Race Results for
Border Crossing - MNMBS #7
River Falls , WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/12/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:45:59 210366  24 Trek/Freewheel
2 Jesse Rients   Shakopee, MN1:49:27 147524  25 Penn Cycle
3 Paul Hanson   St Peter, MN1:49:35 118046  33 Nicolletbike.com
4 Devin Curran   Onalaska, WI1:50:49 211576  29 Hollywood Cycles Team Twin Six
5 Luke Nelson   Anoka, MN1:51:31 135538  59 Penn Cycle
6 Benjamin Koenig   Schofield, WI1:52:16 267964  60 The Bike Hub Specialized
7 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:53:12 228026  26 Angry Catfish / Sweet and Salt
8 David Olson   Sturgis, SD1:58:29 275854  61 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:52:28 296192  634 Polska/Ripon College
2 Andris Delins   Minneapolis, MN1:56:01 333848  332 Gopher Wheelmen
3 Reece Oleson   Jordan, MN1:56:52 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:49:32 279039  319 Peace Coffee
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:51:53 210080  324 Maplelag
3 Josh Bauer   Minneapolis, MN1:55:51 377510  363 Hollywood
4 Tyler Heibel   Fountain, MN2:03:11 133268  384 Mona Himli Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Olson   Rochester, MN1:49:05 264356  642 
2 Matthew O'Meara   Eau Claire, WI1:49:35 367964  323 ON THE RIVET
3 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:50:52 211935  358 Hollywood Cycles
4 David Oachs   Woodbury, MN1:50:55 116923  360 Nicollet Bike
5 Sam Oftedahl   Shoreview, MN1:51:05 211093  368 Maplelag
6 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:51:48 149743  638 Kenwood
7 Joe Surla   Minneapolis, MN1:53:57 34681  330 Wannabee Racing
8 Brendan Bellew   New Prague, MN1:54:50 313010  370 Angry Catfish/Sweet 'N Salty
9 Chris Burg   Lake Elmo, MN1:55:56 348946  641 Freewheel Bike
10 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:58:21 261138  302 conti
11 Clayon McLagan   Forest Lake, MN1:59:59 206756  320 Peace Coffee Racing
12 Scott Sherman   Winona, MN2:00:49 126716  633 Z9nSNGL*
13 Matt Guettler   St. Paul2:03:26 301708  637 Synergy
14 Grant Larvick   Burnsville, MN2:05:09 328058  316 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sandberg   Prior Lake, MN1:52:34 80064  372 Penn Cycle
2 Rick Erickson   Shoreview, MN1:55:48 275579  377 Peace Coffee
3 Pete Borgen   Bloomington, MN1:58:35 118036  632 29nSNGL*
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:00:30 98534  379 Pedal Moraine
5 Lonie Sauber   Farmington, MN2:01:01 314254  353 LCR
6 Chris Van Ert   Saint Paul, MN2:01:38 230802  331 Peace Coffee Racing
7 Shane Kullman   St Paul, MN2:03:34 19986  314 Loon State Cyclists
8 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN2:04:41 117428  635 Kenwood Racing
9 Eric Pirius   Hopkins, MN2:07:31 383357  640 
10 Eddie Karow   Stpaul, MN2:08:19 281195  636 LCR Misphits
11 Jon Friedell   Minnetonka, MN2:12:49 194324  639 Kenwood Racing

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   1:06:53  2609 Fasterfoster
2 Max Smothers   1:30:58  2076 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:27:59 322612  1047 Gopher Wheelmen
2 Lucas Hieb   Andover, MN1:28:09 377131  1091 Feed My Starving Children
3 Marcus Warrington   1:39:20  1093 SPH/Wheelhouse Cycles
4 Logan Schlough   0:59:47  2607 Fasterfoster
5 Jared Fawcett   1:00:23  2612 
6 Cole Geschwind   1:05:28  2602 
7 Zach Newton   1:06:42  2041 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
8 Jonathan McBurney   1:06:58  2632 Gopher Wheelman
9 Sam Goblirsch   1:08:32  2018 Bicycle Sports
10 Max Ellingson   1:08:33  2162 
11 Christopher Dominski   1:12:42  2647 Cobra

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clausen   1:28:11  1120 
2 Matthew Olson   Eden Prairie, MN1:30:23 370629  1116 
3 Trevor Zarecki   1:00:17  2611 
4 Sean O'Donnell   Columbus, IN1:05:20 26563  2151 SHO- AIR MN
5 Logan Grace   1:09:40  2160 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Truman Purdy   1:25:45  1261 
2 Eric Boyles   Anoka1:30:32 376993  1046 Behind-Bars/LGR
3 Kevin Thum   River Falls1:32:24 371405  1270 
4 Avery Stassen   2:14:45  1274 
5 Dustin Marsh   1:00:37  2616 
6 Griffin Myslivecek   1:01:42  2618 
7 Mark Harley   1:06:27  2021 
8 Joel Weller   1:09:14  2621 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Talerico   Saint Paul, MN1:24:46 385899  1269 Hovland Snowskates
2 Ian Nancekivell   1:27:06  1105 Behind-Bars/LGR
3 Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:27:57 284245  1022 Angry Catfish/Sweet and Salty
4 Tucker Hibbert   1:29:28  1266 T-Train
5 Trent Ping   La Crosse, WI1:30:36 234060  1268 RVCC - Brone's Bike Shop
6 Max Severson   Minneapolis, MN1:30:37 376529  1128 The Hub Cycling Team
7 Tim Werts   1:30:37  1127 Bent Crank Racing
8 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:30:40 278248  1098 Behind Bars/LGR
9 David Jensen   Fergus Falls, MN1:35:34 378928  1107 FMSC / FCA Racing
10 Rob Lutterman   1:38:28  1025 Wannabee Racing
11 Daniel Kueffer   1:40:04  1275 
12 Chris Harvey   1:40:08  1010 Podiumwear
13 John Wickham   1:58:19  1102 Fresh Start/ Revolution Cycle
14 Kevin Bare   2:14:42  1273 
15 Jason Lesser   0:59:25  2035 Feed My Starving Children Raci
16 Christopher Driscol   1:00:26  2010 Bicycle Sports
17 Adam Carignan   1:02:41  2598 Carignan
18 Cody Pattison   Mondovi, WI1:06:39 378592  2644 
19 Dane Miller   Kalona, IA1:07:15 24365  2646 
20 Bryan Pennaz   1:12:31  2068 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrick Holey   1:26:57  1013 29nSNGL*
2 Joshua Blum   La Crosse, WI1:27:01 3998  1263 Echelon Coalition
3 Scott Spoo   Woodbury, MN1:28:28 297802  1033 Wannabee Racing
4 Aaron Sturgis   Eau Claire, WI1:29:07 346342  1290 Twin Six
5 Tim Gut   Eagan, MN1:29:48 326968  1094 Angry Catfish/Sweet n Salty
6 Eric Stull   La Crosse1:29:52 288265  1292 Team 360/LAX Velo
7 Mitchell Bruns   1:30:57  1293 Cyclouate
8 Eric Johnson   Eau Claire, WI1:31:10 309999  1267 KHS Bicycles
9 Fred Kueffer   1:34:13  1276 
10 Michael Lee   1:36:32  1081 
11 David Wimmer   1:37:55  1122 
12 David Bruning   1:44:21  1280 Bent Crank Racing
13 Josh Danielson   1:44:52  1003 
14 Derek Vandevelde   1:47:19  1037 Omnium Racing
15 Fred Mills   0:57:52  2640 Revolution Cycle/Twin Six
16 Gregorio Ramirez   1:00:37  2639 Dominican Republic MTB
17 Rob Gliedon   1:01:25  2641 
18 Kevin Gonzales   1:02:00  2152 LCR
19 Phil Carlson   1:02:03  2091 Peace Coffee Racing
20 Andrew Barlage   Hopkins, MN1:02:19 301985  2065 Angry Catfish
21 Mike Watercott   Minneapolis, MN1:04:55 367101  2059 Angry Catfish
22 Patrick Tsai   Minneapolis, MN1:04:57 360135  2080 The Hub Cycling Team
23 Thad Schulz   1:06:34  2048 Maplelag/Paramount
24 Nate Seitzer   1:08:07  2049 The Hub Cycling
25 Patrick Traynor   1:08:08  2613 
26 Eric Adams   1:08:11  2594 Jessica Adams

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Grenzow   1:27:59  1272 KORC
2 Paul Marietta   1:28:30  1271 KORC
3 Derrick Frank   1:29:54  1112 
4 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:29:56 284865  1029 Angry Catfish
5 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:32:08 266342  1007 FMSC Racing
6 Ben Broten   1:33:09  1282 
7 Mark Anderson   1:34:49  1286 On The Rivet
8 Tim Debruin   1:35:11  1281 
9 Dan Oachs   Minneapolis, MN1:36:13 98472  1283 Nicolletbike.com
10 Matthew Horner   Savage, MN1:36:40 261909  1015 Maplelag/Paramount
11 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN1:37:02 159664  1123 Shimano
12 Adam Rambow   Saint Paul, MN1:37:17 302222  1125 Birchwood
13 Jeremie Van Ryswyk   1:57:02  1038 LCR
14 Issac Young   Minneapolis, MN1:00:51 326552  2637 Z9nSNGL
15 Andrew Worth   1:01:08  2064 Angry Catfish
16 Mike Hanzlik   1:01:08  2020 The Hub Cycling Team
17 Justin Fredricks   1:01:19  2600 
18 Per Nelson   St Paul, MN1:01:46 171395  2638 
19 Nick Pettis   1:03:48  2138 Slilver Cycling
20 Ben Ogren   1:03:57  2649 
21 Arlen Beaudette   1:04:15  2595 
22 Joel Beach   Bloominton, MN1:04:47 413504  2001 Peace Coffee Racing
23 Brandon Nelson   1:05:00  2605 
24 Jonathan Lavelle   Eau Claire, WI1:06:36 378643  2615 
25 Joel Benton   1:07:36  2003 
26 Ryan Pederson   1:12:09  2090 
27 Todd Hale   1:12:58  2664 
28 Jared Lafave   1:13:34  2603 Yoopers

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Colbert   Cambridge, MN1:25:40 116810  1133 LCR
2 Mat Moore   Shoreview, MN1:28:38 24936  1118 
3 Justin Keough   1:29:01  1018 Feed My Starving Children/Fell
4 Mick Carlson   Apple Valley, MN1:30:35 297203  1002 Peace Coffee Racing
5 James Kauth   Saint Paul, MN1:31:14 342876  1017 Birchwood
6 David Hein   Kalilua Kona, HI1:31:45 174185  1285 
7 Alan Eastlund   Edina, MN1:32:08 277974  1040 Peace Coffee
8 Patrick Sheedy   1:32:11  1031 Sh*tty Toad
9 Clint Swenson   Lakeville, MN1:32:48 376112  1036 Hollywood/Silver Cycling
10 Robert Kohl   1:33:56  1021 Bobs Auto Ranch
11 Damian Budzinski   1:35:21  1278 
12 Barry Schmitt   Eagan, MN1:37:09 182024  1287 
13 Jason Deflorin   Minneapolis, MN2:09:00 153727  1051 Top Natchez Racing
14 Joshua Walter   Saint Paul, MN0:58:53 102348  2643 
15 Eric Lealos   Minneapolis, MN1:00:45 143309  2033 
16 Justin Atkinson   1:01:10  2075 Peace Coffee Racing
17 Dan Wipper   1:01:14  2063 
18 Matt Fisk   1:01:28  2156 Woolly Bike Club
19 Garrett Beck   1:01:31  2002 Feed My Starving Children/FCA
20 Randy Smothers   Zumbrota, MN1:03:45 258876  2081 Bicycle Sports
21 Scott Bigalke   1:04:07  2596 
22 Chris Brown   1:04:22  2617 
23 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:07:19 95633  2030 Freewheel Bike
24 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:08:55 324062  2069 Wannabee Racing
25 Mike Andert   Saint Paul, MN1:09:02 253235  2642 
26 Todd Amunrud   1:09:58  2086 Peace Coffee Racing
27 Mike Roettger   1:10:23  2606 
28 Glenn Larson   1:13:24  2604 
29 Tony Lema   1:15:50  2614 
30 Janis Delins   1:17:51  2159 Sanita Kalnite

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:30:00 236794  1100 Freewheel
2 Tom Camp   1:30:25  1119 Freewheel
3 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:30:51 283600  1289 
4 Scott Lund   1:30:52  1024 Hollywood/SilverCycling
5 Scott Robertson   1:30:52  1284 
6 Stuart Benson   Shafer, MN1:31:56 100413  1111 Cyclova
7 Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:35:22 218333  1044 Bent Crank Racing
8 Thomas Hanegraaf   1:36:39  1009 
9 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:38:07 44129  1291 Penn Cycle
10 Erik Dalgaard   1:38:42  1264 Wookie Juice Racing
11 Charles Parsons   Minneapolis, MN1:40:07 242039  1026 Angry Catfish
12 Dan Funke   1:01:43  2016 Cortland Funke
13 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:01:45 174302  2039 PCR
14 Scott Nyland   Madison, WI1:02:17 351518  2622 Magnus
15 Jim Newton   1:03:30  2040 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
16 Randy Zarecki   Wisconsin Rapids1:04:08 229139  2610 
17 James Goblirsch   Rochester, MN1:04:50 110103  2017 Bicycle Sports
18 Craig Brown   1:06:23  2635 
19 Mike Binkouski   1:07:12  2150 Prior Lake HS
20 Curt Schlough   1:09:08  2608 Fasterfoster
21 Gary Smith   1:09:34  2072 Peace Coffee
22 Glenn Margolf   1:10:39  2036 Wannabee Racing
23 Tom McBurney   Roseville, MN1:11:23 279039  2633 Peace Coffee Racing
24 Mike Grace   1:12:51  2019 
25 Brett Hooton   Minnetonka, MN1:14:42 16693  2025 Peace Coffee Racing
26 Mitch Leppicello   1:15:21  2079 
27 Kevin Knutson   1:18:05  2631 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   1:30:56  1085 LCR
2 Tim Hieb   1:31:13  1012 Feed My Starving Children
3 Jon Neace   Mableton, GA1:35:36 25767  1117 Sho Air MN
4 Nicholas Guettler   Eagan, MN1:36:00 356961  1265 
5 Mike Larson   Cambridge, MN1:36:07 101450  1106 LCR
6 Todd Trembley   Faribault, MN1:40:43 217961  1090 Milltown Cycles
7 Mark Klingelhoets   1:43:35  1279 TEAM WANNABEE
8 Gary Santoovjian   1:03:04  2155 Sho-Air
9 Steve Kapaun   Hudson, WI1:06:24 118725  2141 team extreme
10 Steve Stilwell   Tempe, AZ1:06:27 324648  2055 Sho-air mn
11 Micheal Thompson   1:08:49  2077 Wannabee Racing
12 Mike Franken   1:09:38  2078 Bicycle Sports
13 Bruce Brown   Indianola, IA1:09:40 263804  2146 BikeIowa.com
14 Todd Borstad   1:09:43  2636 Sho-Air
15 Michael Cisek   Minneapolis, MN1:09:56 269355  2008 Maplelag/Paramount
16 Bob Mueller   Minneapolis, MN1:10:07 107262  2634 Insites
17 Tom Gujer   1:10:19  2619 
18 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN1:10:55 32843  2052 
19 Jerry Washatka   1:12:52  2627 
20 Mark Weglinski   1:27:09  2060 Rita Weglinski

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   Rochester, MN1:09:42 94734  2628 Penn Cycle
2 Denny Barry   1:12:49  2071 Maplelag / Paramount Sports
3 Arnold Funkenbusch   1:46:16  2601 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Herrmann   Minneapolis, MN0:58:46 361697  4016 Angry Catfish/Sweet & Salty
2 Devon Horner   1:11:04  4017 Maplelag/Paramount
3 John Regnier   1:46:27  4380 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Nelson   Littleton, CO0:52:17 264516  4373 Penn Cycle Youth Team
2 Zachary Smith   0:54:25  4085 Peace Coffee
3 Van Carlson   0:54:28  4003 Peace Coffee Racing
4 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN0:58:03 361699  4084 Gopher Wheelmen
5 Geoffrey Griepentrog   0:58:35  4368 
6 Max Fierek   0:59:05  4098 
7 Ben Nelson   0:59:52  4384 
8 Liam Franken   1:00:53  4041 Penn Cycle
9 Leo Weisbrod   1:24:14  4396 LCR
10 Zach Conati   1:32:29  4397 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie Leif   0:53:44  4393 
2 Christopher Regnier   0:55:51  4378 mary regnier
3 Preston Barnidge   1:01:22  4410 Bycicle Sports
4 Caleb Fetters   1:03:37  4091 FMSC Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kj Abernathy   0:56:21  4364 
2 Delaney Best   1:06:18  4406 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Koppi-Kohn   0:51:41  4099 
2 Jake Northrup   0:53:27  4400 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Schmidt   0:49:43  4090 
2 Joan Harsdorf   0:51:59  4409 Brilliant Impact
3 Tim Quast   0:55:40  4398 
4 Dale Gohman   0:57:28  4012 Peace Coffee Racing
5 Matthew Olson   0:58:05  4374 
6 Robert Pretts   1:01:27  4375 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Zifko   0:55:43  4092 Shoiar Mn
2 Jammie Hummel   1:02:59  4039 Peace Coffee Racing
3 Luke Fiore   1:06:05  4392 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fawcett   0:51:19  4363 
2 Chad McClure   0:54:50  4096 
3 Chris McDonald   Boulder, CO0:55:47 294222  4389 
4 Lloyd McIvor   0:56:24  4023 
5 Dan Covey   0:57:18  4366 Big Ring Flyers
6 Kyle Ohnstad   Mounds View, MN0:58:20 376392  4399 
7 Brian Stanley   Franklin, MA1:01:11 33819  4036 
8 James Buhr   1:01:13  4403 
9 Fred Vagts   1:01:53  4038 Bicycle Sports
10 Jeff Sieckert   1:02:36  4390 
11 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN1:14:41 204459  4018 Silver Cycling

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Leif   Saint Paul, MN0:52:23 98250  4395 
2 Tom Michal   0:57:14  4372 
3 Bill Welsh   0:57:24  4388 
4 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO0:58:06 202246  4089 Jennifer O'Mall
5 David Spizman   0:59:55  4097 Larson's Cycle
6 Kent Furois   Falcon Heights, MN1:03:07 341008  4040 Gopher Wheelmen
7 Jeffrey Robinson   1:06:19  4094 
8 John Ellingson   1:27:56  4367 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckman   0:53:45  4006 
2 Randall Horning   0:54:25  4386 
3 Scott Guhl   0:56:58  4013 Bicycle Sports
4 Ron Kapaun   Hudson, WI0:58:21 253301  4402 
5 Jeff Thompson   1:02:32  4031 peace coffee racing

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Binkowski   0:54:01  4407 
2 Timothy Walsh   0:57:54  4083 
3 Owen Woodward   1:00:37  4383 Washburn High School
4 Gary Schildgen   1:02:15  4027 
5 Steve Weisbrod   1:41:27  4032 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:32:36 235476  LRC/Leopard Cycles

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:40:13 242097  366 Hollywood Cycles Team Twin Six

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI1:37:28 350192  631 Magnus
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:40:25 261947  380 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Sansome   Eagan, MN1:47:12 211756  378 Hollywood/Silver Cycling
2 Kris Brazil   Faribault, MN1:48:51 238279  364 Milltown Cycles
3 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN2:00:15 326212  307 Birchwood

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   1:08:29  2027 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Fisk   1:06:42  2154 Woolly Bike Club
2 Rachel Blum   1:10:39  2597 Echelon Coalition
3 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:11:43 316506  2062 The Missing Link
4 Jeannette Sample   Minneapolis, MN1:15:34 223137  2624 Hub
5 Meghann Fedde   Minneapolis, MN1:20:03 378694  2014 Angry Catfish / Sweet N Salty

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson   Rochester, MN1:07:37 297066  2648 
2 Cori Pepelnjak   1:12:05  2645 
3 Meredith Rambow   Saint Paul, MN1:13:00 304746  2042 Birchwood
4 Anna Rogowski   1:14:21  2046 Angry Catfish/Sweet N' Salty
5 Anne Ellefson   1:14:22  2599 
6 Julie Gujer   River Falls, WI1:14:24 262142  2620 
7 Tina Olson   River Falls, WI1:16:06 213217  2623 Big Ring Flyers
8 Bev Carlson   1:16:53  2006 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   1:07:25  4004 Peace Coffee Racing
2 Meghan Swenson   1:12:42  4030 Hollywood/Silver Cycling
3 Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN1:41:27 296111  4019 Silver Cycling

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Regnier   1:41:59  4379 
2 Marie Regnier   1:42:27  4377 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Marczak   0:59:23  4370 Save My Starving Children
2 Jess Burdick   1:10:41  4385 
3 Mandi Hibbert   1:11:20  4369 T-Train
4 Ashley Huston   1:20:15  4405 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Marietta   0:58:09  4401 
2 Minder Kimbro   1:07:29  4391 Cobra

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue McDonald   Goleta, CA1:00:33 254034  4371 Team ADC - Chain Reaction
2 Laura Bednarski   1:02:59  4365 
3 Laura Funke   1:07:39  4009 Dan Funke
4 Marian O'Donnell   1:27:59  4387 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoSpyOSMOUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee