Race Results for
Michigan State Time Trial Championship (Dan C
Whitehall, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - U23 - Senior - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRY BISHOP   Stcharles, MI03:40.th 291871   Tri-City Cyclists
2 JONATHAN STUDER   Shelby, MI04:20.th 372258   

Men - Cat 1/2 - Senior - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHANIEL WILLIAMS (1 - Cat1)   Grand Rapids, MI52:02.th 220678   Bissell-ABG-NUVO
2 ALEX VANIAS (2 - Cat1)   Leroy, MI52:14.th 291766   Bissell-ABG-NUVO
3 TOM BURKE   Grand Rapids, MI52:19.th 179205   Lathrup Industries/Giant Bicycles
4 MAC BRENNAN (3 - Cat1)   East Jordan, MI52:19.th 243416   Bissell-ABG-NUVO
5 CHRISTOPHER FISHER (4 - Cat1)   Leland Mi53:35.th 11699   Team Priority Health
6 DANIEL LAM (5 - Cat1)   Kalamazoo, MI53:50.th 239504   Bissell-ABG-NUVO
7 SVEN BAUMANN (6 - Cat1)   Lake Orion, MI54:09.th 378155   Wolverine Sports Club
8 JONATHAN CARD   Sylvania, OH54:20.th 6078   
9 DAN KORIENEK (1 - Cat2)   Grandville, MI56:47.th 288930   Leadout Racing
10 RAYMOND DYBOWSKI   Waterford, MI58:19.th 10313   Wolverine Sports Club

Men - Cat 3 - Senior - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY BANKS   Fort Wayne, IN55:48.th 339660   Ft. Wayne Outfitters
2 DAN SOCIE   East Grand Rapids, MI55:58.th 277536   Leadout Racing
3 DERRICK OBRIEN   Jackson, MI56:29.th 315388   Ventus Cycling Team
4 NATE BENKE   Plymouth, MI59:54.th 284145   Ventus Cycling Team
5 TRAE BOTT   Blanchard, MI00:00.th 273675   Ventus Cycling Team
6 DOUGLAS MCKIBBON   Farmington Hills, MI00:36.th 276085   Wolverine Sports Club
7 JOHN WUNDERLIN   Kalamazoo, MI01:23.th 148149   Kalamazoo Bicycle Club
8 COLIN VIS   East Grand Rapids Mi01:41.th 204068   East Hills Velo
9 MARK BUSH   Lawton, MI03:14.th 274918   Ventus Cycling Team

Men - Cat 4 - Senior - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN MCMURRAY   Petoskey, MI57:02.th 351628   
2 JAMIE CLARK   Vicksburg 57:06.th 221527   CMS Race Team
3 DANNY WOLIN   Marshall, MI57:16.th 46329   
4 JACOB ELLIS   Traverse City, MI57:57.th 316946   
5 ANDREW BOWMAN   Harbor Springs, MI58:24.th 265589   Team Priority Health
6 CRAIG NEWELL   Williamston Mi59:14.th 308443   Velo Reno P/B Tamarack Junction
7 RICK TRUDO   Freeland, MI59:18.th 339868   Tri-City Cyclists
8 DENNIS HAMEL   Comstock Park, MI59:42.th 276322   Rapid Wheelmen
9 BRAD NEAGOS   Denver , CO59:42.th 372580   CFT Cycling Team
10 CHAD RECTOR   Holland, MI59:51.th 346060   
11 JON RUUD   Birmingham, MI59:52.th 345104   Racing Greyhounds
12 JEFF PLOTZKE   Novi, MI00:07.th 323298   Racing Greyhounds
13 ROBERT LYNCH   Kalamazoo, MI00:18.th 246280   CMS Race Team
14 ROBERT MILLER   Saginaw, MI01:23.th 353624   Tri City Cyclists
15 CHAD AIELLO   Canton, MI05:45.th 305095   Cycle To Fitness Racing Greyhounds

Men - Cat 5 - Senior - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT ACKER   Grand Rapids, MI58:00.th 367324   
2 BRUCE WARTHEN   Spartanburg Sc00:01.th 371385   
3 MARC BENIGNI   Muskegon, MI00:53.th 293040   West Michigan Coast Riders
4 AJ STURGES   East Lansing, MI03:38.th 376856   
5 KEVIN BENNETT   North Muskegon, MI03:48.th 350670   
6 STEVE LEATHERNAN   05:34.th   
7 KEVIN GAMPER   Holt, MI05:47.th 364775   CFT Cycling Team
8 KEVIN LONG   Augusta, MI08:43.th 357178   
9 MIKE ZOERB   Waynesville, OH08:54.th 323430   MERRILL LYNCH CYCLING
10 Bill Gorton   10:07.th   Hagerty Cycling
11 RYAN HANSARD   Muskegon Mi12:00.th 382292   
12 THEO VONWALLMENICH   Alma, MI14:12.th 381647   
13 ANDY STONER   Grand Haven, MI16:07.th 367000   

Men - Master - Senior - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK HOTCHKIN (1 - Cat2)   Grand Rapids Mi57:34.th 190321   Leadout Racing
2 MIKE MOYNIHAN   Grand Haven, MI07:37.th 381884   

Men - Master - Senior - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BAAR (1 - Cat2)   Ada, MI54:56.th 125256   East Hills Velo
2 CHAD EVERTS (2 - Cat2)   Hudsonville, MI55:59.th 220011   Leadout Racing
3 BENJAMIN CHRISTIAN (3 - Cat2)   Novi, MI59:45.th 70790   Cycletherapy- MI
4 JAMISON BUCHIN (1 - Cat5)   East Lansing, MI02:07.th 315660   
5 JOSEPH BERNARDI (1 - Cat4)   Fenton, MI02:21.th 307863   

Men - Master - Senior - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK SNOW (1 - Cat2)   Macomb, MI58:21.th 56503   
2 KENNETH VERNIER (2 - Cat2)   Sterling Heights, MI59:00.th 201821   Prestige Cycling Club
3 ERNIE RILEY (1 - Cat3)   Midland, MI00:23.th 305656   Tri City Cyclists
4 PAUL HAVENS (1 - Cat4)   Jenison, MI00:48.th 279713   Leadout Racing
5 CHRISTOPHER GUNTERN (2 - Cat3)   Alto, MI01:30.th 300444   Bissell/ABG Cycling Club
6 STEVEN HETFIELD (2 - Cat4)   Owosso, MI03:00.th 255211   
7 KIRK GRAHAM (3 - Cat4)   Lowell, MI03:44.th 332164   Bissell/ABG Cycling Club

Men - Master - Senior - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE ANDRIESE (1 - Cat2)   Traverse City, MI55:06.th 209048   Hagerty Racing
2 MICHAEL GARDYNIK (1 - Cat4)   Farmington Hills, MI56:47.th 299723   Flying Rhino Cycling Club
3 DAVID HIETIKKO (2 - Cat2)   Ada, MI57:01.th 16121   East Hills Velo
4 MICHAEL DEGA (3 - Cat2)   Farmington Hills, MI57:33.th 264316   Team O2
5 CRAIG GIETZEN (1 - Cat3)   Rockford, MI58:04.th 13211   Team Priority Health

Men - Master - Senior - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM FAAS (1 - Cat4)   Farmington Hills, MI00:51.th 208526   Wolverine Sports Club
2 PETER O'BRIEN (1 - Cat3)   Grand Rapids, MI01:47.th 345098   Team Priority Health
3 THOMAS EVERSOLE (1 - Cat5)   Saint Joseph, MI03:15.th 378177   
4 ERIC PHREED (1 - Cat2)   Lansing, MI05:24.th 161040   CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
5 CHRIS COTTER   Webberville, MI10:21.th 380087   

Men - Master - Senior - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DONALD FEDRIGON (1 - Cat3)   Williamsburg, MI57:07.th 11372   Hagerty Cycling
2 MARK WOLOWIEC   Davisburg, MI57:48.th 41215   Flying Rhino Cycling Club
3 JOHN SHEDLOCK (2 - Cat3)   Wixom, MI58:13.th 61308   Ann Arbor Velo Club
4 LARRY BOHNSACK (3 - Cat3)   Brighton, MI59:31.th 40759   
5 MARK HRIBAR (1 - Cat4)   St. Joseph , MI01:56.th 151238   
6 DAVID JOOS (2 - Cat4)   Okemos, MI04:36.th 311272   CFT Cycling Team
7 GREGG CIANCIARULO (1 - Cat5)   Egg Harbor City, NJ06:06.th 256436   Pro Pedals Bike Shop
8 MARK WARNER (3 - Cat4)   Lansing, MI07:31.th 299805   CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
9 VINCE LIGER (4 - Cat4)   Lake Orion, MI08:30.th 233911   Flying Rhino Cycling Club
10 MICHAEL WALENTA (2 - Cat5)   Grand Rapids, MI21:25.th 217158   Rapid Wheelmen

Men - Master - Senior - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID IDE (1 - Cat3)   Petoskey, MI00:12.th 291480   Team Priority Health
2 ROBERT SELLEY (1 - Cat4)   Grand Blanc, MI03:57.th 53559   Cyclefit Sports Club
3 WAYNE STEFANICH   St. Joseph06:11.th 381245   

Men - Master - Senior - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUGLAS MCCLELLAN (1 - Cat4)   Waterford, MI28:52.th 253564   
2 KENNETH POLIDAN (1 - Cat3)   Muskegon, MI29:37.th 28353   West Michigan Coast Riders
3 GARY NEWELL (1 - Cat5)   Saranac, MI34:15.th 352844   
4 DENNIS BEAN-LARSON (2 - Cat4)   Kingsley, MI36:04.th 302342   

Men - Master - Senior - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT AYARS (1 - Cat4)   Ada, MI34:39.th 54587   Rapid Wheelmen

Men - Master - Senior - 75-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID WHITESTONE (1 - Cat4)   Traverse City, MI38:21.th 49383   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare

Men - Junior - Senior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE MULLIS   Rochester Hills, MI31:18.th 296792   Wolverine Sports Club
2 KEEGAN KORIENEK   Grandville, MI35:27.th 314012   Leadout Racing
3 JULIAN KIPKE   Rockford, MI39:34.th 382214   

Men - Junior - Senior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN SCHOUMAN   Grand Haven, MI29:53.th 311997   West Michigan Coast Riders
2 SPENCER VIRTUE   Traverse, MI30:57.th 309507   Miller School of Albemarle p/b CBC
3 KEVIN BAUMANN   Grand Rapids, MI30:58.th 298137   West Michigan Coast Riders
4 TOM COTTER   Williamston, MI33:26.th 380089   
5 KYLE BOHNSACK   Brighton, MI33:42.th 335180   
6 NATHAN PERKINS   Fremont, MI35:35.th 306240   West Michigan Coast Riders

Men - Junior - Senior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE HARVITT   Grand Haven, MI29:49.th 354198   West Michigan Coast Riders
2 MATTHEW BENKERT   Hemlock, MI32:18.th 381301   
3 MARTIN ZANOTTI   Holland, MI32:18.th 305754   
4 DYLAN GONDA   Portage, MI32:26.th 315864   CMS Race Team

Women - Cat 1/2 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY STAUFFER (1 - Cat1)   Lowell, MI01:00.th 151668   Team Priority Health
2 SARAH DEMERLY (1 - Cat2)   Berkley, MI06:33.th 293788   Fusion / LIVESTRONG

Women - Cat 3 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ABBY MARTIN   Grand Rapids, MI05:41.th 317498   Grand Rapids Bicycle Company
2 TIFFANY BANGMA   Ada, MI05:44.th 289695   
3 LORI HOTCHKIN   Grand Rapids Mi06:14.th 333304   REAL WOMEN TRI
4 ELLIE BURKE   Grand Rapids, MI06:45.th 342636   Team Kenda presented by Geargrinder

Women - Cat 4 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KERI PAWIELSKI   St. Joseph01:30.th 382447   
2 MARIE DERSHEM   Grand Rapids02:38.th 366832   Team Priority Health
3 ALISON NESBITT   St Joseph, MI03:31.th 382455   
4 JOANN CRANSON   Lake Odessa, MI06:59.th 354324   Fusion / LIVESTRONG
5 KATIE WHIDDEN   Lakewood, CO07:54.th 356526   Team Priority Health
6 CHARLOTTE LONG   Augusta, MI14:09.th 356887   Team Priority Health
7 JILL M DEWITT   17:20.th   
8 KATIE TOMCZYK   Big Rapids, MI21:44.th 364844   

Women - Master - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LORETTA HOLMES (1 - Cat4)   St Joseph, MI12:07.th 167108   

Women - Master - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAROL GRIFFIN (1 - Cat4)   Grand Rapids, MI13:52.th 342862   REAL WOMEN TRI

Women - Master - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURIE WALSWORTH-LEMIEUX (1 - Cat3)   Muskegon, MI34:42.th 54353   West Michigan Coast Riders

Women - Master - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON GASE (1 - Cat4)   Jenison, MI37:30.th 281701   Rapid Wheelmen

Women - Junior - Senior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLAIRE REEVES   Grand Rapids, MI43:31.th 350064   Einstein Racing
2 KIERSEN KORIENEK   Grandville, MI45:12.th 375606   REAL WOMEN TRI
3 ELLIE KORIENEK   Grandville, MI49:32.th 334622   REAL WOMEN TRI

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH GONDA   Portage, MI44:23.th 381573   KBC Racing
2 CHLOE REEVES   Grandrapids, MI45:01.th 310232   Einstein Racing

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZOE REEVES   Grand Rapids, MI32:05.th 295290   Einstein Racing
2 DANIELLE MULLIS   Rochester, MI34:11.th 296790   Wolverine Sports Club
3 KATIE HAMEL   Comstock Park, MI39:19.th 294976   Rapid Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUORESpySierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee