Race Results for
2011 Ohio State time trial championships
Versailles, OH
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Bonecutter   Shelby, OH0:54:09 230499   
2 Joe Downs   Eaton, OH0:55:34 280455   
3 Luke Woodard   Blacksburg, VA0:57:40 328148   Trek Bicycle Store of Cincinnati
4 Karl Borneman   Dayton, OH1:00:44 245322   Queen City Wheels
5 Rick Neale   Englewood, OH1:01:32 306957   Fuji Cycling
6 daniel payton   Springfield, OH1:01:47 342436   Champion City Cycling
7 Mike Zoerb   Waynesville, OH1:02:31 323430   Fuji Cycling
8 David Fields   Richmond, IN1:03:15 276576   Colavita Racing
9 TIMOTHY POOLE   1:08:29   
10 David Burns   Dayton, OH1:14:01 310332   Fuji Cycling
11 Allen Tannehill   Huber Heights, OH1:31:32 304177   Fuji Cycling

Men - Cat 4 

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Fogle   Carlisle, OH0:54:55 281698   
2 Scott Lanzer   Anna, OH0:56:08 278277   Fuji Cycling
3 Marty Withrow   Dublin, OH0:57:23 270583   Echelon Cycling Team
4 Jim Rauck   Grove City, OH0:58:56 273978   
5 Daniel McCarty   Springfield, OH1:01:34 289808   Champion City Cycling
6 Daniel Rich   Cedarville, OH1:12:42 271246   Team Dayton Bicycling

Men - Cat 3 

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Roof   Blue Ash, OH0:54:32 236003   Zephyr Wheel Sports
2 Daniel Ritter   Maumee, OH0:55:42 243763   Maumee Valley Wheelmen
3 Corey Green   Mason, OH0:55:53 150266   Zephyr Wheel Sports
4 William Campbell   Greenville, SC0:56:09 280328   Team NH
5 Andrew Hague   Columbus, OH0:56:34 62149   Echelon Cycling Team
6 Richard Rainville   Livonia, MI0:57:17 305239   Ventus Cycling Team
7 Vince Clune   Minster, OH0:57:36 69624   Fuji Cycling
8 Joern Brockhaus   West Chester, OH0:58:40 286015   Fuji Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Madis   Hudson, OH0:37:37 284218   J.O.N.E.S Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Standard

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Deaton (1 - Cat3)   Germantown, OH0:59:39 297105   Fuji Cycling
2 Steve Birnbaum   Greenwood Village, CO1:00:24 52213   Mix1
3 Keith Pulfer   Fort Wayne, IN1:05:42 339498   Ft. Wayne Outfitters
4 Mark Weber   Daleville, IN1:05:43 310427   Men of Steel Racing
5 Craig Silber   Dayton, OH1:08:26 304435   Fuji Cycling
6 LOWELL WEBER   1:08:58   
7 William Garlow (1 - Cat5)   Troy, OH1:09:11 279785   Fuji Cycling
8 William Lawhorn   Worthington, OH1:11:28 199483   Fuji Cycling
9 Dave Nixon (2 - Cat5)   Miamisburg, OH1:13:10 304830   Team Dayton Bicycling
10 GUNNAR FUSTOS   1:21:51   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guy Smallwood   Centerville, OH0:51:59 305214   Team Dayton Bicycling
1 david duerk   Defiance, OH1:05:37 285928   Team Defiance

Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Hiller (1 - Cat3)   Portland, IN1:06:22 300475   AeroCat Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Petrov   Mason, OH0:36:06 301051   Lionhearts
2 Samuel Pelt (1 - Cat5)   Beavercreek, OH0:38:11 264079   
3 Richard Jones   Hilliard, OH0:38:30 260320   Central Ohio Bicycle Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gori   Chagrin Falls, OH0:29:05 320320   Spin
2 Chase Howard   Salem, OH0:30:25 321202   
3 John Murdock   Cincinnati, OH0:30:27 250670   Prochain Cycling
4 Erick Madis (1 - Cat4)   Hudson, OH0:31:54 237913   J.O.N.E.S Racing
5 Daniel Rich   Cedarville, OH0:33:15 271246   Team Dayton Bicycling
6 Jonathan Patton (1 - Cat5)   Mason, OH0:33:56 263799   Fuji Cycling
7 Tyler Waisanen (2 - Cat5)   Dayton, OH0:46:31 351850   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Woodard   Blacksburg, VA0:29:13 328148   Trek Bicycle Store of Cincinnati
2 nicholas noone   Parker0:29:22 292033   
3 Kipp Silber   Dayton, OH0:30:07 287701   Fuji Cycling
4 Eric Bucher (1 - Cat5)   Huntington, IN0:32:30 337238   Men of Steel Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Weeks   Rocky River, OH0:52:33 232237   Carbon Racing
2 Jeremy Burroughs (1 - Cat3)   Cincinnati, OH0:53:29 303772   Queen City Wheels
3 Timothy Banks   Fort Wayne, IN0:54:26 339660   Ft. Wayne Outfitters
4 Adam Liette   Springboro, OH1:01:04 335564   Fuji Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Bole   Loveland, OH0:53:49 669   Fuji Cycling
2 Adam Barton (1 - Cat4)   Fort Wayne, IN0:58:47 277386   Men of Steel Racing
3 Justin Forbes   San Marcos, CA1:01:44 106788   Men Of Steel Racing LLC

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lefelhocz (1 - Cat2)   Athens, OH0:53:10 20769   Team Athens
2 daniel payton   Springfield, OH0:53:43 342436   Champion City Cycling
3 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN0:57:21 100861   Men Of Steel Racing LLC
4 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH1:00:07 267052   Ghisallo Cycling Team Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Spoerle   Carmel, IN0:50:37 229773   Zipp Factory Team
2 Richard Lewis (1 - Cat3)   Westerville, OH0:52:50 215736   Echelon Cycling Team
3 Peter Wimberg   Cincinnati, OH0:53:43 62378   Queen City Wheels
4 David Billman   Columbus, OH0:56:14 300566   
5 Douglas Deaton (2 - Cat3)   Germantown, OH0:56:33 297105   Fuji Cycling
6 David Poole   Portland, IN1:04:02 277544   AeroCat Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Batke   Novelty, OH0:54:02 99527   Carbon Racing
2 Dan Norbeck (1 - Cat5)   Antioch, IL0:54:32 294410   Vision Quest LLC
3 Marty Withrow   Dublin, OH0:55:46 270583   Echelon Cycling Team
4 Jeff Leibovitz   Indianapolis, IN0:56:04 190471   
5 David Hart   Cincinnati, OH0:56:25 166902   Zephyr Wheel Sports
6 John Gagnet   Cincinnati, OH0:56:57 141848   Zephyr Wheel Sports
7 Rick Hall (2 - Cat5)   Newark, OH1:02:37 281572   
8 William Lawhorn   Worthington, OH1:02:52 199483   Fuji Cycling
9 Paul Colavincenzo   Clyde Ohio1:05:37 245039   Fuji Cycling
10 Todd Smith   Dayton, OH1:06:21 323102   Fuji Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Liolios   Munroe Falls, OH0:29:05 45603   Summit Freewheelers
1 Gary Painter   Ft Wayne, IN0:50:40 49932   Ft. Wayne Outfitters
2 Richard Wiley   West Salem, OH0:54:32 227669   Lake Effect Cycling Team
3 Daniel Waite   Dayton, OH0:54:51 175584   Fuji Cycling
4 James Naber   Bellbrook, OH0:58:16 293165   Men Of Steel Racing LLC
5 Janusz Kossek   Centerville, OH0:58:18 320692   Team Dayton Bicycling
6 John Dallman   Cincinnati, OH0:58:32 237546   7 Hills Racing Inc
7 BENJAMIN   VANWYE     1:00:06   
8 Lee Howard   Dublin, OH1:01:25 69213   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Paul Rouse   Lebanon, OH0:30:34 200047   Fuji Cycling
3 Glen Caroff   Highland Heights, OH0:31:50 95196   
4 Dale Griggs (1 - Cat5)   Waynesville, OH0:34:22 272267   Team Dayton Bicycling
5 Chuck Smith   Vandalia, OH1:11:32 216635   Team Dayton Bicycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Hickey   Germantown, OH0:30:21 156295   Fuji Cycling
2 Harold Wilson   Bowling Green , OH0:33:31 256005   Maumee Valley Wheelmen
3 Bruce Skillings   Kettering, OH0:34:33 45949   Fuji Cycling
4 Martin Moran   Cincinnati, OH0:38:35 301127   Queen City Wheels
5 Steven Vargo   Columbus, OH0:40:51 303610   Colavita Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leon Burk (1 - Cat5)   Tipp City, OH0:33:28 199441   Fuji Cycling
2 Jozsef (Joe) Raskay   New Carlisle, OH0:34:33 219673   Fuji Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Leibovitz   Indianapolis, IN0:48:38 221190   Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Matthew Weeks   Rocky River, OH0:50:11 232237   Carbon Racing
3 Andrew Clarke   Medina, OH0:50:42 212538   Panther pb Competitive Cyclist
4 Brian Batke   Novelty, OH0:50:47 99527   Carbon Racing
5 Jonathan Card   Sylvania, OH0:51:02 6078   
6 Paul Martin   North Royalton, OH0:51:56 207549   Panther pb Competitive Cyclist
7 John Murdock   Cincinnati, OH0:52:59 206894   Revolution Fitness

Women - Cat 5 - F

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MISSY KUCK   Dayton, OH0:58:25 220976   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alix Payton   Springfield, OH1:04:13 353502   
2 Stacey Roberts   Springfield, OH1:06:16 343144   Colavita Racing
3 Rene Hood   Kendallville, IN1:15:32 367337   
4 Siobhan Tellez   Dayton, OH1:16:29 318092   
5 Heidi Riffle   Dayton, OH1:17:26 333204   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellie Strang   Mcdonald, OH0:59:47 303754   Carbon Racing
2 Wendy Smith   Cleveland, OH1:06:08 189377   
3 Malissa Petrov   Mason, OH1:07:13 303688   Bio Wheels Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Standard

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Hyatt (1 - Cat4)   Springboro, OH1:09:04 281752   Secret Cycling
2 Polly Cambron (1 - Cat3)   Cincinnati Ohio1:14:15 179250   Bishop Bicycles
3 Nancy Barna   Port Clinton, OH1:18:34 324904   

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Green   Mason, OH0:44:25 300251   Queen City Wheels

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Mossman (1 - Cat4)   Cincinnati, OH0:36:03 260364   
2 Daryl Bowman (1 - Cat3)   Pomona, CA0:38:21 287474   Southern California Velo
3 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH0:50:59 287682   J.O.N.E.S Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darlene Barton (1 - Cat4)   Fort Wayne, IN1:00:46 277472   Women of Steel Racing
2 Heidi Riffle   Dayton, OH1:16:13 333204   
3 Tiffanie Hills   Loveland, OH1:18:33 302106   Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanette Shires (1 - Cat3)   Hamilton, OH1:02:23 271728   Secret Cycling
2 Heather Maier   Liberty Township, OH1:16:50 308982   Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Wienholts   Lebanon, OH1:01:08 286289   Secret Cycling
2 Barbara Walker   Harrison, OH1:02:00 321888   
3 Lorna WatersTellez   Dayton, OH1:06:10 291019   Secret Cycling
4 Sheri Noer   Brookville, OH1:10:05 249902   Team Dayton Bicycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Smallwood   Centerville, OH1:03:51 305195   Secret Cycling
2 Glenda Hickey   Germantown, OH1:09:12 368602   
3 linda leigh edwards   Cincinnati, OH1:11:12 271053   Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Geisse (1 - Cat3)   Chagrin Falls, OH1:01:35 261161   Spin
2 Marilyn Prout   Cincinnati, OH1:16:08 333602   Queen City Wheels

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betty Warwick   Tipp City, OH0:40:17 199438   

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susie Todd   Kettering, OH0:44:31 298581   Secret Cycling

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krystal McNutt   Germantown, OH0:57:38 200960   Secret Cycling
2 KATIE ARNOLD   Columbus, OH1:00:28 344864   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoBonk BreakerSpyOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee