Race Results for
The Great Hawk Chase - MNMBS #8
Duluth, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1320.47Brendan Moore   Prior Lake, MN1:41:21 210366  24 Trek/Freewheel
2347.80Jesse Rients   Shakopee, MN1:44:26 147524  25 Penn Cycle
3375.13Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:46:07 83047  20 KUHL/TREK/SKIHUT
4402.45Luke Nelson   Anoka, MN1:48:00 135538  56 Penn Cycle
5429.78Devin Curran   Onalaska, WI1:50:37 211576  29 Hollywood Cycles Team Twin Six
6457.11Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:05:10 228026  26 Angry Catfish / Sweet and Salt

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Reece Oleson   Jordan, MN2:03:25 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael McBunrey   1:50:09  319 Peace Coffee
2Jake Boyce   1:50:44  598 Ski Hut
3556.67Seth Carlson   Casselton, ND1:56:43 279117  600 
4565.00Justin Rinehart   Mankato, MN1:58:25 149501  382 Nicollet Bike
5573.33Andy Onken   Plymouth, MN2:01:32 254914  325 
6581.67Josh Bauer   Minneapolis, MN2:13:31 377510  363 Hollywood
7590.00Tyler Heibel   Fountain, MN2:28:03 133268  384 Mona Himli Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1367.11Trevor Olson   Rochester, MN1:49:46 264356  589 
2377.38Matthew O'Meara   Eau Claire, WI1:52:14 367964  323 On The Rivet
3387.65Agustin Deltour   Burnsville, MN1:52:25 377504  306 Top Natchez Racing
4397.92Joe Surla   Minneapolis, MN1:52:33 34681  330 Wannabee Racing
5408.19Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:54:40 149743  599 Kenwood
6418.46Brendan Bellew   New Prague, MN1:55:11 313010  370 Angry Catfish/Sweet 'N Salty
7428.73nikolai anikin   Duluth, MN1:56:15 261138  302 conti
8439.00Nathan Lillie   Altoona, WI1:56:32 313414  317 RVCC-Brone's Bike Shop
9449.27Matt ZaK   Eveleth, MN1:57:57 299300  587 Verdigris Phlogiston
10459.54Kaleb Himli   Wykoff, MN1:59:04 161526  376 bicycle sports
11469.81Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN1:59:51 262606  303 Peace Coffee Racing
12Nate Hackensack   2:00:53  593 Revolutionary Cycle/Twin 6
13490.35Grant Larvick   Burnsville, MN2:06:56 328058  316 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1468.49Todd Mc Fadden   Duluth, MN1:52:32 134734  591 Ski-Hut
2477.17John Sandberg   Prior Lake, MN1:52:46 80064  372 Penn Cycle
3485.85Aaron Swanson   Ashland, WI1:52:59 209665  602 Ski Hut
4494.53Jan Rybar   Apple Valley, MN1:56:14 98534  379 Pedal Moraine
5503.21Bart Rodberg   Duluth1:56:26 153722  597 Ski Hut
6511.89Wallace Alexander   Minneapolis, MN1:56:35 193389  594 Kenwood Racing
7Larry Sauber   1:57:21  595 LCR
8Joe McGaver   2:07:46  592 
9537.92Eric Pirius   Hopkins, MN2:08:17 383357  596 
10546.60Andrew Jordan   Woodbury, MN2:10:33 295752  311 HDR Architecture
11555.28Wade Bergner   Maiden Rock, WI2:11:07 380342  374 
12563.96Eddie Karow   Stpaul, MN2:12:57 281195  588 LCR Misphits
13572.64Eric Guse   St Louis Park, MN2:14:12 211199  362 Penn Cycle
14581.32Shane Kullman   St Paul, MN2:14:38 19986  314 Loon State Cyclists
15590.00Jon Friedell   Minnetonka, MN2:16:27 194324  601 Kenwood Racing

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samuel Olson   Centerville, UT1:06:49 284358  2452 
2Samuel Elson   1:08:53  2012 Hollywood/Silver Cycling

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Lucas Hieb   Andover, MN1:29:49 377131  1091 Feed My Starving Children
2548.33Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:33:02 322612  1047 Gopher Wheelmen
3Jared Fawcett   1:01:49  2435 
4Zach Newton   1:04:01  2041 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
5Jonathan McBurney   1:09:43  2503 Gopher Wheelman
6George Olson   1:11:21  2453 
7Ian Price   1:13:57  2140 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Clausen   1:38:51  1120 
2533.44Sean O'Donnell   Columbus, IN1:07:09 26563  2151 SHO- AIR MN
3Liam Casey   1:07:15  2484 Bicycle Sports
4Logan Grace   1:15:44  2160 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Eric Boyles   Anoka1:29:30 376993  1046 Behind-Bars/LGR
2548.33Jake Bauer   Muncie, IN1:41:40 321770  1050 Hollywood
3Erik Rupert   1:00:57  2494 
4Griffin Myslivecek   1:04:01  2462 
5Matt Booth   1:17:08  2450 
6Joe Bottensek   1:18:06  2468 
7590.00Eric Lemke   St. Paul Mn1:28:00 367726  2438 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Kjorstan   1:22:57  1209 
2501.03David Jensen   Fergus Falls, MN1:24:59 378928  1107 FMSC Racing - FCA
3504.88Casey Krueger   Aurora, MN1:25:20 309764  1225 Salsa
4508.72Robert Holmberg   Waverly, MN1:29:47 294463  1014 Sho-Air Minnesota
5512.56Max Severson   Minneapolis, MN1:30:26 376529  1128 Hub Cycling Team
6Tim Werts   1:30:36  1127 Bent Crank Racing
7David Rosen   1:31:05  1205 
8Ian Nancekivell   1:32:06  1105 Behind-Bars/LGR
9527.93Ryan Marsel   Minneapolis, MN1:32:27 313268  1218 Behind-Bars/LCR
10531.78Dan Hanson   Eau Claire, WI1:34:19 246685  1207 
11Tim Bekke   1:35:28  1104 The Hub Cycling Team
12Tyler Johnson   1:36:43  1211 
13543.31Daniel Boyles   Ramsey, MN1:38:00 278248  1098 Behind Bars/LGR
14547.15Dan DeRoma   Plymouth, MN1:38:51 344534  1114 Maplelag / Hollywood Cycles
15Jason Lesser   0:59:54  2035 Feed My Starving Children Raci
16Christopher Driscol   1:00:43  2010 Bicycle Sports
17Tim Stark   1:01:23  2092 Peace Coffee Racing
18Curtis Sahli   1:03:17  2442 
19Tony Shoberg   1:04:01  2459 
20Grant Lichtsinn   1:09:46  2439 
21574.05Daven Kokkila   Willmar, MN1:12:09 352304  2477 Saint Cloud State Cycling
22Ryan Smith   1:22:36  2443 Bicycle Sports
23Cody Olson   1:25:29  2473 
24Andrew Peterson   1:26:04  2475 Wheelhouse Cycles
25589.42Gabe Masiulis   St Paul, MN1:38:25 248893  2440 Omnium Racing

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Brueggen   1:24:36  1084 29nSNGL
2Garrick Holey   1:24:37  1013 29nSNGL*
3490.67Eric Applen   Rochester, MN1:27:05 243390  1129 Bicycle Sports
4494.99Joshua Blum   La Crosse, WI1:29:12 3998  1190 Team 360 / LaX Velo
5Barry Buhr   1:31:01  1203 
6Ray Nickles   1:31:48  1215 LCR
7507.95Chris Fehr   Minneapolis, MN1:32:07 170602  1219 Angry Catfish
8512.27Greg Ames   Fargo, ND1:33:35 206668  1048 Maplelag/Paramount
9Mitchell Bruns   1:35:01  1213 
10Derek VanDeVelde   1:36:05  1037 Omnium Racing
11Josh Hoban   1:36:16  1223 
12David Wimmer   1:36:47  1122 
13Chad Klehr   1:38:26  1019 Missing Link
14Adam Dailey   1:38:56  1214 
15542.50Tim Williams   Circle Pines, MN1:50:02 295831  1039 Wannabee Racing
16Bennett Goiffon   1:53:22  1008 Peace Coffee Racing
17Kevin Gonzales   1:02:16  2152 LCR
18Rob Gliedon   1:02:17  2469 
19559.77Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:03:38 90485  2022 
20Josh Isabell   1:07:10  2506 
21Thad Schulz   1:07:50  2048 Maplelag/Paramount
22572.73Mike Watercott   Minneapolis, MN1:08:13 367101  2059 Angry Catfish
23Rudy O'Brien   1:08:26  2448 
24Dan Schilling   1:10:42  2449 
25Matt Heutinck   1:11:45  2145 Bent Crank Racing
26Jeff Speer   1:16:14  2495 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Ryan   1:23:43  1202 Ski Hut
2Paul Jacobs   1:23:51  1016 FMSC/FCA
3485.26Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:28:53 284865  1029 Angry Catfish
4Derrick Frank   1:30:05  1208 
5489.19Dave Fetters   Minneapolis, MN1:31:51 266342  1007 FMSC Racing
6David Cizmas   1:32:08  1204 
7Bruce Klehr   1:33:25  1020 Missing Link
8495.07Chris stewart   Chisago City, MN1:34:50 261126  1034 Missing Link Racing
9497.03Adam Rambow   Saint Paul, MN1:36:36 302222  1125 Birchwood
10Nathan Olson   1:38:14  1131 
11500.96Jason Giddings   Kennewick, WA1:38:56 113764  1198 
12Jeremie Van Ryswyk   1:45:51  1038 LCR
13Gregg Dold   1:55:46  1192 
14506.84Joshua Tesch   Superior, WI0:54:40 114535  2489 
15Eric Olson   1:01:38  2501 
16Mike Hanzlik   1:01:56  2020 The Hub
17Zachary Blankenheim   1:04:04  2142 
18Ben Ogren   1:04:17  2482 
19Ryan Fahrmann   1:08:51  2013 Peace Coffee Racing
20Darren Christopher   1:09:54  2470 
21Jeff Peterson   1:11:26  2149 Omnium
22Ryan Goei   1:11:47  2436 
23Joshua Livingston   1:12:25  2492 
24Mike Soderburg   1:14:11  2479 
25Matt Prentice   1:14:29  2441 
26John Froelich   1:21:47  2463 Anybodys Bike Shop
27Chris Horsmann   1:25:48  2028 Peace Coffee Racing
28Bobby Hahn   1:34:59  2456 
29Jacob Romberg   1:37:05  2454 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1508.37Mat Moore   Shoreview, MN1:25:53 24936  1118 
2511.18Jeff Colbert   Cambridge, MN1:27:29 116810  1099 larson cycle
3Jon Sigerud   1:28:01  1032 FMSC/FCA
4516.79James Kauth   Saint Paul, MN1:30:58 342876  1017 Birchwood GIS
5519.60Mick Carlson   Apple Valley, MN1:31:35 297203  1002 Peace Coffee Racing
6Justin Keough   1:35:00  1018 Feed My Starving Children/Fell
7525.21Clint Swenson   Lakeville, MN1:35:00 376112  1036 Silver/Hollywood Cycles
8Thomas Little   1:38:19  1089 Wookiee Juice
9Jeff Lewis   1:38:44  1023 Sho-Air MN
10Robert McCready   1:42:06  1201 Peace Coffee Racing
11536.44Barry Schmitt   Eagan, MN1:43:35 182024  1206 
12John Morrison   1:43:53  1224 
13542.05Rich OmDahl   Corcoran, MN1:44:17 297124  1220 LCR
14544.86John Ohotto   Maplewood, MN2:01:52 132883  1216 
15547.67Randy Smothers   Zumbrota, MN1:01:37 258876  2081 Bicycle Sports
16Justin Atkinson   1:01:38  2075 Peace Coffee Racing
17Garrett Beck   1:02:49  2002 Feed My Starving Children
18Dan Wipper   1:03:13  2063 
19Greg Johnson   1:03:19  2464 Wookie Juice Racing
20Matt Fisk   1:03:22  2156 Woolly Bike Club
21564.51Randy Gibbs   Huntington, WV1:03:47 133326  2153 Podiumwear
22567.31Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:10:17 95633  2030 Freewheel Bike
23Todd Amonrud   1:10:21  2086 Peace Coffee Racing
24Greg Henningsen   1:10:54  2023 
25D. Pipho   1:12:19  2493 
26578.54Cal Collins   Eden Prairie, MN1:12:48 324062  2466 Wannabee Racing
27Kari Oelhafen   1:16:13  2497 
28Brian Cieluch   1:19:54  2434 
29Christopher OBrien   1:32:36  2502 
30589.77Jon Kern   Jackson, WI1:32:38 18978  2460 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.21Michael Haag   Duluth, MN1:26:41 14502  1221 Ski Hut
2525.02Timothy Andrew   Duluth, MN1:29:17 75774  1189 Timothy Andrew
3526.84Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:30:27 236794  1100 Freewheel
4Scott Lund   1:32:02  1024 Hollywood/SilverCycling
5Jim Jaglo   1:32:27  1079 LCR
6532.28Joseph Ostazeski   Aitkin, MN1:34:29 131156  1195 
7534.10Stuart Benson   Shafer, MN1:36:51 100413  1111 Cyclova
8Thomas Hanegraaf   1:37:12  1009 
9537.73Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:40:15 218333  1044 Bent Crank Racing
10Tom Camp   1:40:23  1119 Freewheel
11Mark Rosen   1:41:31  1196 Rhonda Rosen
12543.17Michelle Flanagan-Haag   Duluth, MN1:41:51 68557  1222 Ski Hut
13544.99Kent Karjala   Minneapolis, MN1:46:57 18535  1199 Kenwood Racing
14546.80Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:56:05 44129  1212 FCCC / Penn Cycle
15548.62Philip Rogers   Duluth, MN0:59:01 100410  2465 
16550.43Tim Traynor   Dexter, MI1:01:40 166306  2445 
17552.25Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:04:15 174302  2039 PCR
18Dan Funke   1:04:34  2016 Cortland Funke
19555.88mike binkowski   Savage, MN1:05:48 91959  2150 
20557.69Ted Siefkes   Burnsville, MN1:07:19 181584  2051 Silver Cycling / Hollywood
21Craig Bryer   1:08:50  2496 
22Jim Newton   1:10:10  2040 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
23Jack Ellefson   1:12:39  2472 
24564.95Tom McBurney   Roseville, MN1:12:52 279039  2504 Peace Coffee Racing
25Gary Smith   1:15:28  2072 Peace Coffee
26Dennis Porter   1:17:59  2457 
27Glenn Margolf   1:18:58  2036 Wannabee Racing
28Geoff Watters   1:19:17  2446 
29Mike Grace   1:19:30  2019 
30575.84John Ellis   St Paul, MN1:26:35 265861  2011 Angry Catfish / Sweet N Salty
31577.66Tom Thies   Eden Prairie, MN1:43:22 78926  2455 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ray Osowski   1:32:55  1085 LCR
2511.51Todd Marohnic   Volcano, HI1:33:46 166268  1210 
3Tim Hieb   1:34:28  1012 Feed My Starving Children
4518.35Mark Wilhelmson   Duluth, MN1:34:45 164056  1197 Ski Hut
5521.77Thomas Rinehart   Mankato, MN1:35:06 163255  1108 Nicollet Bike
6525.20Mike Larson   Cambridge, MN1:35:29 101450  1106 LCR
7Mark Rathbun   1:36:10  1217 Tonka MCT
8Mark Klingelhoets   1:40:54  1092 TEAM WANNABEE
9535.46Jon Neace   Mableton, GA1:41:32 25767  1117 Sho Air MN
10538.88Todd Trembley   Faribault, MN1:42:36 217961  1090 
11542.30Charlie Farrow   Duluth, MN2:08:43 134448  1200 Ski Hut D&D
12Gary Santoovjian   1:04:20  2155 Sho-Air
13Keith Peterson   1:06:51  2476 Wheelhouse Cycles
14552.56Steve Kapaun   Hudson, WI1:09:19 118725  2141 
15555.98Steve Stilwell   Tempe, AZ1:12:07 324648  2055 sho-air MN
16Jim Washatka   1:14:18  2467 
17Jerry Washatka   1:15:44  2478 
18566.25Gary Sjoquist   Aple Valley, MN1:20:50 32843  2052 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom Bengel   St Paul, MN1:17:21 200781  2147 jan bengel
2Gerry Taylor   1:19:16  2057 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Campbell Karjala   0:34:59  4301 Penn Cycle
2548.33Cole Herrmann   Minneapolis, MN0:35:00 361697  4016 Angry Catfish/Sweet & Salty
3Calvin Sandberg   0:35:44  4086 Penn Cycle
4Caden Sigerud   0:35:45  4029 FMSC/FCA
5Kyle Hermann   0:38:15  4015 Peace Coffee Racing
6581.67Casey Porter   Okatie, SC0:49:29 305824  4308 Penn Cycle
7wyatt Cieluch   0:56:49  4279 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Smith   0:36:26  4085 Peace Coffee
2Max Fierek   0:38:31  4098 
3Van Carlson   0:39:18  4003 Peace Coffee Racing
4Liam Franken   0:39:19  4041 Penn Cycle Youth Team
5565.00Wyatt Furois   Falcon Heights, MN0:40:58 361699  4084 Gopher Wheelmen
6Nick Kern   0:45:21  4303 
7Alex Kern   0:45:35  4304 
8Gabriel Shimmin   0:47:14  4289 
9Owen McCready   0:57:14  4310 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Jacobson   Encinitas, CA0:35:31 125802  4297 Bicycle Sports
2Ben Halverson   0:39:23  4284 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elliot Radeke   0:38:33  4300 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brandon Auck   0:43:10  4294 
2Alexander Alequin   0:46:14  4278 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brad Janak   0:33:49  4288 
2Luke Fredrick   0:36:40  4287 
3Jeff Crowe   0:41:05  4280 
4Jason Othoudt   0:42:51  4299 
5William Bourassa   0:43:46  4298 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Copeland   0:34:20  4292 
2Jake Vanada   0:36:17  4295 
3Honza Havlicek   0:42:12  4309 
4Hynek Hermann   0:44:46  4014 Peace Coffee Racing

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Fawcett   0:31:43  4282 
2Chad McClure   0:33:15  4096 
3573.33Brian Stanley   Franklin, MA0:39:44 33819  4036 
4590.00Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN0:52:01 204459  4018 Silver Cycling

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Spizman   0:34:50  4097 LCR Racing
2Bill Welsh   0:37:39  4286 
3Scott Guze   0:39:17  4293 
4570.00Kent Furois   Falcon Heights, MN0:41:09 341008  4040 Gopher Wheelmen
5580.00Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO0:41:45 202246  4089 
6Jeff Robinson   0:42:06  4094 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Guhl   0:34:03  4013 Bicycle Sports
2Mike Franken   0:34:05  4306 Bicycle Sports
3George Eckman   0:40:12  4006 
4jeff thompson   0:40:21  4031 peace coffee racing
5Tim Gallagher   0:41:24  4010 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:25:13 199274  23 KUHL/TREK/SKIHUT
2Jenna Rinehart   Mankato, MN1:28:29 160568  Nicollet Bike/Specialized

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sophia Marchiando   1:49:22  366 Hollywood Cycles Twin 6

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Terra James   Minneapolis , MN1:46:51 281803  367 SweetnSalty

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.45Diana McFadden   Duluth, MN1:35:54 212753  590 Ski Hut
2547.63Carrie Sansome   Eagan, MN1:48:13 211756  378 Hollywood/Silver Cycling
3568.82Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN1:58:06 326212  307 Birchwood
4590.00Kris Brazil   Faribault, MN1:58:09 238279  364 Milltown Cycles

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joy Adams   1:03:26  2430 MN Sho-Air
2543.57Chandra Shoberg   Duluth, MN1:07:30 308125  2458 
3Jenna Krueger   1:09:07  2491 
4Alicia Fisk   1:09:59  2154 
5Rachel Blum   1:12:50  2433 Team 360 / LaX Velo
6Kate Tesch   1:13:32  2490 
7561.43Allison Deroma   Plymouth, MN1:13:33 198587  2485 Maplelag/ Hollywood Cycles
8Eleanor Magnuson   1:16:14  2486 Podiumwear
9Pam Schmitt   1:17:17  2488 
10Amanda Brennan   1:18:28  2481 UMD
11lydia anikin   1:19:34  2431 conti
12579.29Jeannette Sample   Minneapolis, MN1:20:00 223137  2499 
13Brianna Emmel   1:33:15  2498 
14Katie Olson   1:33:46  2500 
15Kate Van De Velde   2:09:32  2487 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Lisa Bodine   Saint Paul, MN1:08:46 300472  2451 Ski Hut
2546.25Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:15:11 12525  2483 kenwood racing
3552.50Meredith Rambow   Saint Paul, MN1:15:34 304746  2042 Birchwood
4558.75Bruce Mosher   Pine City, MN1:17:15 208271  2038 
5Anne Ellefson   1:17:29  2471 
6Anna Rogowski   1:19:20  2046 Angry Catfish/Sweet 'N' Salty
7Bev Carlson   1:22:33  2006 Peace Coffee Racing
8Sarah Oleson   1:24:35  2461 
9590.00Karmen Woelber   Cedar Falls, IA1:29:27 307199  2447 Zoom

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sydney Carlson   0:44:45  4004 Peace Coffee Racing
2Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN1:17:19 296111  4019 Silver Cycling

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Camille Sjoquist   0:39:36  4291 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trisha Marczak   0:41:37  4307 Feed My Starving Children
2Jess Burdick   0:47:21  4296 
3Erica Leighty   0:59:38  4302 
4Sarah Koehler   1:01:04  4305 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Schilling   0:47:39  4290 
2Teri Eicher   1:03:00  4281 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Funke   0:41:12  4009 Dan Funke
2Eve Stein   1:15:37  4285 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee