Race Results for
Kettle Moraine Klassic Spring Road Race
La Grange, WI, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Powell (1 - Cat3)   Chicago, IL 56700  841 Project 5 Racing
2 William Koehler (2 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  879 Team Extreme
3 Robert Sollenskog (1 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  845 Team Wheel & Sprocket
4 Michael Weber (3 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 249214  862 ISCorp Cycling Team
5 Todd Bugnacki (4 - Cat3)   Franklin, WI 81238  861 Tread Head Cycling
6 Richard Prodans (5 - Cat3)   Libertyville, IL 28754  820 Alberto's Sport
7 Briant Kelly (6 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  828 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 John Svanda (7 - Cat3)   Neenah Wi 278789  877 LAPT CC
9 Matthew Hanson (1 - Cat4)   Verona, WI 42923  863 
10 Andrew Rossa (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 69191  842 Team Extreme
11 Glen Jones (9 - Cat3)   Madison, WI 237780  864 Trek Midwest Team
12 Mark Harrod (2 - Cat4)   Madison, WI 365767  823 
13 Doug Callies     858 
14 Jeffrey Miller (10 - Cat3)   Whitewater, WI 278317  887 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Jeffrey Gantz (11 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  854 Team Extreme
16 Daniel Valenza (1 - Cat5)   Madison, WI 311371  859 Flying Bobcats
17 Pat White (3 - Cat4)   Aurora, IL 307069  848 Village-Verdigris Cycling
18 Randy King (4 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  830 Lakes Area Physical Therapy
19 Peter Hernandez (2 - Cat5)   Plymouth, WI 378937  825 Racers Against Childhood Cancer
20 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  867 WDT-Allvoi International Cycling Team
21 PJ Braun (5 - Cat4)   Manitowoc, WI 365893  855 Heavy Pedal Velo Club
22 John Coyle (6 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  882 Brazen Dropouts Cycling Team
23 Eric Schram (12 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959  856 Heavy Pedal Velo Club
24 Lee Sensenbrenner (7 - Cat4)   Madison, WI 295615  843 Brazen Dropouts Cycling Team
25 Andrew Reiland (13 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  851 KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Ross Adams (3 - Cat5)   Lake Geneva, WI 364980  812 Tread Head Cycling
27 Matt Bennett (14 - Cat3)   Chicago, IL 274551  816 Village-Verdigris Cycling Team
28 Robert Lutz (4 - Cat5)   Madison, WI 286335  835 Brazen Dropouts
30 Mark Morgan (8 - Cat4)   Madison, WI 239705  873 Brazen Dropouts
31 Bradley Wells (9 - Cat4)   West Allis, WI 233000  881 Team Extreme
32 Christopher Larson (10 - Cat4)   Madison, WI 246305  832 MadCity Velo Club
33 Brian Petted (15 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  853 Team Extreme
34 Troy Bakogeorge (5 - Cat5)   Vancouver 378953  883 Team Got Wind?
35 Stephen Moretti     865 Heavy Pedal Velo Club
36 Dean Lazenby (6 - Cat5)   Madison, WI 298953  860 Flying Bobcats
37 Robert Garner (16 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  821 V.C. Bikesport
38 Craig Busche (7 - Cat5)   Wauwatosa, WI 250106  876 Velo Trocadero
39 Brian Turany (11 - Cat4)   Madison, WI 351084  847 MadCity Velo Club
40 Andrew Schwartz (12 - Cat4)   Milwaukee, WI 226605  875 LAPT CC
41 Matthew Nitka (13 - Cat4)   New Berlin, WI 344292  878 CZ Velo
43 John Young (14 - Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  850 Hollander RDC
44 Eric Helm (17 - Cat3)   Freeport, IL 15745  824 
45 Chan Barden (15 - Cat4)   Manitowoc, WI 344212  857 Heavy Pedal Velo Club
46 Tim Skinner (16 - Cat4)   Fitchburg, WI 280200  872 
47 David Studner   Madison, WI 132116  846 Trek Midwest Team
48 Chris Mueller (18 - Cat3)   Chili, WI 296439  884 Big Ring Flyers
49 Michael Springer     871 
50 Walter Meanwell (17 - Cat4)   Madison, WI 219535  836 Brazen Dropouts
51 James Merrifield (19 - Cat3)   Janesville, WI 52315  837 Trek Midwest Team
52 Chris Burns (20 - Cat3)   Hartland, WI 276115  818 ISCorp Cycling Team
53 Shawn Bass (18 - Cat4)   Madison, WI 311465  814 MadCity Velo Club
54 Sean Mullen (8 - Cat5)   Middleton, WI 296397  838 MadCity Velo Club
55 Bob Marshall     870 
56 Gregory Clausen   Lake Geneva, WI 348544  874 
57 Mark Badger (19 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  813 Brazen Dropouts Cycling Team
58 Scott Wilkins     852 
59 Dennis Manmanger     880 
60 Larry Gundlach (20 - Cat4)   Madison, WI 192742  822 MadCity Velo Club
61 Anthony Otero     869 
62 Pernel Abad     866 
63 Karl Baumeister (9 - Cat5)   Stoughton, WI 278676  815 Brazen Dropouts Cycling Team
64 Robert Kenneke (21 - Cat3)   Freeport, IL 51788  829 
65 Kevin Horvath (21 - Cat4)   Elkhorn, WI 118728  827 Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Jeff Greatens     886 
DNF Michael Buelter (Cat4)   Neenah, WI 293992  885 Big Ring Flyers
DNF Larry Stoegbauer (Cat4)   Chicago, IL 249042  868 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF Jason Colvin     844 
DNF William Nedza (Cat4)   Chicago, IL 231146  840 2CC/Second City Cyclists
DNF Larry Gausmann (Cat5)   Cottage Grove, WI 340324  839 Brazen Dropouts
DNF Bill Leibman (Cat4)   Freeport, IL 307095  834 
DNF Maciej Kurka (Cat5)   Chicago, IL 275599  831 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF Jarred Cassady (Cat4)   Lakemills, WI 305157  819 Trek Midwest Team
DNF Eric Brandt (Cat4)   Mukwonago, WI 340300  817 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Masters 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Holsen (1 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  83 Heavy Pedal Velo Club
2 John Van Susteren (2 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  98 LAPT CC
3 Brian Rybarik (3 - Cat2)   Madison, WI 120099  89 ISCorp Cycling Team
4 Andrew Feuersthaler (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083  80 Team Velocause
5 John Voigt (5 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  99 LAPT CC
6 Derek Hughes (6 - Cat2)   Appleton, WI 291716  70 Diablo Cycling
7 Christopher Morris (7 - Cat2)   Wausau, WI 55692  76 Great Dane Velo Club
8 Christan Griego (8 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212  90 River Valley Cycling Club- RVCC
9 Steven Flurry (9 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051  100 CZ Velo
10 Kenneth Haines (10 - Cat2)   Wausau, WI 14626  88 Team Wheel & Sprocket
11 Daniel Mitchell (11 - Cat2)   Wauwatosa, WI 58794  97 CZ Velo
12 Mark Hughes (12 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  79 CZ Velo
13 Brian Hertzberg (13 - Cat2)   Forest Lake, MN 208067  5Nines Cycling
14 Scott Mullins (1 - Cat3)   Mequon, WI 245365  92 Team Velocause
15 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  96 ISCorp Cycling Team
16 Eric Knuth (14 - Cat2)   Madison, WI 203995  74 Trek Midwest Team
17 Samuel Tobias (2 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 183996  86 ISCorp Cycling Team
18 William Koehler (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  10 Team Extreme
19 Dirk Rettig (1 - Cat1)   Waunakee, WI 29575  78 Trek Midwest Team
20 Doug Bailey (15 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  69 Trek Midwest Team
21 Benny Smith (4 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  81 Team Velocause
22 Billy Graef (5 - Cat3)   Elkhart Lake, WI 294217  82 Team Velocause
23 Anthony Marino (6 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 106776  12 CZ Velo
24 Tim Hacker (7 - Cat3)   Madison, WI 301570  93 Planet Bike
25 Michael Meteyer (8 - Cat3)   Madison, WI 321876  75 Trek Midwest Team
26 Tige Prickett (16 - Cat2)   Glendale, WI 150532  11 CZ Velo
27 Gordon Paulson (2 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  77 Trek Midwest Team
28 Jay Maas (17 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  84 Trek Midwest Team
29 Robert Schrank (18 - Cat2)   Gurnee, IL 118745  95 Team Type 1
30 David Klumpp (9 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 114127  13 CZ Velo
31 Dale Humphrey (10 - Cat3)   Verona, WI 103842  91 Trek Midwest Team
32 Gregory Ferguson (11 - Cat3)   Middleton, WI 218703  73 Trek Midwest Team
33 Mike McKenna (3 - Cat1)   Richfield, WI 50145  Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
34 Mark Dolin (19 - Cat2)   Janesville, WI 9724  14 LAPT CC
35 David Jablonowski   Glendale, WI 47846  94 
36 Chris Halverson (20 - Cat2)   Madison, WI 188913  87 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
37 Richard Olson (12 - Cat3)   Milwaukee, WI 52494  85 Lakes Area Physical Therapy
DNF Doug Bailey (Cat2)   Elkhorn, WI 212426  71 Trek Midwest Team

Men - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  467 ISCorp Cycling Team
2 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  472 Baraboo Sharks
3 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  471 Baraboo Sharks
5 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  473 Junior Dropouts
6 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  466 Baraboo Sharks
7 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  468 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
8 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  470 Baraboo Sharks

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  324 ISCorp Cycling Team
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  326 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 `Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  325 ISCorp Cycling Team
4 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  327 ISCorp Cycling Team
5 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  328 ISCorp Cycling Team
6 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  330 Team Extreme
7 Spencer Kruse     323 
8 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  329 ISCorp Cycling Team

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 nicholas scavone   Glendale Heights, IL 291496  928 Play It Again Sports Cycling
2 David Ross   Hampshire 368066  940 Bicycle Heaven
3 Michael Wenzel   Edgar, WI 352116  949 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Robert Gauss   Kenosha, WI 45366  920 Kenosha Velosport Inc
5 Michael Fioretti   Schaumburg Il 360847  952 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Matt Gehling   Madison, WI 214485  945 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Ben OMalley   Chicago, IL 324780  924 xXx Racing
8 andres echeverri   Chicago, IL 340880  914 Play It Again Sports Cycling
9 Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  907 Rhythm Racing
10 Ben Grabow   Madison, WI 254084  955 Brazen Dropouts Cycling Team
11 Andres Quiros   Chicago, IL 279158  925 Play It Again Sports Cycling
12 Andres Alvear   Chicago, IL 338390  904 Play It Again Sports Cycling
13 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  959 Colavita Racing
14 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  901 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Robert Bleck   Libertyville 131568  961 Colavita Chicago
16 Geoff Streator   Madison, WI 228536  958 velo trocadero cycling
17 Brettschneider Getschow   Appleton, WI 368012  953 Diablo Cycling
18 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  954 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  947 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
20 Keith Tussey   Milwaukee 365184  902 
21 Paul Kardosh   Chicago, IL 268726  917 Mox Multisport
22 W. Andres Romero   Gurnee , IL 278033  927 North Branch Cycling
23 Tristan Abbott   Madison, WI 344380  939 Junior Dropouts
24 Ryan Pokorny   West Bend 306283  951 Team Extreme
25 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  930 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
26 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  960 Team Wheel & Sprocket
27 Tom Barry   Madison 378039  963 
28 Mike Conroy   Chicago, IL 273192  910 Mox Multisport
29 Nathan Zinser (1 - Cat5)   Howards Grove 344502  935 
30 Ryan Aydelott   Princeton, IL 59741  906 Play It Again Sports Cycling
31 Kevin Kronschnabl   Waukesha, WI 346884  965 KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Joe Greatens   De Pere, WI 218706  950 
33 David Bender   Kenosha, WI 260585  908 Michael's Cycles Team
34 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  929 RACC pb GG
35 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  962 ISCorp Cycling Team
36 John Berberich   Beloit, WI 340852  942 Michael's Cycles Team
37 Joe Stadnik   Lombard, IL 356792  964 Team Got Wind?
38 Ryan Menze (2 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 376603  913 
39 Taylor Hartstein (3 - Cat5)   Evanston, IL 309010  916 Northwestern University
40 Anders Ahlberg (4 - Cat5)   Madison, WI 276536  946 KS Energy Services / Team Wisconsin
41 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  937 KS Energy Services / Team Wisconsin
42 David Blodgett   Madison, WI 296428  909 Magnus
43 Alexander Cheatham   Evanston, IL 368501  944 Northwestern University
44 Mike Glodowski     938 
45 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  957 KS Energy Services / Team Wisconsin
46 Jonathan Pass     943 
47 Barrett McCormick     956 
48 Gaben Moore (5 - Cat5)   Madison, WI 365234  922 
49 Nathan Richards (6 - Cat5)   Deerfield 367038  926 Northwestern University
50 Troy Crady (7 - Cat5)   Chicago, IL 274912  911 Mox Multisport
51 Spencer Graves   Kenosha Wi 364973  915 Peoria Bicycle Club
52 Jason Trock (8 - Cat5)   Chicago, IL 330028  932 Mox Multisport
53 Erik Deitz (9 - Cat5)   Prairie Du Sac, WI 378777  912 
54 James Winner (10 - Cat5)   Muskego, WI 232767  934 Lakes Area Physical Therapy
55 Alex Mulligan (11 - Cat5)   Lake Mills, WI 370162  923 
56 Scott Vogelmann   Madison, WI 143335  933 Trek Midwest Team
57 Brian Best     941 
59 Jay Klubertanz   Janesville 378435  948 
DNF Steve Werner   Sussex, WI 208604  936 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Corey Sepanski   Mount Pleasant 333378  918 
DNF Briant Kelly     905 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF James Garman   Waukegan, IL 272976  903 
DNF Shawn LaPlante (Cat5)   Caledonia, IL 359775  919 Michael's Cycles Team

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ajer (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  648 Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Kevin Berger (2 - Cat1)   Madison, WI 246306  643 Team Wheel & Sprocket
3 Matt Shriver   Durango, CO 110703  644 
4 Alexander Meyer (3 - Cat1)   Madison, WI 193722  634 Bianchi/Grand Performance
5 Eric Hill (4 - Cat1)   Hartland, WI 334878  651 Lakes Area Physical Therapy
6 Sam Stone (5 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  655 Lakes Area Physical Therapy
7 John Acker (6 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  623 Team Wheel & Sprocket
8 Maxwell Anderson (7 - Cat1)   Hartford, WI 178840  664 LAPT CC
9 Ben Anderson (8 - Cat1)   Madison, WI 151771  649 Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Scott Rosenfield (1 - Cat2)   Lake Forest, IL 246114  633 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
11 Isaac Neff   Madison, WI 200724  640 
12 Timothy Campbell (2 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  625 ISCorp Cycling Team
13 Adam McClurg (3 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  656 Lakes Area Physical Therapy
14 David Kay (9 - Cat1)   Appleton, WI 130383  659 Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Chris Zugel (4 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  654 Team Velocause
16 Ross White (10 - Cat1)   Holmen, WI 200545  638 RACC pb GG
17 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  662 Lakes Area Physical Therapy
18 Kevin Lindlau (5 - Cat2)   Waukesha, WI 298079  629 ISCorp Cycling Team
19 Thomson Remo (11 - Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  658 Team Wheel & Sprocket
20 Nathan Labecki (6 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414  657 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
21 Jason Boynton (7 - Cat2)   Madison, WI 187093  624 Team Wheel & Sprocket
22 Seth Eckert (12 - Cat1)   Oregon, WI 148803  637 Great Dane Velo Club
23 Jason Svaldi (8 - Cat2)   Monona, WI 190485  631 Great Dane Velo Club (GDVC)
24 Erik Meier (13 - Cat1)   Baraboo, WI 185547  642 Team Wheel & Sprocket
25 Chris Arndt (9 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506  663 Lakes Area Physical Therapy
26 Brian Kaker (10 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  645 Lakes Area Physical Therapy
27 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  626 LAPT CC
28 Bret Glembocki (14 - Cat1)   Burlington, WI 176372  641 ISCorp Cycling Team
29 Aaron Busche (11 - Cat2)   Wauwatosa, WI 185455  636 Velo Trocadero
30 Steve Scholzen (15 - Cat1)   Shorewood, WI 201190  652 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
31 Aaron Whalen (12 - Cat2)   Madison 190872  639 
32 Marshall Greene (13 - Cat2)   Bend, OR 305467  635 Brazen Dropouts Cycling Team
33 Kaleb Koch (14 - Cat2)   Glenview, IL 265924  628 ISCorp Cycling Team
DNF Matt Waite (Cat2)   Madison, WI 206676  661 Team Wheel & Sprocket
DNF Kyle Jacobson (Cat1)   Milwaukee, WI 209985  653 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF Ben Damhoff (Cat1)   Morrison, IL 133889  650 Panther p/b Competitive Cyclist
DNF Kelby Shaw (Cat2)   Milwaukee, WI 232522  647 RACC pb GG
DNF Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  646 Trek Midwest Team
DNF Antonio Valenti (Cat2)   Delavan, WI 292580  632 RACC pb GG
DNF Christopher Lynch (Cat2)   Milwaukee, WI 278183  630 RACC pb GG
DNF Ryan Freund (Cat1)   Lake In The Hills, IL 279249  660 Enzo's-PSIMET

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph maloney   Milwaukee 313232  740 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 John Kunert   Madison, WI 87929  749 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Patrick Flannery   Madison, WI 580  753 HTFU Racing
4 Owen Aronson   Chicago, IL 308292  752 Rhythm Racing
5 Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183  729 Rhythm Racing
6 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  730 ABD Cycling Team
7 Tony Damhoff   Lake Mills, WI 163551  747 
8 Evan Jahn   Chicago, IL 297483  723 Rhythm Racing
9 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  727 Colavita Racing
10 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  754 HTFU Racing
11 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  746 Racers Against Childhood Cancer
12 Hunter Davis   La Jolla, CA 309108  722 Team TATI
13 Michael Michetti   Broomfield, CO 337042  725 Lakes Area Physical Therapy
14 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  724 Trek Midwest Team
15 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  739 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Alexander Martin   Madison, WI 308924  737 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  742 Trek Midwest Team
18 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  721 Magnus
19 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  733 ISCorp Cycling Team
20 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  751 Big Ring Flyers
21 Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  743 
22 Travis Heller   Parker, CO 264205  744 Team Extreme
23 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  755 Lakes Area Physical Therapy
24 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  726 Great Dane Velo Club (GDVC)
25 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  738 KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Julio Jacobo   Libertyville 218778  756 KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Eric Blankinship   Chicago, IL 265147  750 Rhythm Racing
28 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  728 Trek Midwest Team
29 Samuel Weinberg   Boulder, CO 306485  745 Team Colavita/ Parisi Coffee
30 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  741 KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Jordan Mathes   Elkhart Lake , WI 212239  748 
DNF Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  736 ISCorp Cycling Team
DNF `Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  732 ISCorp Cycling Team
DNF John Wolters   Seattle, WA 287592  731 Rhythm Racing

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Axie Navas   Eagle, CO 290511  176 ISCorp Cycling Team
2 Holly Mathews   Madison, WI 294884  192 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  193 ISCorp Cycling Team
4 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  188 Exergy TWENTY12
5 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  170 Team Extreme
6 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  183 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
7 Cady Chintis   Seattle, WA 309452  186 Les Petites Victoires
8 erin woloszyn   Bartlett, IL 277535  181 Village-Verdigris Cycling
9 Katie Isermann   Chicago, IL 300135  184 Enzo's-PSIMET
10 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  187 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
11 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232  194 TEAM GEARGRINDER
12 Meghan Count     197 
13 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  173 Lakes Area Physical Therapy
14 Rachel Parr   Elmhurst 371254  171 EMC2 / Elmhurst Masters
15 Monica Schoeneck   Muskego, WI 298364  190 
16 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462  172 Trek Midwest Team
17 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  175 Team Chiropractic Partners
18 Stephanie Winner   Muskego, WI 370518  174 Lakes Area Physical Therapy
19 Courtney O'Neill   Chicago, IL 297488  178 xXx Racing
20 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  196 Brazen Dropouts Cycling Team
21 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  195 
22 Caroline Binkley   Evanston , IL 367347  177 
23 April Beard   Madison, WI 334352  180 Brazen Dropouts Cycling Team
24 Kari Lankford     182 
25 Heather Schmitt   Madison, WI 309748  198 Lakes Area Physical Therapy
26 Sydney Chamberlin   Milwaukee, WI 244906  191 
27 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  189 Lakes Area Physical Therapy
DNF Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  185 ISCorp Cycling Team
DNF Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  179 LAPT CC

Women - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  469 Baraboo Sharks

- Masters 3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
29 unknown rider     835 
42 Steele Whowell   Fontana, WI 378905  849 
DNF Tom Larwa   Lake Geneva, WI 188130  833 

- Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
58 Brian Lee   Evanston, IL 376383  921 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyUSACDFOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee