Race Results for
Northwest Collegiate Cycling Conference Championsh
Moscow, ID
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Bertch   Salt Lake City, UT 367131  485 UI
2 Adam Lindenmuth   Spokane, WA 360878  388 GU
3 Torrey Kuhlmann   Ellensburg, WA 374839  431 CWU
4 Roger Whaley   Ellensburg, WA 375242  423 CWU
5 Peter King   Seattle, WA 369561  443 SU
6 Brian Cunningham   Seattle, WA 369568  366 SU
7 Nic Win   Bothell, WA 369188  433 WC
8 Bryan Brown   Spokane, WA 377092  368 EWU
9 Peter Bellushi     437 WC
10 Wiley Duerson   Maple Valley 366422  467 UW
11 David Polansky   Seattle, WA 369558  445 SU
12 Brandon Kelley   Bozeman, MT 293622  377 MSU
13 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  490 UI
14 Rian Rustvold   Pullman, WA 367130  475 WSU
15 Jeremy Wicker (1 - Cat4)   Billings, MT 357490  392 MSU
16 Max Snyder   Seattle, WA 367691  449 SU
17 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  492 UI
18 Kellen Rosburg   Narragansett, RI 338306  400 WWU
19 Eric Wachtendorf (2 - Cat4)   Seattle, WA 366251  459 UW
20 Noah Johnson   Spokane, WA 374947  380 GU
21 Drew C   Bozeman, MT 368951  395 MSU
22 Nick Martinez   Seattle, WA 369565  447 SU
23 Colin Ross   Portland, OR 365651  413 PSU
24 Eric Kennedy   Boise Idaho 369560  448 SU
25 Chris Roberson   Moscow, ID 367515  483 UI
26 Ryne Christen   Oregon Il 361087  489 UI
27 William Kennelly-Ullman   Portland, OR 365196  419 PSU

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  200 UI
2 Noah Jones (1 - Cat4)   Eugene, OR 368454  210 UO
3 Blake Elliott   Eugene Oregon 366776  242 UO
4 Collin VanSlyke   North Bend 338762  229 WWU
5 Joseph Winston   Idaho Falls 367529  257 UI
6 Jack Mahler   Bend Or 330664  233 MSU
7 Noel Kimber   Seattle, WA 366152  271 UW
8 Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174  202 UI
9 Sam West (2 - Cat4)   Bellingham, WA 368949  258 WWU
10 Michael Paxson   Portland, OR 334308  223 PSU
11 Ryan Wigg   Bellingham, WA 335682  260 WWU
12 Jon Brown   Damascus, OR 308213  224 PSU
13 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  267 WWU
14 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  255 UO
15 Mark Schroeder (3 - Cat4)   Corvallis, OR 337132  245 OSU
16 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  214 WC
17 Sam Waples (4 - Cat4)   Bellingham, WA 366360  259 WWU
18 Bennett Welker   Zephyr Cove, NV 332212  268 WU
19 Russell Griggs   Bozeman, MT 337134  263 MSU
20 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  236 GU
21 Drew Schlieder (5 - Cat4)   Spokane, WA 285974  253 EWU
22 Daniel Benowitz (6 - Cat4)   Bellingham, WA 359223  208 WWU
23 Peter Kagey   West Linn, OR 336212  203 OSU
24 Avinash Dev   Olympia, WA 335856  239 WWU
25 David Bucher   Seattle, WA 366428  264 UW

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Buesch   Corvallis, OR 368811  116 OSU
2 Michael Simecek (1 - Cat4)   Kirkland, WA 367978  143 WWU
3 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  123 UO
4 Mike Hay (2 - Cat4)   Seattle, WA 337596  106 UW
5 Thomas Anderson   Moscow, ID 324292  102 UI
6 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  104 OSU
7 Kristian Miller   Seattle, WA 292040  128 MSU
8 Ryan Bibko   Kent, WA 215821  103 WSU
9 Andrew Austin (3 - Cat4)   University Place, WA 316276  117 CWU
10 Patrick Lewis (4 - Cat4)   Ellensburg, WA 276335  141 CWU
11 Cole Lalomia (5 - Cat4)   Portland, OR 309610  122 PSU
12 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  101 UI
13 David Hancock   Walla Walla, WA 305049  114 WC
14 Richard Arnopol   Wilmette 264204  132 SU
15 Kyle Holmes   Portland, OR 288097  144 PSU
16 Aaron Buckley   Moscow, ID 224285  134 UI
17 Jesse Merz   Portland, OR 339842  112 OSU
18 Logan Fox (6 - Cat4)   Bellevue, WA 333184  105 UW
19 Zhaolong Wu   Corvallis, OR 344374  111 OSU
20 Xinwei Tan   Seattle, WA 331966  108 UW
21 Ye Tian   Seattle, WA 332834  109 UW
22 Sean Mathew (7 - Cat4)   Bellingham, WA 335788  142 WWU
23 Alex Kohan   Salem, OR 332206  100 WU
24 Tyler Beeson   Shoreline, WA 342284  139 CWU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  73 WWU
2 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  78 UO
3 Will Niemann-Ross (1 - Cat3)   Portland, OR 272436  90 UW
4 Brian Morra   Moscow, ID 288069  95 UI
5 David Kuhns   Sherwood, OR 244713  79 UO
6 Matt Pence   Saint Charles, MO 262595  64 UW
7 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  94 WSU
8 Rory Jack (2 - Cat3)   Seattle, WA 329332  61 UW
9 Zach Bowden (1 - Cat4)   Vancouver Wa 245716  69 WSU
10 Peter Buco   Portland, OR 305283  81 PSU
11 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  97 WU
12 Marc Schwartz   Seattle, WA 291645  89 UW
13 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543  63 WC
14 Danny Koski-Karell (3 - Cat3)   Seattle, WA 259540  91 UW

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Mamrol   Anchorage Ak 376666  362 MSU
2 Sammi Nelson   Pullman , WA 309717  303 WSU
3 Nancy Williams (1 - Cat4)   Seattle, WA 365879  311 UW
4 Merrill Oakley (2 - Cat4)   Spokane, WA 292296  346 MSU
5 Zoe Glas   Mill Valley Ca 366474  316 UM
6 Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  341 WWU
7 Dara Horn   Seattle, WA 367752  308 UW
8 Sarah Goodhew   Portland, OR 333968  331 PSU
9 Mckenzie Momany   Walla Walla, WA 366371  321 WC
10 Ayla Aymond   Ellensburg, WA 371345  326 CWU
11 Abigail Noon   Fairbanks, AK 365938  335 PSU
12 Hilary Hanson   Moscow, ID 368743  328 UI

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Linnell   Pinecrest, FL 366192  176 UW
2 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726  192 WC
3 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  196 OSU
4 Aurora Bowers   Fairbanks, AK 309553  194 WC
5 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  179 GU
6 Laura Thompson   Bayside Ca 367822  182 UO
7 Nataly Arevalo   Orlando, FL 367574  183 UO
8 Elizabeth Peterson   Seattle, WA 304994  181 WC
9 Petra Davis   Bozeman, MT 274416  173 MSU
10 Sara Levy   Walla Walla, WA 307588  174 WC
11 Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  195 WC
12 Rebecca Johnson   Sandpoint, ID 367947  180 UI
13 Gennie Gebhart   Mercer Island, WA 304653  197 UW
14 Andi Oden (1 - Cat4)   Moscow, ID 340446  178 UI

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Plese   Enumclaw, WA 281405  UW
2 Marissa Carr   Stanwood, WA 336040  14 UW
3 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  UO
4 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  UW
5 Danita Dunlap   Bellingham, WA 309448  10 WWU
6 Jesse Opp (1 - Cat4)   Camano Island, WA 283252  16 UW
7 Carla Schubiger   Pullman, WA 344178  13 WSU
8 Mara Menahan   Helena, MT 338146  UM
9 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  15 WWU
10 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205  11 MSU
11 Shelley Dunlop   Steamboat Springs Co 369354  17 PSU

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSpySierra NevadaCUOREBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee