Race Results for
Whitnall Park Spring Classic
Hales Corners, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Callies (1 - Cat3)   Beaver Dam, WI 348756  325 
2 Eric Brandt (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  320 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Robert Selberg (2 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  318 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Briant Kelly (2 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  322 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Vance Scott (3 - Cat4)   Skokie, IL 52059  311 
6 Randy King (4 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  308 Lakes Area Physical Therapy
7 Benjamin Barbera (5 - Cat4)   Milwaukee, WI 257827  316 Team Wisconsin
8 Andrew Stevens (6 - Cat4)   Racine, WI 294644  312 EMC2 / Elmhurst Masters
9 Will Wendorff (3 - Cat3)   Watertown, WI 350308  332 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 James Hamer (7 - Cat4)   Sussex, WI 76555  323 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Jason Kayzar (4 - Cat3)   Brookfield, WI 287672  330 Team Wisconsin
12 Steve Werner (8 - Cat4)   Sussex, WI 208604  321 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Daniel Sajdal     327 
14 John Franceschi (9 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632  304 
15 Bradley Wells (10 - Cat4)   West Allis, WI 233000  329 Team Extreme
16 Randy Scoville (11 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  334 Team Velocause
17 Kurt Farrell (12 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  303 Hampshire Cycle Club
18 Jeff Parker (13 - Cat4)   Cedarburg, WI 188011  326 Team Extreme
19 Dennis Klumb (14 - Cat4)   East Troy, WI 294347  315 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Brien Christopherson (15 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  319 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Tom Winkel (16 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922  317 KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Dave Dineen (17 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678  314 KS Energy Services / Team Wisconsin
23 John Coyle (18 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  331 Brazen Dropouts Cycling Team
24 Aaron Schindler (19 - Cat4)   Hartland, WI 137634  328 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Matthew Nitka (20 - Cat4)   New Berlin, WI 344292  310 CZ Velo
26 Didier Jason (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 334788  307 Team Extreme
27 Rit Booth (21 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  333 Hampshire Cycle Club
28 Andrew Kenth (2 - Cat5)   Franklin, WI 368502  324 
29 Mark Badger (22 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  301 Brazen Dropouts Cycling Team
30 Craig Howe (23 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  305 RACC pb GG

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ara Oggoian (1 - Cat2)   Geneva, IL 26581  418 Team Bicycle Heaven
2 Daniel Holsen (2 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  411 Heavy Pedal Velo Club
3 John Van Susteren (3 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  420 LAPT CC
4 Doug Bailey (4 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  401 Trek Midwest Team
5 Brian Rybarik (5 - Cat2)   Madison, WI 120099  419 ISCorp Cycling Team
6 Daniel Solomon (6 - Cat2)   Romeoville, IL 192220  410 South Chicago Wheelmen
7 Eric Knuth (7 - Cat2)   Madison, WI 203995  412 Trek Midwest Team
8 Jay Maas (8 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  415 Trek Midwest Team
9 Glen Stroik (1 - Cat3)   Franklin, WI 258547  413 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Michael Meteyer (2 - Cat3)   Madison, WI 321876  414 Trek Midwest Team
11 Gregory Ferguson (3 - Cat3)   Middleton, WI 218703  416 Trek Midwest Team
12 Robert Springer (9 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  417 Team Wheel & Sprocket
13 Doug Wambach (10 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  405 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Gregg Coroleuski (4 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  402 Lakes Area Physical Therapy
15 Andrew Ohlsson (5 - Cat3)   Hartland 48064  421 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Benny Smith (Cat3)   Milwaukee, WI 312254  403 Team Velocause
DNF Michael Daws (Cat3)   Elm Grove, WI 157895  409 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Alan Krueger (Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126  408 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Ryan White (Cat2)   Grafton, WI 201290  404 Team Velocause

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Koehler (1 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  368 Team Extreme
2 Larry Stoegbauer (1 - Cat4)   Chicago, IL 249042  358 WDT-Allvoi International Cycling Team
3 Robert Sollenskog (1 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  345 Team Wheel & Sprocket
4 Eric Brandt (2 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  351 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Jeffrey Gantz (2 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  364 Team Extreme
6 Brian Petted (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  356 Team Extreme
7 John Svanda (4 - Cat3)   Neenah Wi 278789  366 LAPT CC
8 Tom Winkel (3 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922  347 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Lowell Kellogg (5 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  361 ISCorp Cycling Team
10 Steve Werner (4 - Cat4)   Sussex, WI 208604  353 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Christopher Barton (6 - Cat3)   Madison, WI 211173  365 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Jason Kayzar (7 - Cat3)   Brookfield, WI 287672  350 Team Wisconsin
13 Robert Garner (8 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  340 V.C. Bikesport
14 Briant Kelly (9 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  352 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Andrew Reiland (10 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  348 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 James Merrifield (11 - Cat3)   Janesville, WI 52315  342 Trek Midwest Team
17 Dennis Klumb (5 - Cat4)   East Troy, WI 294347  346 KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Randy Scoville (6 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  362 Team Velocause
19 Craig Howe (7 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  341 RACC pb GG
DNF Will Wendorff (Cat3)   Watertown, WI 350308  359 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Brien Christopherson (Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  354 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Steven Roeder (Cat3)   Milwaukee, WI 81307  343 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
DNF John Coyle (Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  357 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Jeff Parker (Cat4)   Cedarburg, WI 188011  355 Team Extreme
DNF Brian Davis (Cat3)   Appleton, WI 266027  367 Diablo Cycling
DNF Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  360 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF Darin Chic (Cat3)   Sussex, WI 229777  363 LAPT CC

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  222 ISCorp Cycling Team
2 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  225 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  227 ISCorp Cycling Team
4 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  228 ISCorp Cycling Team
5 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  230 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
6 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  221 ISCorp Cycling Team
7 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  220 ISCorp Cycling Team
8 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  223 RACC pb GG
9 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  224 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  226 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  204 ISCorp Cycling Team
2 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  205 Baraboo Sharks
3 Alexander Dorschner     207 
4 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  202 Baraboo Sharks
5 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  206 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
6 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  201 Baraboo Sharks

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gehling   Madison, WI 214485  258 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  252 Colavita Racing
3 Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  240 Rhythm Racing
4 Michael Wenzel   Edgar, WI 352116  266 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  260 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Andrew Zens   Chicago, IL 276599  253 Rhythm Racing
7 Sam Dries   West Bend Wi 332404  261 Brazen Dropouts Cycling Team
8 Ben OMalley   Chicago, IL 324780  245 xXx Racing
9 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  259 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Keith Tussey   Milwaukee 365184  251 
11 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  257 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
12 Robert Berry (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 355424  241 
13 Anders Ahlberg (2 - Cat5)   Madison, WI 276536  268 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  247 RACC pb GG
15 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  255 Team Wisconsin
16 Nickolaus Lekovish   San Diego, CA 342874  244 Trails-Edge Cycling Team
17 Nathan Zinser (3 - Cat5)   Howards Grove 344502  254 
18 Jonathan Pass   Austin 380409  267 
19 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  265 
DNF Brian Hernandez   Milwaukee, WI 378919  243 
DNF Jake Tarnowski (Cat5)   Milwaukee, WI 306400  256 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF John Dondero (Cat5)   Milwaukee, WI 232994  262 
DNF Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  248 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Rob Steier   St Francis, WI 378907  249 
DNF Franke Luke     264 
DNF Ben Grabow   Madison, WI 254084  263 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Michetti   Broomfield, CO 337042  442 Lakes Area Physical Therapy
2 Adam Herndon   Chicago Il 289562  451 xXx Racing
3 Alexander Martin   Madison, WI 308924  448 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183  444 Rhythm Racing
5 Travis Heller   Parker, CO 264205  455 Team Extreme
6 Joseph maloney   Milwaukee 313232  449 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  440 Magnus
8 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  445 ABD Cycling Team
9 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  443 Colavita Racing
10 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  456 Team Wheel & Sprocket
11 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  453 Lakes Area Physical Therapy
12 Hunter Davis   La Jolla, CA 309108  454 Team TATI
13 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  450 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  447 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  452 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  446 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Julio Jacobo   Libertyville 218778  457 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Acker (1 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  480 Team Wheel & Sprocket
2 Sam Stone (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  500 Lakes Area Physical Therapy
3 Steve Scholzen (3 - Cat1)   Shorewood, WI 201190  509 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
4 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  496 Cyclocrossracing.com
5 Christopher Lynch (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183  483 RACC pb GG
6 Eric Hill (4 - Cat1)   Hartland, WI 334878  502 Lakes Area Physical Therapy
7 Erik Meier (5 - Cat1)   Baraboo, WI 185547  508 Team Wheel & Sprocket
8 Michael Jenich (2 - Cat2)   Shorewood, WI 260373  494 Lakes Area Physical Therapy
9 Adam McClurg (3 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  501 Lakes Area Physical Therapy
10 Chris Zugel (4 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  495 Team Velocause
11 Alexander Meyer (6 - Cat1)   Madison, WI 193722  498 Bianchi/Grand Performance
12 Kevin Berger (7 - Cat1)   Madison, WI 246306  507 Team Wheel & Sprocket
13 Ross White (8 - Cat1)   Holmen, WI 200545  503 RACC pb GG
14 Leif Byrge-Liebig (5 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257  493 ISCorp Cycling Team
15 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  497 
16 Timothy Campbell (6 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  481 ISCorp Cycling Team
17 Maxwell Anderson (9 - Cat1)   Hartford, WI 178840  504 LAPT CC
18 Clayton Chase (7 - Cat2)   Mequon, WI 246297  499 RACC pb GG
19 Kelby Shaw (8 - Cat2)   Milwaukee, WI 232522  485 RACC pb GG
20 Joseph maloney   Milwaukee 313232  488 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Sean Piper (9 - Cat2)   Pittsburgh, PA 273622  484 Burnham Racing
22 Kyle Jacobson (10 - Cat1)   Milwaukee, WI 209985  506 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
23 Brian Kaker (10 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  505 Lakes Area Physical Therapy
24 Alexander Martin (11 - Cat2)   Madison, WI 308924  487 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Erik Loberg (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 213434  482 Great Dane Velo Club
26 Antonio Valenti (13 - Cat2)   Delavan, WI 292580  486 RACC pb GG
27 Robert Springer (14 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  491 Team Wheel & Sprocket
DNS Adam Herndon (Cat2)   Chicago Il 289562  490 xXx Racing
DNS Tim Racette (Cat3)   Fort Atkinson, WI 285206  489 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Thomson Remo (Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  510 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Burke   Grand Rapids, MI 342636  280 Team Kenda presented by Geargrinder
2 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  282 Baraboo Sharks
3 Kari Lankford   Greenfield, WI 379047  283 Lifecyclists
4 Ramona Kuna   Naperville, IL 211195  281 Alberto's Sport

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI 307289  383 ISCorp Cycling Team
2 Holly Mathews   Madison, WI 294884  382 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  385 Team Extreme
4 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  380 Exergy TWENTY12
5 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  381 Lakes Area Physical Therapy
6 Kari Lankford   Greenfield, WI 379047  384 Lifecyclists

Women - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  229 Exergy TWENTY12

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee