Race Results for
Chickasaw Trace Classic
Columbia, TN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Toler   Fort Wayne, IN1:50:10.23 231247  
2 Scott McConnell   2:19:28.16  95 Moots Swiftwick Yazoo

Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vic Beck   1:46:38.91  68 Columbia Cycling
2 david renegar   Christiana, TN1:51:26.44 335214  12 MOAB/Middle TN Velo
3 Jerome Davenport   Huntsville, AL1:55:58.52 271799  11 
4 Joseph Troy Heam   1:56:38.97  10 
5 Stephen stenhouse   Nashville, TN2:09:12.67 271753  74 Ride for Reading
6 Jack Miller   2:13:50.79  
DNF Kyles Pitts     44 Columbia Cycling

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Crimi   Huntsville, AL55:41.45 345854  64 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Battinelli   Spring Hill, TN52:36.66 311205  19 
2 Jimmy Phipps   Evansville, IN58:47.74 323354  72 
3 Jon-Micah Clanton   1:09:32.50  46 
4 James Todd   1:35:12.25  20 Harpeth Bicycle Racing
5 Eric Kimmerling     47 Macs Harpeth Bikes

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Vick   57:15.36  60 Team 27
2 Scott Huddleston   57:25.41  103 
3 Craig Freehauf   Fayetteville, TN1:01:24.12 324728  18 
4 Charles McClellan   1:02:34.68  17 
5 Brad Blume   1:03:12.37  98 
6 Michael Taglio   Murfreesboro, TN1:05:39.60 209001  14 MTV/MOAB
7 Michael Vivelo   Brentwood, TN1:08:50.29 155918  16 

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Montgomery   Franklin, TN1:34:20.27 260498  35 Harpeth Bicycles
2 Josh Butler   Nashville, TN1:39:20.24 342808  66 Team Andrew
3 James Vibert   Birmingham, AL1:40:00.21 275272  56 BBC p/b WheelWorx
4 Carson Beckett   Benton, KY1:43:34.96 279043  54 Wood N Wave
5 Josh Bateman   1:46:28.00  36 
6 Thomas Jeffords   Hopkinsville, KY1:48:18.71 324048  27 Wood N Wave
7 Tylar Dugar   1:54:04.74  92 
8 Jim Enochs   2:01:18.67  34 
9 Justin Capps   Hopkinsville, KY2:01:27.06 324224  57 Wood N Wave
10 Joshua Hix   Nashville, TN2:22:52.84 291436  69 Team Bikers Choice

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Smith   Hixson, TN1:37:12.38 318514  29 Krystal/SCV
2 Lee Carmichael   Chattanooga, TN1:40:04.85 309302  28 Calfkiller Cycling
3 Ryan Cleary   Franklin, TN1:42:37.85 159855  59 Team Bikers Choice
4 Justin Clymer   Gilbertsville, KY1:44:09.09 321376  48 Wood N Wave
5 Stewart PHillips   1:46:38.05  81 Level Up
6 Stephen Jolley   Nashville, TN1:47:55.78 147719  78 MOAB/Middle TN Velo
7 Andrew Head   Lebanon, TN1:49:32.13 307847  79 MOAB/Middle Tennessee Velo
8 Kevin Ray   Gallatin, TN1:50:27.63 221429  31 Team Bikers Choice
9 Chris Wilson   Gallatin, TN1:50:37.60 338722  32 Team Bikers Choice
10 Mike Crouch   1:51:18.54  91 Homegrown Bicycles
11 Frank Martin   Evansville, IN1:52:33.23 310097  67 
12 Jacob Stone   Thompson's Station, TN1:56:58.49 209108  30 Harpeth Bicycles
13 Graham Gerdeman   Nashville, TN1:58:20.65 291458  94 Road Less Traveled
14 Michael Long   Chattanooga, TN2:01:08.43 310551  33 Harpeth Bicycle

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig O'Neil   1:41:15.23  84 
2 Joseph DiChiacchio   Harrison, TN1:46:55.72 296907  61 Krystal Cycling Team
3 sean samber   Hendersonville, TN1:50:39.42 293473  88 Team Bikers Choice
4 phil stanfill   Santa Fe, TN1:50:49.46 316694  93 CCC
5 Anthony Elmore   Elizabethtown, KY1:53:06.22 116063  50 Outdoor Ventures
6 Dwight Smith   Chattanooga, TN1:54:12.92 333890  15 Krystal Cycling Team
7 Todd Essig   2:02:18.85  85 Harpeth Bicycles
8 Steven Jeffords   Hopkinsville, KY2:04:19.53 293225  37 Wood -N- Wave
9 Timothy Ingland   Murray2:56:19.79 159065  53 Wood N Wave
10 Jeff Yeager     77 Columbia Cycling

Men - Cat 1/2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Collins   Kirksey, KY1:45:49.37 115886  38 Wood N Wave
2 Duane Leach (1 - Cat2)   Columbia, TN1:54:36.29 219785  39 Columbia Cycling Club

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Hurst   Gallatin, TN2:12:43.56 277734  83 Team Bikers Choice
2 Matt Schupp   Nashville, TN2:18:36.01 291441  71 Team Bikers Choice
3 Dustin Burkeen   Benton, KY2:27:52.82 300864  63 Wood N Wave
4 Billy Wood   Old Hickory, TN2:31:27.04 331776  75 Team Bikers Choice

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hart Robinson   Memphis, TN2:18:15.10 95015  89 Los Locos
2 John Carr   Nashville, TN2:27:39.10 165544  86 Cunberland Transit
3 Michael Edens   Kingston Springs, TN2:29:21.52 169477  87 Team Bikers Choice
4 joe grubbs   White House, TN2:34:17.48 292782  65 Team Bikers Choice
5 Thad Hoffman   Rockvale, TN2:44:48.02 218482  82 Moot/Swiftwick/Yazoo

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Leopold   Germantown, TN2:21:24.31 20940  40 Los Locos
2 Troy Tucker   Nashville, TN2:23:51.54 91206  41 
3 Tim Baker   Hendersonville, TN2:25:43.33 325202  76 Team Bikers Choice
4 Rick Harmon   Columbia, TN2:33:13.33 15115  45 MOAB

Men - Pro/1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:06:52.94 214936  
2 Cory Rimmer   Friendsville, TN2:07:08.80 235910  62 Cycle Youth Kenda Thompson
3 Craig Evans   Hendersonville, TN2:11:00.77 200382  70 Team Bikers Choice
4 William Fyfe   Huntsville, AL2:16:00.44 172779  55 BBC p/b WheelWorx
5 Dustin Greer   Cedar Hill, TN2:33:24.01 178240  73 Maxxis
6 Joshua Rosby   Baton Rouge, LA2:50:26.34 171261  49 
7 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350  52 Trek/BGI

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Medley   Arrington, TN1:07:44.70 345642  99 MOAB/Middle Tennessee Velo
2 Spencer Miller   1:15:29.61  
3 Noah Gibson   1:17:09.92  51 Bikers Choice
4 Jermaine Hood   1:35:02.38  80 Level Up

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Rieger   Springhill, TN54:38.35 293463  58 Columbia Cycling Club
2 Daniel Santos   Louisville, KY56:01.88 292395  Red Zone Cycling
3 tallon green   Paducah, KY57:52.82 340216  Wood -N- Wave
4 Nicholas Gillespie   Gilbertsville, KY60:32.31 310748  Wood -N- Wave
5 Jace Faugno   1:03:04.63  97 Wood N Wave
6 Reeke Holt   1:25:03.98  96 Wood & Wave

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shad Holt   1:43:13.94  13 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Kell   Calvert City, KY1:55:54.83 310577  23 Wood N Wave
2 N/A   Columbia, TN2:23:13.08 344686  21 Harpeth Bicycle Racing

Women - Pro/1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiersta Tucker (1 - Cat1)   Custer, KY1:53:44.90 258820  90 Wood & Wave

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY1:05:58.91 302383  Red Zone Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFOSMOSpyCUOREShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee