Race Results for
Queens of Cross
Golden, CO
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Swift   Golden, CO43:10:00 100646   Gates Carbon Drive
2 Mitch Westall   Littleton, CO 37798   Gates Carbon Drive
3 Carlos Casali   Golden, CO 216719   Gates Carbon Drive
4 Braden Kappius   Littleton, CO 132490   Clif Bar
5 Benjamin Ollett   Park City, UT 191650   Alpha Bicycle Company
6 Taylor Jung   Littleton, CO 241461   Gates Carbon Drive
7 Derek Strong   Lakewood, CO 34451   Gates Carbon Drive
8 Reeves Macdonald   Denver, CO 364602   Happy Coffee Cyclocross
9 Phillip Brown   Denver, CO 362811   Happy Coffee Cyclocross
10 Andrew Carlson   Denver, CO 50399   Horizon Organic/Panache
11 Chris Mcgee   Golden, CO 23458   Team Evergreen Racing
12 William Pfaffendorf   Arvada, CO 160628   Routine Leg Works
13 Michael Beck   Lakewood, CO 3084   Routine Leg Works
14 Robert Engelberth      Unattached
15 John Herbert   Lakewood, CO 356188   PSIMET/Zilla Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yannick Eckmann   Boulder, CO48:02:00 254024   Hot Tubes Dev. Cycling Team
2 Matthew Pacocha   Boulder, CO 75732   BikeRadar.com
3 Brandon Dwight   Boulder, CO 90939   Unattached
4 Ken Benesh   Westminster, CO 129356   Feedback Sports Racing
5 Braden Kappius   Littleton, CO 132490   Clif Bar
6 Travis (tj) Woodruff   Prescott, AZ 135975   Unattached
7 Tim Allen   Golden, CO 161831   Feedback Sports Racing
8 Jon Tarkington   Boulder, CO 59157   Natural Grocers Cycling Team
9 Garrett Suydam   Denver, CO 306027   Primal Racing - 1st Bank
10 Aaron Bouplon   Boulder, CO 269718   Rocky Mounts~Izze
11 Brian Schaning   Renton, WA 161933   Unattached
12 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   Boulder Cycle Sport
13 John Mansell   Boulder, CO 353588   Rally Sport Cycling Team
14 Brett Pirie   Denver, CO 243114   ColoBikeLaw.com
15 Grant Holicky   Boulder, CO 173244   Vic's Espresso-Peerless Tire
16 Jake Salcone      Unattached
17 Kenneth Lundgren   Pompton Plains, NJ 187996   Unattached
18 Andrew Wagner   Littleton, CO 364046   Front Rangers Cycling Club
19 Brian Hutchison   Nederland, CO 87058   Gates Carbon Drive
20 Paul Rahn   Boulder, CO 236034   Unattached
21 Nicholas Stevens   Boulder, CO 237516   BRC Real Estate

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peder Horner   Denver, CO47:42:00 329142   ColoBikeLaw.com
2 Matthew Klick   Denver, CO 154424   Frites En Mayo Velo Club
3 Douglas Hudson   Golden, CO 77069   Feedback Sports Racing
4 Jess Schaper   Nederland, CO 336486   Unattached
5 Aaron Vaughn   Boulder, CO 269163   Rally Sport Cycling Team
6 Andy Harmon   Boulder, CO 226855   Cross Propz Racing
7 Timothy Bauer   Denver, CO 64247   Natural Grocers Cycling Team
8 Duane Marlatt   Highlands Ranch, CO 131689   Groove Subaru Cycling
9 Matthew Stallings   Lincoln, NE 142879   Unattached
10 Brian France   Arvada, CO 360175   Team Evergreen Racing
11 Chad Elmendorf   Longmont, CO 363914   Cross Propz Racing
12 John Grano   Denver, CO 257519   Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Chmielewski   Avon, CO39:15:00 362863   RMRC p/b Turin
2 Danny Whipple   Colorado Springs, CO 362000   Unattached
3 Joseph Clemenzi   Boulder, CO 263528   Unattached
4 Alex Clayden   Denver, CO 363035   Happy Coffee Cyclocross
5 David Altschuld   Denver, CO 362699   Unattached
6 Nathan Schwartz   Cherry Hills Villiage, CO 219419   Unattached
7 Daniel Piatkowski   Denver, CO 221782   Cycle-Smart
8 Josh Gipper      Unattached
9 Jeff Buhl   Littleton, CO 379211   Unattached
10 Zach Vanderkooy   Boulder, CO 107308   Boulder Cycle Sport
11 Erik Halverson   Longmont, CO 363864   Unattached
12 Gerry Reynolds   Centennial, CO 299822   Routine Leg Works
13 Justin Naab   Boulder, CO 364220   Boulder Cycle Sport
14 Harrison Lien   Pine 364071   Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz
15 Joe Lindsey   Boulder, CO 363354   Unattached
16 Jayson Denney   Denver, CO 278057   Unattached
17 Scott Bristol   Golden, CO 4880   Routine Leg Works
18 Arthur Freeman      Unattached
19 Paul Betty   Denver, CO 388737   Happy Coffee Cyclocross
20 Austin Minney   Centennial, CO 363458   Unattached

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Gilbert   42:58:00   Blue Sky Velo
2 Anthony Thornton   Superior, CO 308317   Unattached
3 Douglas Robison   Lakewood, CO 183223   Amicas - Absolute Bikes
4 Robert Brudenell   Littleton, CO 363783   The Natural Way Racing Team
5 Josh Teplitzky   Denver, CO 35207   Team Evergreen Racing
6 Matt Hubach   Littleton, CO 307370   Giant Cycling World p/b RMSS
7 David Hohensee   Golden, CO 365853   Team Evergreen Racing
8 Samer Khodor   Evergreen , CO 78361   Natural Grocers Cycling Team
9 Brian Graves   Denver, CO 364112   Frites En Mayo Velo Club
10 Mark Notcutt   Boulder, CO 364199   Louisville Cyclery
11 Brent Wambach   Denver, CO 118024   Green Mountain Sports Velo
12 Brian Moore   Denver, CO 68584   Unattached
13 Chris Busacca   Boulder, CO 163968   Unattached
14 Sean Riley   Crested Butte, CO 29908   Big Al's Bicycle Heaven Crested But
15 Justin Green   Boulder, CO 205413   Justin's/Titus/Orthopro
16 John Greig   Firestone, CO 316036   Unattached
17 Steven Capstick   Longmont, CO 6061   Cross Propz Racing
18 Gordon Hirsch   Denver, CO 363214   Happy Coffee Cyclocross
19 James Lawrence   Colorado Springs, CO 311262   Unattached
20 Bryant Gonsalves   Boulder, CO 363543   Unattached
21 Peter Adamkovics   Arvada, CO 213810   Unattached
22 Thomas Rathbun   Monument, CO 309511   Unattached
23 Joe Ebert   Boulder, CO 363190   Boulder Cycle Sport
24 Todd Wilson   Denver, CO 116802   Primal Racing - 1st Bank
25 Ralph Hart   Boulder, CO 328136   Boulder Cycle Sport
26 Joseph Strandell   Denver, CO 42502   Natural Grocers Cycling Team
27 Christian Williss   Denver, CO 363045   Happy Coffee Cyclocross
28 Ben Saunders   Westminster, CO 364320   Blue Sky Velo
29 Bryan Scott   Broomfield, CO 363475   Unattached
30 Bret Kibele   Denver, CO 363803   The Natural Way Racing Team
31 Steven Shiramizu   Denver 363888   Unattached
32 David Waugh   Golden, CO 227288   Twin Peaks Racing
33 Zephyr Wrigley   Littleton, CO 39066   The Natural Way Racing Team
34 Donald Libasci   Tucson  310475   Velo-One Cycling
35 B.J. Goodheart   Evergreen, CO 364081   PSIMET/Zilla Racing
36 Steve Compton   Littleton, CO 363028   Happy Coffee Cyclocross

Men - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Wardell (1 - Cat2)   Boulder, CO52:22:00 155512   ExcelSports.com
2 Michael Robson   Boulder, CO 64112   Moots
3 Joseph Taddeucci   Boulder, CO 112914   Natural Grocers Cycling Team
4 Ryan Padilla (2 - Cat2)   Boulder, CO 357997   Boulder Cycle Sport
5 Doug Richards   Longmont, CO 364183   Blue Sky Velo
6 Eric Rydholm   Boulder, CO 358477   NewHope360/Trek/GS Boulder
7 Daniel Depaemelaere   Lafayette, CO 76220   8 Sixteen Racing
8 Christopher Jones   Denver, CO 48180   Happy Coffee Cyclocross
9 Reed Maxwell   Golden, CO 164136   BRC Real Estate
10 Christopher Jones   Denver, CO 48180   Boulder Cycle Sport
11 Paul Lugar   Boulder, CO 21788   Unattached
12 John Cotton   Longmont, CO 7900   Blue Sky Velo
13 Scott Forrest      Unattached
14 Timothy Barnes   Boulder, CO 96071   Unattached
15 Robert Noyes   Boulder, CO 26331   Rocky Mounts~Izze
16 Nickolas Starkey (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 280796   Unattached
17 Thomas Eng   Broomfield, CO 190576   8 Sixteen Racing
18 John Haley   Castle Rock, CO 234292   Boulder Cycle Sport

Men - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Thacker   Boulder, CO41:17:00 35266   Justins Cycling
2 Bryan Harwood   Minneapolis, MN 139651   Cross Propz Racing
3 Jeffrey Homan   Loveland, CO 188296   Echelon Energy Cycling Team
4 Jeff Ofsanko   Boulder, CO 363673   Mix 1
5 John Brunner   Boulder, CO 5242   Unattached
6 Steve Carpenter   Fort Collins, CO 6222   Velo-One Cycling
7 Steve Young   Boulder, CO 303279   Natural Grocers Cycling Team
8 Carl Boni   Erie, CO 244813   Rapid Racing
9 Andy Fox   Evergreen, CO 363950   Unattached
10 Tyler Pilger   Denver, CO 56668   Unattached
11 Brian Dunn   Denver, CO 10201   Great Divide Brewing
12 John Bliss      Justin's Cycling
13 Neal Mendel   Cherry Hills, CO 286615   ColoBikeLaw.com
14 William Capron   Denver, CO 364337   Unattached
15 Ronald Weber   Littleton, CO 51172   RRV
16 Robert Helton   Golden, CO 147838   BRC Real Estate
17 Jerry Cutright   Highlands Ranch Co 8459   ChristianCyclingCO.com
18 John Haley   Castle Rock, CO 234292   Boulder Cycle Sport
19 Scott Bates   Littleton, CO 364615   Frites En Mayo Velo Club

Men - Masters - 55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Herwig   Centennial, CO43:16:00 16011   Natural Grocers Cycling Team
2 Laurent Mclaughlin   Nederland, CO 205578   RealD-Amgen
3 Douglas Squires   Lafayette, CO 50893   Rocky Mounts~Izze
4 Rick Abbott (1 - Cat4)   Boulder, CO 213837   ExcelSports.com
5 Al Naudin   Superior, CO 364207   High Peaks Masters
6 Richard Elliott   Littleton, CO 201254   ChristianCyclingCO.com
7 Ned Smith   Fort Collins, CO 362815   Echelon Energy Cycling Team
8 Emanuel Alongi   Boulder, CO 46372   Boulder Cycle Sport
9 Ted Karl   Evergreen, CO 364213   Team Evergreen Racing

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian Rodriguez   Boulder, CO26:11:00 364224   Unattached

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Brunner   Boulder, CO15:51 318530   BJC/Curve
2 Torin Bickmore   Longmont, CO 330652   BJC/Curve
3 Joseph Sagrillo   Lafayette, CO 363261   BJC/Curve
4 Max Robson   Boulder Co 364335   BJC/Curve
5 Adam Casali   Golden, CO 364254   P2P / Westside Cycling
6 Martin Prchal   Lakewood, CO 363053   Unattached
7 Oliver Hart   Boulder, CO 318174   Boulder Cycle Sport
8 Charleton Sagrillo   Lafayette 363247   BJC/Curve
9 Andrew Charlet   Boulder, CO 363423   BJC/Curve

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Hecht   Parker, CO27:06:00 277074   ChristianCyclingCO.com
2 Eric Brunner   Boulder, CO 298963   BJC/Curve
3 Cassidy Dzekciorius-bailey   Lyons, CO27:06:00 364300   BJC/Curve
4 Jack Tanner   Boulder, CO27:06:00 309291   Unattached
5 Jacques De curnou   Boulder, CO27:06:00 293997   BJC/Curve
6 Josh Schroeder   Lakewood, CO27:06:00 351364   ChristianCyclingCO.com
7 Aaron Elliott   Highlandsranch, CO27:06:00 285849   ChristianCyclingCO.com

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adin Baird   Denver, CO26:19:00 302831   COMotion Sports
2 Maxx Chance   Boulder, CO 303319   BJC/Curve
3 Chris Key   Boulder, CO 363082   BJC/Curve
4 Liam Dunn   Denver, CO 271147   Unattached
5 Ayden Chance   Boulder 314508   BJC/Curve
6 Patrick Rhodes   Longmont, CO 349034   Cross Propz Racing

Men - Junior - 8-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Teplitzky   Denver11:00 362936   Unattached
2 Lucas Tokarski   Castle Rock, CO 362576   Feedback Sports Racing
3 Kahill Bailey   Lyons 363601   Unattached
4 Jack Hudson   Golden, CO 363097   Feedback Sports Racing
5 Elliot Wrigley   Littleton, CO 362984   The Natural Way Racing Team
6 Nicholas Boni   Erie, CO 362612   Rapid Racing
7 Zach Haley      Unattached

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cristina Begy   Marcoola47:55:00 3179   Gates Carbon Drive
2 Kimberly Nuffer   Denver, CO 210166   Tough Girl

Women - Newbie

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Tanner   Boulder, CO31:16:00 363833   Boulder Cycle Sport
2 Lynn Chance      Unattached
3 Katie Macarelli   Golden, CO 364233   TheCyclist-Lawyer.comSW4RaceTeam
4 Kim Nordquist   Evergreen, CO 363820   Team Evergreen Racing
5 Tara Mccarthy   Colorado Springs, CO 350362   Unattached
6 Athena Dodd   Boulder, CO 362954   Rocky Mounts~Izze
7 Cathy Cramer   La Veta, CO 363757   Unattached
8 Lina Dzekciorius   Lyons, CO 288745   Boulder Cycle Sport
9 Kim Gilbert   Littleton, CO 363167   Team Body Sync
10 Jenny Gilkerson   Denver, CO 347186   COMotion Sports
11 Wendy Kahn      Unattached
12 Ellen Laird   Longmont, CO 362639   Blue Sky Velo
13 Nicole Fortin   Denver, CO 356374   TheCyclist-Lawyer.comSW4RaceTeam
14 Jessica Holt      Unattached
15 Sally Higgins   Arvada, CO 364228   Unattached
16 Amanda Bye   Denver, CO 364245   Tribella Race Team
17 Wendy Jewsbury      Unattached
18 Jen Castro   Frankfort Il 362519   Happy Coffee CX
19 Deborah Pulley   Westminster, CO 295867   NewHope360/Trek/GS Boulder
20 Pamela St. clair      Unattached
21 Becky Dreasher   Longmont, CO 363160   Boulder Cycle Sport
22 Rebecca Lawrence   Colorado Springs, CO 311263   Unattached
23 Danielle Khodor   Evergreen, CO 363206   Unattached
24 Esra Kellermanns   Lafayette, CO 363483   Boulder Cycle Sport
25 Sarah Long   Wilson, WY 230636   Unattached
26 Jen Szabo   Boulder, CO 242332   Boulder Cycle Sport
27 Christine Compton      Unattached
28 Karla Schroeder      Unattached
29 Celeste Riggs   Lakewood, CO 363829   Unattached
30 Becky Early      Unattached
31 Elizabeth Royal      Unattached
32 Stephanie Morris   East Wenatchee, WA 246617   Unattached
33 Amy Hart   Columbus, OH 241554   Unattached
34 Colleen Starkey      Unattached

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dombroski   Boulder, CO40:00:00 246803   Unattached
2 Rebecca Blatt   Lakewood, CO 241201   BRC Real Estate
3 Chloe Forsman      AE Sport
4 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   Tough Girl
5 Melanie Long   Boulder, CO 214563   Tough Girl
6 Lisa Hudson   Golden, CO 223636   Feedback Sports Racing
7 Margell Abel   Boulder, CO 1032   Natural Grocers Cycling Team
8 Kristal Boni   Erie, CO 238717   Rapid Racing
9 Laurel Rathbun   Monument, CO 201838   Unattached
10 Kate Powlison   Boulder, CO 206491   The Service Course 1 WBR
11 Cristina Begy   Marcoola 3179   Gates Carbon Drive
12 Susan Einberger   Niwot, CO 276913   Rocky Mounts~Izze
13 Melody Serra   Highlands Ranch, CO 249421   Pro Design p/b Porsche/BikeSource
14 Susan Prieto   Boulder, CO 219062   Blue Sky Velo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Kummer   Boulder, CO43:50:00 291992   Unattached
2 Amy Gray-smith   Aurora, CO 291878   Unattached
3 Sara Wisner   Providence , RI 362550   Team ten20
4 Michele Bliss   Boulder, CO 60539   Justin's Cycling
5 Jessica D'amato   Boulder, CO 364423   Rocky Mounts~Izze
6 Sarah Germundson   Longmont, CO 202567   Pro Design p/b Porsche/BikeSource
7 Cristienne Beam   Denver, CO 212622   Tribella Race Team
8 Andi Burnum   Golden, CO 221953   Unattached
9 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO 296745   BJC/Curve
10 Julia Ebert   Boulder, CO 363322   Velo Bella
11 Adrianne Kroepsch   Boulder, CO 258961   Unattached
12 Ariana Dittmer   Grand Junction, CO 305828   Black Sheep Jr. Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marta Morris   Grand Junction, CO32:35:00 315188   Two Rivers Cycling
2 Heather Gelhorn      NewHope360/Trek/GS Boulder
3 Lilly Hansing   Boulder, CO 272088   Rocky Mounts~Izze
4 Breeze Brown   Boulder, CO 363254   Rocky Mounts~Izze
5 Shannon Priem   Boulder, CO 175463   Unattached
6 Addie Levinsky   Denver, CO 305873   Rocky Mounts~Izze
7 Kirsten Williams   Lonetree, CO 285625   Natural Grocers Cycling Team
8 Erica Ford   Lafayette, CO 363445   Outdoor DIVAS Cycling
9 Melanie Wong   Avon, CO 236945   NewHope360/Trek/GS Boulder
10 Jennifer Kumbier   Niwot, CO 347120   Tribella Race Team
11 Cathy Cramer   La Veta, CO 363757   Unattached
12 Tiffany Ankrum   Fortcollins, CO 292047   Unattached
13 Lauryn Andre   Longmont, CO 292370   The Service Course 1 WBR
14 Janey Bell   Denver, CO 364086   NewHope360/Trek/GS Boulder

Women - Masters - 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SyRae Weikle   Denver, CO46:01:00 70880   Tough Girl
2 Beth Fisk   Boulder, CO 175388   Natural Grocers Cycling Team
3 Annie Fox   Evergreen, CO 12154   Unattached
4 Deirdre Garvey   Boulder, CO 68552   Louisville Cyclery
5 Kayla Thomason   Longmont, CO 269147   Blue Sky Velo
6 Catherine Chalecki (1 - Cat3)   Boulder, CO 226416   Unattached
7 Susan Karl   Evergreen, CO 362641   Team Evergreen Racing

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marta Morris   Grand Junction, CO37:53:00 315188   Two Rivers Cycling

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Adamiak   Centennial 18:41 362658   Alpha Bicycle Company
2 Madeline Tokarski   Castle Rock, CO 363462   Feedback Sports Racing
3 Anna marta Cordova   Aurora, CO 362492   JetCycling
4 Stephanie Lawrence   Colorado Springs, CO 357542   Front Rangers Cycling Club

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Lawrence   Colorado Springs, CO21:56 294821   Front Rangers Cycling Club
2 Isabella Nuffer-rodriguez   Denver, CO 363064   Tough Girl

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFOSMOBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee