Race Results for
RPGA 'Escalera Loca' Cyclocross
Fort Worth, , TX
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Bonds   Whitt, TX 4177   
2 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
3 Ryan Dromgoole (1 - Cat2)   Denton, TX 275193   
4 Scott Minard   Houston, TX 92947   
5 Wiley Mosley   Austin, TX 163464   
6 Steven Williams   Dallas, TX 140978   
7 Austin Stewart (1 - Cat1)   Dallas, TX 193295   
8 Joshua Clark   Fort Worth, TX 153682   
9 Timothy Cook (2 - Cat2)   Euless, TX 152094   
10 Michael Wilder (3 - Cat2)   Albuquerque, NM 260481   
11 Steve Dodge   Plano, TX 168030   
12 Ian Moore (4 - Cat2)   Waco, TX 24916   
13 Rey Madolora (5 - Cat2)   Austin, TX 255955   
14 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
15 Jayson Webb (6 - Cat2)   Fort Worth, TX 37464   
16 Keith Gumney   Houston, TX 237540   
17 Rolando Roman (7 - Cat2)   Austin, TX 220829   
18 Timothy McAfoos   Houston, TX 227737   
19 James Exum   Benbrook, TX 11120   
20 Ryan Scott   Fort Worth, TX 275643   
21 Craig Virr   Austin, TX 36726   
22 Troy Fraske   Houston, TX 236760   
23 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   
24 Danny Parks (8 - Cat2)   Dallas, TX 237869   

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
2 Clayton McGrath (1 - Cat4)   Spring Branch, TX 271341   
3 Christopher Willemsen   Round Rock, TX 287900   
4 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   
5 Jack Ryan (2 - Cat4)   North Richland Hills, TX 259026   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   
2 Craig Fitzgerald (1 - Cat2)   Spring, TX 11748   
3 B. Cole Bewley (1 - Cat3)   Fort Worth 62136   
4 Kelly Kerby (2 - Cat2)   Austin, TX 139799   
5 Patrick McGrath   Spring Branch, TX 23500   
6 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   
7 Kelly Feilke   Fort Worth, TX 11399   
8 Steven Thompson   Dallas, TX 260029   
9 Joseph Doyle   Austin, TX 188914   
10 Jeff Westerheide   Dallas, TX 232998   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   
2 Jimmie Vaughan (1 - Cat2)   Fredericksburg, TX 203868   
3 Martin Soetaert   Austin, TX 33420   
4 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   
5 Michael Rossi   Houston, TX 107218   
6 Corvin Alstot (1 - Cat3)   Houston, TX 1477   
7 Don Losawyer   Arlington, TX 275430   
8 Oliver Bond   Austin, TX 138636   
9 Michael Sparks   Abilene, TX 33561   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks   Dallas, TX 45770   
2 John Collins (1 - Cat3)   Austin, TX 60926   
3 Bill Moreman (1 - Cat4)   Arlington, TX 84650   
4 Mark Hargis   Grapevine, TX 140813   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   
2 Eric Fleming   Damon, TX 264099   
3 Stewart Ericson   Bedford, TX 312394   
4 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
5 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   
6 Sean Ahmadi   Austin, TX 42964   
7 Mark Ashton   Dallas, TX 157294   
8 Robert Sisk   Houston, TX 165285   
9 Tim Kane   San Antonio, TX 290666   
10 Robert McGuire   Austin, TX 133554   
11 Andrew Nelson   Houston, TX 328492   
12 Reid Baker   Phoenix, AZ 108129   
13 Michael Shepherd   Houston, TX 207042   
14 Brett Kinsey   Austin, TX 273017   
15 Mikey Benes   The Woodlands, TX 268271   
16 Catherine Moore   Waco, TX 70436   
17 Derek Carder   Ft. Leavenworth, KS 6084   
18 Cassidy Keeland   Austin, TX 324040   
19 Mack McKinney   Dallas, TX 301751   
20 Steven Thompson   Dallas, TX 260029   
21 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Neukirch   Littlerock, AR 300802   
2 brent poulsen   Fort Worth , TX 360979   
3 Roger Prachyl   Arlington, TX 269830   
4 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   
5 Wayne Burton   The Woodlands, TX 293763   
6 Christopher Schaefer   Dallas, TX 310215   
7 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   
8 Paul Gerhardt   Waco, TX 341150   
9 Daniel Curtin   Austin, TX 224674   
10 Jaime Sanchez   Fort Worth, TX 165714   
11 Eric Reisdorf   Dallas, TX 270530   
12 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   
13 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX 202642   
14 Thomas Mazurek   Granbury, TX 361795   

Women - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Felton (1 - Cat3)   Wenham Ma 349614   
2 Lisa Hartman   Houston, TX 217745   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee