Race Results for
Sutter Auburn Foundation Crit
Auburn, CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - HIGH WHEELERS - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CORBIN DUNN      
2 STEPHEN ROCKWOOD      
3 TOM HOLUB      
4 BILL PURCELL      
5 NATHAN HOOVER      
6 ZACH ZACBALDWIN      
7 JOHN HOOTEN      
8 JOHN FOSS      
9 JIM SOWERS      
10 AUSTIN BACHMAN      
11 WILLY DOMMEN      
12 ROBERT ALLEN      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Campbell-Lund   Nevada City, CA 333700   SHO-AIR/ SERT
2 ARON YEVUTA      
3 Jeff Thompson   Reno, NV 337008   
4 DAVID MCINNES      
5 ALEC WILTZ      
6 KYLE ROSE      
7 ARIN JEFFERS      
8 Matthew Leary   Seattle, WA 311391   
9 RICH WORKMAN      Victory Velo
10 Gary Biehl   Sacramento, CA 86778   
11 Clinton Hamilton   Auburn, CA 333284   Victory Velo
12 COBY ROWE      
13 Steve Hammond   Reno, NV 336644   Audi
14 JOE ENGLERT      

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Tebbs   Auburn, CA 90625   Victory Velo
2 Robb Wolf   Reno, NV 257141   Great Basin Imaging Cycling Team
3 Darron Sturgeon   Reno, NV 286787   Taleo Racing
4 Lance Loveday   Auburn, CA 305459   Victory Velo
5 Ronnie Leavitt   Rocklin, CA 319284   Rio Strada Racing
6 Morgan Mahanke   El Dorado Hills, CA 226577   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Jeff Slaton   Davis, CA 293126   Davis Bike Club Race Team
8 David Nasca   Roseville, CA 41192   Folsom Bike
9 Kevin Miller   Granite Bay, CA 307115   Victory Velo
10 Patrick Cashell   Reno, NV 305317   VELO RENO
11 Eric Zeigler   Auburn, CA 60207   Victory Velo
12 Robin McKinney   Lincoln, CA 276168   Victory Velo
13 Vincent Hoffart   Rocklin, CA 327712   
14 Mark Fiori   Folsom, CA 112253   Davis Bike Club Race Team
15 Cameron Walker   Sacramento, CA 275120   Davis Bike Club Race Team
16 Craig Dolley   El Dorado Hills, CA 158073   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Gary Carpenter   Auburn, CA 306903   Victory Velo
18 Jerrold Garrard   Auburn, CA 72271   Victory Velo
19 Ellen Sherrill   South Lake Tahoe, CA 299535   Davis Bike Club Race Team
20 Keith Reed   Pleasanton, CA 304119   Tri Valley Velo
21 Chad Richards   Antelope, CA 305850   TEAM BICYCLES PLUS/SIERRA NEVADA
22 Richard Asturias   Pleasanton, CA 236210   Tri Valley Velo
23 Clinton Hamilton   Auburn, CA 333284   Team Dayton Bicycling
24 Ryan Nickelson   Danville, CA 227002   Wells Fargo Racing Team
25 Jeff Ochs   Chico, CA 264642   Chico Corsa Cycling Club
26 Derek Byrne   Sacramento, CA 242323   Davis Bike Club Race Team
27 Patrick Peters   Davis, CA 303960   Body Concepts
28 Darren Johnson   Fresno, CA 310422   
29 Xeno Rasmusson   San Ramon, CA 29197   Tri Valley Velo
30 Reinhard Seyffertitz   Auburn, CA 350620   
31 Atac Tuli   Davis, CA 277938   Davis Bike Club Race Team
32 Walter Gorba   Applegate, CA 333036   Victory Velo
33 Jason Tyler (1 - Cat5)   Auburn, CA 320982   
34 John Chappell   Auburn, CA 297614   
DNF Paul Higley   Redding, CA 324504   Team Revolutions
DNF Roger Steuble   Jackson, CA 305013   Team Revolutions
DNF Steve Hammond   Reno, NV 336644   Audi

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Christie   Costa Mesa, CA 306909   
2 Erik Nelson   Roseville, CA 302958   
3 Jeff Schaller   Davis, CA 317858   Davis Bike Club Race Team
4 David Grundman   Davis, CA 240540   Davis Bike Club Race Team
5 Nathanael Dunn   Fair Oaks, CA 290357   Rio Strada Racing
6 Oliver Weiss   Roseville, CA 79603   Rio Strada Racing
7 Curt Mills   Gold River, CA 299412   
8 Jordan McElroy   Truckee, CA 296295   Truckee Bicycle Team
9 Patrick Cashell   Reno, NV 305317   VELO RENO
10 Kevin Miller   Granite Bay, CA 307115   Victory Velo
11 Lance Loveday   Auburn, CA 305459   Victory Velo
12 Aaron Rindy   Reno, NV 303731   
13 Casey Fallon   Sacramento, CA 331532   Rio Strada Racing
14 Robb Wolf   Reno, NV 257141   Great Basin Imaging Cycling Team
15 Darron Sturgeon   Reno, NV 286787   Taleo Racing
16 Daniel Tebbs   Auburn, CA 90625   Victory Velo
17 Jeff Slaton   Davis, CA 293126   Davis Bike Club Race Team
18 Craig Dolley   El Dorado Hills, CA 158073   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
19 Jerrold Garrard   Auburn, CA 72271   Victory Velo
20 Mark Valentino   El Dorado Hills, CA 112974   Folsom Bike
21 Chad Richards   Antelope, CA 305850   
22 Morgan Mahanke   El Dorado Hills, CA 226577   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Keegan Bruemmer   Reno, NV 239684   Great Basin Imaging Cycling Team
24 Anthony Bechler   Roseville, CA 290280   Victory Velo
25 Jeff Ochs   Chico, CA 264642   Chico Corsa Cycling Club
26 Xeno Rasmusson   San Ramon, CA 29197   Tri Valley Velo
DNF Richard Asturias   Pleasanton, CA 236210   Tri Valley Velo
DNF Robin McKinney   Lincoln, CA 276168   Victory Velo
DNF Keith Reed   Pleasanton, CA 304119   Tri Valley Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Maddux   Fresno 296879   Team Specialized Racing Juniors
2 Nabil Samaan   Fair Oaks, CA 177518   Kinetic Cycles/GBI
3 Matthew Valencia   Los Altos, CA 255576   Team Specialized Racing Juniors
4 Michael Painter   Chico Ca 289184   Chico Corsa Cycling Club
5 fergus tanaka   San Francisco, CA 304367   CHICA SEXY
6 Richard Steele   El Dorado Hills, CA 58347   Sacramento Golden Wheelmen
7 Steve Thomsen   Reno, NV 245436   Great Basin Imaging Cycling Team
8 Garrett Hankins   Carmichael, CA 298571   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Ryan Oakes   Chico, CA 258824   Bicycle Planet
10 Kevin Tufts   Cameron Park, CA 243434   Bicycle Planet
11 Alvaro Mosquera   Sacramento, CA 236809   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 James Blankenship   Rescue, CA 53651   Body Concepts
13 Steve Offerman   Sacramento, CA 81992   Rio Strada Racing
14 Kayden Kelly   Auburn, CA 101369   Rocknasium
15 Henry Scholz   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
16 Tony Homes   Danville, CA 210572   R4R-Make A Wish
17 David Rossow   Los Gatos, CA 232665   Webcor/Alto Velo
18 Benjamin Barry   Arcata, CA 289212   Humboldt State University
19 Chris LaBerge   Napa, CA 229950   Team Specialized Racing Juniors
20 Matt Tufts   Placerville, CA 240212   Bicycle Planet
21 Rob Brandt   Ennis, MT 298803   Great Basin Imaging Cycling Team
22 Rick Lawton   Pleasanton, CA 141309   Wells Fargo Racing Team
23 Andre Tenthorey   Granite Bay, CA 76561   Sacramento Golden Wheelmen
24 Jason Berens   Vacaville, CA 296265   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Kalani Hines   Walnut Creek, CA 219316   Metromint Cycling
26 Jeff Dillon   Folsom, CA 9524   Bicycle Planet
27 Gordon Olson   Reno, NV 105151   Reno Wheelmen
28 Ken Todd   Folsom, CA 174881   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
DNF Michael Claudio   West Sacramento, CA 248052   Davis Bike Club Race Team
DNF Steven Woo   Los Altos, CA 38840   Third Pillar
DNF Scott Butler   Columbia, MO 106701   Michael David Winery Cycling Team
DNF Jeff Watson   Elk Grove, CA 293136   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
DNF GARY SPEER   Oroville, CA 272940   
DNF Johnny Mullane   Watsonville, CA 281204   
DNF Ryan Johnson   San Francisco, CA 288483   Team Mike's Bikes

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael O'Rourke   Auburn, CA 204496   Safeway/PureRed Creative/Bicycles Plus
2 Gregg Betonte   Truckee, CA 255414   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
3 Jonathan Laine   Truckee, CA 256153   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
4 Lawrence Nolan   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
5 Tony Reid (1 - Cat3)   Sacramento, CA 29458   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
6 David Acri   San Francisco 233803   Audi
7 Fred Schnaars   Davis, CA 65032   Davis Bike Club Race Team
8 Craig Lindberg   Nevada City, CA 83707   SHO-AIR/ SERT
9 Nabil Samaan   Fair Oaks, CA 177518   Kinetic Cycles/GBI
10 Marty Cunningham   Sacrament Ca 8359   FRED LEWIS CONSTRUCTION
11 Rick Lawton   Pleasanton, CA 141309   Wells Fargo Racing Team
12 John Devere   Madera, CA 297594   Sierra Pacific Racing
13 John Steggall   Davis, CA 135891   Davis Bike Club Race Team
14 Devin Koch (2 - Cat3)   Truckee, CA 260704   Dolce Vita Cycling
15 Jeff Gordon   Boynton Beach, FL 50995   Audi
16 Jess Raphael   Napa, CA 221460   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
17 J Clifford   Roseville, CA 232661   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
18 Patrick Peters   Davis, CA 303960   Body Concepts
19 Steven Woo   Los Altos, CA 38840   Third Pillar
DNF Christopher Bowlus   Davis, CA 244782   Davis Bike Club Race Team
DNF Gary Carpenter   Auburn, CA 306903   Victory Velo
DNF Paul Sumner   San Anselmo, CA 47616   Divine Electric Norcal
DNF Ken Todd   Folsom, CA 174881   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
DNF GARY SPEER (Cat3)   Oroville, CA 272940   
DNF Jan Weissenberger   San Francisco, CA 186678   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
DNF Rod Fernandez   Dixon, CA 265576   Davis Bike Club Race Team
DNF Steve Showler   Carmichael, CA 32554   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Elgart (1 - Cat2)   Sacramento, CA 45071   Webcor/Alto Velo
2 Dana Farmer   Gold River, CA 150815   VOS Racing
2 Bill Vaughan   Auburn, CA 283140   Victory Velo

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Fonseca   Fair Oaks, CA 204715   Zenn Racing Team
2 Matt Connolly (1 - Cat2)   Sacramento, CA 302694   Rio Strada Racing
3 Jason Grefrath   Sacramento, CA 281883   Taleo Racing
4 Jeff Angermann   Reno, NV 1774   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
5 Jeremiah Holdway   Sparks, NV 55281   Taleo Racing
6 David Albrecht   Chico, CA 47091   Chico Corsa Cycling Club
7 Nick Theobald   Burlingame, CA 35297   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
8 Dean LaBerge   Napa, CA 67041   Team Specialized Racing Masters
9 Alex Holtz   Sacramento, CA 61440   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
10 Jeffrey Galland   Paradise, CA 127804   Chico Corsa Cycling Club
11 Mike Carr (1 - Cat3)   Rocklin, CA 290981   Rio Strada Racing
12 Rob Cady   Elk Grove, CA 49774   Rocknasium
13 Alvaro Mosquera   Sacramento, CA 236809   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Stephen McCaw   Sacramento, CA 62322   Rocknasium
15 Steve Offerman   Sacramento, CA 81992   Rio Strada Racing
16 Dave Kause   Sacramento, CA 175157   
17 Joseph Staron   Sacramento, CA 132859   
18 Judd Van Sickle   Sacramento, CA 127052   Mercedes Benz/Folsom Bike
19 Matthew Ream (2 - Cat2)   Verdi, NV 211441   Great Basin Imaging Cycling Team
20 Jason Snovel   Sacramento, CA 268577   Mercedes Benz/Folsom Bike
21 Kayden Kelly (2 - Cat3)   Auburn, CA 101369   Rocknasium
22 Marty Cunningham   Sacrament Ca 8359   
23 Robin VanValkenburgh   Yuba City, CA 62349   Mercedes Benz/Folsom Bike
24 Nicholas Carlevato   Carson City, NV 64351   Great Basin Imaging Cycling Team
DNF Rich Mader   Sacramento, CA 222996   Rocknasium
DNF Jeff Scharmacher (Cat3)   Folsom, CA 47581   Rio Strada Racing
DNF Scott Butler   Columbia, MO 106701   Michael David Winery Cycling Team
DNF Steve Thomsen   Reno, NV 245436   Great Basin Imaging Cycling Team
DNF Gregg Betonte   Truckee, CA 255414   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
DNF Chris Espy   Sacramento, CA 61649   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
DNF John Devere   Madera, CA 297594   Sierra Pacific Racing
DNF Andrew Lancashire (Cat2)   Elk Grove, CA 218734   Great Basin Imaging Cycling Team
DNF Christopher Baker   Sacramento, CA 47424   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
DNF Steve Showler   Carmichael, CA 32554   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Lunning   San Rafael, CA 121729   Marc Pro - Strava
2 Jesse Moore   Sacramento, CA 204739   California Giant Berry Farms/Specialized
3 Jesse Miller-Smith   Truckee, CA 283869   Marc Pro - Strava
4 Maxim Jenkins   Citrus Heights, CA 195652   Metromint Cycling
5 Jan Weissenberger   San Francisco, CA 186678   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
6 Rainier Schaefer   Sanfrancisco, CA 304249   Team Mike's Bikes
7 Paul Sumner   San Anselmo, CA 47616   Divine Electric Norcal
8 Doran Mori   Oakland, CA 196267   TEAM CLIF BAR Cycling
9 Jeremiah Holdway   Sparks, NV 55281   Taleo Racing
10 Michael Jasinski (1 - Cat1)   Rocklin, CA 269476   Fremont Bank Cycling Team
11 David Albrecht   Chico, CA 47091   Chico Corsa Cycling Club
12 Dean LaBerge   Napa, CA 67041   Team Specialized Racing Masters
13 Judd Van Sickle   Sacramento, CA 127052   Mercedes Benz/Folsom Bike
14 Lawrence Nolan   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
15 Nathan Freed   Tahoe City, CA 86484   Marc Pro - Strava
16 donald hahn (1 - Cat2)   Reno, NV 280149   Marc Pro - Strava
17 Jeffrey Galland   Paradise, CA 127804   Chico Corsa Cycling Club
18 Torey Philipp   El Dorado Hills, CA 263055   Team Specialized Racing Juniors
19 Matthew Ream (2 - Cat2)   Verdi, NV 211441   Great Basin Imaging Cycling Team
20 James LaBerge (2 - Cat1)   Napa, CA 221376   Team Specialized Racing Juniors
21 Anthony Ferretti   Oroville, CA 283185   Chico Corsa Cycling Club
22 William Myers   Carmichael, CA 306325   Fremont Bank Cycling Team
23 Joe Galloway   Exeter, CA 242644   Sierra Pacific Racing
24 Andrew Lanier Jr (3 - Cat2)   Gilroy, CA 226086   Team Specialized Racing Juniors
DNF Jeff Angermann   Reno, NV 1774   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
DNF Joshua Bullock   Sacramento, CA 153414   Chico Corsa Cycling Club
DNF Rob Cady   Elk Grove, CA 49774   Rocknasium
DNF Matt Connolly (Cat2)   Sacramento, CA 302694   Rio Strada Racing
DNF Jeffrey Perrin   Lakewood, CO 295788   Team Specialized Racing Juniors
DNF Jason Snovel   Sacramento, CA 268577   Mercedes Benz/Folsom Bike
DNF Todd Stone   Carmichael, CA 249318   Fremont Bank Cycling Team
DNF Nick Theobald   Burlingame, CA 35297   SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus
DNF Robin VanValkenburgh   Yuba City, CA 62349   Mercedes Benz/Folsom Bike
DNF Dylan Clark   Auburn, CA 243069   Victory Velo
DNF David McCook   Tampa Fl 66627   McGuire Cycling Team
DNF Martin Acosta   East Palo Alto, CA 291277   McGuire Cycling Team
DNF Travis T   San Francisco, CA 158451   Metromint Cycling
DNF Michael Gil (Cat2)   Brooklyn, NY 261220   Metromint Cycling
DNF Matthew Obregon (Cat1)   Folsom, CA 232613   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
DNF Brian Johnston (Cat2)   San Francisco, CA 237599   Audi
DNF Mark Fairman (Cat2)   San Francisco, CA 270120   Metromint Cycling
DNF Stephen McCaw   Sacramento, CA 62322   Rocknasium
DNF Alex Holtz   Sacramento, CA 61440   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
DNF Chris Espy   Sacramento, CA 61649   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
DNF Christopher Baker   Sacramento, CA 47424   Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
DNF Dave Kause   Sacramento, CA 175157   BELGIUM BIKE
DNF Joe Iannarelli   Vacaville, CA 195783   Yahoo Cycling Team
DNF Benjamin Stern   Mequon, WI 238365   Team Mike's Bikes

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Valencia   Los Altos, CA 255576   Team Specialized Racing Juniors
2 Torey Philipp   El Dorado Hills, CA 263055   Team Specialized Racing Juniors
3 Andrew Lanier Jr   Gilroy, CA 226086   Team Specialized Racing Juniors
4 Jack Maddux   Fresno 296879   Team Specialized Racing Juniors
5 Jordan McElroy   Truckee, CA 296295   Truckee Bicycle Team
6 Alec Wiltz   Truckee, CA 344548   Truckee Bicycle Team
7 Johnny Mullane   Watsonville, CA 281204   Bike Station Aptos

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Lipana   Folsom, CA 333090   Rio Strada Racing
2 Terri Mahannah   Reno, NV 333450   Tri Valley Velo
3 Asa Salas   Folsom, CA 115370   TEAM MAD CAT
4 Erin Andreatta   New York, NY 336602   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Aliya Traficante   Chico, CA 310825   Team TIBCO II
6 Michele Feikert   Davis, CA 286411   Davis Bike Club Race Team

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Traci Kroll   Richmond, CA 220386   
2 Korina Huizar   Roseville, CA 332152   
3 Rhonda Serr   Reno 278473   Dolce Vita Cycling
4 Ann Stuart   Sacramento, CA 250365   Touchstone Climbing
5 Ann Kodani   Mountain View, CA 143018   Team TIBCO II
6 Julie Porter   Auburn, CA 176587   Velo Bella
7 Darci Page   Reno, NV 232092   Dolce Vita Cycling
8 Leslie Creed   Dixon, CA 158064   DAVIS BIKE CLUB RACE TEAM
9 Kerry Stivaletti   Los Gatos, CA 239419   Team TIBCO II

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Phillips   Danville, CA 203722   Wells Fargo Racing Team
2 Marissa Axell   El Cerrito, CA 269569   Touchstone Climbing
3 Linda Elgart   Sacramento, CA 45299   Webcor/Alto Velo
4 Janelle Kellman   Sausalito, CA 217916   Red Racing
DNF Beverley McInnes   Carmichael, CA 60785   Rio Strada Racing
DNF Kira Prokopakis   Santa Clara, CA 283149   Los Gatos

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Robertson   Davis, CA 218607   Metromint Cycling
2 Kate Ligler   Sausalito, CA 206217   Red Racing
3 Carol Irving   Woodland, CA 17419   Touchstone Climbing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpySierra NevadaShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee