Race Results for
Lillie Glass Tundra Time Trial
Hiram, GA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 02/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ratajczak   31:40.1  463 Asheville Bicycle Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Villa   17:43.0  450 ATS
3 Nathan duncan   Mobile, AL20:23.0 334666  414 frazier cycling of mobile al
4 Joey Rosentel   20:26.0  421 Frazier Cycling
6 gus grow   22:43.0  413 frazier
8 James Kester   24:14.0  416 Lifetime Bikes Loganville
9 Matthew Steele   24:23.0  418 Frazier Cycling
11 Benjamin Steele   30:56.0  417 Frazier Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Gonzalez   Lawrenceville, GA15:37.0 306688  437 Frazier Cycling
1 Andrew Hodges   Suwanee, GA28:40.1 274017  385 Frazier Cycling
2 Gustavo Gonzalez   Lawrenceville, GA28:59.4 297146  315 The Sport Factory
3 James Todd   Norcross, GA16:11.0 272621  448 Frazier Cycling
3 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA29:11.4 288121  392 Frazier Cycling
4 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA16:12.0 273828  438 Frazier Cycling
4 Benjamin Belcher   Opelika, AL30:20.3 318744  457 Bike Shop of Columbus
5 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA16:13.0 279392  434 Frazier Cycling
5 Jonathan Cucaz   31:12.4  297 Frazier Cycling Juniors
6 Mikey Waine   17:15.0  427 fulton flyers devo
6 Cody Dorsey   32:03.6  263 Team EC
7 Aditya Gummadi   Suwanee, GA17:21.0 279393  433 Frazier Cycling
7 Will James   Peachtree City, GA32:18.3 243039  129 
8 Nick Oestreich   Powder Springs, GA17:22.0 277048  426 Fulton Flyers
9 Harrison Zimba   Lake Oswego, OR33:18.0 322636  358 Frazier Cycling
10 Rishi Teja Mocherla   Alpharetta, GA17:48.0 277334  444 Frazier Cycling
10 Clayton Burke   Alpharetta, GA34:10.8 304032  210 Fulton Flyers Devo
12 William Macrae   17:51.0  425 Frazier Cycling
12 Trip Volnoff   Irvington, AL38:39.9 333272  222 Fraizer Cycling
13 Toby Wakelin   18:54.0  441 Frazier cycling
14 Parker Haney   Duluth, GA19:20.0 331590  447 Fraizer Cycling
16 Alexander Wexler   Suwanee, GA20:03.0 257892  443 Frazier Cycling Juniors
18 Ian Schirmer   Marietta, GA20:14.0 322692  439 Frazier Cycling
21 Matthew Smith   21:47.0  423 
22 Simon Miller   Alpharetta, GA21:47.0 332516  436 frazier cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Linenberg   Decatur, GA26:57.6 756  409 unattached
2 Grant Baldwin   Atlanta, GA27:01.9 254799  449 NGCA - ATLRoof.com
3 Steven Carpenter   Chattanooga, TN27:35.1 54521  199 Hincapie Devo p/b Holowesko Partners
4 Marc Crouch   Jensen Beach, FL27:57.5 211302  406 Aaron's
5 Richard Hendry   29:21.7  169 
6 Robert Jordan   Monticello, GA29:23.8 195298  343 Ga Neurosurgical
7 Christopher Zimmer   29:54.9  326 The Sport Factory
8 Jeffrey Blau   Atlanta, GA30:28.7 151876  407 Aarons p/b New England Financial
9 Douglas McLaughlin   30:29.2  368 Endurance Concepts
10 Steve Voss   31:01.3  162 PT Solutions
11 Keith Lamberson   Smyrna, GA31:55.9 141026  344 iron data
12 Jason Scott   32:00.3  203 PT Solutions
13 Coleman Rudolph   32:04.6  389 
14 Todd Bussard   32:30.7  154 
15 J.C. Warnick   32:53.6  350 
16 Michael Witt   33:10.0  266 
17 Beau Bearden   33:22.0  249 
18 Michael Lederer   Buford, GA33:32.6 339804  208 Outlaw Cyling Club
19 Kim Kronshage   34:04.4  123 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Davies   Barnesville, GA27:29.9 197361  168 GA Neuro
2 Shawn Tyrrell   27:44.4  211 GTC
3 Michael Tindol   Suwanee, GA27:46.4 242943  366 Frazier Cycling
4 Paul Linck   28:02.6  370 
5 Scott Gordon   28:06.5  396 
6 William Bray   Watkinsville, GA28:43.8 4692  290 The Hub Terrapin
7 Robert Kuhn   Dunwoody, GA30:10.6 19969  225 HUP United
8 Stephen Jansa   Atlanta, GA30:48.4 235407  355 GTC
9 Michael King   31:00.4  245 
10 alexander reid   31:04.1  322 middle georgia cycling
11 Ronnie Bratcher   Cumming, GA31:20.4 4666  408 Aarons p/b New England Financial
12 James Behning   Covington, GA31:29.3 106306  117 C-Town Bikes
13 Matthew Williams   Evans, GA31:37.9 244246  291 AndyJordon Bicycle Warehouse
14 Carl Stimmel   Atlanta, GA31:39.9 219035  288 ATL-roof
15 Rusty Smith   32:05.7  252 Muffin Tops
16 Kirk Glaze   32:26.4  353 
17 Casey Hannan   32:33.1  262 
18 Bruce Ray   33:24.8  118 Apalachee Cycle
19 Jeff Aldridge   34:12.4  384 
20 joseph mihalka   35:21.9  186 
21 Michael DeLang   35:30.3  248 GetFit Atlanta
22 Steve Zimba   Lake Oswego, OR35:53.1 331882  357 Frazier Cycling
23 Wayne Tucek   36:11.3  254 
24 Christopher Wegner   Kennesaw, GA36:26.8 336266  278 Harbin Foundation/Rome Velo
25 David Stewart   36:28.5  399 
26 Mark McManaman   38:02.1  351 
27 Richard Smith   38:21.4  170 TNT IronTeam 2011

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Chambers   Calhoun Falls, SC28:07.6 107867  361 Team Metro
3 Patrick Flautt   Norcross, GA29:17.4 70836  461 Depaula Racing
4 Thomas Ratajczak   Asheville, NC32:04.0 273692  280 Asheville Bicycle Racing
5 David Barnhart   Huntsville, AL32:14.0 216622  342 Spring City Cycling Club
6 Anthony Buckli   34:33.8  453 
7 Joseph Neuwirth   Cumming, GA34:37.1 231096  325 
8 Roger Wakelin   34:51.6  359 Frazier cycling
9 David Olson   34:54.4  260 
10 Jim* Rainey   35:29.3  131 
11 James HARLOW   35:37.6  314 
12 Henry Zuver   36:45.2  107 Frazier
13 Tom Tenbrunsel   38:35.2  327 Thomas Tenbrunsel
14 Mitchell Young   38:50.1  116 
29071 Ronnie Hill   Macon, GAInc. 272453  292 Georgia Cycling

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Childers   Atlanta, GA30:45.4 238233  134 Georgia Tech Cycling
2 chris brayton   Kennesaw, GA34:25.6 305661  267 
3 Ben Beck   Newport News, VA34:51.2 335706  188 Georgia Tech

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Thomas   29:19.2  125 Clemson Triathlon Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Kirchner   28:14.8  401 Team Sport Factory
2 Clayton Tillery   28:28.1  259 PT Solutions
3 Stephen Locke   Kennesaw, GA28:50.0 331854  452 PT Solutions
4 Thomas Pilliod   28:53.3  147 Endurance Concepts
5 Joshua Underwood   28:58.6  194 Reality Bikes
6 Louis Leclerc   Smyrna, GA28:59.6 321974  258 NGCA-ATLroof.com
7 Ian Prunier   Smyrna, GA29:18.9 331176  308 Smyrna bicycles
8 Scott Gentles   29:21.0  346 Endurance Concepts
9 Clay Benoit   Mableton, GA29:26.7 286590  309 Smyrna Bicycles
10 Garey Gomez   Atlanta, GA29:27.2 166346  272 Aarons's - New England Financial
11 Thom Lillie   29:30.8  279 
12 Tony Cianciola   29:31.3  339 PT Solutions
13 Travis Cogan   29:38.4  268 
14 Bruce Elder   Atlanta, GA29:41.5 292181  121 ATS
15 Zack Dees   29:49.9  157 Ride on Bikes
16 Chris Kaiser   Smyrna, GA29:56.1 334268  303 
17 Tom Butler   Smyrna, GA30:04.6 287084  313 smyrna bicycles
18 Marc Thompson   30:49.3  381 
19 Daniel Weiland   Atlanta, GA30:53.5 336054  285 
20 James Stanley   Acworth, GA30:53.7 274722  275 PT Solutions
21 Sean Hodgson   Marietta, GA31:08.1 320430  391 
22 Javier Tejedor-Sojo   31:11.0  345 
23 Jerry Perullo   Atlanta, GA31:25.0 320920  334 
24 Frank Gregalit II   31:29.8  204 Reality Bikes
25 Kevin Godleski   31:33.5  257 Frazier Cycling
26 TJ Ryals   31:48.9  201 All3Sports
27 michael lloyd   31:53.2  247 
28 Mike Gaw   31:59.5  264 
29 Mason Zimmerman   31:59.6  269 
30 Alan Black   32:08.2  253 
31 Kurt Briesacher   32:16.0  256 
32 Todd Gould   Kennesaw, GA32:18.8 73194  282 Harbin Foundation Cycling Team / Rome Velo
33 Daniel Harris   32:19.2  143 
34 Andrew Davidson   32:26.9  332 Smyrna Bicycles
35 Lloyd Miller   Grayson, GA32:32.7 335618  271 Lifetime Bikes Loganville
36 John Carmichael   32:46.0  156 Addictive Cycles
37 John Haskew   Peachtreecity, GA32:48.9 303601  394 Team Hammer Nutrition
38 Bryan Scott   32:51.7  122 
39 John DAPPER   32:51.9  306 Team in Training
40 Chris Annunziata   32:58.2  321 Savannah Outirders
41 Chris Hamilton   33:00.9  150 
42 kurt schindler   Alpharetta, GA33:05.1 282872  159 
43 John Marsh   Atlanta, GA33:16.9 288600  354 GTC
44 Douglas GIbbs   33:20.5  390 
45 John Southey   33:22.5  341 
46 Sean Bennett   33:38.4  239 Team inTraining
47 Nathan Harris   Marietta, GA33:38.8 303427  250 DePaula Racing
48 Christopher Hartley   33:41.8  231 
49 Joseph Klein   33:44.3  187 Life University Cycling Club
50 Justin Bashe   Alpharetta, GA33:44.7 285246  459 Fulton Flyers
51 Wesley Gass   Marietta, GA33:52.4 326056  128 Smyrna Bicycles
52 Jeff Nalley   Suwanee, GA34:00.4 303433  167 Suwanee Creek Bicycles
53 David Pearson   34:01.2  112 
54 Chris Porras   34:02.3  451 Frazier Cycling
55 Matthew Stanley   34:05.9  276 Southeast Junior High Performance Tri Team
56 Mark Rasberry   34:08.2  337 Faster CC
57 Ben Holliday   34:16.0  382 Endurance Concepts
58 Phil Bryant   34:17.2  139 
59 David Haney   Duluth, GA34:17.4 335282  294 Frazier Cycling
60 john abel   34:18.9  352 
61 charles conway   34:19.0  137 
62 Robert Cox   34:28.2  226 Team in Training
63 Harvey Blanco   Loganville, GA34:30.8 231047  111 Lifetime/Cannondale/GPRC
64 Charles Morrissey   34:31.6  164 
65 Christopher Williams   34:53.5  300 
66 Andrew Perry   Lawrencevillel, GA34:55.8 332092  265 Frazier Cycling
67 Carl Watson   34:56.3  149 
68 David Luney   34:57.4  166 Suwanee Creek Bicycles
69 John Peeler   35:04.8  217 Columbus Bike Racing
70 Matt Fletcher   Alpharetta, GA35:05.1 340266  454 Northstar Racing
71 Jared Meadows   35:09.1  155 
72 Craig Krause   35:12.0  244 Team in Training
73 jason bussey   35:42.6  206 Team in training
74 Kevin Gaston   35:52.0  348 
75 Greg Fuss   36:04.3  151 Outlaw Cycling Club
76 Daniel McCarthy   Smyrna, GA36:09.8 234574  310 Smyrna Bicycles
77 Ronald Lee   36:15.5  165 Suwanee Creek Bicycles
78 Kevin Maginn   Suwanee, GA36:35.7 338438  148 Suwanee Creek Bicycles
79 Troy Rose   36:44.3  228 IronTeam GA
80 Patrick Robertson   Alpharetta, GA37:01.5 272628  145 Northstar Racing
81 John Stanton   37:19.2  255 Stanton Racing
82 Timothy Baracz   37:36.8  238 TNT GA IronTeam
83 Steve Kester   37:37.2  347 Lifetime Bikes Loganville
84 Bryan Meng   37:49.3  317 
85 Srinivas Gummadi   38:03.3  284 Frazier Cycling
86 Josh Miller   38:18.6  230 
87 Cameron Thomas   38:23.0  190 Team in Training
88 Guy Mills   Marietta, GA39:37.9 274774  295 JOESVO
89 JOHN LOFTIN   40:59.3  319 
90 Maxwell Chastain   40:59.9  336 
91 Carlos Araya   41:54.0  136 
92 Robert Murphy   43:06.7  220 Team in Training
93 Philip Girts   46:43.1  287 FCA

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Wrege   Altanta, GA27:35.0 274191  455 Toyota Forklifts of Atlanta
2 Michael Villa   Johns Creek, GA28:26.4 282754  132 ATS
3 Broderick Hartley   Social Circle, GA28:40.3 256892  214 Fulton Flyers
4 Andy Baggenstoss   29:13.5  202 Krystal/SCV
5 Andy Bailie   Atlanta, GA29:28.4 254732  281 andy bailie
6 Jason Overbaugh   Atlanta, GA29:42.1 319482  376 All 3 Sports
7 Drago Cepar   Mableton, GA29:59.6 276916  270 Depaula Racing
8 Daren Rogers   29:59.6  105 SCV/Krystal
9 Stephen Wiley   Buford, GA30:23.9 193731  140 Lifetime bikes/cannondale
10 William Bruning   Atlanta, GA31:00.7 234318  356 GTC
11 Scott Solomon   Decatur, GA31:30.4 218926  273 Aarons Cycling P/b New England Finacial
12 Robert Henneberg   Rocky River 31:38.7 91845  215 Atlanta Cycling
13 Robert Brnilovich   Akron, OH31:49.4 281967  207 Stark Velo
14 Alex Harrod   Dacula, GA31:59.5 236019  110 GTC
15 Nathan Haslick   Grand Haven Mi32:12.2 163685  286 International Christian Cycling Club
16 Chris Stout   Cumming, GA32:44.1 167420  340 realitybikes.com
17 Bill Jestel   33:04.7  363 Peachtree Tri Club
18 Lonnie Peplau   Canton, GA34:27.3 276270  261 Out Spokin Bicycles
19 Tom O'Brien   36:37.3  191 Life University Cycling
20 Chris Smith   Alpharetta, GA36:58.6 242651  106 Addictive Cycles
21 Todd Kaminski   Carrollton, GA37:59.8 18477  114 DePaula Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Handler   Atlanta, GA27:15.0 168447  404 Aaron's p/b New England Financial
2 Matthew Dunn   Asheville, NC27:36.8 103612  293 ChainHeart Cycling Studio
3 Erik Olson   Atlanta, GA27:49.4 287316  289 Toyota Forklifts of Atlanta
4 Alex Devereaux   Atlanta, GA27:53.9 290264  320 Velo Voodoo
5 Lou Cataland   Atlanta, GA28:04.2 290586  138 Round Here Racing
6 tony blansit   Warner Robins, GA28:10.6 231516  410 Harbin Clinic p/b Cycle Therapy
7 Jason Smitherman   Atlanta, GA28:16.5 306781  127 Round-Here Racing
8 Andrew Macrae   Atlanta, GA28:21.1 257951  198 Frazier Cycling
9 David Goodman   Suwanee, GA28:23.5 229367  373 Frazier Cycling
10 oliver flautt   Boulder28:46.6 307228  462 Depaula Racing
11 Kenneth Wood   Atlanta, GA28:55.2 260714  380 Team Drummond
12 Russell Tindol   Suwanee, GA29:17.4 242945  365 Frazier Cycling
13 Steve Hatfield   Atlanta, GA29:22.9 139174  130 Aarons p/b NE Financial
14 Patrick Maginn   Duluth, GA29:52.2 212094  124 Suwanee Creek Bikes
15 Ryan Pumpian   Marietta, GA30:02.5 153776  464 NGCA - ATLRoof.com
16 Mclean Harris   Atlanta, GA30:14.6 300050  101 smyrna bicycles
17 Matthew Stahl   Rome, GA30:31.4 33761  144 Harbin Foundation Cycling Team
18 Victor Karm   Phenix City, AL30:52.1 239403  456 Bike Shop of Columbus
19 James DeLong   Apison, TN31:29.0 238260  185 Krystal Elite/Warp9bikes.com

Men - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Olheiser   Huntsville, AL24:22.6 133375  458 JUWI Solar / First Solar
2 Hannes Baumgarten   Atlanta, GA25:12.5 331856  395 Iron Data
3 James Gotsick   Acworth, GA25:49.1 69847  324 Aaron's p/b New England Financial

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiago DePaula Souza   Kennesaw, GA26:30.3 228341  163 DEPAULA RACING
2 Chris Lessing   Alpharetta, GA27:45.0 274824  184 Round-Here
3 Joseph Rosentel (1 - Cat2)   Duluth, GA28:47.6 105314  388 Frazier Cycling
4 Drew Slocum (2 - Cat2)   Macon, GA30:30.9 259254  104 Georgia Neurosurgical
5 Christopher Baker   34:30.1  213 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Annalise Oestreich   Powder Springs, GA19:38.0 333298  412 Fulton Flyers
5 Kira Stanley   20:52.0  415 PT Solutions
7 Madison Beach   Scituate, MA24:09.0 337092  411 Frazier Cycling
10 Holly Wakelin   27:09.0  419 Frazier cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Abigail Aldridge   16:03.0  445 Frazier Cycling
8 Hannah Meadows   33:04.1  367 
9 Frances Sledge   Fairhope, AL17:35.0 333616  430 Frazier Cycling
11 Diana Ramos   Woodstock, GA17:50.0 295037  435 Fulton Flyers Devo
11 Megan Rogers   Soddy Daisy, TN38:32.0 309390  182 Mystique Cycling Team/SCV
13 Caleigh Hebert   Roswell, GA40:17.7 312900  372 Frazier Cycling
15 Salma Huque   19:32.0  431 
17 Sophie Wakelin   20:13.0  440 Frazier cycling
19 Abigail Beach   N. Scituate, MA20:32.0 337090  424 Frazier Cycling
20 Katherine Eckrote   Suwanee, GA21:08.0 314442  442 Frazier Cycling
23 tanner wilson   Fairhope, AL24:22.0 336930  428 Frazier Cycling
24 Olivia Lyons   24:24.0  432 Frazier Cycling
25 tyler wilson   Fairhope , AL28:13.0 336928  429 Frazier Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Rasberry   30:07.0  338 Endurance Concepts
2 Dani Grabol   30:10.1  377 All3Sports
3 Aimee Henderson   31:25.6  397 ATS
4 Nicole Bock   31:58.9  460 
5 Jennifer DeLong   Ooltewah, TN32:00.1 309479  176 Mystique Cycling Team/SCV
6 Yvonne Bedell   32:33.2  378 All3Sports
7 Erin Secretarski   32:36.2  328 
8 Jennifer OConnor   Fayetteville, GA33:33.6 327238  224 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
9 Betty Jean Jordan   33:35.4  102 Macon Chain Gang
10 Lisa Bongiorno   Suwanee, GA33:35.7 287817  386 Frazier Cycling
11 Katrina Ferguson Smith   33:41.3  311 Sport Factory
12 Amy Christian   33:45.9  196 Mystique
13 Leanne Wakelin   33:55.8  360 Frazier cycling
14 Rachel Bartlett   34:07.0  181 Mystique Cycling Team/SCV
15 Tina Locklear   Warner Robins, GA34:26.5 333532  402 Rome Velo
16 karen wallace   34:31.8  133 PT solutions
17 Belinda Hickling   34:34.2  374 Team Vanderkitten
18 Jane EASTHAM   34:40.2  307 Team In Training
19 Crystal Galloway   Chattanooga, TN34:55.0 293565  180 Mystique Cycling Team/SCV
20 Bethaney Ryals   35:04.5  219 Endurance Concepts
21 Amy Phillips   Chattanooga, TN35:05.9 337516  200 Scenic City Velo - Team Mystique
22 Brianna Burnette   Chattanooga, TN35:21.7 273455  171 Mystique
23 Ann Evangelista   35:31.5  235 Team in Training Ironteam
24 Sheila Peeler   35:36.7  218 The Bike Shop of Columbus Racing
25 Lesley Williams   35:36.7  301 
26 Betsy Brucken   35:41.9  329 
27 Kathryn Aguilar   35:42.9  240 
28 Kinga Szaniawski   Atlanta, GA35:50.9 304874  312 Smyrna Bicycles
29 Sally Chu   Chattanooga, TN35:57.0 322054  179 Mystique Cycling Team/SCV
30 Mandy Stanley   36:07.0  277 PT Solutions
31 Anna Zuver   Decatur, GA36:28.7 314412  161 Frazier Cycling
32 Wendy Price   36:36.9  371 Team in Training - GA IronTeam
33 Joanna Berentsen   36:53.1  241 
34 Hanaa Nessim   36:55.0  283 
35 Pamela Wiener   37:04.2  242 Team In Training
36 Mary Smith   37:19.6  189 
37 Shannon Underwood   37:34.5  193 Reality Bikes
38 Elizabeth Bluestein   37:39.4  232 Team in Training
39 Stephanie Miller   37:53.9  233 Team In Training IronTeam
40 thomasina autrey   37:54.1  304 
41 Anna Ball   37:56.7  152 Outlaw Cycling Club
42 Sally Morris   38:03.5  209 
43 Jessica Van Orden   38:07.6  364 
44 Danielle Roszko   38:10.2  237 
45 Natalya Perullo   Atlanta, GA38:35.8 320922  333 
46 Jennifer Cox   38:38.6  227 team in training
47 Kelly Sydney   38:46.6  212 Team In Training
48 Lisa Bennett   38:55.5  192 Endurance Concepts
49 Shirley Rogers   38:57.3  153 Suwanee Creek Bikes
50 melissa presnell   Norfolk, VA39:36.6 337936  177 Mystique Cycling Team/SCV
51 Kathryn Taylor   40:15.1  236 Team in Training Ironteam
52 Rachel Mudd   40:24.5  195 Team In Training
53 Lauren DiNatale   40:26.5  274 IronTeam - Team in Training
54 Susan Harrod   40:34.0  109 GTC
55 Heather Bussey   40:35.2  205 Team in Training
56 Regina Pettus   40:48.5  216 
57 Nanci King   41:04.5  246 Team in Training
58 LYNDI LOFTIN   41:30.7  318 
59 Laura May   41:45.7  108 
60 Beth Rolfsen   42:58.6  229 IronTeam GA
61 Dori Garziano   43:15.4  223 
62 Billie Thorne   43:17.1  221 TNT
63 Michelle Stevenson   44:38.4  115 
64 Abbie Oliver   45:37.4  197 
65 Karen Lee   45:45.9  234 Georgia Ironteam TNT
66 Robyn Pitera   46:02.9  126 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robyn Wilham   Ooltewah, TN30:56.1 231335  174 Mystique Cycling Team/SCV
2 Dominique Shore   Suwanee, GA31:00.6 236179  398 Frazier Cycling
3 Lauren Clayton   Macon, GA31:45.4 310661  103 Georgia Neurosurgical
4 Zoe Frazier   Suwanee, GA32:00.9 229338  383 Frazier Cycling
5 Cassi Carmichael   Ballground, GA33:23.3 289239  331 Fulton Flyers Women
6 Stephanie Cucaz   33:30.6  298 Frazier Cycling Juniors
7 Shannon Dawkins   Red Bank, TN41:07.4 156892  175 Mystique Cycling Team/SCV

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpySierra NevadaOSMOShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee