Race Results for
IN State Time Trial Championship
New Haven, IN
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Open (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1THOMAS OLLINGER      
2544.17Clay Butler   Richmond, IN 318774   Ft. Wayne Outfitters
3548.34RYAN OROURKE   Indianapolis, IN 344774   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
4552.51JERRY WITHAM   Fort Wayne, IN 70424   Ft. Wayne Outfitters
5556.68John Becker   Fortville, IN 346092   
6560.85Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487   Men Of Steel Racing
7PATRICK STELTE      
8569.19DENNIS ZECH   Fort Wayne, IN 331494   Men Of Steel Racing LLC
9MARK WATSON      
10577.53JEREMY PFISTER   Auburn, IN 346442   Men of Steel Racing
11581.70Scott Berger   Upland, IN 311614   
12KENT Crussemeyer      
13Doug Spare      

Men - Junior - 10-12 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Painter   Auburn, IN 375992   

Men - Junior - 13-14 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILL REVARD   Carmel, IN 337938   Racing For Riley

Men - Junior - 15-16 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Daniel Painter   Auburn, IN 315772   Ft. Wayne Outfitters
2THOMAS REVARD   Carmel, IN 318688   Racing For Riley

Men - Junior - 17-18 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NIKOLAS MOEHRING   Fort Wayne, IN 272488   Men Of Steel Racing LLC

Men - Master - 35-39 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANDY PASKINS   Carmel, IN 137920   
2BRENT HOUK   Indianapolis, IN 384444   Bicycle Outfitters Indy

Men - Master - 40-44 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00COURT MAPLE   Fishers, IN 51261   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
2556.67Jeff Warner   Auburn, IN 294408   Men Of Steel Racing
3573.34Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861   Men Of Steel Racing
4590.01PAT HERRICK   Auburn, IN 293500   Men Of Steel Racing LLC

Men - Master - 45-49 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1488.23KURT SPOERLE   Carmel, IN 229773   Zipp Factory Team
2519.06GREGG NESS   Huntington, IN 313774   Ft. Wayne Outfitters
3549.89FRANCIS MANFRED   Greentown, IN 177685   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
4580.72JEFF BELL   Los Altos, CA 73437   Webcor/Alto Velo

Men - Master - 50-54 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00TODD ANDERSEN   Fort Wayne, IN 1584   Men of Steel Racing
2556.67GLEN ALDEN   Columbus, IN 278630   Men of Steel Racing
3573.34Clark Griffin   Carmel, IN 249985   
4590.01Robert Shellhamer   Niles, MI 142100   

Men - Master - 55-59 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00GEOFFREY CHANDLER   Indianapolis 365647   Speedway Wheelmen
2548.33FRANK LARONDIE   Carmel, IN 185062   Scheller's Racing Team
3556.66Kenneth Glick   Bremen, IN 48270   
4564.99Peter Johnson   Noblesville, IN 167362   
5573.32STEVE ELLIS   Boise, ID 10711   
6581.65BRENT BURKE   Indianapolis, IN 98820   Heroes Foundation Cycling Club
7589.98Robert Beck   Indianapolis, IN 49527   

Men - Master - 60-64 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00TERENCE MARTIN   South Bend, IN 126692   Pact- DISH Network Cycling
2PAUL MOWERY      
3573.34CHARLES SOUTH   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
4DANIEL MARTINSKY      

Men - Master - 65-69 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1488.84Douglas McClellan   Waterford, MI 253564   
2539.42MAURICE JOHN   Louisville, KY 319072   
3590.00Harold Wilson   Bowling Green , OH 256005   

Men - Master - 70-74 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JERRY HEY   Albion, IN 331474   Men Of Steel Racing LLC

Men - Master - 75-99 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRIS STAUFFER   Shawnee Mission, KS 223493   GP Velotek

Men - Cat 1/2 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1442.82GARY PAINTER (1 - Cat2)   Ft Wayne, IN 49932   Ft. Wayne Outfitters
2491.88JOEY IULIANO (2 - Cat2)   Muleshoe Tx 237283   Astella Oncology p/b ABD Cycling
3540.94Daniel Lee (3 - Cat2)   Carmel, IN 50923   
4590.00CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling

Men - Cat 3 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1499.29TIMOTHY BANKS   Fort Wayne, IN 339660   Ft. Wayne Outfitters
2514.41ADAM RODKEY   Bloomington, IN 167200   Speedway Wheelmen
3529.53Jim Marcero   Carmel, IN 209069   Team Nebo Ridge
4544.65Michael Cook   Fishers, IN 322048   
5559.77BRAD MCCRACKEN   Fort Wayne, IN 258432   Ft. Wayne Outfitters
6574.89Christopher Clarke   Carmel, IN 250804   
7590.01Jeff Wheeler   Carmel, IN 156150   

Men - Cat 4 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00CHRISTOPHER BLAIR   Indianapolis, IN 324634   Wheeltags
2556.67DODD KATTMAN   Roanoke, IN 311630   Ft. Wayne Outfitters
3573.34ADAM BARTON   Fort Wayne, IN 277386   Men of Steel Racing
4590.01Chris Dawson   Westfield, IN 129755   

Men - Cat 5 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Matt Shade   Noblesville, IN 311708   
2543.85MARC BENIGNI   Muskegon, MI 293040   West Michigan Coast Riders
3547.70Benjamin Metzger   Indianapolis, IN 266233   
4551.55PHILLIP SUELZER   Fort Wayne, IN 381308   
5555.40LYLE FEIGENBAUM   Bloomington, IN 91024   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
6559.25Scott Perry   Fishers, IN 376037   
7563.10Mark Miller   Fort Wayne, IN 343740   
8566.95KEITH PULFER   Fort Wayne, IN 339498   Ft. Wayne Outfitters
9570.80JORDAN FLEMING   Carmel, IN 371391   
10574.65Spencer Brauchla   Laotto, IN 380101   
11DAN GROTRIAN      
12582.35TONY JAMES   Fishers, IN 205740   
13TIMOTHY Spencer      
14590.05MIKEL EID   Fort Wayne, IN 293824   Ft. Wayne Outfitters

Women - Junior - 13-14 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1HOPE ZIMMERMAN   Crown Point, IN 382915   Team Kenda

Women - Junior - 17-18 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EMILY NEICE   Granger, IN 355110   

Women - Cat 1/2 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LISA ISHII (1 - Cat2)   Indianapolis, IN 58017   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)

Women - Cat 3 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHARLA BERGER   Upland, IN 315358   Team CFW - Freewheelin

Women - Cat 4 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00DIANA SCHOWE   Auburn, IN 256006   DRT Racing
2552.50DARLENE BARTON   Fort Wayne, IN 277472   Women of Steel Racing
3Shea Rankin      
4ALLY GAYLOR      
5590.00Nancy Lichtensteiger   Ohio City, OH 383519   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee