Silver Cycling
12 William Dick   Minneapolis, MN02:06:08 360265   Top Natchez Racing
13 Samuel Thillen   Minneapolis, MN02:06:16 335776   Unattached
14 Matthew Bahnemann   Rochester Mn02:06:39 309132   Unattached
15 Nick Watts   St Paul, MN02:06:48 352930   St Paul Bicycle Racing Club
16 Ronald Fergle   Minneapolis, MN02:06:49 347248   Category 6 Racing Squad
17 alex hyatt   Minneapolis, MN02:06:52 368404   Unattached
18 Jeff Tilbury   02:07:05 379698   Unattached
19 Andrew Kay   Minneapolis, MN02:07:14 370653   Balance Cycling/Eriks Bike Shop
20 frank thueringer   02:07:42   Synergy
21 Brett Hooton   Minnetonka, MN02:10:44 16693   Peace Coffee Racing
22 Michael ODay   Minneapolis, MN02:13:01 358149   Unattached
23 kurt schimpke   02:17:33   Unattached
24 mike hanzlik   02:17:33   the hub
25 Kevin Keane   Northfield, MN02:17:47 40918   Cannon Valley Velo Club
26 eamon hara   02:22:45   Unattached
27 Tim Morgan   Minneapolis, MN02:23:18 294868   Balance Cycling/Eriks Bike Shop
28 morgan pease   02:45:21   Unattached
29 justin mannhardt   02:45:35   Unattached
30 jody chandler   02:45:35   Unattached
DNF scott eisenach   00:00:00   northern aggresion

Women - C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rebecca frank      
2 MaryKay Marino   Frankfort Il 370666   
3 rebekah gordon   Wausau 376250   
4 anda tanaka   Northfield, MN 375301   
5 amanda markey   Wamego 376634   
6 bridget lillethorup   Northfield, MN 365849   
7 Erin McDuffie   Northfield, MN 378941   
8 rose mueller      
9 michelle kuhn   Manhattan, KS 378346   
10 taryn moyer   Cedar Falls Ia  375904   
11 veronica goldman   Iowa City, IA 375903   

Women - A/B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Mertz   Minneapolis 367685   
2 Karin Friberg   Roseville, MN 366761   
3 Robin Welling   Minneapolis, MN 337866   
4 anna luckow   Deerfield, IL 365847   
5 stephanie lamb   Pittsburgh, PA 317274   

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James (1 - Cat2)   Minneapolis , MN01:58:49 281803   Sweetn Salty CyclingAngies Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
2 Heather Edwards-Thoerner (2 - Cat2)   Minneapolis, MN02:07:38 112633   Birchwood/GIS

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN02:12:41 348038   St Paul Bicycle Racing Club
2 mia loquai   Valparaiso , FL02:06:43 354752   Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marie Snyder   Chicago, IL01:08:08 329524   Chicago Cuttin Crew
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI01:08:17 288627   Racers Against Childhood Cancer
3 LeAnn Cushion   01:08:19   Unattached
4 Anya Malarski   Duluth Mn01:08:25 302412   Gopher Wheelmen
5 Kathryn Jensen   Saint Paul, MN01:09:43 362105   St Paul Bicycle Racing Club
6 Meredith Rambow   Saint Paul, MN01:12:23 304746   Birchwood/GIS
7 Marie Capra   Saint Paul, MN01:12:23 347924   Birchwood
8 Danielle deNeui   Red Wing, MN01:16:23 378954   Unattached
9 Lynne Boiarsky   St. Louis Park, MN01:17:16 252705   alance Cycling/Eriks Bike Shop
10 Kayla Dotson   Minneapolis, MN01:17:40 378731   Unattached
11 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN01:20:15 302230   Minnesota Junior Cycling Inc.
12 Anna Ryden   01:23:00   Unattached
13 Rebecca Yun   01:33:23   Hub Bike Coop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyShimanoUSACDFBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee