Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Indianapolis
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/28/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - INTRO - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Cord      
2 Christopher McGrew      
3 Christian Gray      
4 Jose Buono      
5 Seth Aichinger      
6 Joseph Souders      
7 Yoan Hernandez      
8 Jonathan Rivers      
9 Paul Gilson      
10 Mark Woldmoe      
11 Dan Pisek      
12 Troy Bergquist      
13 Mark McDermott      
14 Charlie Poynter      
15 Alex Hernandez      
16 Nischiki Kenichiro      
17 Emiliano Ibarra      
18 Glenn Tank   Yorktown, IN 371700   
19 Dave Thibodeau      
20 Thomas Keene      
21 Tom Keene      
22 Sam Varie      
23 Tony Birsfield      
24 A.J. Birsfield      
25 Noah Giesler      

Men - CLYDESDALE - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Cole      
2 Shane Lindauer      
3 Eric Koontz      
4 Randy Streator      
5 Loren Long   Zionsville, IN 152576   
6 David Sipe      
7 David Warren      
8 Jerry Rusin   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Johnson   Pendleton, IN 341996   
2 Jon Welch      
3 Hans Holzhausen      
4 Paul Haley   Nashville, TN 281477   
5 Henry Emmert      
6 Matthew Novreske      
7 Zach Vores      
8 Ayrton Houk      
9 Corey Hunt      
10 Johnny Talbott      
11 Phillip Emmert      
12 Jack Sterchi      
13 Owen Ott      
14 Hampton Ott      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Francisco   Louisville, KY 269260   Red Zone Cycling
2 Daniel Santos   Louisville, KY 292395   Red Zone Cycling
3 Shawn Tomkins      
4 Ben Freas      
5 Connor Griffin   Indianapolis, IN 351410   
6 Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   Red Zone Cycling
7 Luke Getts      
8 Michael Preble      
9 Chris Welch      
10 Ryan Combs      
11 Nicholas Rowe      
12 Joey Vonderahe      
13 Noah Hayden      
14 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   Red Zone Cycling
15 Blake Mezo      
16 Cameron Fisk   Louisville, KY 302078   Red Zone Cycling
17 Nolan Reed      
18 David Preble      
19 Tristin Cooper      
20 Cody Kennedy      
21 Jarrod Nichols      
22 Jonas Raguse      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dalton      
2 Raul Morales      
3 Neal Forbes   Columbus, IN 251328   NUVO Cultural Trail
4 Austin Evans      
5 Jake Bauer      
6 Brian Adams      
7 Matt Tescula      
8 Jason Webb      
9 Erin Hendershot      
10 Grant Kellow   Carmel, IN 357661   
11 Alex Riddhagni      
12 Andrew Hamilton      
13 Brent Beauchamp      
14 Taylor Murphy      
15 Jacob Horvath   Carmel, IN 358104   Marian University Cycling Team
DNF Josh Spiegel      
DNF Jose Hopkins      
DNF Patrick Ewbank      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Rose      
2 Bryan Schmeiser      
3 Jimmy Phipps   Evansville, IN 323354   
4 Jason Renschler   Indianapolis, IN 226357   Bicycle Outfitters Indy
5 Sam Kumar      
6 Kyle Davidson      
7 Jared Staub      
8 Jason William      
9 Spencer Fields      
10 Charles Wallace   Indianapolis, IN 352034   
11 Ed Fujawa      
12 Mark Shearing      
13 Tony Grau      
14 Matt Lucas      
15 Mike Backer      
16 Keith Moench      
17 Kyle Brozek      
18 Josh Keith      
19 Thom Bunting      
20 Andrew Antonio      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Branscomb      
2 Kevin Houk      
3 Gene Lane   Indianapolis, IN 353526   
4 David Boyd      
5 David Primm   Avon, IN 310991   Team Nebo Ridge
6 Martin Carranza      
7 Dennis Raguse      
8 Tom Stancliffe      
9 Andrew Wing      
10 Eddie Getts      
11 Jonathon Sanders      
12 Laron Beemer      
13 David Tonak      
14 Steve Williamson      
DNF Chris Halioris      
DNF Dan Novreske      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hoeldtke      
2 John Hartman   Indianapolis, IN 335286   INDIEBIKE.COM
3 Greg Burnette      
4 Thomas Elliott   Carmel, IN 345524   
5 Ted Anderson      
6 Dennis Duncan   Winona Lake, IN 319306   
7 Ed Marshall      
8 Steve Tucker      
9 Connor Griffin   Indianapolis, IN 351410   
10 Mark Glore (SP?)      
11 Carl Johnson      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Haley      
2 Christian Tucker      
3 Zach Deitch   Greenwood In 311604   Speedway Wheelmen
4 Mark Renn   Louisville, KY 277839   Red Zone Cycling
5 Nigel Graham   Louisville, KY 201969   
DNF Connor Barnett      
DNF Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Bicycle Outfitters Indy

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Hamilton      
2 Brandon Hamilton      
3 Andrew Mcmullan      
4 Steven Jones   Johnson City, TN 206490   
5 Kevin Altevogt      
6 Peter Deucher      
7 Bryan Allen      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Black      
2 Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team Nebo Ridge
3 Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   
4 Justin Lauderback   Indianapolis, IN 346296   
5 Garrett Andrews      
6 Baint Nagy      
7 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
8 Frank Martin   Evansville, IN 310097   
9 Craig Baker   Greenwood, IN 399512   
10 Chad Kuhn   Silver Lake, IN 151215   
11 Josh Meyer      
12 Luther Prater   Muncie, IN 95090   Speedway Wheelmen
13 Russell Nichols   Westfield, IN 350970   
14 Joey Greegor   Fishers, IN 158041   
15 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
16 Bob Boehman      
17 Mike Kemper      
18 Kyle Giesler      
DNF Matt Hendey   Westfield, IN 319304   
DNF joseph kruger   Mount Vernon, IN 316248   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Clodfelter      
2 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
3 Jeffrey Carter      
4 Seth Hildebrand      
5 Michael Cochard      
6 Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Bicycle Outfitters Indy
7 John Matthews   Indianapolis, IN 163588   Bicycle Outfitters Indy
8 Greg Bauer   Muncie, IN 310092   
9 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
10 shawn Cooper   Plainfield, IN 354678   Bicycle Outfitters Indy
11 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
12 Dean Hoover      
13 Matt Emmert   Bloomington, IN 290394   DRT Racing
14 John Carr      
15 Anthony Elmore   Elizabethtown, KY 116063   
16 Joe Wetli      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
3 John Wright   Carmel, IN 211129   Heroes Foundation Cycling Club
4 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   DRT Racing
5 JEFF SMART   Indianapolis, IN 350026   
6 David Gardner   Indianapolis, IN 351680   Bicycle Outfitters Indy
7 David Kay      
8 Ralph Lueken      
9 bruce slowey   Columbia City, IN 315564   Men of Steel Racing
10 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   Three Rivers Velo Sport Club, INC
11 Dennis Catron   Indianapolis, IN 254290   Team Nebo Ridge
12 Norman Graham   Louisville, KY 247403   

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver Beeson   Fishers, IN 204060   
2 Daniel Gerow      
3 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   Alderfer Bergen
4 Nick Barbieri   Louisville, KY 264377   
DNF Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   Men of Steel Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
4 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
5 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   DRT Racing
6 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   DRT Racing
7 Chad Salla   Greenville, SC 228233   Racing For Riley
8 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
9 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350   
10 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   Speedway Wheelmen
11 John Ryan   Indianapolis, IN 278498   KCV Cycling Club

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Frazier      
2 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
3 David McComb   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
DNF Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   

Women - INTRO - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Lynn Houk      
2 Angie Abell      

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah FarverStaub   Ashley, IN 350120   Three Rivers Velo Sport Club, INC
2 Carla Harris      
3 Stephanie Rowland      
4 Deanna Sipe      
5 Stephanie Wallen   Louisville, KY 332194   Team Fleur de Lis/ Bicycle Sport, Inc
6 Sherri Thompson   Louisville, KY 290519   Rogue Racing Project
7 Claudia Garcia      
8 Karen Golden      
9 Rachel Anderson      
10 Holly Juip      
11 Amy Kruger      
12 Brandy Backer      

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cora Minkis      
2 Erja Roesner   Winona Lake, IN 365980   
3 Nora Bauer      
4 Diane Houk      
5 Carmella Whipple      

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY 302383   Red Zone Cycling
2 Emily Falk   Louisville, KY 296089   Red Zone Cycling
3 Christina Thibodeau      
4 Catherine Hollibaugh   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge
5 Kate Dietrich   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling
6 Frances Haley   Louisville, KY 285432   Red Zone Cycling

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Dygert   Brownsburg 406176   
2 Rebecca Zink   Indianapolis, IN 278382   Team Nebo Ridge
3 Candace McMullan      
4 Kathleen Thompson      
5 Cheryl O'Dore      
6 Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   
7 Chienhui (Janet) Sherman   Indianapolis, IN 312884   
8 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   Velo Bella
9 Christina Halioris      

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Walling   Kettering , OH 255284   
2 Loreen Mattson   Saint Louis, MO 276636   Off the Front Racing
3 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
4 Jayne Prater   Muncie, IN 346154   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee