Race Results for
Georgia Cyclocross State Championships
Rome, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 01/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michael James   Gainesville, GA 179440   
3 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   Peachtree Bikes
4 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048   Peachtree Bikes
5 Jeff Hopkins      
6 Muse Davis   Madison, WI 271383   Peachtree Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   FFCC Masters/Toyota Forklift of Atlanta

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers Cycling Club
2 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers Devo
3 Blake Johnson   Summerville, GA 320480   
4 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Fulton Flyers Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Davis MCGinty      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Pruett   Silvercreek, GA 299892   
3 Sam Douglas      
4 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Fulton Flyers Devo
7 Elliott Baring   Cumming, GA 305958   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Adam Christopher      
5 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Frazier Cycling
6 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382   
8 Will Bass      
9 Will James   Peachtree City, GA 243039   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Neely   Cumming, GA 143600   Nouveau Velo Cycling Team
8 Franklin Paine      
9 David Courdin   Lookout Mountain, GA 137822   LITESPEED-BMW
11 Scott Bass      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Eric Drummer   Skokie, IL 10047   
3 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
4 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   LITESPEED-BMW
5 David Gearhart   Smyrna, GA 230227   NGCA-Atlroof.com
6 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
7 Matthew Stahl   Rome, GA 33761   Harbin Foundation Cycling Team
10 James Kessler   Atlanta, GA 19016   Drummond Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969   
3 Gregory Schisla   Indianapolis In 72567   
4 Richard Burton   Atlanta, GA 5629   
7 William Purdue   Clarkston, GA 94377   
10 Charles Clark   Summerville, GA 333152   Cycle-Therapy GA
11 Wayne Nix   Murphy, NC 96120   
DNF Jeremy Daniel   Gunnison, CO 149019   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370   Nouveau Velo Cycling
5 Steve Noble      
8 Jon Dahlman      
9 James Behning   Covington, GA 106306   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
3 Edward O'Dea (1 - Cat2)   Atlanta, GA 176831   
6 Robert Kuhn (2 - Cat2)   Dunwoody, GA 19969   Hup United
DNF Michael Bowen   Dawsonville, GA 244663   Nouveau Velo Cycling
DNF Brandon Pruett (Cat2)   Silvercreek, GA 299892   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Eric Nicoletti   Decatur, GA 286427   
4 Alex Clifford (1 - Cat2)   Atlanta, GA 270008   
5 Mark Babcock (2 - Cat2)   Athens, GA 250228   Depaula Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Pruett   Silvercreek, GA 299892   
2 Eric Drummer   Skokie, IL 10047   
4 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   NGCA-Atlroof.com
6 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369   
8 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   Peachtree Bikes
10 Daniel Keys   Huntsville, AL 88140   Spring City Cycling Club (SCCC)
12 Nathan Haslick   Grand Haven Mi 163685   International Christian Cycling Club
15 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers Cycling Club
16 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048   Peachtree Bikes

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Eddie Murray   Dawsonville, GA 235813   Nouveau Velo Cycling Team
7 Christopher McGee   Rome, GA 147396   
9 Christopher Constantin   Alpharetta, GA 55651   Nouveau Velo Cycling Team
11 Joseph Karpus   Atlanta, GA 306127   
13 Robert Donlan      
14 Jake Andrews   Gray Ga 259171   Georgia Cycling Inc.
17 David Smith   Bremen, GA 156700   Crossniacs

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Samuel Douglas   Rome, GA 341112   
4 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038   
5 David Smith   Bremen, GA 156700   Crossniacs
7 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Fulton Flyers Devo
8 Howard Buckely      
9 Baron Lip      
10 Christian Moreno      
11 Elliott Baring   Cumming, GA 305958   
17 David Heath   Rome, GA 303347   
20 James Lane   Roswell, GA 327852   North Atlanta Riding Club
22 William Parlier      
23 Todd Kaminski      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Schoenfield      
3 Chris Shadburn      
6 Andrew Hodges      
12 David Courdin      
13 Jeff Hopkins      
14 Christopher Cohen      
15 John James      
16 Michael Waine   Douglasville, GA 331702   
18 William Dolbeer      
19 Theron Smith      
21 Abodul Bangura      
24 Michael Horwitz      
25 Harold Solomon      
26 Jack Whisler      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annelise Oestreich      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   Frazier Cycling Juniors
3 Beth Gearhart   Smyrna, GA 284432   Sorella Cycling p/b BVM Engineering
4 Michele Zebrowitz   Marietta, GA 289863   Life University
5 Janice Eirich   Cumming, GA 307920   
7 Brigette Dusack      
8 Mandy Loorham      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Julia Radmann   Smyrna, GA 207115   Hup United
6 Diedra James      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Melgaard      
2 Namrita O'Dea (1 - Cat2)   Atlanta, GA 231330   
3 Lisa Randall   Canton, GA 172792   
5 colleen paine (1 - Cat3)   Dahlonega, GA 259938   
6 Lori Palmer (2 - Cat3)   Atlanta, GA 188525   
9 Bree Etlinger      
10 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   
11 Trish Albert (3 - Cat3)   Smyrna, GA 140671   Sorella Cycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662   Sorella Cycling
7 Jennifer Horn   Atlanta, GA 271357   Sorella Cycling p/b BVM Engineering
8 Leigh Hopkins (1 - Cat1)   Decatur, GA 142209   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerSpySierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee