Race Results for
SC State Championship Super D
GREENVILLE, SC
(Event Information)
View By:
Super D on 11/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior/Cat1/2/3 - JUNIOR 1 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Gibbs   Charlotte, NC9:51 338000  17 
2 Michael Kane   Simpsonville, SC9:56 379750  22 
3 Clancy Loorham   Rome, GA10:19 381224  24 
4 Bergen Khare   Brevard, NC10:20 297932  30 
5 LOGAN BODIFORD   10:59  25 
6 CHRISTIAN JOHNS   11:22  28 
7 CAMERON WILSON   11:30  29 
8 SAM KARZEN   11:55  19 
9 Aiden Loorham   Rome, GA13:23 381222  23 
10 Alfredo Carbonell   Greenville, SC18:00 379717  26 

Women - Pro (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Haywood   Davis, WV8:20 117585  16 
2 Debbie Gillespie   Travelers Rest, SC9:12 272883  47 

Women - Cat 1 - 20-29 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Westray   Charlotte, NC10:10 301162  46 

Women - Cat 2 - 30-39 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernadette Merriman   Brevard, NC9:30 359810  74 
2 Jackie Batson   Greenville, SC9:31 286310  75 
3 Christina Faust   High Point, NC11:15 374735  73 

Women - Cat 3 - 20-40 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARLY MORROW   10:04  120 
2 SARAH CLARK   10:09  119 
3 Shanna Powell   Asheville, NC10:31 258065  118 
4 LIZ HOEKWATER   10:43  117 

- CAT 2 - 20-29 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Lee   Washington Dc8:45 311135  55 
2 NICK GRONAU   8:47  54 
3 Robert Corbett   Summerville , SC8:47 364902  58 
4 William Washam   Cornelius, NC8:53 284351  57 
5 TAYLOR NASH   8:56  59 
6 CAMERON T. GRONAU   10:27  53 
7 ROBERT OTTINGER   10:42  56 
8 Bradley Smith   Greenville, SC11:23 352884  123 

- Pro (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Herndon   Pisgah Forest, NC7:34 96111  
2 DEREK BISSET   7:35  11 
3 Luca Shaw   Hendersonville, NC7:38 285781  
4 Harlan Price   Philadelphia, PA7:46 191176  12 
5 Walker Shaw   Hendersonville, NC7:46 285782  
6 Matthew Miller   Nazareth, PA7:50 206833  
7 Hugh Taylor   Candler, NC7:50 119232  13 
8 Wesley Dickson   Brevard, NC7:51 9461  
9 Timothy Carson   Leechburg, PA7:51 248906  15 
10 Brandon Blakely   Arden, NC8:27 326776  
11 Fredrick Cecil Linder   Greenville, SC8:35 155198  
12 FRED GIFFELS   8:36  32 
13 Eric Vest   Davidson, NC8:43 256983  
14 Robert DeMao   Greenville, SC10:46 230219  14 
15 ROSS MCKINNEY   11:29  10 

- Cat 1 - 20-29 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Renkema   Greenville, SC7:24 193086  37 
2 Zachary Adams   Shippensburg, PA8:01 218549  35 
3 MP Spierer   9:02  33 
4 Ethan Quisenberry   Johnson City, TN10:55 324738  34 

- Cat 1 - 30-39 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Raney   Campobello, SC8:16 102866  40 
2 Matthew Griffin   Greenville, SC8:21 148978  38 
3 J SHANE OSHURA   9:44  39 

- Cat 1 - 40-49 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Poupore   Greenville, SC8:14 28541  43 
2 Jerry Mailloux   Greer, SC10:50 359637  122 

- Cat 1 - MASTERS (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Roubaud   Greenville, SC9:02 105005  44 

- Cat 2 - 30-39 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Roberts   Arden, NC8:23 391599  63 
2 adam carmical   Charleston, SC8:29 366694  66 
3 Eric Needham   Columbia, SC8:48 361800  65 
4 JACOB BAYMILLER   9:07  67 
5 Matt Trapnell   Raleigh, NC9:28 358654  69 
6 Richard Evans   Statesville9:47 390198  60 
7 Brad Newby   High Point, NC10:14 374481  62 
8 Aaron Chamberlain   Tucker, GA13:57 277609  64 

- Cat 2 - 40-49 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clarke Phillips   Greenville, SC8:06 215546  127 
2 Thomas Klinkman   Charlotte, NC8:50 217035  102 
3 Alfredo Carbonell   Greenville, SC9:07 6075  70 
4 Andrew Richter   Greenville, SC9:26 381149  71 

- Cat 2 - JUNIOR 1 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Miller   Canton, GA8:53 375946  50 
2 Aaron Beaver   Concord, NC9:36 378721  48 
3 Henry Khare   Brevard, NC9:58 297930  52 
4 CHRISTOPHER WILSON   10:48  51 

- Cat 3 - 20-29 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLIN LEHMAN   8:57  81 
2 Patrick Smith   North Augusta, SC9:01 387888  83 
3 Daniel Chaney   Atlanta, GA9:02 300571  79 
4 Aaron Casey   Kingsport, TN9:03 300913  85 
5 BEN ATON   9:19  78 
6 John Anderson   Spartanburg, SC9:36 191716  125 
7 CHAD MORRIS   9:49  82 
8 ADAM HANNON   10:28  84 
9 JAE WISE   10:32  86 
10 MATT MOOSE GRONAU   10:57  80 

- Cat 3 - 30-39 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yoni Pollak   Tucker, GA8:59 360770  126 
2 Jeff Burns   Charlotte, NC9:13 293443  88 
3 SPENCER THOMASSON   9:35  92 
4 BRENT STALLO   9:38  94 
5 DAVID PIETTE   9:43  91 
6 Timothy Barrett Jr   Greenville, SC9:48 150558  96 
7 TRAE ALDERMAN   9:55  87 
8 Michael Harrison   Stone Mountain, GA10:03 94393  95 
9 Jason miller   Greenville Sc10:14 368711  90 
10 Nicholas Lefler   Richfield, NC11:04 361512  89 

- Cat 3 - 40-49 (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Watson   Charleston, SC8:45 278386  106 
2 Thomas Sleboda   Simpsonville, SC8:56 103468  104 
3 Matt Karzen   Athens, GA9:10 288216  101 
4 Ed Thomasson   Mount Pleasant, SC9:14 388639  108 
5 DAVID CLARK   9:17  110 
6 RANDY RICHARDSON   9:20  109 
7 DANIEL CERQUEIRA   9:22  98 
8 CHRIS GUERRERO   Tr, SC9:54 378273  100 
9 ERIC STEARNS   10:49  107 
10 Stephen Dunn   Simpsonville, SC11:14 378425  99 
11 SHANE BRYANT   12:05  121 
12 Leonard VanHorn   Simpsonville, SC12:42 378368  105 

- Cat 3 - JUNIORS (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mateo Ortegon   St Petersburg, FL9:15 378495  76 

- Cat 3 - MASTERS (1.5 Minutes)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Henderson   Fort Mill, SC11:10 255663  115 
2 MITCH SUDY   11:52  116 
3 MARK LAMBERT   12:27  112 
4 JOHN LEFLER   13:05  113 
5 David Quisenberry   Olathe, KS16:20 191814  114 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyCUORESierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee