Race Results for
Georgia State Championship series #5
Columbus, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mace   Ocala, FL 337796  550 FIRST PLACE RACING
2 ZACH COLLINS     591 THE BIKE STORE
3 CHANCE HEWATT     571 

Men - CAT 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Zimmerman   Jupiter, FL 277595  560 FIRST PLACE RACING / ROADBIKEBRAKES.COM
2 Jacob Deen   Jupiter, FL 277596  579 
3 Thomas Hightower   Thomaston, GA 312029  565 CYCLE YOUTH DEVO ATHENS
4 WIL ALLISON     599 
5 John Koch   Homestead, FL 312380  551 BIKE AMERICA
6 Bailey Huynh   Thomaston, GA 312098  581 CYCLE YOUTH

Men - CAT 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE WILLIAMS     456 CYCLE YOUTH
2 Cody Ham   Ormond Beach, FL 326044  454 PRIMAL / THE BIKE SHOP ORMOND BEACH
3 DAVID MORA     461 
4 BLAKE NORMAN     475 HIGHER GROUND
5 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  455 CYCLEYOUTH DEVO / ALPHA BIKES
6 JUSTIN WATERS     457 NORTH GEORGIA MOUNTAIN BIKE CLUB (NOR-GA)
7 ANDREW WHITWORTH     458 

Men - CAT 3 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Wand   Canton, GA 308639  484 NORTH GEORGIA MOUNTAIN BIKE CLUB (NOR-GA)

Men - CAT 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE LYONS     132 THE BICYCLE WHEEL
2 BLAKE BARLOW     108 VAN MICHAEL SALON
3 TRISTON FRANCIS     149 B&B OUTDOORS
4 PHILIP DARDEN     136 
5 ALEX CUBBAGE     135 
6 WILLIAM FRANKS     158 
7 BRANDON FARMER     159 
8 MATT CROW     160 

Men - CAT 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deane Gauthier   Hendersonville, NC 301614  229 MERRILL LYNCH / BLUE CHIP RACING
2 Christopher Mosier   Woodstock, GA 300790  224 VAN MICHAELS
3 Matthew Harris   Covington, GA 299215  236 C-TOWN BIKES
4 CRISTIAN CONSTANTIN     266 
5 CHRIS JONES     280 LEGWORKS CYCLES
6 legaspi mark   Enterprise, AL 308134  202 NORTHSTAR RACING
7 DANA REQUA     281 
8 SHANE LARKIN     282 
9 PHILIP HAKE     279 
10 Robby King   Athens, GA 328076  284 
11 DAVID MARTIN     203 
12 PATRICK BLYTHE     228 

Men - CAT 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Mace   Ocala, FL 307029  303 FIRST PLACE RACING / ROADBIKEBRAKES.COM
2 RANDY BROWN     370 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS/CBR
3 Glen Scott   Atlanta, GA 121682  335 
4 MARK BROOKS     329 
5 haby ramirez   Columbus, GA 347214  332 
6 MACK STORY     328 KAIZEN OPS
7 John Sawyer   Jackson, GA 308092  331 C-TOWN BIKES
8 CHAD WHITWORTH     330 THE HUB
9 CHARLES WEAVING JR     334 C-TOWN BIKES
10 HOWARD SMITH     371 
11 BUTCH BROOKINS     369 

Men - CAT 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID NORMAN     424 HIGHER GROUND
2 Robert Ham   Ormond Beach, FL 331422  402 THE BIKE SHOP ORMOND BEACH
3 BUD MERRITT     406 CHILDRE NISSAN / OCONEE OUTFITTERS
4 TIM RICHEY     447 
5 DOUG MCKITTRICK     423 AMERICAN LEGION POST 304
6 Wedrel Broadaway   Vienna, GA 244501  426 

Men - CAT 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HARVEY WITT     74 BLUE MOON BICYCLES
2 JASON BROSCHE     58 NORTH STAR BICYCLES
3 TREY BOWLING     56 CHAIN REACTION
4 Ken Gilbert   Decatur, GA 233558  60 WHEELHOPPER

Men - CAT 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953  432 TEAM ENGINE
2 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  428 Southern Crescent Cycling
3 JARED ALDERSON     454 COLUMBUS BIKE RACING
4 JOSE MENDEZ     459 TREK/CYCLEWORKS
5 ROBERT SAXON     427 WINDY HILL CHIORPRACTIC
6 HOWIE CLAY     452 TOYOTA LIFT TRUCK ATLANTA

Men - CAT 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Moore   Canton, GA 307885  NORTH GEORGIA MOUNTAIN BIKE CLUB (NOR-GA)

Men - CAT 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLINTON MURPHY     650 
2 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635  664 MERCER CYCLING
3 Grant Chaffin   Opelika, AL 288014  604 GOLDEN'S BIKE SHOP
4 Dustin Mealor   Alto, GA 235305  655 Habersham Flyers
5 Rob Butler   Athens, GA 311293  645 AARONS P/B NEW ENGLAND FINANCIAL
6 BARRETT HOOVER     649 
7 David Horky   Opelika, AL 298291  605 GOLDEN'S BIKE SHOP
8 TYLER FUNK     651 CHAIN REACTION BICYCLES OF AUGUSTA
9 VICTOR KARM     663 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS
10 Charles Weaving   Lawrenceville, GA 325454  647 CYCLE YOUTH
11 RYAN ALLISON     660 FAT ACORN
12 MIKE MAICHOW     661 

Men - CAT 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  733 CLEMSON CYCLERY
2 Adam Crews   Auburn, AL 261396  702 GOLDEN'S BIKE SHOP
3 Thomas Nugent   Palmcoast, FL 301448  703 BIKE SHOP ORMOND
4 JOESPH CHAPMAN     745 
5 MATTHEW LITTLE     700 Fernandina Beach Cycling & Fitness
6 TODD FISHER     739 
7 Chad Edwards   Cumming, GA 55653  714 NORTHSTAR RACING
8 MARK PAUGH     732 LEG WORKS CYCLE/MGE
9 PATRICK DEABENDERFER     740 
10 JIMMY BRONSTEIN     734 
11 DUSTIN CAMMACK     712 
12 JONATHAN WOOD     743 

Men - CAT 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL HEIN     854 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS/CBR
2 CHAD HAYES     853 HAYES AUTOMOTIVE
3 ROGER DUNN     836 
4 DAYTON PRESTON     855 CBR
5 JESSE DUNN     835 EPIC
6 Robert Womack   Fayetteville, GA 206974  832 WOMACK CARBON TECHNOLOGY
7 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  819 RSACE DAY CLIP ON MULLETS
DNF MIKE SAUERWEIN     852 BIKE TECH

Men - CAT 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 STAN ETHRIDGE     986 MACON CHAIN GANG
5 STEVE COLLINS     967 THE BIKE STORE
6 DAVID FUNK     984 CHAIN REACTION BICYCLES OF AUGUSTA
7 DUANE DOBESH     977 
8 David Anderson   Dunwoody, GA 268383  979 CYCLE YOUTH MASTERS / ALPHA BIKES
9 TOM FLOURNOY     994 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS

Men - CAT 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Korecky   Tallahassee, FL 302094  148 HIGH GROUND BIKE SHOP
2 Chris Coren   Atlantakennesaw, GA 239384  129 FIGHT MAGIZINE / MRI TEAM ENGINE

Men - CAT 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  230 
2 Malachi Peacock   Athens, GA 188717  226 ATHENS VELO CLUB
3 Jamie Saye   Atlanta, GA 303449  228 PEACHTREE BIKES
4 Erick Carlson   Atlanta, GA 75261  208 QUANTUM MECHANICS
5 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  207 CYCLE YOUTH
6 Christopher Hovatter   Decatur, GA 79288  227 QUANTIUM MECHANICS

Men - CAT 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  310 FIRST PLACE RACING.COM / ROADBIKEBRAKES.COM
2 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  327 FIRST PLACE RACING.COM / ROADBIKEBRAKES.COM
3 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  333 CHILDRE NISSAN
4 Jeff Clayton   Lizella, GA 110444  329 GEORGIA NEURO CYCLING
5 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  302 THE HUB
6 Barry Bray   Brunswick, GA 49564  326 ATHENS VELO CLUB / TH HUB
7 Neil Blalock   Barnesville, GA 307851  328 FCA ENDURANCE
8 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204  309 THE BIKE SHOP ORMOND BEACH
9 TRAVIS FOWLER     361 FIRST VICTORY / CYCLE SOUTH
10 John Hightower   Thomaston, GA 16149  332 
11 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  335 ADDICTIVE CYCLES / ESI GRIPS

Men - CAT 1 - Expert - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Willis   Suwanee, GA 310360  981 
2 MICHAEL COUNCIL     993 VAN MICHAEL RACE TEAM
3 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  972 MOAB BIKES

Women - CAT 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANNON KING     504 
2 RIA STORY     505 KAIZEN OPS
3 Jan Stewart   Peachtreecity, GA 308397  518 
4 TAMMY FUNK     527 
5 SHANNON CROFT     536 
6 REID HIGHTOWER     507 
7 TERESA FRAUNHOFFER     537 
9 ANDREW BROOKINS     492 

Women - CAT 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Barlow   Duluth, GA 332612  563 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
2 Paige Pestka   Tallahassee, FL 335390  570 SUNSHINE CYCLES
3 teresa bruce   Valley, AL 340060  572 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS
4 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  574 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING

Women - CAT 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  59 BIKE AMERICA / TEAM GREEN
2 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  60 TEAM MED PLAN
3 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  52 USSC-TREK P/B VANTAGGIO
4 Tiffany Ballew   Atlanta, GA 221612  96 WOMEN'S CYCLING PROJECT
5 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  66 CHILDRE NISSAN
6 Stefanie Gore   Marietta, GA 259841  61 NOR-GA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee