Race Results for
South Mountain Time Trial
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Time Trial on 05/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Melen   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
2 Dan ARNDT      
3 mark ryan   Phoenix, AZ 298303   Team Pay 'N Take
4 Stephen Klock   Phoenix, AZ 289181   Swiss American Bicycle Club
5 Nicholas Lee   Tucson, AZ 288100   
6 Kyler Kienholz   Phoenix, AZ 306200   Procon Cycling
7 Michael GALLIVAN      
8 Evon YAKAR      
9 Sean Suriano   Mesa, AZ 336180   
10 Jeffrey RYAN      
11 Jon Wicks   Phoenix, AZ 315502   
12 Michael McQueen   Phoenix, AZ 351136   
13 Andrew FOSTER      
14 John NADEAU      
15 Travis Riley   Phoenix, AZ 334342   
16 Jeffrey Stanton   Chandler, AZ 316848   Strada Racing Club
17 alex BENIKOV      
18 Jeffrey Ackley   Phoenix, AZ 306128   Cycle-Smart, Inc.
19 Mike SAVASTIO      
20 Sean Lozano   Gilbert, AZ 234688   Strada Racing Club Team
21 Ricardo Santana   Gilbert, AZ 329130   Focus Racing
22 Gordon Moore   Mesa, AZ 300735   White Mountain Road Club
23 spencer MARMARO      
24 Joe Cooper   Paradisevalley, AZ 304025   Camelback Cycling Club
25 Peter FOSTER      
26 Darin LEWANDOWSKI      
27 Jack NAPOLI      
28 Jon Lujan   Phoenix, AZ 305040   The Green Team-AZ
29 Brady Dohrmann   Mesa, AZ 305160   
30 Arnim WIEK      

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Team WM Arizona Masters Racing
2 Simon Keeton   Phoenix, AZ 260262   DNA Cycles Racing
3 Jeff Dupuis   Mesa, AZ 81130   Two-Wheel Jones Racing
4 John Fischer   Tucson, AZ 304537   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Tobias   Simpsonville, SC 319362   ASU Cycling
2 Steve McNamee   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse Cycling Team
3 kirk klepfer   Chandler, AZ 327112   Watts Up Sports
4 Jonathan Triplett   Tucson, AZ 306832   ORO Valley Bicycle
5 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   The Green Team-AZ
6 Douglas Ritenour   Phoenix, AZ 313820   Camelback Cycling Club
7 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   Swiss American Racing Team
8 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bicycle Haus Racing
9 Shawn McNally   Scottsdale, AZ 296108   Carlos OBriens Racing pb Tribe
10 Philip Butler   Cave Creek, AZ 205668   The Green Team-AZ
11 Jack DeBartolo 3   Phoenix, AZ 220096   Bicycle Haus Racing
12 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   DNA Cycles Racing
13 Andy Gracyalny   Phoenix, AZ 304990   Bicycle Haus Racing
14 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Carlos OBriens Racing pb Tribe
15 Erich LeFevre   Tucson, AZ 240970   Saguaro Velo
16 Scott Skinner   Anthem, AZ 304800   Team WM Arizona Masters Racing
17 Peer Himler   Chandler, AZ 333440   DNA Cycles Racing
18 Peter Lofquist   Mesa, AZ 301875   
19 Steven Goble   Gold Canyon, AZ 254386   Two-Wheel Jones Racing
20 Ross Pearlman   Scottsdale, AZ 146873   Two-Wheel Jones Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Brown   Phoenix, AZ 272708   Carlos OBriens Racing pb Tribe
2 Nathan Franke   Phoenix, AZ 151972   Unity Racing
3 Jonathan Cavner   Colorado Springs, CO 282099   Watts Up Sports
4 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Carlos OBriens Racing pb Tribe
5 Anthony Chavez   Tucson, AZ 266284   Scott & White Community Cycling Club
6 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bicycle Haus Racing
7 John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summit Velo

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   
2 Christopher Wylie   Colorado Springs Co. 274480   Team WM Arizona Masters Racing
3 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos OBriens Racing pb Tribe

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeRoy Kopel   Tempe, AZ 181079   
2 Richard Reynolds   Tempe, AZ 186922   Summit Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex STEWART      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua BROWN      
1 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing/Paragon Cycling
2 David Lehnen   Tempe, AZ 204907   Landis/Trek
2 Eddie McKee   Gilbert, AZ 167315   White Mountain Road Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hemmerlin   Mesa, AZ 286193   Strada Racing Club Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   Swiss American Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Marco Colex (1 - Cat3)   Phoenix 289725   Tribe Racing
3 Austin Crosby   Phoenix, AZ 335416   The Green Team-AZ
4 Goran Grozic (1 - Cat4)   Mesa, AZ 309237   DNA Cycles Racing
5 Victor Colex (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 289726   Tribe Racing
6 Scott Ford   Anthem, AZ 298798   The Green Team-AZ

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Anderson (1 - Cat3)   Mesa, AZ 220662   DNA Cycles Racing
2 Owen Graves (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 289809   Camelback Cycling Club
3 Scott Gramke   Phoenix, AZ 273932   Bicycle Haus Racing
4 David Colex   Phoenix, AZ 289724   Tribe Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   Bicycle Haus Racing
2 Darryn Biggerstaff (1 - Cat3)   Canon City, CO 88544   
3 Thomas POLEN      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Terrell   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
2 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell Cycling
3 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   Team WM Arizona Masters Racing
4 Dean DRAWBAUGH      
5 John Mahoney   Escondido, CA 80373   Tri State Velo
6 Steve Hennenhoefer (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 224764   Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
7 Bill MULROY      
8 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell Cycling
9 david BOURLAND      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Anderson   Mesa, AZ 236425   DNA Cycles Racing
2 Marcus Needham (1 - Cat4)   Tucson, AZ 332392   
3 James WHITE      
4 brett BLASDEL      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marvin Makus (1 - Cat4)   Tucson, AZ 247801   Summit Velo
2 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Team WM Arizona Masters Racing
3 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Team WM Arizona Masters Racing
4 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
5 John Hoffmann   Oro Valley, AZ 337946   
6 Mike Bontrager   Phoenix, AZ 278309   
7 Stephen Atkins   Tempe, AZ 272200   San Tan Racing/Paragon Cycling
8 Peter BARBEY      
9 Tyrone Holmes   Scottsdale, AZ 241465   Landis/Trek
10 anthony HOLDEN      
11 John Suriano   Chandler, AZ 274765   Team Kenda

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Treinen   San Tan Valley, AZ 218677   Focus Racing
2 Michael Gaber   Las Vegas, NV 345006   
3 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
4 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
5 Craig Swetel (1 - Cat4)   Mesa, AZ 166887   San Tan Racing
6 Derek Gittings   Chandler, AZ 72832   San Tan Racing
7 Jorge Caviedes (1 - Cat3)   Mesa, AZ 67755   Honeywell Cycling
8 Keith Miller (1 - Cat5)   Gilbert, AZ 346344   
9 Doug Odette (2 - Cat4)   Apache Junction, AZ 312470   Two-Wheel Jones Racing
10 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Team RPM
11 Randy BOLES   Tempe, AZ 304215   Bicycle Haus Racing
12 Jon Finley (2 - Cat5)   Mesa, AZ 219668   DNA Cycles Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick DENNIS      
2 Tom Kelly   Cave Creek, AZ 322320   Strada Racing Club
3 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Honeywell Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Johnson   La Jolla, CA 55245   San Diego Cyclo Vets
2 Dale Harless   Bellevue, WA 57571   Cycle U
3 Palle Terslin   Tucson, AZ 290630   Team RPM

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Birdwell   Tempe, AZ 331584   Jobing.com Women's Racing
2 Laura Somak   Phoenix, AZ 296019   Jobing.com Women's Racing
3 Kendra Befort   Mesa, AZ 305425   DNA Cycles Racing
4 amber halvorson   Chandler, AZ 335638   Two-Wheel Jones Racing
5 Lucy KOVARI      
6 Emily Freeman   Lakewood, CO 115660   Jobing.com Women's Racing
7 Mel Beardsley   Phoenix, AZ 342108   Jobing.com Women's Racing
8 Simona GARBARINO      
9 Orly Maor   Glendale, AZ 268011   Jobing.com Women's Racing
10 Tricia Grossman   Mesa, AZ 336208   Jobing.com Women's Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa Larson   Glendale, AZ 287779   Jobing.com Women's Racing
2 teri kelley   Scottsdale, AZ 280506   Jobing.com Women's Racing

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Sanders   Phoenix, AZ 279796   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Lynn Off   Mesa, AZ 131772   DNA Cycles Racing
3 Michelle King   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Chadwick   Tempe, AZ 319444   Strada Racing Club

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   Two-Wheel Jones Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com Women's Racing
2 Deb ORTEGA      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carie Wilson (1 - Cat4)   Tempe, AZ 126206   Jobing.com Women's Racing
2 Alexandra Arboleda (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 286742   Jobing.com Women's Racing
3 Michelle Weigman (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 126794   Jobing.com Women's Racing
4 Deborah Skinner   Anthem, AZ 279888   Jobing.com Women's Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda HURLEY      
2 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Jobing.com Women's Racing
3 Deneen Brown (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 187268   Jobing.com Women's Racing
4 kay GUIDERA      
5 Michelle SHAW      
6 LaVerne LINDSEY      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Crujido   Prescott, AZ 300709   
2 Lisa LISS      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Miller   Phoenix, AZ 200704   Jobing.com Women's Racing
2 Katherine Farago (1 - Cat3)   Mesa, AZ 141474   ThieleAuto/Industry Bikes
3 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Team Kenda presented by Geargrinder

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Jobing.com Women's Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREUSACDFSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee