Race Results for
Parkview Cycling Festival
Fort Wayne, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Citizen - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN ADAMS   Fort Wayne 382150   
2 Angel Campos   Fort Wayne, IN 359012   
3 NATHAN DOCKTER      
4 MICHEAL NELSON      
5 RODERICK DE JESUS   Chicago Il 368228   Tuxedo Thunder Cycling
6 VINCENT VERGARA   Carmel, IN 354196   
7 SHAUN FITZGERALD      
8 AARON KENNERK      
9 AUSTIN LUCAS   Little Rock, AR 341240   
10 CHARLIE FRITZ      
11 DAVID LEWANDOWSKI      
12 TOM RICHARDS   Elburn, IL 378279   Team Bicycle Heaven
13 DANIEL VERGARA      
14 LEE COOK      
15 JEREMY ROHRS      
16 DUSTIN BYERLY      
17 MARK MICHAEL   Iowa Park, TX 91876   Hotter'N Hell Hundred
DNF DAVID GABLE   Fort Wayne, IN 172315   

Men - Cat 5 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN KEESLER      
2 THOMAS WIMMER   Zionsville, IN 379635   
3 JOSHUA MILLER   Warsaw, IN 381896   
4 JUSTIN BARTLETT   Fort Wayne, IN 350146   Men Of Steel Racing LLC
5 Jay Salge   Lima 377540   
6 JACOB ELLIOTT      
7 MATT ZANDEE      
8 KEITH PULFER   Fort Wayne, IN 339498   Ft. Wayne Outfitters
9 John Gibel   Zionsville, IN 381124   
10 BENJAMIN LEWANDOWSKI   Fort Wayne, IN 362365   
11 VINCENT VERGARA   Carmel, IN 354196   
12 ALEXANDER LEWIS   Huntertown, IN 311603   Ft. Wayne Outfitters
13 BARRY MCMANUS      
14 ERIC BUCHER   Huntington, IN 337238   Men of Steel Racing
15 JOHN HUNZICKER      
16 TOM RICHARDS   Elburn, IL 378279   Team Bicycle Heaven
17 NATHAN DOCKTER      
18 MICK PONCSAK   Bryan Oh. 380362   Team Defiance
19 JAMES MAXEY   Granger, IN 350872   
20 DAN PAINTER   Auburn, IN 315772   Ft. Wayne Outfitters
21 David Gambel   Whitehall, MI 367299   
22 Bradley Schoeff   Bluffton 376290   Three Rivers Velo Sport Club, INC
23 TRAVIS PATTON   Fort Wayne, IN 378058   Ft. Wayne Outfitters
24 BRENT KATTAU   Elkhart, IN 358179   Pro- Form Bike Shop
25 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN 353804   Men of Steel Racing
26 Caleb Williams   Grand Rapids, MI 250823   Leadout Racing
27 BENJAMIN CLARK   Kalamazoo, MI 337322   CMS Race Team
28 DANIEL VERGARA      
29 DANIEL TIERNEY   Monclova, OH 366213   
30 JORDAN MARSHALL   Fort Wayne, IN 303305   Men Of Steel Racing LLC
DNF TRAVIS VERHOFF   Westfield In 378770   Indiana University-Bloomington
DNF Nick Mossing   Holland, OH 367918   Maumee Valley Wheelmen
DNF MICHAEL KHAMIS   Indianapolis, IN 380191   
DNF JOHN FAZIO   Fort Wayne, IN 310029   Men Of Steel Racing LLC
DNF RODERICK DE JESUS   Chicago Il 368228   Tuxedo Thunder Cycling

Men - PRO/1/2/3 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Williams (1 - Cat1)   Grand Rapids, MI 220678   Bissell-ABG-NUVO
2 JOSHUA JOHNSON   Fort Wayne, IN 257134   Bissell-ABG-NUVO
3 David Williams   Grand Rapids, MI 225765   Team Priority Health
4 DANIEL LAM (2 - Cat1)   Kalamazoo, MI 239504   Bissell-ABG-NUVO
5 Weston Luzadder (3 - Cat1)   Carmel, IN 240464   Bissell-ABG-NUVO
6 Declan Doyle (4 - Cat1)   Indianapolis, IN 67486   Bissell-ABG-NUVO
7 CHRIS KROLL (5 - Cat1)   Bloomington, IN 188069   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
8 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610   Borah
9 DAN KORIENEK (1 - Cat2)   Grandville, MI 288930   Leadout Racing
10 Mark Scott (6 - Cat1)   Aliso Viejo, CA 64124   Surf City Cyclery/STERLING BMW
11 Alex Vanias (7 - Cat1)   Leroy, MI 291766   Bissell-ABG-NUVO
12 LUKE MOMPER (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 339018   Ft. Wayne Outfitters
13 KARIM ABDELKADER (8 - Cat1)   Bloomington, IN 41398   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
14 Timothy Hall (2 - Cat2)   Leo, IN 115242   Ft. Wayne Outfitters
15 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling
16 JOHN PRATT (3 - Cat2)   Niles, MI 306188   Cyclin' Pratt Proforma
17 JERRY WITHAM (4 - Cat2)   Fort Wayne, IN 70424   Ft. Wayne Outfitters
18 JASON FOWLER (9 - Cat1)   Indianapolis, IN 203834   Bissell-ABG-NUVO
19 DAVID LEWIS (2 - Cat3)   Huntertown, IN 200944   Ft. Wayne Outfitters
20 TODD ANDERSEN (5 - Cat2)   Fort Wayne, IN 1584   Men of Steel Racing
21 ANTHONY PRENTICE (6 - Cat2)   Allendale  292144   Team Priority Health
22 Michael Savory (7 - Cat2)   Miamisburg, OH 248650   McDonalds Cycling Team
23 Kevin Depasse (8 - Cat2)   Bloomington, IN 323640   Bissell-ABG-NUVO
24 Paul Smith (3 - Cat3)   Westfield, IN 311706   Indiana University-Bloomington
25 BRYAN KUYPER (9 - Cat2)   Grand Rapids, MI 310893   Leadout Racing
26 WILL MCDERMOTT (10 - Cat2)   Floyds Knobs, IN 296146   Team Indiebike
27 James Bruce (10 - Cat1)   Novi, MI 46453   Lathrup Industries/Giant Bicycles
28 BEN WEAVER (11 - Cat1)   Columbus, IN 107684   Zipp Factory Team
29 GEOFF KUYPER (11 - Cat2)   Grand Rapids, MI 266805   Leadout Racing
30 MARK HOTCHKIN (12 - Cat2)   Grand Rapids Mi 190321   Leadout Racing
31 Benjamin Whitehead (12 - Cat1)   Belmont, MI 183938   Bissell-ABG-NUVO
32 CLAY BUTLER (13 - Cat2)   Richmond, IN 318774   Ft. Wayne Outfitters
33 Kevin Collins (4 - Cat3)   Grand Rapids, MI 76192   Freewheeler Bike Shop
DNF PETER BEELS (Cat2)   Seattle, WA 235743   Leadout Racing

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN WEAVER (1 - Cat1)   Columbus, IN 107684   Zipp Factory Team
2 MATT SHADE   Noblesville, IN 311708   MOB Squad - U Build IT
3 WAYNE MCKILLIP (1 - Cat3)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
4 CHRIS DAWSON (1 - Cat4)   Westfield, IN 129755   
5 KENTON REKEWEG (2 - Cat3)   Fort Wayne, IN 100861   Men of Steel Racing
6 PAT HERRICK (2 - Cat4)   Auburn, IN 293500   Men Of Steel Racing LLC
7 JEREMY PFISTER (3 - Cat4)   Auburn, IN 346442   Men of Steel Racing
DNF MICHAEL DEROSE (Cat4)   Fort Wayne, IN 350604   Men of Steel Racing
DNF JEFFREY NIXON (Cat4)   Bryan, OH 186448   Team Defiance

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Scott (1 - Cat1)   Aliso Viejo, CA 64124   Surf City Cyclery/STERLING BMW
2 Dean Peterson (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 27887   Zipp Factory Team
3 DAVID LEWIS (1 - Cat3)   Huntertown, IN 200944   Ft. Wayne Outfitters
4 TODD ANDERSEN (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN 1584   Men of Steel Racing
5 Gregg Ness (2 - Cat3)   Huntington, IN 313774   Ft. Wayne Outfitters
6 MICHAEL SAVORY (2 - Cat2)   Miamisburg, OH 248650   McDonalds Cycling Team
7 Jon Lazard (3 - Cat3)   Marion, IN 55674   
8 HENRY SWINTY (3 - Cat2)   Fort Wayne, IN 48628   
9 DODD KATTMAN (1 - Cat4)   Roanoke, IN 311630   Ft. Wayne Outfitters
10 Allen Galloway (4 - Cat3)   Indianapolis, IN 82542   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
11 STEVEN SOUERS (2 - Cat4)   Fort Wayne, IN 196034   Men of Steel Racing

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bastress (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 136075   Ft. Wayne Outfitters
2 GARY PALMER (2 - Cat3)   Bloomington, IN 99577   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
3 MATTHEW GRATE (3 - Cat3)   Waterloo, IN 310372   Men of Steel Racing
4 CHARLES SOUTH (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
5 George Geier (2 - Cat2)   Marion, IN 46633   Puget Sound Cycling Club
DNF GARY PAINTER (Cat2)   Ft Wayne, IN 49932   Ft. Wayne Outfitters
DNF STEVEN VORDERMAN (Cat3)   Fort Wayne, IN 50616   Don Galligher-DRT Consulting

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH PAINTER   Auburn, IN 375992   Ft. Wayne Outfitters

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHANIEL VASQUEZ   Yoder 429472   Men of Steel Racing

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN KEESLER      
2 ALEXANDER LEWIS   Huntertown, IN 311603   Ft. Wayne Outfitters
3 DAN PAINTER   Auburn, IN 315772   Ft. Wayne Outfitters
4 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN 353804   Men of Steel Racing

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DYLAN GONDA   Portage, MI 315864   CMS Race Team
2 NIKOLAS MOEHRING   Fort Wayne, IN 272488   Men Of Steel Racing LLC

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE BOREM   Warsaw, IN 184390   Men of Steel Racing
2 DIANA SCHOWE   Auburn, IN 256006   DRT Racing
3 SHARLA BERGER   Upland, IN 315358   Team CFW - Freewheelin
4 Amelia Christensen   San Diego 368127   University of California-San Diego
5 EMILY PALMER   Colorado Springs, CO 319954   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
6 JOANNA SURMA      
7 GRETCHEN MOON      

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HOPE ZIMMERMAN   Crown Point, IN 382915   Team Kenda

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzan Young      

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY NEICE   Granger, IN 355110   

Mixed - Cat 3/4 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN LANCIONE (1 - Cat3)   Granger, IN 113843   Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
2 Kevin Collins (2 - Cat3)   Grand Rapids, MI 76192   Freewheeler Bike Shop
3 Eric Geier (3 - Cat3)   Marion In 148237   ACQUA AL 2/SDBC
4 Joshua Kush (4 - Cat3)   Martinsville, IN 281852   Team Nebo Ridge
5 Paul Smith (5 - Cat3)   Westfield, IN 311706   Indiana University-Bloomington
6 JASON MYGRANT (6 - Cat3)   Noblesville, IN 58623   Blue Ridge Design Cycling Team
7 Michael Atkins (7 - Cat3)   South Bend, IN 330012   Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
8 WILL MCDERMOTT   Floyds Knobs, IN 296146   Team Indiebike
9 WILLIAM MARTIN (1 - Cat4)   Goshen, IN 374802   Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
10 LEWIS HENRICKSON (8 - Cat3)   Gowen, MI 309627   CMS Race Team
11 John Ryan (9 - Cat3)   Indianapolis, IN 278498   Racing For Riley
12 TIM DAVIS (10 - Cat3)   Bloomington, IN 47981   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
13 MATTHEW GRATE (11 - Cat3)   Waterloo, IN 310372   Men of Steel Racing
14 ROBERT HERZOG (2 - Cat4)   Westfield, IN 349636   Team Nebo Ridge
15 JAMES HETH (12 - Cat3)   Upland, IN 265351   Team Upland p/b Sustainable Cycling
16 WAYNE MCKILLIP (13 - Cat3)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
17 RAMON VASQUEZ (14 - Cat3)   Yoder, IN 122487   Men Of Steel Racing LLC
18 Paul Jansen (3 - Cat4)   Indianapolis, IN 298849   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
19 DAVID PRATT (15 - Cat3)   Niles, MI 347096   Cyclin' Pratt Proforma
20 LOGAN PARK (16 - Cat3)   Noblesville, IN 335258   MOB Squad - U Build IT
21 JOHN WUNDERLIN (17 - Cat3)   Kalamazoo, MI 148149   Kalamazoo Bicycle Club
22 BEN SCHMUTTE (18 - Cat3)   Noblesville, IN 335050   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
23 CHRIS DAWSON (4 - Cat4)   Westfield, IN 129755   
24 Benjamin Sarno (19 - Cat3)   Marion, IN 337984   Spy-Swami's Cycling Team
25 ROBERT MCMASTERS (5 - Cat4)   Elkhart, IN 260350   Windsor Bicycle Center Cycling Team
26 MATT SHADE   Noblesville, IN 311708   MOB Squad - U Build IT
27 Greg Ness (20 - Cat3)   Huntington, IN 313774   Ft. Wayne Outfitters
28 KENTON REKEWEG (21 - Cat3)   Fort Wayne, IN 100861   Men of Steel Racing
29 ANDY GROTE (22 - Cat3)   Ft. Wayne, IN 265141   NoLimit Cycling
30 JAIME LOPEZ (23 - Cat3)   Carmel, IN 60035   Team Mack Racing Assoc. LTD
31 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   
DNF JAKE BROOKS (Cat3)   Muncie, IN 322864   Ball State University
DNF CLAY BUTLER   Richmond, IN 318774   Ft. Wayne Outfitters
DNF MICHAEL DEROSE (Cat4)   Fort Wayne, IN 350604   Men of Steel Racing
DNF DYLAN GONDA (Cat4)   Portage, MI 315864   CMS Race Team
DNF JEFFREY NIXON (Cat4)   Bryan, OH 186448   Team Defiance
DNF SCOTT BERGER (Cat4)   Upland, IN 311614   Team CFW - Freewheelin
DNF Justin Sprung (Cat4)   Portage 274267   CMS Race Team
DNF Josh Minnick (Cat4)   Scottsdale, AZ 353304   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSpyBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee