Race Results for
Winsted Woods - Root 66 Series Race #3
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - First Timer - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Meyer   0:43:07.0  45 
2 John Morgan   0:44:57.0  43 DHHS Cycling
3 Griffin McShane   0:52:09.0  42 DHHS Cycling
4 Nathan Levia   0:51:09.0  44 DHHS Cycling
5 Will McGovern   1:05:44.0  41 RKMP
DNF Benjamin Funk     40 Team Edge

Men - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Edwards   1:09:48.0  876 Berlin High School
2 Brendan Walsh   Killingworth, CT1:10:53.0 340412  870 
3 Brandon Smiley   1:13:07.0  869 Team Edge
4 Coty Lange   1:23:07.0  878 
5 Patrick Salmon   Whitinsville, MA1:24:42.0 350508  873 Cyclonauts
6 Jimmy Duddy   1:24:56.0  872 
7 Lane Maher   Harwinton, CT1:29:23.0 333300  867 Team Edge
8 Brendan Barney   1:31:05.0  879 
9 Eric Zahn   1:34:50.0  871 RKMP
10 David Dougherty   1:35:26.0  877 
11 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT1:35:42.0 346052  862 Team Edge
12 Martin Huysman   1:36:20.0  864 
13 Alexander Little   1:56:40.0  874 Berlin High School
DNF David Lourd     866 
DNF Riley Bourbannis     860 RKMP
DNF Moritz Grosser     863 RKMP
DNF Olly Liu     865 RKMP
DNF Igor Turetskyy     875 Berlin High School
DNF Trevor Chambers     861 Nerac Earth

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Carson   1:14:43.0  257 
DNF Ryan McAdams     259 
DNF Christian Cordier     258 RKMP

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Martin   1:13:19.0  969 Mendon Cyclesmith
2 Erik Tedesco   1:15:44.0  968 Team Edge
3 brian parker   East Haddam, CT1:17:00.0 345120  965 
4 eric henson   Farmington, CT1:19:12.0 349128  963 
5 Kevin Fitzgibbons   1:22:46.0  961 Team Edge
6 Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:27:31.0 328818  964 
7 Jeffrey Smith   1:29:10.0  967 NRA
8 Brad Fuhrman   1:37:54.0  962 Ferino
9 Pasquale Gigliotti   1:45:52.0  970 
10 Kevin Hutchinson Jr.   2:15:48.0  971 Peterson's Bike Shop
DNF Marc Richardson   Keene, NH 260241  966 Byrne Invent

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Funk   1:20:22.0  769 Team Edge
1 Glenn MacGregor   Stafford Springs1:21:55.0 319682  766 Team Audi Northeast
2 Tony Portetinha   1:22:19.0  771 
3 Steinar Hjelle   Avon, CT1:25:46.0 279334  765 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
4 Jim Arnold   1:26:58.0  773 Berlin High School
5 Tom Siegel   1:27:38.0  770 
6 Marty Huysman   1:40:12.0  772 
DNF Richard Walsh   Franklin, MA 200403  768 Grace Bicycles Velo Club
DNF Gunnar Waldman   Norwalk, CT 347594  767 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rossi   1:23:26.0  590 
2 Tri Vinh   Enfield, CT1:32:48.0 210717  589 Team Audi Northeast
3 Juan Mendoza   Otter River, MA1:39:42.0 318990  587 Central Mass Cycling Club
4 David Ames   1:45:36.0  586 
5 Daniel Smiley   1:52:38.0  588 Team Edge
6 David LeBlanc   Hopkinton, MA1:54:40.0 341536  591 

Men - Cat 2 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:10:22.0 311452  52 Team Edge
2 Owen Fowler   Cheshire, CT1:20:43.0 314784  53 Team Edge
3 Dale Baker   East Hampton, CT1:32:18.0 266316  54 Team Edge

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Liston   Plainfield, NH1:01:15.0 295473  664 Mason Racing
2 Trevor Lang   1:05:50.0  665 Norm's Ski and Bike
3 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:07:07.0 312684  660 Expo/Superior Energy
4 Brendan Mahoney   Hartford, CT1:07:45.0 215702  659 
5 Rich Gauvin   Dayville, CT1:11:13.0 310686  656 Danielson Adventure Sports
6 Timothy Johnson   Hyannis, MA1:12:26.0 322570  657 Cape Cod MTN Bike
7 Evan Bradley   1:13:06.0  663 
8 Ryan Kain   1:16:14.0  662 
9 David Lambert   1:31:58.0  658 
DNF Dan Stine   Seymour, CT 252881  661 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Contois   1:03:20.0  219 Mason Racing
2 Bryan Horsley   Boulder, CO1:04:41.0 346104  227 
3 Daniel Biscup   Plainfield, CT1:07:00.0 278573  217 Danielson Adventure Sports
4 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:07:10.0 342410  220 Team Edge
5 Tyson Deloy   1:07:35.0  226 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6 Mark Winbourne   W Hartford, CT1:08:48.0 343316  225 Identityinteriors.com
7 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:10:07.0 310429  221 
8 Maison Chen   Del Mar, CA1:10:50.0 127537  218 Cheshire Cycle Racing
9 Joel Ramirez   Chicopee, MA1:14:38.0 311792  223 
10 Jason Oulette   1:26:03.0  222 Mason Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Pelletier   1:06:59.0  475 Team Edge
2 Will Raymond   1:07:08.0  476 Team Audi Northeast
3 Jeffrey Landry   1:08:56.0  472 Comp Edge Ski and Bike
4 Ken Dayton   Bristol, CT1:12:06.0 303736  469 Team Edge
5 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:12:30.0 75160  470 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6 Carl Smith   1:14:30.0  477 Team Edge
7 Lucas Provost   Brewster, MA1:15:36.0 310808  482 Cape Cod MTN Bike
8 Jimmy Baker   1:18:59.0  480 Team Dad
9 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:20:42.0 268805  473 Team Audi Northeast
10 John Allen   East Berlin, CT1:22:40.0 239954  468 Team Audi Northeast
11 Nikolaus Wirth   1:29:34.0  478 Beacon Bombers
12 Logan Haskins   1:30:25.0  483 
13 David Keppler   Rowe, MA1:31:43.0 271586  471 Bikeman.com
14 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:39:18.0 114646  481 Providence Velo/
15 Sam Neves   Stafford Springs, CT1:45:10.0 314484  474 Team Audi Northeast

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Crumrine   1:18:24.0  568 
2 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:18:31.0 146313  575 Spring Hill Racing
3 Roland Merk   Roxbury, CT1:19:44.0 265200  570 Bethel Cycle Sport
4 Thomas Quinlan   Canton, CT1:19:56.0 28934  572 Nerac Earth
5 Brian Kelleher   Harwinton, CT1:21:28.0 239246  569 Team Edge
6 john weferling   East Longmeadow, MA1:29:16.0 272347  573 Team Audi Northeast
7 William Bonin   1:31:09.0  574 Spring Hill Racing
8 Casey Gawlak   New Milford, CT1:33:02.0 220180  579 Tarmac Cycling
9 John O'Keefe   Coatesville, PA1:33:18.0 221845  571 Shirk's
10 John Lockwood   West Simsbury, CT1:37:46.0 175524  577 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
11 Claude Morneault   1:39:15.0  576 Buchias
12 Randy Gilmour   Ludlow, VT1:40:50.0 193239  578 Createx-Benidorm-Eastern Bloc

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Gagbiardi   1:07:13.0  616 MTB29.com
2 Timothy Burton (1 - Cat2)   Madison, CT1:07:24.0 247954  610 MTB29.com
3 Erik Maher   Harwinton, CT1:07:58.0 113736  613 Team Edge
4 Finn Maguire   Yarmouth Port, MA1:10:11.0 370423  612 Cape Cod MTN Bike
5 nathan orie   Matapoisett, MA1:17:34.0 275257  615 Comp Edge
6 Eli Miner   1:37:05.0  614 
7 Mark Lurie   1:53:51.0  611 NEMBA Racing

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   Hartland, VT2:00:09.0 304146  600 Paradise Racing
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA2:07:40.0 275070  601 Team Flye Cycles

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Beal   W Hartford, CT1:27:20.0 106073  744 Singular Cycles
2 Kerry Robair   Bristol, CT1:43:08.0 181425  745 Team Edge
3 David Skrocki   Keene, NH1:58:51.0 227104  747 Norm's Ski and Bike
DNF Reinout Schoolderman   Seattle, WA 159589  746 Team Marty's

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Green   Hatfield, MA1:32:59.0 226152  138 Luxe Wheelworks
2 Eric Carlson   Bristol, CT1:33:51.0 233018  135 Team Edge
3 James Honda   East Hartford, CT1:35:02.0 160946  136 Expo/Superior Energy

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:25:26.0 18959  326 Expo/Superior Energy
2 Matthew Boobar   Stratton Mountain, VT1:26:42.0 4215  329 Timex
3 Craig Kennedy   Suffield, CT1:31:31.0 65969  325 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
4 Jason Grobbel   Burlington, CT1:37:43.0 196013  323 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
5 Miles Ericson   Granville, MA1:39:40.0 153128  330 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6 Thomas Jacius   East Granby, CT1:40:36.0 295794  324 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
7 Alex Combes   Winsted, CT1:42:28.0 267731  322 Createx-Benidorm-Eastern Bloc

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hildebrand   Ellington, CT1:29:11.0 160538  434 Expo/Superior Energy
2 Robert Carmen   Simsbury, CT1:29:30.0 111810  423 Team Edge
3 Jason Clark   Southbury, CT1:29:47.0 7016  424 Target Trainig
4 Michael Kelly   Watertown, CT1:31:54.0 94642  427 Team Edge
5 Todd Bowden   Glastonbury, CT1:32:14.0 144319  422 Expo/Superior Energy
6 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:34:31.0 282269  432 Expo/Superior Energy
7 Jason Moriarty   Stafford Springs, CT1:37:00.0 268020  430 Expo/Superior Energy
8 Royce Yeomans   Springfield, MA1:38:19.0 143685  433 CFM Cycles.cm
9 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:39:13.0 87557  428 Team Audi Northeast
10 James Gloo   Brewster, MA1:46:54.0 13441  426 Cape Cod MTN Bike
11 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:00:15.0 8363  425 Team Edge
DNF Bryon Lewis   Monson, MA 256477  429 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Arsenault   Keene, NH1:40:16.0 211263  547 Norm's Ski and Bike
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:43:06.0 210960  549 Nerac Earth
3 Christopher Logan   Keene, NH1:46:28.0 21464  553 Norm's Ski and Bike
4 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:55:11.0 38948  552 Norm's Ski and Bike
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:56:48.0 190114  551 Team Edge
6 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:58:39.0 276617  550 Team Audi Northeast
7 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:59:43.0 202068  554 Team Edge

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA1:41:55.0 122912  27 Team Jamis
2 Justin Lindine   North Ogden, UT1:43:05.0 205717  20 Bikereg.com/Joes Garage
3 James Harmon   Fort Collins1:48:25.0 265280  28 503 Cycleworks
4 Neal Burton   Meriden, CT1:51:48.0 41606  21 US Army/Central Wheel
5 Gregory Carpenter   Durango, CO1:52:59.0 191158  22 Team Edge
6 Michael Bartlett   Sunderland, MA1:59:14.0 225390  24 Comp Edge Racing
7 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:59:19.0 38209  23 502 Cyclewroks/CHCC
8 Kevin Sweeney   Medford, MA1:56:51.0 245271  26 B2C2/Boloco
9 Jacob Harris   Swanzey, NH1:57:53.0 249276  19 Norm's Ski and Bike
10 Michael Wissell   Hyde Park, MA1:58:47.0 284535  25 B2C2/Boloco
11 Clinton Angwin   White River, VT2:01:38.0 298713  18 Mason Racing

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jaya   1:43:32.0  383 
2 Laurie Funk   1:48:35.0  382 Team Edge
3 Donna Davis   Windsor, CT2:09:45.0 195494  381 Cycling Concepts

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT2:40:00.0 290472  657 

Women - Cat 3 - First Timer

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Bradley   1:01:42.0  457 

Women - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY2:09:58.0 319836  69 Team Overlook

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Audia   1:33:45.0  776 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:03:25.0 201114  901 
2 Loren Launen   Keene, NH2:08:15.0 157208  902 Norm's Ski and Bike
3 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:13:20.0 2865  903 Nerac Earth

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:02:53.0 261368  201 Danielson Adventure Sports
2 Rachel Chambers   Bolton, CT2:08:13.0 310143  202 Nerac Earth

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:41:46.0 103270  852 Bobs Red Mill
2 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT1:41:48.0 84329  850 Team Edge
DNF Linnea Koons   Roxbury, MA 224763  851 Embrocation Cycling Journal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee