Race Results for
SingleTrack Attack - MNMBS #6
Elk River, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hanson   St Peter, MN02:05:21 118046  33 Nicolletbike.com
2 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN02:07:35 83047  20 KUHL/TREK/SKIHUT
3 David Olson   Sturgis, SD02:08:30 275854  58 
4 Devin Curran   Onalaska, WI02:08:41 211576  29 Hollywood Cycles Team Twin Six
5 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:10:09 228026  26 Angry Catfish / Sweet and Salt

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Oleson   Jordan, MN02:16:34 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:21:36 210080  324 Maplelag
2 Mason Bacso   Plymouth, MN02:30:22 260595  623 Maplelag/Paramount
3 Josh Bauer   Minneapolis, MN02:31:15 377510  363 Hollywood cycles

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Thoele   Minneapolis, MN02:08:19 211174  386 Angry Catfish
2 David Oachs   Woodbury, MN02:08:47 116923  360 Nicollet Bike
3 Joe Surla   Minneapolis, MN02:09:41 34681  330 Wannabee Racing
4 Brendan Bellew   New Prague, MN02:10:55 313010  370 Angry Catfish/Sweet 'N Salty
5 Matthew O'Meara   Eau Claire, WI02:15:14 367964  323 On The Rivet
6 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:15:14 211935  358 Hollywood Cycles
7 Kaleb Himli   Wykoff, MN02:16:51 161526  376 bicycle sports
8 Chris Burg   Lake Elmo, MN02:20:53 348946  305 Freewheel Bike
9 Grant Larvick   Burnsville, MN02:21:36 328058  316 Angry Catfish
10 Mark Foslien   Saint Paul, MN02:24:27 297093  308 The Missing Link
11 Matthew Nelson   Minneapolis, MN02:24:55 245341  321 Peace Coffee Racing
12 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN02:26:53 262606  303 Peace Coffee Racing
13 Josh Schwantes   Saint Paul, MN02:28:29 134220  627 Kenwood
14 Clayon McLagan   Forest Lake, MN02:31:04 206756  320 Peace Coffee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Erickson   Shoreview, MN02:12:40 275579  377 Peace Coffee Racing
2 John Sandberg   Prior Lake, MN02:13:21 80064  372 Penn Cycle
3 Ed Alpasa   Maple Grove, MN02:16:58 160673  629 Penn Cycle
4 Larry Sauber   Lakeville, MN02:18:51 135611  624 LCR
5 Jason Gaines   Minneapolis, MN02:19:13 246292  628 BPB
6 Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:23:02 230802  331 Peace Coffee Racing
7 Bart Rodberg   Duluth02:26:16 153722  630 Ski Hut
8 Wade Bergner   Maiden Rock, WI02:27:45 380342  374 
9 Eric Guse   St Louis Park, MN02:35:46 211199  362 Penn Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Elson   01:30:46  2012 Hollywood/Silver Cycling
2 Paul Junek   01:50:00  2557 
3 Brad Vajgrt   02:07:21  2565 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   Andover, MN01:33:17 377131  1091 Feed My Starving Children
2 Marcus Warrington   01:33:59  1093 SPH/Wheelhouse cycles
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN01:37:46 322612  1047 Gopher Wheelmen
4 Sam Goblirsch   01:36:51  2018 Bicycle Sports
5 Max Ellingson   01:54:46  2162 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clausen   01:30:45  1120 
2 Nick Proell   01:42:27  1260 
3 Duncan Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:49:51 328272  1096 Larson Cycle Racing (LCR)
4 Sean O'Donnell   Rochester, MN01:25:47 383076  2151 SHO- AIR MN
5 Jakob Ellingson   01:31:03  2583 
6 John Kraemer   01:37:39  2575 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Szymanski   Minneapolis, MN01:32:13 328180  1049 Freewheel Bike
2 Eric Boyles   Anoka01:48:37 376993  1046 Behind-Bars/LGR
3 Jake Bauer   Muncie, IN01:48:47 321770  1050 Hollywood Cycles
4 Aaron Johnson   01:55:01  1115 29NSNGL
5 mark harvey   Coon Rapids, MN01:29:56 412858  2021 Ramsey Bicycle
6 Griffin Myslivecek   01:30:44  2560 
7 Cody Condon   02:09:28  2551 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Talerico   Saint Paul, MN01:28:50 385899  1242 Hovland Snowskates
2 Kevin Anderson   01:35:37  1101 
3 Max Severson   Minneapolis, MN01:37:53 376529  1128 The Hub Cycling Team
4 Daniel Boyles   Ramsey, MN01:38:04 278248  1098 Behind Bars/LGR
5 Tucker Hibbert   01:39:34  1243 T-Train
6 Tim Werts   01:42:13  1127 Bent Crank Racing
7 Rob Lutterman   01:44:11  1025 Wannabee Racing
8 Dan Deroma   Plymouth, MN01:45:10 344534  1114 Maplelag / Hollywood
9 Tim Bekke   01:50:39  1104 The Hub Cycling Team
10 Jason Lesser   01:25:03  2035 Feed My Starving Children Raci
11 Christopher Driscol   01:25:48  2010 Bicycle Sports
12 Tim Stark   01:32:14  2092 Peace Coffee Racing
13 Benjamin Robetor   01:40:46  2045 Peace Coffee Racing
14 Pat Sullivan   01:45:34  2593 
15 Cody Olson   02:10:00  2562 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Brueggen   01:29:48  1084 29nSNGL
2 Mitchel Bruhs   01:34:37  1259 
3 Tim Gut   Eagan, MN01:35:09 326968  1094 Angry Catfish/Sweet n Salty
4 Jason Buck   01:35:11  1252 
5 Raymond Nickles   Maplewood, MN01:37:09 279231  1246 LCR
6 Chris Fehr   Minneapolis, MN01:39:32 170602  1238 Angry Catfish
7 Nathan Kremer   01:41:32  1083 Bicycle Sports
8 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN01:45:03 360270  1037 Omnium Racing
9 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN01:47:28 291373  1245 Twin Six / NewMoon
10 Michael Lee   01:48:11  1081 
11 Tim Williams   Circle Pines, MN01:55:53 295831  1039 Wannabee Racing
12 Ted Clausen   Grand Forks Nd01:59:59 326712  1237 
13 Kevin Gonzales   01:27:37  2152 LCR
14 Rob Glieden   01:28:27  2587 
15 Phil Carlson   01:28:29  2091 Peace Coffee Racing
16 Eric Hathaway   Minneapolis, MN01:29:31 90485  2022 
17 Andrew Urban   01:31:25  2058 
18 David Lukaska   Edina, MN01:33:38 360600  2558 
19 Daniel Schilling   01:37:18  2572 
20 Eric Adams   01:37:53  2548 Jessica Adams
21 Mike Watercott   Minneapolis, MN01:41:58 367101  2059 Angry Catfish
22 Thad Schulz   01:44:08  2048 Maplelag/Paramount
23 Joseph Wieland   Green Isle, MN01:45:29 376866  2158 Peace Coffee
24 Nate Seitzer   01:47:33  2049 the hub bike co op

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:35:40 284865  1029 Angry Catfish
2 Jeffery Young   01:36:54  1251 
3 Jeremie Van Ryswyk   01:37:28  1038 LCR
4 Dan Oachs   Minneapolis, MN01:39:48 98472  1248 Nicolletbike.com
5 Tim Debruin   01:40:29  1249 
6 Matthew Horner   Savage, MN01:41:00 261909  1015 Maplelag/Paramount
7 Adam Rambow   Saint Paul, MN01:41:21 302222  1125 Birchwood
8 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN01:41:52 159664  1123 Shimano
9 Derrick Frank   01:44:10  1112 
10 Andrew Worth   01:24:47  2064 Angry Catfish
11 Zachary Blankenheim   01:29:21  2142 
12 Nick Pettis   01:30:47  2138 Slilver Cycling
13 Joel Beach   Bloominton, MN01:35:32 413504  2001 Peace coffee Racing
14 Per Nelson   St Paul, MN01:35:52 171395  2581 
15 Chris Horsmann   01:36:22  2028 Peace Coffee Racing
16 Ryan Fahrmann   01:38:16  2013 Peace Coffee Racing
17 Ryan Pederson   01:55:25  2090 
18 Joel Benton   01:56:55  2003 
19 Jason Weiand   Lake Elmo, MN01:57:30 78903  2567 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Colbert   Cambridge, MN01:28:16 116810  1133 larson cycle
2 Jon Sigerud   01:33:19  1032 FMSC/FCA
3 Jacque Poquette   Ham Lake, MN01:34:26 361958  1027 Feed My Starving Children Raci
4 Kevin Braun   01:35:04  1236 
5 Mat Moore   Shoreview, MN01:37:09 24936  1118 
6 Justin Keough   01:37:39  1018 Feed My Starving Children/Fell
7 Robert Kohl   01:37:54  1021 Bobs Auto Ranch
8 Steve Johnson   01:44:16  1256 Larson Cycle Racing
9 Patrick Sheedy   01:45:06  1031 Sh*tty Toad
10 Alan Eastlund   Edina, MN01:48:07 277974  1040 Peace Coffee
11 Clint Swenson   Lakeville, MN01:48:40 376112  1036 Hollywood/Silver Cycling
12 Chris Gibbs   Cambridge, MN01:55:59 361301  1250 LCR
13 Troy Melhus   Saint Paul, MN02:09:19 200880  1253 Peace Coffee
14 Jason Deflorin   Minneapolis, MN02:14:15 153727  1051 Top Natchez Racing
15 Dan Wipper   01:25:10  2063 
16 Randy Gibbs   Huntington, WV01:30:24 133326  2153 Podiumwear
17 Randy Smothers   Zumbrota, MN01:30:47 258876  2081 Bicycle Sports
18 Scott Bigalke   01:33:12  2568 
19 Mike Andert   Saint Paul, MN01:38:18 253235  2576 
20 Eric Lealos   Minneapolis, MN01:38:44 143309  2033 
21 Michael Fedewa   01:41:28  2588 
22 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:44:31 95633  2030 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lund   01:37:11  1024 Hollywood/SilverCycling
2 Tom Camp   01:38:22  1119 Freewheel
3 Michael Solberg    01:39:06 345294  1095 SHO-AIR MN
4 Charles Parsons   Minneapolis, MN01:44:22 242039  1026 Angry Catfish
5 Jim Jaglo   01:44:37  1079 LCR
6 Ladric Grant   01:48:13  1254 Crosswiacs
7 Christian Goldschrafe   Lakeville, MN01:48:15 129572  1239 Urban Tri
8 Mark Rosen   01:50:33  1241 Rhonda Rosen
9 Todd Nesvold   Forest Lake, MN01:28:50 174302  2039 PCR
10 Craig Brown   01:35:23  2589 
11 James Goblirsch   Rochester, MN01:37:25 110103  2017 bicycle sports
12 John Ellingson   01:46:07  2584 
13 John Ellis   St Paul, MN01:47:47 265861  2011 Angry Catfish / Sweet N Salty
14 Drake Ryman   01:48:33  2563 
15 Kevin Knutson   01:58:36  2570 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   01:34:23  1085 LCR
2 Dave Hoglund   Champlin, MN01:35:06 321710  1257 Loon State Cyclists
3 Tim Hieb   01:36:32  1012 Feed My Starving Children
4 Cj Smith   01:40:16  1255 
5 Mike Larson   Cambridge, MN01:40:44 101450  1106 LCR
6 Jon Neace   Mableton, GA01:46:43 25767  1117 Sho Air MN
7 Todd Trembley   Faribault, MN01:46:53 217961  1090 Milltown Cycles
8 Nicholas Guettler   Eagan, MN01:48:00 356961  1244 
9 Mark Klingelhoets   01:53:23  1092 WANNABEE RACING
10 Gary Santoovjian   01:34:01  2155 Sho-Air
11 Brad Tennis   Baraboo, WI01:38:53 280203  2574 Wildside Velo
12 Bruce Brown   Indianola, IA01:39:28 263804  2586 BikeIowa.com Cycling
13 Steve Kapaun   Hudson, WI01:41:36 118725  2141 team extreme
14 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN01:45:01 32843  2052 
15 Dean Bacso   01:49:24  2592 
16 Bob Mueller   Minneapolis, MN01:50:28 107262  2582 Insites

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN01:51:55 232145  1258 Kenwood Racing
2 William Stuber   Saint Paul, MN01:36:15 278724  2056 Loon State Cyclists
3 Gerry Taylor   01:45:12  2057 
4 Gary Gross   Rochester, MN01:45:18 94734  2571 Penn cycle
5 Tom Bengel   St Paul, MN01:52:23 200781  2147 none
6 Denny Barry   01:54:55  2071 Maplelag / Paramount Sports

Men - Cat 3 - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colo Herrmann   00:40:31  4016 
2 Calvin Sandberg   00:42:06  4086 Penn Cycle
3 Kyle Hermann   00:43:56  4015 Peace Coffee Racing
4 Devon Horner   00:52:00  4017 Maplelag/Paramount

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Van Carlson   00:42:01  4003 Peace Coffee Racing
2 Zachary Smith   00:43:13  4085 Peace Coffee
3 Max Fierek   00:43:19  4098 
4 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN00:43:40 361699  4084 Gopher Wheelmen
5 Jack Ellingson   00:49:19  4008 
6 Xavier Mansfield   00:52:07  4355 Loppet Nordic Racing

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie Leif   00:39:26  4361 
2 Prestor Barnidge   00:42:07  4354 
3 Brandon Wendland   00:42:40  4357 
4 Aaron Froelich   00:58:03  4341 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Szymanski   00:53:07  4349 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nik Oman   00:40:46  4347 
2 Alex Koppi-Kohn   00:53:00  4099 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Gohman   00:41:43  4012 Peace Coffee Racing
2 Robby Dahlen   00:52:29  4350 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Vanda   00:41:38  4359 
2 Todd Hale   00:42:20  4358 
3 Jammie Hummel   00:46:32  4039 Peace Coffee
4 Hynek Hermann   00:49:34  4014 Peace Coffee Racing
5 Jake Jacobson   00:49:54  4343 
6 Luke Fiore   00:49:54  4353 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad McClure   00:39:50  4096 
2 Lloyd McIvor   00:41:13  4023 
3 Brad Smith   00:43:55  4348 
4 Brian Stanley   Franklin, MA00:44:05 33819  4036 
5 Jeff Sieckert   00:51:03  4352 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Spizman   00:39:32  4097 LCR
2 Tom Michal   00:44:12  4346 
3 Jeffrey Robinson   00:48:19  4094 
4 Kent Furois   Falcon Heights, MN00:50:27 341008  4040 Gopher Wheelmen

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Guhl   00:42:01  4013 Bicycle Sports
2 George Eckman   00:42:39  4006 
3 Jeff Thompson   00:44:39  4031 peace coffee racing
4 Tim Gallagher   00:47:49  4010 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Walsh   00:42:16  4083 
2 Bruce Parker   Edina, MN00:47:57 260693  4026 Freewheel Bike

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:36:13 199274  23 KUHL/TREK/SKIHUT

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI01:49:16 242097  366 Hollywood Cycles Team Twin Six

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN01:50:29 261947  380 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:40:45 281920  322 Peace Coffee
2 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN02:01:02 326212  307 Birchwood
3 Kris Brazil   Faribault, MN02:02:19 238279  364 Milltown Cycles

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   01:38:58  2027 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:38:59 316506  2062 The Missing Link
2 Hayley Olson   Minneapolis, MN01:45:23 370793  2579 University of MN Twin Cities
3 Eleanor Magnuson   01:51:47  2591 Podiumwear

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   Savage, MN01:38:59 294308  2026 Maplelag/Paramount
2 Becca Hackensack   Saint Cloud, MN01:43:27 247189  2580 RevolutionCycle and Ski
3 Jane Braun   01:45:37  2569 
4 Lisa Thompson   Minneapolis, MN01:46:32 233402  2578 
5 Anne Ellefson   01:46:44  2552 
6 Rhonda Wright   Stanton, NE01:48:52 297543  2577 Elkhoan Valley Cycling
7 Bev Carlson   01:55:16  2006 Peace Coffee Racing
8 Anna Rogowski   02:01:24  2046 Angry Catfish/Sweet 'n' Salty
9 Julie Wilbert   Maple Grove, MN02:04:51 249371  2585 Peace Coffee

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   00:50:23  4004 Peace Coffee Racing
2 Meghan Swenson   00:57:16  4030 Hollywood/Silver Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Burdick   00:53:15  4362 
2 Mandi Hibbert   00:58:07  4356 T-Train
3 Sarah Koehler   01:07:51  4345 CSS Bike Team

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marian O'Donnell   01:05:46  4351 
2 Lisa Pugh   01:07:53  4360 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREUSACDFSpySierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee