Race Results for
Crystal Lake Classic(2012 WORS #2)
Rhinelander, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI2:07:27.1 85929  Gear Grinder
2 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:07:43.9 214936  Vision/Wheel &Sprocket
3 Jesse Lalonde   Ely Mn2:07:57.9 203490  226 LaLonde Bros /T6
4 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:11:11.9 293999  Culvers Racingp/b Meyer Famil
5 Justin Piontek   Madison, WI2:11:20.7 297073  31 The Bike Hub/Specialized
6 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:12:37.3 258735  Mercy-Specialized
7 Ben Koenig   Schofield, WI2:14:41.9 267964  The Bike Hub/Specialized
8 Darrin Braun   Waukesha, WI2:16:42.3 285001  Adventure 212/Specialized
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:22:00.2 212641  62 Polska
DNF Mike Phillips   Chicago, IL0:00:00.0 84647  Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Karinen   Painesdale, MI1:44:23.7 349180  106 Culvers
2 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:44:33.6 296192  107 POLSKA / RMC /T6
3 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:51:16.5 259591  105 Expo
4 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:53:39.9 350022  101 
5 Kevin Atkins   Green Bay, WI1:56:07.7 333972  103 The Bike Hub/Specialized Cycli
6 Jan Warren   Campton Hills, IL2:00:45.3 333318  108 Safe Wheels MTB Racing
7 Myles Beach   Larsen, WI2:27:52.6 208348  34 Adventure 212/Specialized
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI0:00:00.0 368031  119 Safe Wheels MTB Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Maloney   Milwaukee2:13:09.6 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon
2 Tyler Jenema   Marquette, MI2:17:29.5 241103  20 KUHL/Rocky Mountain
3 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI2:21:12.1 294148  18 Vision wheel &sprocket
4 Matt Gehling   Madison, WI2:21:43.3 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
5 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:22:19.4 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
6 Kyle Sarasin   Marquette, MI2:23:02.2 325806  221 penpharm.com
7 Travis Braun   Madison, WI2:26:30.4 285469  68 MAGNUS
8 Carlos Haeckel   Madison, WI2:26:59.6 227622  77 Alterra Coffee/W85
9 David Flaten   Andrews Air Force Base, MD2:27:01.4 297084  222 Eau Claire Bike and Sport
10 Scott Neperud   Madison, WI2:27:52.4 275059  53 Magnus
11 Michael Wenzel   Edgar, WI2:30:19.9 352116  220 KS Energy Services/Team Wiscon
12 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI2:33:00.9 262146  75 Element Mobile
13 Michael Dutczak   Crete, IL2:34:38.5 200766  47 South Chicago Wheelman
14 Kyle Warras   Waukesha, WI2:40:46.5 280628  69 Expo Racing
15 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:41:13.5 183953  225 Schwag
16 Ryan Baumann   Green Bay, WI2:56:48.1 207813  70 Titletown Flyers
17 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI2:57:52.2 297078  40 Eriksen cycles
DNF Travis Johnson   Two Rivers0:00:00.0 377146  19 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:22:00.6 182256  72 Team Polska
2 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:22:37.5 317100  60 Treadhead Cycling
3 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:23:02.0 247082  61 Fond du Lac Cyclery
4 Adam Swank   Duluth, MN2:23:30.8 231320  228 
5 Colby Lash   Marquette, MI2:23:31.5 293861  223 Chocolay Ace/KMK Cycling
6 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:23:33.5 356588  16 Erik's Bikes &Boards
7 Scott Vogelmann   Madison, WI2:24:38.2 143335  73 Trek Midwest
8 Joel Hynes   Wausau, WI2:24:55.5 231653  78 Bikeman.com
9 David Bender   Kenosha, WI2:28:06.4 260585  95 JVC/Michaels Cycle's
10 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:29:46.2 311654  21 Sprocketz
11 Kurt Schwiesow   Green Bay, WI2:31:57.0 43402  39 Tower Clock Eye Center
12 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:33:34.8 293537  76 Baraboo Sharks
13 Karl Tillman   La Crosse, WI2:34:28.5 294041  14 Team 360 / LAXVelo
14 Justin Lund   Tomahawk, WI2:47:10.2 216962  224 BPTC/Twin Six
15 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:52:42.3 291522  33 The Bike Hub/Specialized Cycli
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF Nikolai Anikin   Duluth, MN0:00:00.0 261138  227 
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI0:00:00.0 257462  46 Team WORS
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL0:00:00.0 189221  67 Specialized

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:16:50.5 193027  100 Treadhead Cycling
2 Jeff Melcher   West Bend, WI2:17:27.3 166066  17 Team Pedal Moraine
3 Jw Miller   Madison, WI2:23:31.2 233978  99 
4 Bill Nigh   West Bend, WI2:26:35.1 197745  48 Team Pedal Moraine
5 John Wypiszinski   Appleton, WI2:28:37.6 211571  43 Titletown Flyers
6 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:31:39.0 259146  11 Unattached
7 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI2:31:49.1 81966  66 Bikehub Specialized
8 David Haase   Fond Du Lac, WI2:33:00.7 14516  74 Attitude Sports
9 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:33:16.3 17768  80 Element Mobile/Brings
10 Steve Schafer   Barrington, IL2:39:13.9 309583  51 
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 104782  26 Adventure 212/Specialized
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL0:00:00.0 194466  50 Muddy Cup
DNF Dan Holsen   Manitowoc, WI0:00:00.0 50845  54 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL2:23:30.4 259398  23 EXPO
2 Jim Peterson   Edgerton, WI2:36:47.5 154720  15 Michaels/JVC
3 Jeff Sympson   Rockford, IL2:57:58.0 101514  71 Big Ring Flyers

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI1:54:59.3 309999  1801 KHS Bicycles
2 Mark Anderson   2:01:16.3  1836 OTR
3 Brian Benson (2 - Cat2)   La Crosse, WI2:17:31.4 240054  1803 Bikes Ltd/Scenic Concepts
4 Jeff Steckbauer (3 - Cat2)   Princeton, WI2:38:11.9 210181  1802 Rib Mnt Cycles
5 Marcus Steele (4 - Cat2)   De Pere, WI1:08:44.3 342514  2803 Titletown Flyers
6 Dale Crowell (5 - Cat2)   Eau Claire, WI1:10:41.9 375876  2802 
7 Matthew Lanser   1:11:01.1  2812 Titletown Flyers
8 Jon Holcomb (6 - Cat2)   Plymouth, WI1:11:22.3 235797  2813 Bikes Ltd/Scenic Concepts
9 Rick Hill   1:14:16.5  2827 
10 Bruce Van Epps   1:15:08.0  2811 BikesLtd/ScenicConcepts
11 Aaron Fleming (7 - Cat2)   Rockford, IL1:16:02.8 210500  2804 First Supply
12 Mark Schindel   1:17:56.8  2829 Big Ring Flyer
13 Eric Johnson   1:18:35.3  2809 Titletown Flyers
14 Jamie Thiel   1:21:49.5  2830 
15 Gary Gless   Milwaukee, WI1:22:27.2 351894  2810 2DSS
16 Kenny Dretzka   Mukwonago, WI1:27:04.7 371040  2820 cyclopath
17 Todd Nutter (8 - Cat2)   Milwaukee, WI1:27:10.4 342136  2801 Eriksen Cycles
18 Gregory Molnar   Lake Zurich, IL1:30:56.8 326804  2828 Flatlandia
DNF Rob Schuette   0:00:00.0  2805 Heavy Pedal Velo Club
DNF Lloyd Cate (Cat2)   Appleton0:00:00.0 380221  1805 Team WORS
DNF Gerald Sorce (Cat2)   Hartford Wi0:00:00.0 375114  2806 2 Dimensional Shape Shifters
DNF Brian Donley   Madison, WI0:00:00.0 379747  2825 SUDS

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Moon (1 - Cat2)   Blair, WI1:54:56.7 243112  1908 
2 Steve Jeske   2:02:55.0  1903 Pedal Moraine
3 Steven Schaefer (2 - Cat2)   Port Washington, WI2:05:23.0 361743  1906 
4 Jesse Jaehnig (3 - Cat2)   Cleveland, WI2:08:55.6 297773  1902 Bikes Limited
5 Lowell Johnson Jr   2:09:53.2  1909 
6 Scott Marx   Little Rock, AR1:07:03.5 22789  2929 
7 Michael Owens   1:08:56.1  2918 Alterra MTB Team
8 Douglas Borden (4 - Cat2)   Waukesha, WI1:09:18.2 342818  2901 Team Vision
9 Wade Flisram (5 - Cat2)   Onalaska, WI1:10:54.6 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
10 Mark Cheyne   Madison, WI1:12:15.4 351538  2914 Muddy Cup
11 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI1:13:06.5 343722  2916 Team Pedal Moraine
12 John Grosz (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI1:13:15.6 350930  2917 Waupun Road Warriors
13 Andy Trewyn   Waupun, WI1:16:09.9 360078  2913 Waupun Road Warriors
14 Adam Schinker   Waukesha, WI1:39:12.8 250576  2903 
DNF Dave McCloud   Madison, WI0:00:00.0 239833  2904 Chain Smokers

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Kytta   Negaunee, MI1:06:45.7 379532  2397 Culversr
2 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:08:36.1 377705  2071 
3 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:10:10.8 318684  2104 
4 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:10:32.2 350036  2222 
5 Isaac Wendt   1:13:12.9  2373 
6 Michael Hunter   1:17:17.8  2404 
7 Curt Hemphill   1:22:20.8  2398 
8 Christopher Osborne   Mequon, WI1:59:01.0 299939  2004 Team Extreme
DNF Taylor Standarski   0:00:00.0  2364 Vision

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Hoffmeyer   2:00:14.2  1245 
2 Rocky Gingg   2:13:56.6  1247 
3 Chris Harrison   Green Bay, WI2:23:43.4 296466  1052 Eriksen Cycles
4 Cory Marty   Plover, WI1:09:46.4 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
5 Taylor Kimberly   Madison, WI1:09:46.7 379131  2150 
6 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:10:42.6 401250  2182 Team AttakTiks
7 Jordan Boyea   Wausau, WI1:10:46.0 380303  2081 Sprocketz
8 Josh Rupnow   1:11:29.7  2195 Team Extreme
9 David Carew   San Diego, CA1:14:00.1 68198  2138 UW-Stout Cycling Team
10 Travis Schirpke   Sussex, WI1:19:18.4 299361  2103 Team Extreme
11 Jordan Loeck   Sherwood, WI1:23:58.4 291906  2393 UW-Stout Cycling Team
DNF Mike Zuiker   Rhinelander, WI0:00:00.0 331316  1244 Rasta

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Street   Sheboygan, WI1:47:19.0 219245  1046 Kuhl / Rocky Mtn
2 Peter Coenen   1:50:41.9  1246 Northstar Endurance
3 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:53:41.9 302088  1029 Team Pedal Moraine
4 Tony Wagner   West Bend, WI1:54:03.9 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
5 Cory Samz   Madison Wi1:54:17.5 384848  1053 Heavy Pedal
6 Daniel Gjertson   1:57:00.8  1259 
7 Oliver Neumann   2:02:46.7  1249 UW-Stout Cycling Team
8 Kyle Russ   Madison, WI1:05:07.8 358927  2147 
9 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:08:11.7 241021  2011 EYE RIDE BIKES
10 Michael Eckert   1:08:31.7  2417 Northstar Endurance
11 Martin Reza   1:08:52.7  2149 
12 Patrick Blakeslee   1:10:51.5  2084 
13 Brian Paterson   Lakemoor1:11:18.6 397513  2200 Team AttakTiks
14 Benji Norberg   1:12:15.5  2109 
15 Bill Schultz   Missoula, MT1:13:02.7 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
16 Andrew Jefcik   1:13:34.7  2405 Team Schlitz
17 Andrew Richter   1:14:15.2  2105 
18 Ian Willmann   Howard, WI1:14:28.5 309980  2007 Titletown Flyers
19 Chad Hoppe   1:19:11.0  2065 Fond du Lac Cyclery
20 Freddy Ellis   1:24:26.6  2389 
21 Paul Westberg   Lomira, WI1:27:19.8 373461  2143 Titletown Flyers
22 Matt Jacobson   1:38:11.5  2057 Team Extreme
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Justin Wheelock   Menomonie, WI0:00:00.0 343662  1248 UW-Stout Cycling Team
DNF Mike Malicki   0:00:00.0  2412 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:47:28.0 164577  1256 Velocause
2 Ben Schreiber   Theresa, WI1:50:20.1 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
3 Neil Zacharek   1:53:07.1  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
4 Jason Vayre   Marquette1:54:29.9 361455  1251 Discover Chiropractic
5 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:57:01.2 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
6 Rennis Delgado   2:03:07.8  1055 Funk Cycles
7 Kyle Williams   Iowa City, IA2:04:23.0 239639  1253 Iowa City Cycling Club
8 Marc Wolman   Philadelphia, PA1:06:32.7 244058  2408 
9 Joshua North   Bayside, WI1:06:33.0 262938  2128 Northstar Endurance
10 Jason Gibson   1:07:04.4  2106 Gear N Up
11 Nick Theodoru   1:10:59.9  2401 Titletown Flyers
12 Erik Backhaus   1:12:26.5  2033 Eriksen Cycles
13 Jamie Prange   1:13:56.8  2141 Fly'in Bry'in
14 Josh Zalewski   1:14:22.2  2051 First Supply
15 Joshua Wood   Rockford, IL1:14:58.2 366280  2052 First Supply
16 Joe Vanderpuy   1:15:29.8  2036 team cthulu
17 Jason Morgan   1:19:41.6  2370 
18 Elginn Cordes   Dakota, MN1:19:45.7 357632  2129 667 Industries
19 Jack Schmiege   1:22:02.1  2400 
20 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:24:30.6 350016  2121 Heavy Pedal Velo Club
21 Beau Perry   Antioch Ca1:43:42.4 309086  2041 Big Ring Flyers
DNF Mike Williams   Roscoe, IL0:00:00.0 374728  2027 First Supply
DNF Daniel Johnson   0:00:00.0  2391 UW-Stout Cycling Team
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2050 team pedal moraine
DNF Chris Cook   0:00:00.0  1260 Bikes-N-Boards
DNF Dan Johnston   0:00:00.0  1015 Bone and Joint

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Wierzba   1:52:10.1  1045 Rib Mountain Cycles
2 Yosef Gadolens   1:53:52.0  1257 
3 Erin Sikora   Green Bay, WI1:54:21.6 291867  1077 Bike Hub / Spesh
4 Brett May   Geneva, IL1:54:30.9 378689  1012 Team All Spoked Up
5 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:55:28.0 342278  1010 TreadHead Cycling
6 Troy Schaden   Oconto, WI1:57:16.9 346728  1119 Funk Cycles ofWisconsin
7 Christopher Richmond   Manitowoc1:59:23.7 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
8 Jimmy Toombs   Madison, WI1:59:36.3 309850  1043 Eriks Bikes n Boards
9 Martin Tank II   Oconomowoc, WI2:01:59.3 313440  1040 Wheel & Sprocket / Vision
10 Erik Hendrickson   2:10:39.4  1261 Broken Spoke
11 Nathan Tock   La Crosse, WI2:12:54.3 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
12 Matt Chmielewski   1:05:57.9  2379 Bikes Ltd / Scenic Concepts
13 Jeff Swanstrom   Appleton Wi1:08:25.8 373071  2042 Cranked Bike Studio
14 Jason Mork   1:08:41.0  2025 Point Pursuit
15 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:08:41.9 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
16 Ben Leach   La Crosse, WI1:08:54.2 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
17 Darin Olski   1:09:49.3  2094 Cranked Bike Studio
18 Justin Fredricks   1:10:16.7  2381 
19 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:11:42.2 345440  2006 Safe Wheels MBT racing
20 Noel Versch   1:13:28.4  2375 
21 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:14:56.0 338872  2002 Ionic Cycling
22 Adam Handt   Machesney Park, IL1:27:26.4 365790  2117 First Supply
23 Matthew Forst   1:44:49.9  2421 
DNF Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 293518  1025 Treadhead Cycling
DNF Eric Stanke   Green Bay, WI0:00:00.0 371054  1112 Funk Cycles
DNF Chris Roddick   Fort Atkinson, WI0:00:00.0 339424  2031 2 Rivers Racing
DNF Rick Walls   Wauwatosa, WI0:00:00.0 205152  1006 Muddy Cup Twin Six
DNF Nicholas Armstrong   0:00:00.0  2083 Alterra MTB

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Lintl   1:45:16.9  1250 Trek Bicycle
2 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi1:45:56.7 372524  1254 Funk
3 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:49:22.2 185684  1036 Team Seven Cycles
4 Chris Fellows   Genoa, IL1:54:57.4 280824  1001 Team WORS
5 Gary Ehrike   Marathon, WI1:58:07.1 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
6 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:58:07.8 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
7 Mark Clinton   Havertown, PA1:59:59.0 213336  1038 Attitude Sports
8 Dave Blanke   N. Barrington, IL2:00:06.2 310413  1041 The Bike Connection
9 Sean Miller   2:05:35.9  1028 JVC/Michael's Cycle
10 Jason Ruesch   Medford, WI2:11:04.2 319028  1017 RMC
11 Mike Worland   Arbor Vitae, WI2:13:02.6 359736  1014 Big Ring Flyers
12 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:04:49.3 372552  2402 Funk
13 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL1:06:16.3 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks
14 Michael Carney   Yorkville, IL1:08:16.0 253115  2001 Flatlandia
15 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:09:45.5 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
16 Michael Anderson   1:10:18.0  2411 
17 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:12:08.0 311890  2018 Team Pedal Moraine
18 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:12:39.6 342844  2032 owtlaw racing
19 Randy Johnson   Two Rivers, WI1:13:06.7 369449  2199 Heavy Pedal Velo Club
20 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:13:30.8 230862  2049 Alterra Coffee
21 Jason Jilbert   Marquette, MI1:14:01.5 374355  2406 Culvers
22 Andy Boettcher   1:14:36.3  2376 RASTA
23 Tom Whitcomb   Mokena, IL1:15:16.6 37931  2394 xXx Athletics
24 Robert Sorenson   Green Bay, WI1:16:14.3 361260  2048 Big Ring Flyers
25 Brian Coppock   Green Bay, WI1:16:37.5 348282  2144 Titletown Flyers
26 Randy Snyder   Dixon, IL1:16:59.1 126893  2030 
27 Joel Landsverk   1:18:32.2  2414 
28 Steve Davidson   De Pere, WI1:19:48.1 294363  2012 Titletown Flyers
29 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:21:38.6 293921  2123 Big Ring Flyers
30 Dave Hartman   1:21:49.9  2127 Fond du Lac Cyclery
31 Troy Olm   Madison, WI1:24:31.2 297065  2131 Chainsmokers
32 Todd Somers   Milwaukee, WI1:29:52.9 196059  2073 Alterra
33 Jack Schirpke   Cedarburg, WI1:35:23.7 268393  2044 Team Extreme
DNF Phil Taylor   0:00:00.0  2418 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Naef   Green Bay, WI1:50:15.5 304889  1002 Titletown Flyers
2 Christopher Berge   Madison, WI1:50:16.2 280201  1022 Magnus
3 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:51:17.7 210815  1111 Team Pedal Moraine
4 Mike Daish   Chicago, IL1:53:07.0 375452  1007 
5 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:53:35.5 297069  1027 Mill Street Brewhaus
6 Sean Shields   Milwaukee, WI1:53:59.5 76735  1056 Team Pedal Moraine
7 Robert Schlegel   Janesville, WI1:56:58.2 265144  1030 JVC/Michael's Cycles
8 Matt Dale   1:57:09.4  1057 Eriksen Cycles
9 Jesse Kusserow   2:02:22.0  1058 
10 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:07:27.3 376933  2098 Funk Cycles / JB Cycles
11 Robert Zimmerman   North Conway, NH1:08:16.9 116427  2151 Pedal Moraine
12 Steve Smith   Wauwatosa, WI1:08:57.2 49477  2383 Cafe Hollander
13 Scott Nyland   Madison, WI1:08:57.9 351518  2111 Magnus
14 Bradley Verstegen   Appleton, WI1:10:53.9 173709  2382 River Valley Cycling Club
15 Larry Hipps   1:11:26.2  2039 Pedal Moraine
16 Jeff Wren   West Bend, WI1:12:05.4 297072  2060 Team Extreme
17 Clive Warren   Saint Charles, IL1:12:07.3 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing
18 Edward Piontek   Wabeno, WI1:12:07.6 297068  2086 Titletown Flyers
19 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:12:56.6 70548  2037 TitleTown Flyers
20 John Gretzinger   Greenville, WI1:13:01.2 46604  2153 
21 Dave Reich   Pine River, WI1:13:05.9 292243  2075 Team Extreme
22 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:13:40.6 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
23 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:15:16.0 296191  2034 Fond du Lac Cyclery
24 Troy Sable   West Bend, WI1:15:22.7 361674  2059 
25 Jody Arlen   Wausau, WI1:16:19.4 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
26 Craig Mester   1:16:34.2  2422 
27 Barry Campbell   1:16:51.8  2386 CRANKED Bike Studio
28 Demetrius Banks   Onalaska1:17:17.7 375316  2152 La Crosse VeloClub
29 Curt Clarke   1:17:18.8  2366 Blewalung
30 Chris Osborne   Mequon, WI1:19:07.3 302639  2154 Team Extreme
31 Paul Ihde   1:20:16.8  2371 Titletown Flyers
32 Dave Dahlman   West Allis1:22:06.0 374121  2140 Team Extreme
33 Pete Thielen   1:23:32.4  2367 Team Blewa Lung
34 Scott Noffke   1:25:53.8  2217 CORBA
35 Al Hilbert   1:37:31.8  2365 Blewalung
36 Michael Kaspar   1:46:00.0  2395 
DNF Brian Visintin   0:00:00.0  2368 Team Blewalung

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:52:10.0 28536  1019 Activator
2 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:54:21.1 278570  1023 Overdrive
3 Gary Meader   La Crosse, WI1:56:05.6 356637  1255 
4 John Timm   Germantown, WI1:59:58.4 209235  1044 Team Extreme
5 Bob Boone   Eau Claire, WI2:00:51.3 4227  1258 
6 Donald Carr   Wauwatosa, WI2:03:06.5 185458  1110 IS Corp
7 Brad Tennis   2:12:05.9  1054 Sharks
8 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:08:49.0 296195  2377 Attitude Sports
9 Todd Fletcher   Waterford, WI1:09:05.6 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
10 Don Freitag   1:11:19.8  2026 
11 Hugh Kelly   Franksville, WI1:11:21.0 190864  2420 
12 Jeff Greatens   1:11:59.9  2413 
13 Kent Jenema   Gwinn, MI1:12:01.2 375524  2040 penpharm.com/ACE hardware
14 David Carignan   1:12:01.6  2416 
15 Dave Diamond   1:12:20.8  2136 Alterra
16 Bill Styer   Sheboygan, WI1:13:36.6 340862  2069 
17 Steve Cummins   Slinger, WI1:13:57.7 311949  2046 Team Pedal Moraine
18 Steve Drecoll   1:14:47.3  2130 Activator Cycles
19 Timothy Wateski   1:15:13.2  2017 
20 George Doty   Berlin, WI1:15:14.5 320626  2146 SAFE WHEELS
21 Mike Morrison   1:15:52.1  2419 
22 Dustin Vande Zande   Waupaca, WI1:16:22.2 323006  2120 Safe Wheels
23 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:16:24.5 377639  2056 Element Mobile
24 Steve Hoppman   1:16:25.0  2122 Fond du Lac Cyclery
25 Warren Fowler   Green Bay, WI1:18:15.9 237504  2013 Titletown Flyers
26 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:19:04.1 288510  2019 Team Extreme
27 Mike Brauer   1:19:29.1  2133 Heavy Pedal Velo Club
28 Dan Smith   1:20:43.3  2387 
29 Mike Miller   1:21:29.1  2113 
30 Mike Sherman   Box Elder, SD1:23:09.3 225605  2096 29nSNGL
31 Steven Baumann   1:23:25.1  2372 Titletown Flyers
32 Frank Sniadajewski   1:23:50.6  2095 Point Pursuit
33 Chris Kemble   1:24:55.6  2139 Emerys
34 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:25:01.9 227555  2079 
35 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI1:25:53.3 225447  2093 Broken Spoke
36 Jim Washatka   1:27:38.5  2415 
37 Frank Lobello   Gurnee, IL1:27:44.0 296152  2047 Muddy Cup
38 Jim Splittgerber   1:29:13.6  2384 Wheel and Sproket
39 James Heinecke   Sheboygan, WI1:31:18.3 241024  2124 R.Thumb-Wrist Fracture
40 Randy Borst   1:32:47.8  2024 Titletown Flyers
41 Erick Braaksma   1:34:07.3  2148 Element Mobile
42 John Hemphill   1:38:28.3  2399 
43 Gary Smits   Green Bay, WI1:50:44.6 190487  2077 Titletown Flyers
DNF Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI0:00:00.0 218705  2062 Team Extreme

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI1:07:36.6 303828  2091 Treadhead Cycling
2 Jared Karinen   Painesdale, MI1:08:39.0 349186  2101 Cross Country Sports
3 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:33:22.8 289759  2088 Twin Six / Team Extreme
4 Nathan Knowles   Batavia, IL0:43:44.2 314966  4063 All Spoked Up
5 Kyle Kargel   Baraboo, WI0:43:48.0 348140  4056 Baraboo Sharks
6 Caleb Swartz   Madison, WI0:43:56.6 286165  4060 Junior Dropouts
7 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:44:58.6 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
8 Benjamin Pink   0:45:03.2  6111 Muddy Cup
9 Will Darling   Vernon Hills, IL0:45:18.4 318222  4053 Activator Cycles
10 Anna Poulton   Lake Forest, IL0:46:03.1 303727  4100 Expo
11 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:47:24.1 296042  4047 FCYCT - The Scarlet Knights
12 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:54:30.8 297081  4008 Fox Valley Youth Cycling Team
13 Shane Holcomb   Plymouth, WI0:57:22.6 317350  4071 Bikes Ltd/Scenic Concepts
14 Sam Chumas   0:22:01.8  6108 
15 Calhan Norman   Port Washington, WI0:22:02.2 361008  6016 Team Extreme
16 Owen Reich   0:22:40.7  6015 Team Extreme
17 Colton Campbell   0:23:41.6  6116 CRANKED Bike Studio
18 Alexander Halfman   Greenville, WI0:23:43.5 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
19 Zack Kargel   Baraboo, WI0:23:47.1 348136  6039 Baraboo Sharks
20 Ben Smith   Appleton, WI0:23:47.9 352134  6035 FCYCT-The Scarlet Knights
21 Christian Pieper   Kohler, WI0:23:48.2 378654  6048 Just Drive
22 Cole McDicken   0:24:11.2  6031 FCYCT Scarlet Knights
23 Ben Iesalnieks   0:24:19.9  6102 
24 Aaron Smith   Appleton, WI0:24:25.5 352126  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
25 Matthew Moseler   0:24:54.8  6104 
26 Weston Verhoff   0:25:01.1  6120 
27 Jackson Jennings   0:25:06.9  6107 
28 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:25:10.4 353908  6052 Team Extreme
29 Bridger Flory   0:25:12.8  6110 RASTA
30 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:25:13.2 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
31 Sethan Cate   0:26:29.2  6114 Chain ReactionCycling
32 Bennet Gassner   0:26:49.8  6126 
33 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:26:51.5 380580  6020 SCARLET KNIGHTS
34 Grant Slocum   0:27:10.1  6033 FCYCT - The Scarlet Knights
35 Matt Rodenkirch   0:27:11.7  6017 
36 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:27:36.7 353906  6043 Team Extreme
37 Porter Thorpe   Wausau, WI0:27:51.4 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
38 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:27:53.3 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
39 Reed May   Geneva, IL0:28:14.4 349886  6010 Team All Spoked Up
40 Jacob Lemke   0:28:22.3  6051 FCYCT-The Scarlet Knights
41 Clayton Lemke   0:28:35.2  6049 FCYCT-The Scarlet Knights
42 Jack Sheridan   0:28:56.2  6103 
43 Ashton Catteruccia   0:29:01.4  6027 
44 Jaxon Verhoff   0:29:06.7  6106 
45 Burke Warren   0:29:09.7  6119 
46 Liam Cate   0:30:16.0  6113 Chain ReactionCycling
47 Henry Schwiesow   0:30:35.3  6124 Tower Clock Eye Center
48 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:30:39.4 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
49 Jonah Whitedog   La Crosse0:30:59.9 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
50 Griffin May   0:31:37.4  6011 Team All Spoked Up
51 Stephen Liepert   0:31:38.2  6018 Team Pedal Moraine
52 Sam Spende   0:31:47.4  6117 
53 Jacob Mork   Greenville, WI0:32:48.4 375803  6007 The Scarlet Knights
54 Brennan Cate   0:33:00.5  6112 Chain ReactionCycling
55 Sam Anderson   0:33:02.0  6121 OTR
56 Lucas Daish   0:33:59.1  6118 
57 Caleb McDowell   0:35:51.9  6047 
58 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:36:04.2 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
59 Tyler Holden   0:36:55.2  6040 Treadheads
60 Andrew Schwiesow   0:38:55.5  6123 Tower Clock Eye Center
61 Connor Versch   0:43:42.3  6109 
62 Ethan Haas   Greenville, WI0:43:50.8 376309  6009 The Scarlet a Knights
63 Eli Lemke   0:43:52.6  6050 Scarlet KnightsFCYCA
64 Cade Haas   Greenville, WI0:47:40.6 376310  6008 The Scarlet Knights
DNF Mitchell Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 297673  6032 South Chicago Wheelman

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Steig   Janesville, WI0:38:58.3 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
2 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:40:43.5 377766  4004 
3 Justin Wentworth   Frisco, CO0:41:53.2 54968  4040 FCYCT-The Scarlet Knights
4 Matthew Plewa   0:44:57.8  4275 
5 Cole Huffman   0:46:03.3  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
6 Kelly Clements   0:46:28.8  4278 
7 Zach Cline   0:47:23.0  4289 
8 Jack Davies   Stevens Point0:48:06.2 380302  4052 WORS DEVO
9 Rowan Norman   Port Washington, WI0:49:29.2 329464  4019 Team Extreme
10 Matthew Riebe   0:49:41.1  4067 Element Mobile
11 Demetrio Velazco   0:55:25.5  4044 
DNF Adam Fleming   0:00:00.0  4051 Team WORS
DNF Chris Raatz   0:00:00.0  4041 Team WORS

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Schneider   0:40:35.6  4284 Sprockets
2 Chuck Girkins   0:41:16.7  4059 Wade'z Bike Shop
3 Cody Pattinson   0:41:24.8  4281 
4 Isaiah Schwinn   Janesville, WI0:41:30.0 380301  4010 michael's cycles
5 Kade Stackman   Plover, WI0:42:19.3 321898  4292 
6 Brian Hennig   Madison, WI0:42:49.8 367551  4270 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
7 Joe Guse   0:43:08.4  4039 Team WORS
8 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:43:13.6 378793  4013 
9 Jared Brodjeski   0:43:59.2  4285 Virgil Production
10 Michael Elsbury   Edgerton, WI0:44:50.7 380252  4034 
11 Eric Sawyer   0:46:50.6  4263 
12 Eric Koehler   0:48:46.1  4834 365Racing.net
13 Brad Staehler   0:52:22.0  4262 
14 Zach Frankowski   Hartland, WI1:00:18.1 374858  4042 PwnyXpress
15 Jonathan Krieg   1:00:55.9  4066 Iron Taint
DNF Colin Malnory-Silbernagel   Wauwatosa, WI0:00:00.0 165107  4269 Team Extreme
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Stevens   0:42:01.2  4273 
2 Brian Wagner   Albuquerque, NM0:43:41.4 41230  4293 Team Booze
3 Kyle Jefcik   0:43:41.8  4072 
4 Ryan Giovannini   0:43:41.9  4294 Team Booze
5 George Kapitz   0:43:54.3  4068 Broken Spoke Bike Studio
6 Jonathan Bailey   Glendale, WI0:43:58.7 323114  4274 
7 Andrew Schiltz   0:44:07.2  4286 
8 Scott Liesch   Green Bay Wi0:44:38.8 378567  4266 Team Vision
9 Michael Lohmiller   Oconomowoc, WI0:45:29.4 380286  4265 Visiont / Vision
10 Craig Radmann   0:45:42.7  4268 
11 David Verhoff   0:46:20.3  4267 
12 Scott Marek   0:46:29.8  4835 
13 Jeff Mathis   0:47:20.1  4272 
14 Joe Woelfle   0:48:02.2  4037 
15 Peter Fetters   Neenah, WI0:52:49.5 292715  4062 Cranked Bike Studio
16 David Gorski   0:55:04.5  4035 
17 Robert McInnes   Neenah, WI1:05:03.6 376463  4802 
18 Ryan Berghammer   Rhinelander, WI1:23:48.9 135610  4290 
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym
DNF Jake Miller   Spearfish, SD0:00:00.0 266137  4032 Series No. 4032

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Bjornstad   Neenah, WI0:39:15.2 63655  4291 Fond Du Lac Cyclery
2 Jim Steig   Janesville, WI0:40:04.2 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
3 Dave Hanrahan   West Bend, WI0:41:01.2 360655  4025 Team Pedal Moraine
4 Brad Jorsch   Cleveland, WI0:41:03.1 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
5 Jeffery Schisel   0:41:47.8  4288 Pomps Tires/BNB
6 Ernie Huerta   0:41:52.7  4061 Vision / Wheel& Sprocket
7 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:43:14.0 334134  4049 
8 Ray Iesalnieks   0:43:21.9  4264 
9 John Norman   Port Washington, WI0:43:26.6 329462  4021 Team Extreme
10 Alexander Pieper   Kohler, WI0:44:45.4 378652  4807 
11 Joseph Fischer   0:45:25.5  4064 Titletown Flyers
12 Lloyd Gross   0:46:07.2  4836 
13 Scott Barclay   0:46:22.6  4813 Cranked Bike Studio
14 Mark Eben   Manitowoc0:46:23.8 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
15 Thom Brown   Hartford, WI0:46:28.2 296467  4804 Expedition Supply
16 Andrew Matthews   Evanston, IL0:47:01.4 327728  2396 
17 Patton Neuser   Green Bay Wi0:48:12.0 379195  4055 Titletown Flyers
18 Keith Eggebrecht   0:48:13.1  4277 
19 Doug Rodenkirch   Sun Prairie0:48:22.6 374749  4805 
20 John Granger   0:48:25.6  4279 
21 Bob Dooley   0:48:45.9  4295 Team Booze
22 Timothy Liepert   Oshkosh, WI0:51:04.6 344790  4808 Team Pedal Moraine
23 Steve Slocum   0:53:43.3  4810 Wheel & Sprocket
24 Dwain Holden   1:20:56.1  4811 Treadheads
DNF Loren Beyer   Kimberly, WI0:00:00.0 349754  4003 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI0:00:00.0 83745  4020 Ryder 930 Inc.
DNF Paul Baltus   Janesville, WI0:00:00.0 345020  4017 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Mishlove   Glendale, WI0:44:36.8 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb
2 Erik Hofmeister   Fitchburg, WI0:46:05.6 342798  4287 
3 Tim Kilness   0:46:09.9  4283 
4 Bruce Parker   Edina, MN0:47:04.0 260693  4012 Freewheel Bike
5 Dennis Kinkert   0:51:58.9  4043 NEED ONE
6 David McFadden   Bartlett, IL0:53:21.0 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C
7 Bill Lyon   Sugar Grove, IL0:57:16.9 367252  4276 
8 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:58:49.8 204830  4809 Point Pursuit
9 Mike Borchardt   1:03:14.5  4812 Team Extreme
10 Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:08:04.9 296314  4065 Titletown Flyers

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:50:16.2 202434  501 Honey Stringer/Bontager/Pat's
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:57:37.6 227405  503 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI1:25:09.3 298510  102 Team Extreme
2 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL1:31:20.8 362410  109 Point Pursuit
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  111 EXPO
DNF Liz Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264453  117 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Dendel   Marquette, MI1:58:19.8 378183  580 Culvers
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI2:01:12.9 314874  506 Team WI / KS Energy

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:55:15.3 240092  581 Mercy-Specialized
2 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:58:01.6 190888  505 Adventure 212/Specialized
3 Denise Coppock   Green Bay, WI2:01:13.5 316486  514 Titletown Flyers
4 Michelle Peariso   Amherst, WI2:04:55.5 227741  508 Adventure 212/Specialized
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:19:00.2 223874  509 Team Pedal Moraine
DNF Jennifer Whitedog   La Crosse, WI0:00:00.0 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:58:19.6 226461  511 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI1:26:15.8 350192  910 Magnus
2 Cyndi Ehrike (1 - Cat2)   Marathon, WI1:30:32.2 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
3 Cassey Lynn (2 - Cat2)   Madison, WI1:35:40.4 294376  905 Kuhl
4 Brenda Zimmermann Thorpe (1 - Cat1)   Wausau, WI1:45:16.1 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Claire Cannon (Cat1)   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:20:12.6 288627  3085 RACC p/b Geargrinder
2 Maja Holcomb   Plymouth, WI1:35:56.4 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 372796  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Thuftin   Madison, WI1:16:02.3 358147  3033 Magnus
2 Emily Osowski   1:25:47.6  3012 /Brings
3 Arin Lemke   1:29:51.0  3030 Team Pedal Moraine
4 Andrea Newby   1:31:46.2  3086 
5 Sarah Richter   Greenville, SC1:31:59.0 288350  3016 
6 Heather Marty   Plover, WI1:32:34.5 367716  3005 Safe Wheels MTB Racing Team
7 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:39:31.3 366306  3028 Team All Spoked Up

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   1:12:36.1  3014 BikesLtd/ScenicConcepts
2 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:25:32.6 316500  3029 Safe Wheels MTB
3 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:25:33.2 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
4 Pascalle Fischer   Green Bay, WI1:26:05.2 344418  3025 Titletown Flyers
5 Becky Rands   Westbend, WI1:26:28.2 310963  3004 Team Pedal Moraine
6 Andrea Roberts   1:26:52.2  3026 Rib Mountain Cycles
7 Karen Taras   1:27:52.1  3009 Growler Grrrlz
8 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN1:29:51.5 185483  3018 Team Seven Cycles
9 Shannon Mortimer   1:35:38.5  3031 
10 Ann Holsen   1:59:05.6  3022 Heavy Pedal Velo Club

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonni Klipp   1:18:33.0  3021 JVC / MichaelsCycles
2 Christine Hojnacki   1:20:30.6  3081 Wisconsin Multisport
3 Brittany Nigh   West Bend, WI1:22:48.9 197744  3015 Team Pedal Moriane
4 Victoria Pink   Brookfield, WI1:28:05.8 378949  3084 Muddy Cup
5 Caroline Warren   Campton Hills, IL1:29:02.7 333316  3003 Safe Wheels MTB Racing
6 Nina Fortune   Madison, WI1:32:55.7 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
7 Julie Schmitt   West Bend, WI1:41:26.4 66505  5063 Team Extreme

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI1:25:11.0 281223  3013 Sharks
2 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:30:39.6 375161  3011 Element Mobile/Brings
3 Cheryl Post   Plover, WI1:38:19.4 205453  3027 Point Pursuit
4 Jamee Peters   2:05:49.6  3023 Growler Grrrlzr Grrrlz

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:46:54.8 350540  5005 Wheel and Sprocket
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton0:52:01.9 317238  5006 Fox Valley Youth Cycling Team
3 Avalon Steele   0:55:39.1  5003 Titletown Flyers
4 Miranda Lanser   1:04:20.3  5018 Titletown Flyers
5 Kennedy Bowes   1:05:35.3  5062 
6 Houston Mathwig   1:14:48.3  5066 
7 Arianna Schafer   Barrington, IL0:24:09.0 338174  6002 
8 Allison Pieper   Kohler, WI0:25:00.3 378653  6023 Just Drive
9 Lydia McDowell   Sheboygan, WI0:25:07.8 379065  6046 
10 Anna Neuberger   0:25:42.1  6130 Mob Cyclery
11 Hannah Stedl   Menasha, WI0:25:46.8 376208  6012 Scarlet Knights
12 Leah Fletcher   Waterford, WI0:27:16.0 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
13 Maya Steele   0:27:59.2  6006 Titletown Flyers
14 Madelyn Anderson   0:29:09.3  6122 OTR
15 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:29:44.8 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
16 Hanna Mork   0:30:11.3  6060 Point Pursuit
17 Katy McDicken   0:32:46.9  6030 FCYCT Scarlet Knights
18 Sarah Croker   0:34:51.0  6128 
19 Miette Gosse   Eau Claire, WI0:35:16.9 380297  6036 Team WORS
20 Julia Whitedog   La Crosse0:36:34.1 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
21 Jaden Liesch   0:38:26.1  6105 Team Vision
22 Asa Guerra   0:39:31.3  6053 Wheel and Sprocket/Vision
23 Aryana Knudson   0:39:51.9  6004 TitleTown Flyers
24 Bronte Gassner   0:40:32.6  6127 
25 Katherine Schafer   Barrington, IL0:44:39.9 378878  6044 
DNF Emma Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 359179  6001 Team Extreme
DNF Ingrid Schwiesow   0:00:00.0  6125 Tower Clock EyeCenter

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Liepert   1:00:46.6  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jennifer Barr   0:00:00.0  5016 Team WORS
DNF Martha Moser   0:00:00.0  5067 Mr. Wiggles

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Matuszak   Hilbert, WI0:50:28.5 297064  5002 Purely NaturalFitness
2 Bethany Swanstrom   0:53:30.9  5065 Cranked Bike Studio
3 Marisa Anderson   0:53:31.2  4280 OTR
4 Caryn Blanke   0:55:11.2  5064 
5 April Knudson   0:56:01.3  5060 TitleTown Flyers
6 Amber Brown   1:00:55.9  5068 Mr Wiggles

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI0:48:35.7 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
2 Suzanne Flory   0:51:23.5  5061 RASTA
3 Kimberly Reed   0:52:18.5  5021 Purely NaturalFitness

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL0:58:36.9 10328  5050 Half Acre Cycling
2 Sue Borchardt   1:03:50.1  5020 Team Extreme
3 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI1:45:00.0 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMOSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee