Race Results for
Hughes Allmart Easter Sunday Classic
Fremont, CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lyle Lenkeit   Tahoe City, CA 334220   
2 Bobby Abuyen   San Jose, CA 333294   SJBC
3 Charles Himes   Santa Rosa, CA 16249   Windsor Bicycle Center Cycling Team
4 Mason Kropp   San Jose, CA 325920   
5 Aron Digumarthi   Cupertino, CA 303522   SJBC
6 Jeff Arabe   Santa Clara, CA 333332   SJBC
7 Alex Mather   San Francisco, CA 310557   

Men - Cat 5 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Abuyen   San Jose, CA 333294   SJBC
2 Lyle Lenkeit   Tahoe City, CA 334220   
3 Garcia Blas   San Francisco, CA 318192   
4 Oscar Garcia   San Francisco, CA 307898   
5 Aron Digumarthi   Cupertino, CA 303522   SJBC
6 Heath West   Houston, TX 310101   
7 Manuel Calero   San Pablo, CA 307277   
8 Barry Krupowicz   Los Gatos, CA 349376   
9 Michael Shelver   Concord, CA 335160   Tieni Duro Junior Cycling Team
10 Charles Himes   Santa Rosa, CA 16249   Windsor Bicycle Center Cycling Team
11 Camilo Vilaseca   Berkeley, CA 335990   Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Lael Heinig   San Ramon, CA 308541   
13 Josh Wallace   San Carlos, CA 195757   Webcor/Alto Velo
14 Christopher Willink   San Francisco, CA 339788   
15 Michael Pollock   San Francisco, CA 86698   Peninsula Velo/Pomodoro

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fergus tanaka   San Francisco, CA 304367   
2 Keven Bricknell   San Francisco, CA 253261   Team Mike's Bikes
3 Matthew Valencia   Los Altos, CA 255576   Team Specialized Racing Juniors
4 Daniel Vigil   San Francisco, CA 310724   Audi
5 Sheen Yen   Fremont, CA 186794   Form Fitness
6 Ellis Anderson   Moraga, CA 274504   Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Raymond Rodriguez   Santa Rosa, CA 93483   2WheelRacing
8 Henry Scholz   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
9 Louis Toba   Palo Alto, CA 56384   Webcor/Alto Velo
10 Nick Kinney   Windsor, CA 255460   Whole Athlete-Specialized
11 Jarret St Aubin   Santa Clara, CA 305029   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Langley   Morgan Hill, CA 20327   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
2 David Acri   San Francisco 233803   Audi
3 Bruce Wilford (1 - Cat2)   Los Altos, CA 202372   Webcor/Alto Velo
4 Boris Rozenberg   Daly City, CA 190311   
5 Jess Raphael   Napa, CA 221460   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
6 Duane Strawser   Nevada City, CA 34392   SHO-AIR/ SERT

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Saunders   San Anselmo, CA 47412   Morgan Stanley Cycling Team
2 Mark Caldwell   Moraga, CA 40039   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
3 Brian Fessenden   Orinda, CA 54692   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
4 Greg Bollella   Redwood City, CA 235126   Webcor/Alto Velo

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Reaney   San Jose, CA 133288   California Giant Berry Farms/Specialized
2 Joel Robertson   San Leandro, CA 220316   Webcor/Alto Velo
3 Gregory Anderson   Vacaville, CA 90802   Morgan Stanley
4 Michael Jacques   Portola Valley, CA 72022   TEAM CLIF BAR Cycling
5 John Bergmann   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
6 Rob Cady   Elk Grove, CA 49774   Rocknasium
7 Chad DeMasi (1 - Cat2)   Davis, CA 158049   Rocknasium
8 Keith DeFiebre   Prunedale, CA 9046   Central Coast Cycling Club
9 Bruce Wilford (2 - Cat2)   Los Altos, CA 202372   Webcor/Alto Velo
10 Stephen Janke (1 - Cat3)   Davis, CA 188217   Rocknasium
11 Anthony Eng   El Cerrito, CA 245065   Team Oakland Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Reaney (1 - Cat1)   San Jose, CA 133288   California Giant Berry Farms/Specialized
2 Rand Miller (2 - Cat1)   San Francisco, CA 182990   Webcor/Alto Velo
3 Eric Wohlberg   San Jose, CA 128575   Form Fitness
4 Kirk Carlsen   Orinda, CA 138681   Chipolte
5 Rainier Schaefer   Sanfrancisco, CA 304249   Team Mike's Bikes
6 Robert Evans (1 - Cat2)   Scotts Valley, CA 72893   McGuire Cycling Team
7 Keith Hillier   Millbrae, CA 276108   Marc Pro - Strava
8 Eric Losak (3 - Cat1)   San Clemente 175239   A Road Bike 4U
9 Joel Robertson (4 - Cat1)   San Leandro, CA 220316   Webcor/Alto Velo
10 Robert Scheffler   Alamo, CA 239048   Fremont Bank Cycling Team
11 John Bergmann (5 - Cat1)   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
12 Adam Carr   Colchester, VT 208854   Form Fitness
13 Benjamin Swedberg   Kent, WA 200484   California Giant Cycling
14 Martin Acosta   East Palo Alto, CA 291277   McGuire Cycling Team
15 Robert Skinner (2 - Cat2)   San Jose, CA 255408   
16 Pablo Espinosa   Mountain View, CA 50576   
17 Robert Sorenson   Palo Alto, CA 33491   SLCC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Page Robertson   Oakland, CA 291028   Team TIBCO II
2 Darien Reed   San Francisco, CA 338764   
3 Brett Ortiz   San Francisco, CA 271361   Dolce Vita Cycling
4 Maryann Schrupp   Reno, NV 288460   Team TIBCO II
5 June Nguyen   Santa Rosa 277526   Precision Stone Racing
6 Kelly Mason   San Francisco, CA 329776   Dolce Vita Cycling
7 Jill Eyres   Montara, CA 282468   Team TIBCO II
8 Danielle Spires   Oakland, CA 303311   Velo Girls

Women - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Hill   Woodland, CA 306378   Davis Bike Club Race Team
2 Kelly Snow   San Francisco, CA 255117   Dolce Vita Cycling
3 Cathy Morgan   Nashville, TN 204300   Team Roaring Mouse

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Serr   Reno 278473   Dolce Vita Cycling
2 Carmen Elliott   San Jose, CA 106103   Ohana Sport
3 BobbiJo Price   Winner Sd 296075   Team TIBCO II
4 Heather Ross   Felton, CA 239612   Spokesman/Cloud Nine
5 Ann Kodani   Mountain View, CA 143018   Team TIBCO II
6 Kerry Stivaletti   Los Gatos, CA 239419   Team TIBCO II
7 Nicole Slaton   Davis, CA 287914   Metromint Cycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liza Rachetto   Los Altos, CA 145511   Primal/MapMyRide Womens Racing
2 Elis Bradshaw   Oakland, CA 208125   Touchstone Climbing
3 Starla Teddergreen   Portland, OR 202033   Vanderkitten Racing presented by Kenda
4 Mary Ellen Ash   Menlo Park, CA 254874   Metromint Cycling
5 Courtney Dimpel (1 - Cat2)   Aptos, CA 302140   BSA RACING
6 Vanessa Drigo   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten Racing presented by Kenda
7 Yukie Nakamura (2 - Cat2)   San Jose, CA 179928   Form Fitness
8 Marissa Axell   El Cerrito, CA 269569   Touchstone Climbing
9 Ellen Sherrill (3 - Cat2)   South Lake Tahoe, CA 299535   Davis Bike Club Race Team
10 Jane Wolcott (4 - Cat2)   Menlo Park, CA 294264   Webcor/Alto Velo
11 Josephine Morgan   Oakland, CA 242553   Michael David Winery Cycling Team
12 Rita Szeto   Crockett, CA 195322   Touchstone Climbing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOCUOREShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee