Race Results for
Kenda Cup/Big Bear #1
Big Bear Lake, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Fersch   La Habra, CA 181198  935 
2 Keith Honda   Salinas, CA 187073  1285 

Men - CAT 3 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER GAMBRELL     770 TEAM BARHOPPERS
DNF MARVIN RILEY     959 

Men - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Burcham   Fallbrook, CA 339012  965 
2 MICHAEL GOSSETT     1110 SIMPLE GREEN
3 ALEC STAMBERSKY     804 
4 TOMMY FOUDY     1286 
5 PARKER FLETCHALL     1150 
6 RYAN NEUWIRT     464 JUSTIFIED RACING
7 Erwin Lozano   Chula Vista, CA 344616  1058 ACQUA AL2/SDBC

Men - CAT 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL HUNTER     940 CASINO BICYCLES
2 JAKE WRIGHT     1019 

Men - CAT 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TREY JARNO     999 BEAR VALLEY BIKES
2 SCOTT MIYAKO     1289 
3 KEVIN SUMMERS     946 
4 BRIAN LUNT     1282 EAGLE POWERS
5 JAMES FORTNER     434 

Men - CAT 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAUN NOBLE     1131 
2 Matt Gregg   Phelan, CA 239311  424 CHAINS REQUIRED
3 HOBIE SMITH     929 GEAR CYCLEWEAR
4 Noel Tabor   Lamesa, CA 308490  1133 ACQUA AL 2/SDBC
5 JEFF ORGAN     1113 
6 MAX LEONOV     467 
7 TIM RIZZI     1284 
8 ROB CLOUTHIER     1275 
9 AXEL SEIFERT     1221 BIKE WARRIOR
10 BRIAN FITHIAN     1238 
11 AARON TARIN     1081 

Men - CAT 3 - Clydesdales - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF LAROCK     1156 
2 DAVID LE ANCE     1135 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 THOMAS FOUDY     776 
4 MICHAEL SOKEY     990 PASADENA ATHLETIC AS
5 PETER DICKEY     1127 

Men - CAT 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAX FLAXMAN     1119 TOPANGA CREEK BICYCL
2 CRAIG GRIFFIN     1117 
3 JUAN CARLOS GUARDDON     1293 
4 Jesus Ortega   Long Beach, CA 242921  1137 CELO PACIFIC
5 BRYAN BOLT     1040 BP BIKE SHOP
6 Eric Hatfield   Long Beach, CA 315380  947 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 MICHAL HASTINGS     996 
8 MIKE WILKINSON     1168 
9 JASON PECORARO     468 
10 RICHARD STOKES     985 
11 SANTIAGO MELCHOR     1292 

Men - CAT 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN JACKSON     1121 UNIVERSAL CYCLES
2 ANDREW LOEFFLER     469 PAA
3 MIGUEL SUTTER     1219 PASADENA ATHLETIC AS
4 ROBERT OTWELL     423 
5 JONATHAN NAPEL     1025 TEAM POLLI VELOCE
6 Darius Khayat   San Marcos, CA 276824  1014 
7 JEREMY WRIGHT     448 
8 STEVE MINNE     1020 HOPE RANCH RACING
9 DARREN CASDEN     950 ACQUA AL 2/SDBC
10 Gregory Burcham   Fallbrook, CA 348114  1278 
11 SAL MARTINEZ     1068 SC VELO
12 CHRIS FREE     1033 
13 Mike Coday   Oceanside, CA 293099  447 CELO PACIFIC
DNF JEFF PERRY     992 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN HICKEY     939 
2 Cor Ruiten   Foothill Ranch, CA 327548  1111 HAMMER NUTRITION
3 GARY BUEBEL     944 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 KEITH JACKSON     435 
5 IAN JONES     960 
6 RICK DANCHUK     1015 
7 JOE MCDANIELS     1076 
8 Mark Thome   Missoula, MT 173433  1116 BACKBONE/PMBC
DNF HENRY CANALES     445 
DNF JIM BISHOP     449 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLEN TICHY     1032 
2 MIKE WATSON     1148 
3 ROBERT DRAPER     928 
4 ALAN SMALL     1212 
5 CHRIS HARRELL     1277 
6 GARY FREDRICKSON     1237 WOODCREST BIKES

Men - CAT 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Williams   Big Bear City, CA 255194  735 BEAR VALLEY BIKES
2 Sean McELroy   Palmdale, CA 331752  1086 TEAM BLOCK
3 Christian Husband   Corona, CA 291064  606 SHO-AIR/VELOSPORT
4 Bo Knickman   Newbury Park, CA 316296  662 AMGEN CYCLING CLUB
5 MATTHEW VITALE     816 
6 Cole Avery   Thousand Oaks, CA 281632  714 FAST FRIDAY
7 Ethan Shuler   Corona, CA 268148  441 Team Velosport Club

Men - CAT 2 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EDWARD CORNELL     1294 

Men - CAT 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELLIOT REINECKE     453 SKULD RACING
2 Paul Hubbell   Wrightwood, CA 138340  1262 ALLIANCE
3 DAVID GRANT     649 
4 BRETT ELFORD     694 
5 Charlie Stone   Upland, CA 220274  613 SC VELO
6 Raul Tarango   Fawnskin, CA 192663  426 BEAR VALLEY BIKES
7 Jason Woodruff   Redlands, CA 38904  726 29er CREW
8 DWAYNE OLSON     454 STRAIGHTLINE CONSTRU

Men - CAT 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Kirkham   Hemet 314470  593 HEMET HIGH SCHOOL
2 KYLE SKEEN     867 CREATIVE CONTOURS
3 Tanner Peery   Riverside, CA 309987  780 
4 DAVID REEVES     785 

Men - CAT 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICKOLOUS SCHULTZ     741 BEAUMONT BIKE SHOP
2 JOEL TITIUS     1249 
3 ADDISON HINRICHS     628 
4 BRANDON YORK     1254 
5 TOM KALMIKOV     1297 

Men - CAT 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW JENSEN     576 WESTLAKE CYCLERY
2 Kyle Ireton   Portland, OR 296055  676 California State University-San Marcos
3 STEPHEN POTTER     899 TRANSWORLD
4 BRYCE DUPRIEST     907 INCYCLE
5 STEVEN LEATHAM     1299 
DNF Jacob Danchuk   Ventura, CA 248966  643 Echelon Santa Barbara
DNF MARK SAMARIN     824 

Men - CAT 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chester Gillmore   Santa Barbara, CA 269966  450 PLATINUM PERFORMACE
2 Ray Snoke   Imperial Beach, CA 341468  646 ACQUA AL 2/SDBC
3 Quillan Trombley   Paso Robles, CA 359563  729 SO CAL ENDURANCE
4 Paul Trinkkeller   Canyon Country, CA 273315  808 RUDY PROJECT
5 RYAN WHITE     458 SAN DIEGO BIKE SHOP
6 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA 262304  685 BACKBONE RACING

Men - CAT 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMIAH SMITH     431 
2 KEVIN MEHRENS     591 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 DANNY HENDERSON     865 TOPANGA CREEK BICYCL
4 Michael Page   Escondido, CA 290599  601 ACQUA AL 2/SDBC
5 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA 286824  636 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 CHAD SALSBURY     1276 JUSTIFIED RACING
7 DANIEL DIGIACOMO     409 REVO CYCLES
8 MATTHEW HUNT     633 MANDALAY BAY/M CGHIE
9 NATHAN ADAMS     436 
10 DAVID SANDERSON     742 IN-N-OUT
11 ERIC MAHANKE     1290 
12 Christopher Bassett   Los Angeles, CA 283133  768 MAFIA RACING
13 BRANDON SAROCKA     882 WOODRUFF OF ROAD/BIO
14 JOHN PALADINO     1279 JUSTIFIED RACING
15 Jason Kolb   Newport Beach, CA 333818  663 SHO-AIR/ROCK N ROAD
16 DAVID CARR     1287 

Men - CAT 2 - Clydesdales - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Marsiguerra   Seaside, CA 144195  682 JOSELYNS
2 Andrew Hart   Riverside, CA 191056  629 BEAR VALLEY BIKES
3 JOSE RODRIGUEZ     664 
4 Mike Abbott   Santa Barbara, CA 252058  772 TEAM POLLI VELOCE
5 MARK OLSEN     855 OAKLEY
6 Luke Werkhoven   Santa Barbara, CA 199565  884 PLATINUM PERFORMACE

Men - CAT 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Haynes   Las Vegas, NV 218565  711 MANDALAY BAY/MCGHIES
2 RYAN LUCE     653 
3 Moises Molina   Mission Viejo, CA 183955  1245 SHO-AIR/SONNANCE
4 NATE DAVIDSON     825 
5 DAN ACOSTA     684 
6 JAY SRAMEK     767 
7 BRYAN BRUSICK     721 BEAR VALLEY BIKES
8 Richard LaChina   San Diego, CA 339772  680 VELOSPORT CLUB/SHO-A
9 Daniel Eitman   Irvine, CA 76629  748 
10 Jerry Chen   Laguna Hills, CA 118389  437 REVO
11 DEREK OLDFIELD     654 
12 RUY LOPEZ     602 SC VELO
13 JACOB TUNG     873 
DNF RAY HOWARD     1281 
DNF JASON HOWARD     1288 

Men - CAT 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEN GEIGER     724 SKULD
2 Alejandro Medina   La Mirada, CA 260098  849 TEAM VELOCITY
3 Robert Winslow   Aliso Viejo, CA 184442  443 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 ANTHONY GEIST     717 
5 John Reveles   Montrose , CA 223036  800 PLATINUM PERFORMACE
6 James Sabelis   La Crescenta, CA 290011  751 PASADENA ATHLETIC AS
7 Norberto Oropez   Alhambra, CA 272396  635 PASADENA ATHLETIC AS
8 DAVE LIPPERT     429 LIPPERT CONSTRUCTION
9 Alex Suchey   Upland, CA 295854  459 
10 ERIC SHULER     442 
DNF JEB BROWN     784 

Men - CAT 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Turner   Thousand Oaks, CA 191067  659 PLATINUM PERFORMACE
2 DEREK NYE     626 VELO 605/TEAM DUKE
3 FrodeAndre Evensen   Edwards, CA 333774  798 SANTA CLARITA VELO
4 DAN TURNER     733 WESTLAKE CYCLERY
5 Conal Tepper   Los Angeles, CA 151571  864 
6 Mark Avery   Thousand Oaks, CA 130180  716 FAST FRIDAY
7 RICK MORRIS     755 OUTER CIRCLE CYCLERY
8 DERON DODERO     670 SKULD RACING
9 Stan Potter   San Marcos, CA 302560  898 WOLFPACK
10 Paul Vujovich   Laguna Niguel, CA 308582  600 SHO-AIR/ROCK N ROAD
11 James Fuller   Riverside, CA 87134  774 
12 Wade Arnold   Lakewood, CA 192502  614 SC VELO
13 DEMETRIO ADAME     446 
14 David Turner   Glendale, CA 251308  673 PASADENA ATHLETIC AS
15 Richard Baylor   Redondo Beach, CA 2978  834 BICYCLE RANCH
16 GAVIN BURKE     747 BEAR VALLEY BIKES
17 Doug Davison   Laquinta, CA 296129  430 D&D ENTERPRISES/TRI-
18 REGGIE LAMSON     796 BEAR VALLEY BIKES
DNS Ian Barense   Santa Barbara, CA 304121  587 PLATINUM PERFORMACE

Men - CAT 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AL GARZA     623 
2 Mark Luke   Goleta, CA 131303  863 PLATINUM PERFORMACE
3 DAVID WILLIAMS     727 CELO PACIFIC
4 Robert Swigart   Ladera Ranch, CA 259109  461 SHOAIR/SONANCE
5 CLINT SANDUSKY     750 YUCAIPA BIKE CENTER

Men - CAT 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY LATHROP     728 CRANK N STEIN CYCLIS
2 Scott Skelton   Shadowhills, CA 291640  605 MONTROSE BIKE SHOP
3 Fred Uttke   Blue Jay, CA 284459  595 
4 KEN RIDLEY     921 BEAR VALLEY BIKES
5 PETE KIRKHAM     1267 HEMET HIGH SCHOOL
6 Douglas Benedon   Agoura, CA 52776  580 BEAR VALLEY BIKES
7 TOM SITTON     425 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Blakeslee   Big Bear City, CA 334790  1236 
2 Philippe Minniti   Canyon Country, CA 183822  681 TEAM APE
3 ED MUNDY     691 CHINO INCYLCE
4 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA 263284  690 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Sparks   Moorpark, CA 250370  222 METAL MTN
2 Allan Laframboise   Big Bear Lake, CA 259749  253 ELLSWORTH/DONs
3 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA 107621  236 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 David Hekel   Escondido, CA 331094  226 SKULD RACING
5 Paul Lorusso   Canoga Park, CA 21618  162 FAST FRIDAY
6 JOSH OSKINS     313 REVO
7 Keith Newsome   Bakersfield, CA 79109  168 
8 Ryan Holdorf   Ventura, CA 345734  185 
9 Jason Butler   San Diego, CA 240062  225 ACQUA AL 2/SDBC

Men - CAT 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Skelton   Shadowhills, CA 287620  178 MONTROSE BIKE SHOP
2 GARRETT GAITHER     585 
3 Jarred Jordan   Murrieta, CA 332992  232 SIMPLE GREEN

Men - CAT 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Phillips   Altadena, CA 318790  179 SHO-AIR/SPECIALIZED
2 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522  203 BEAR VALLEY BIKES
3 Ryan Odle   Cherryvalley, CA 301917  164 

Men - CAT 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Jackson   Burbank, CA 301878  242 CASTEX RENTALS
2 CHRIS FIILLMORE     460 TREK/TLD
3 MAREK MITCHELL     299 WESTLAKE CYCLERY
4 Vu Le   Temple City, CA 234645  207 TREK MTN CO-OP
5 Timothy Heinrich   Sanjuancapistrano, CA 283453  401 JAX BICYCLES
6 Matthew Johnson   Ridgecrest, CA 290460  419 

Men - CAT 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephane Roch   San Diego, CA 199861  361 SKULD RACING
2 Ryan Fedorow   Orange, CA 312400  872 BDC
3 Justin Libby   Salt Lake City, UT 306602  151 TURNER/POSSABILITIES
4 Eric Colton   Mountain View, CA 284235  186 THE TEAM
5 Barret Fishner   Lillington, NC 235136  166 MANDALAY BAY/MCGHIES
6 Ara Movsessian   Glendale, CA 210630  231 BACKBONE ADVENTURE R
7 Jason Wolf   Diamond Bar, CA 345226  346 INCYCLE
8 TED DEVITO     427 BEAR VALLEY BIKES
9 Dan Nielsen   Big Bear City, CA 139655  363 BEAR VALLEY BIKES
DNF Seth Gillham   Colton, CA 330590  183 DONS BIKES OF RIALTO

Men - CAT 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA 287924  217 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Ty Kady   Placentia, CA 191004  358 SHO-AIR/SPECIALIZED
3 James O'Neal   Chatsworth, CA 82091  349 HAMER NUTRITION
4 DJ Limardi   Goleta, CA 301235  444 PLATINUM PERFORMANCE
5 Humberto Castro   Anaheim, CA 245798  321 BACKBONE RACING/TOMA
6 DJ Claassen   Chino Hills, CA 329690  266 VELOSPORT/SHO-AIR
7 Griffith Vertican   Santa Ana, CA 95837  304 BEAR VALLEY BIKES
8 Alfredo Marquez   San Diego, CA 341596  255 CYCLE-WORLD
9 Michael Cockroft   Alhambra, CA 315906  327 INCYCLE
10 Paul Sheppard   Arcadia, CA 310684  176 OTBMBC
11 Stephen Marshall   Big Bear Lake 122108  165 FASCAT COACHING

Men - CAT 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curt Bouma   Upland, CA 152105  293 BACK ABBEY
2 Justin Mann   Lake Elsinore, CA 271958  160 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 TRAVIS WILKERSON     463 SURF CITY CYCLERY/SK
4 Chris McKee   Coronado, CA 305306  335 LINKED CYCLING
5 Stuart Gonzalez   Riverside, CA 181200  215 BEAR VALLEY BIKES
6 CHAD WALTON     252 CANNONDALE
7 David Stainton   Encinitas, CA 307294  418 SKULD
8 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA 129745  220 BACKBONE
9 Adam Hart   Redlands, CA 218850  196 TREK 29er CREW
10 Colin Stuffmann   Los Angeles, CA 132266  509 GIANT FACTORY
11 Michael Farkas   Sandiego, CA 302153  725 ACQUA AL 2/SDBC
DNF Rene Pulido   Pomona, CA 240860  193 SC VELO

Men - CAT 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hileman   Las Vegas, NV 162082  292 EYE-GEAR US.COM
2 Terry Crouse   Monrovia, CA 254631  173 RITTE RACING
3 Mark Mazakas   Lake Arrowhead, CA 185833  370 SC VELO
4 Todd Booth   Santa Barbara, CA 4249  199 PLATINUM PERFORMACE
5 Tom Koerner   Santee, CA 115037  260 ZUMWALTS BICYCLE CEN
6 Roger Moore   Santa Barbara, CA 24953  312 PLATINUM PERFORMACE
7 Brendan Shepherd   Los Angeles, CA 32415  167 

Men - CAT 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA 210789  258 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA 164458  246 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 ALEX TENO     163 WESTLAKE CYCLERY
4 Eric LeDet   Cardiff By The Sea, CA 341132  334 
5 Andrew Osburn   Santa Barbara, CA 109601  362 PLATINUM PERFORMACE
6 Lawrence Longo   Big Bear Lake, CA 40205  465 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sullivan   Encinitas, CA 159062  153 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 John Biron   Newbury Park, CA 79727  201 PLATINUM PERFORMANCE
3 Keith Koller   Yuma, AZ 19606  200 JOHNNY YUMA'S
4 Francisco Vidal   Newhall, CA 289756  221 SANTA CLARITA VELO
5 Robert Rodgers   Ladera Ranch, CA 30298  181 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 Eric Airheart   Newhall, CA 1256  421 SANTA CLARITA VELO
DNF Johnny O'Mara   Laguna Niguel, CA 50872  338 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Swank   Crestline, CA 215598  212 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA 167489  174 PLATINUM PERFORMACE

Men - CAT 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Lindholm   Woodland Hills, CA 246120  326 
2 Richard Manzella   Santa Monica, CA 245515  218 VELOWORX
3 Eric Storm   Apple Valley, CA 82406  170 

Men - CAT 1 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula 12017  245 SOCAL ENDURANCE
2 Brian Kiniry   Santa Maria, CA 101576  683 TEAM APE
3 Russ Fay   Orangevale, CA 11347  205 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - CAT 1 - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Buz Brockway   Granada Hills, CA 86705  195 TEAM APE
2 Ronald Riley   Aptos, CA 204167  189 BIKE STATION APTOS

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sid Taberlay   South Pasadena, CA 279640  413 KENDA H20 OVERDRIVE
2 Zachary Valdez   Hemet, CA 280759  97 WHOLE ATHLETE-SPECIA
3 MIGUEL VALADEZ     34 ELLSWORTH
4 Romolo Forcino   Oak Hills, CA 188303  25 CHAINS REQUIRED BIKE
5 Ely Woody   Apple Valley, CA 99090  456 CHAINS REQUIRED BIKE
6 John Nobil   La Jolla, CA 26168  29 BEAR VALLEY BIKES
7 Doug Andrews   Mission Viejo, CA 173416  32 SHO-AIR/ROCK N ROAD
8 Robert Herber   Murrieta, CA 153464  28 DIXON BIKES
9 Matthew Freeman   Redlands, CA 172215  116 FISHER 29er CREW
10 Bryan Taylor   Poway, CA 282178  202 CHAINS REQUIRED
11 Daniel Munoz   Riverside, CA 293008  33 CYCLERY USA
12 Carson Worts   Banner Elk, NC 191016  22 BEAR VALLEY BIKES
13 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA 15935  27 BEAR VALLEY BIKES
14 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA 292509  20 STEVEN K PRO TEAM
15 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA 106338  159 CELO PACIFIC / B & L
16 Chris Heinrich   Placentia, CA 173178  37 THE PATH BIKE SHOP
17 Eric Bierman   Newport Beach, CA 44269  96 STEVEN K SPORTS
18 ALEX ESTRADA     414 

Men - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEC BURTON     440 BEAR VALLEY BIKES
2 DYLAN EATON     976 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 DANTE SILVA     954 AXO
4 MITCHELL DANN     432 
5 TREVOR WRIGHT     1207 
6 Ethan Sanchez   Winchester, CA 318040  971 ICCC-St. Louis
7 Pablo Lozano   Chula Vista, CA 344612  1045 ACQUA AL2/SDBC
8 GARETH EATON     975 SHO-AIR/ROCK N ROAD
9 CALEB HOLLAND     1295 

Men - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Hickey   Monrovia, CA 319320  987 TEAM PABLOVE
2 Jonah Sanchez   Winchester, CA 306696  973 International Christian Cycling
3 CHASE DOWTY     1296 
4 ZACHARY BURTON     439 BEAR VALLEY BIKES
5 MICHAEL SCHULTZ     466 
6 NICK GOSSETT     930 AMG CONSTUCTION
DNF ERIC DURAN     1274 

Men - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kristian kaekul   Monrovia, CA 346250  938 
2 RYAN BURTON     438 BEAR VALLEY BIKES
3 NATHAN JACKSON     1120 
4 Tristan Hickey   Monrovia, CA 334046  988 TEAM PABLOVE
5 CONNOR HAFEN     433 
6 DEREK FLANIGAN     1012 

Women - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn LaPointe   San Diego, CA 221349  333 3dyn

Women - CAT 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON HYDE     1174 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANDY OLIEKAN     1291 
2 Tessa Treadway   Los Angeles, CA 302255  982 PASADENA ATHLETIC AS
3 MICHELLE HOWELL     1082 
4 STIRLING ELLIOTT     1054 BEAR VALLEY BIKES
DNF SARAH ALVARADO     455 CHAINS REQUIRED

Women - CAT 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BAUER     1031 PASADENA ATHLETIC AS
2 ELIZABETH EATON     1231 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 MICHELLE RUSSELL     1027 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Catherine Roch-Levecq   Oceanside, CA 279897  1108 
2 Louise Boyer   Agoura, CA 303623  980 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Miller   Glendora, CA 350062  611 INCYCLE
2 LISA BOMMER     462 SDBC
3 JESSICA BRUNNER     457 SAN DIEGO BIKE SHOP

Women - CAT 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Henderson   Valley Center, CA 286147  672 TREK SAN DIEGO
2 HEATHER ROSE     452 CHICKEN RANCH
3 VERONICA ELIASSON     603 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Naoko Fujimaki   Tokyo 171877  700 THE TEAM / SO CAL CR
2 Susan Thompson   Los Angeles, CA 187715  679 PASADENA ATHLETIC AS
3 Lana Newsome   Bakersfield, CA 197378  588 
4 Beatrice Dormoy   Santee, CA 219340  868 ACQUA AL 2/SDBC
5 JEANNE SCHEETZ     596 COATES CYCLERY
6 CATHLEEN CALKINS     1283 
DNF SHELLY PEPPE-NANI     581 

Women - CAT 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Gregg   Santa Cruz, CA 315722  187 LOEKA
2 Sydnie Lieb   Los Angeles, CA 329432  283 

Women - CAT 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Ridgeway   Las Vegas, NV 341558  710 MANDALAY BAY/MCGHIES
2 Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828  339 BEAR VALLEY BIKES
3 CYNTHIA MIRANDA     188 BEAR VALLEY BIKES
4 Vanessa Humic   Long Beach, CA 250250  161 BACKBONE ADVENTURE C
5 HEATHER DEVITO     428 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annabelle Nenninger   Lake Forest, CA 276944  286 PIVOT CYCLES
2 PENNY LUNDGREN     422 

Women - CAT 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Gray   Foothill Ranch, CA 2919  705 TREK SAN DIEGO
2 Carol Ruckle   Redlands, CA 30799  371 TEAM REDLANDS
3 Janet Staten   Miraloma, CA 307037  154 

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEYANIRA GUERRERO     99 WORLD CYCLES/ENDUR-I
2 Allison Mann   Lake Elsinore, CA 268587  451 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Women - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOFIA TRUJILLO     1005 
2 Elle Williams   Big Bear City, CA 302781  1298 BEAR VALLEY BIKES
3 Courtney Comer   San Marcos, CA 287901  1064 ACQUA AL 2/SDBC
4 Cheyenne Comer   San Marcos, CA 297265  1002 ACQUA AL 2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUORESierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee