Race Results for
Golden Gopher Campus Criterium
Minneapolis, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  115 Gopher Wheelman
2 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375  103 
3 Peter Behm     116 
4 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  114 Gopher Wheelmen

Men - D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Craig   Minneapolis, MN 341584  269 University of Minnesota Cycling - Twin C
2 Cole Hendrickson   St. Louis Park, MN 339178  338 University of Minnesota-Twin Cities
3 Aaron Avenido   Saint Paul, MN 342918  362 University of Minnesota Cycling - Twin C
4 Daniel Nigon   Cincinnati, OH 339852  354 
5 Samuel Williams   Northfield, MN 340546  271 
6 Derek Johnson   Grand Junction, CO 346498  274 
7 Steven Howard   Manhattan, KS 335346  272 Kansas State University
8 Geoff Delperdang   Northfield, MN 346156  276 
9 Nick Velardi   Saint Cloud, MN 349664  279 
10 Jack Doenges     277 
11 Hart Sanders   Lawrence, KS 341196  353 

Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Virta   Hinesburg, VT 281673  125 Speedfix Racing p/b Zubaz
2 Steven Redelsperger   Minneapolis, MN 29349  135 St Paul Bicycle Racing Club
3 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312  109 St Paul Bicycle Racing Club
4 Byron Lubenkov   Minneapolis, MN 339180  106 University of Minnesota Cycling - Twin C
5 Rodrigo Zamorano   Woodbury, MN 263688  120 Loon State Cyclists
6 Ken Hum   Waukesha 291669  University of Minnesota Cycling - Twin C
7 Michael Smith   North Oaks, MN 220757  122 Omnium Racing

Men - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  MBRC/Flanders
2 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232  30 GrandStay Hotels
3 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850  41 MBRC/Flanders
4 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686  Speedfix Racing p/b Zubaz
5 William Mayavski   St. Paul, MN 23025  11 Bianchi/Grand Performance
6 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700  16 Team Wheel & Sprocket
7 Peter Maxwell (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 23007  29 G.S. Circo Azzurro
8 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629  28 Synergy
9 James Pettergill     14 

Men - C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Lubenkov   Minneapolis, MN 339180  149 University of Minnesota Cycling - Twin C
2 Eric Brekke   St. Paul, MN 173988  147 University of Minnesota Cycling - Twin C
3 Karl Schuchard   Minneapolis, MN 318690  190 
4 Daniel Thompson   Minneapolis, MN 308764  188 
5 Grayson Warrior   Lawrence, KS 343714  197 University of Kansas

Men - A/B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matias Perret   Iowa City, IA 292569  95 Iowa City Cycling Club
2 Austin Turner   Ogden, UT 290106  491 Bikes To You / World of Bikes
3 david carpenter   Nashville, TN 292419  89 Rasmussen Bike Shop
4 Kevin Tempel   Fort Collins, CO 246693  486 Bikes To You / World of Bikes
5 Unknown Rider     94 
6 Jake Boening   Minneapolis, MN 226666   University of Minnesota Cycling - Twin C
7 Alexander Matson   Minneapolis, MN 284025  60 
8 Alexander Meyer   Madison, WI 193722  483 Bianchi/Grand Performance

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Reker   Little Canada, MN 308210  123 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone   Northfield, MN 224939  35 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Lisha Herold (1 - Cat2)   Oakdale, MN 307621  32 Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
3 Zoe Reker (2 - Cat2)   Littlecanada, MN 290558  37 Bianchi/Grand Performance
4 Melissa Dahlman (3 - Cat2)   Saint Paul, MN 265917  33 
5 Jennie Bender     38 
6 Terra James   Minneapolis , MN 281803  39 Sweet'n Salty Cycling
7 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  40 SilverCycling
8 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416  34 Synergy
9 Niki Reker   Little Canada, MN 308210  36 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shirley Johnson   Cambridge, MN 212724  118 Freewheel
2 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN 326212  121 Birchwood/GIS
3 Kit Oslin   Fridley, MN 285069  107 St Paul Bicycle Racing Club
4 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763  101 St Paul Bicycle Racing Club

Women - C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erica Larson   Wausau, WI 325502  249 
2 Alida Mau   Saint Paul, MN 346706  248 
3 Emily Reimer   Shawnee, KS 274308  255 Cycle City Racing

Women - A/B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI 307289  479 Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Gracia Folkeringa   Minneapolis, MN 335940  471 
3 Stephanie Lamb   Pittsburgh, PA 317274  480 Kansas State University
4 Megan Kelly   Minneapolis, MN 296364  481 Omnium Racing
5 Jennie Zhu   Minneapolis, MN 343332  247 
6 Amy Oberbroeckling   Iowa City, IA 313742  482 Team Q7

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOBonk BreakerUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee