Race Results for
washington state cyclocross championship
Arlington, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Etheridge   Seattle, WA0:44:27.50 226484  694 Raleigh Bicycles Hodala
2 Brian Meyers   0:45:08.55  650 Hodala
3 Coreg Heath   0:45:16.45  716 Hodala
4 Travis Keen   Seattle, WA0:46:04.22 159941  600 Audi
5 Jesse Giordano   Seattle, WA0:46:09.12 225388  675 None
6 Phillip Buffington   Seattle, WA0:46:21.59 325536  638 Avanti/Blue Rooster
7 Sally ??   0:46:26.91  727 Hodala
8 Jeff Koncz   Spokane, WA0:46:32.56 177547  721 Emde Sports
9 John Whitenack   Seattle, WA0:47:03.98 38046  613 Soft Like Kitten
10 Daniel Studley   Bothell, WA0:47:13.44 189528  663 Mafia Racing
11 David Loetterle   Seattle, WA0:47:26.72 324332  602 Recycled Cycles Racing
12 Peter Eby   Seattle, WA0:47:37.26 234561  722 
13 Ryan Rickerts   Bellingham, WA0:47:44.72 198748  728 
14 Peter Hall   Seattle, WA0:48:03.42 109675  672 Blue Rooster
15 James Bowes   Mountlake Terrace, WA0:48:14.64 208723  609 
16 Mike Rolcik   Bellevue, WA0:48:33.61 155561  712 Ragnarok Racing
17 Josh Cohen   Seattle, WA0:48:40.64 285249  615 Soft Like Kitten
18 Ben Spencer   Seattle, WA0:48:50.98 33602  726 JRA Bike Shop
19 Reese Lindblad   Des Moines, WA0:49:39.83 21230  630 Phils
20 Kenton Berg   Sammamish, WA0:49:48.06 263438  616 Second Ascent
21 Todd Anderson   0:50:11.78  729 
22 Andy Skalet   0:50:28.58  660 
23 David Mathews   0:50:47.72  668 Bikesale.com
24 Jason Sobottka   Dupont, WA0:51:05.33 33406  725 Old Town Bicycle
25 Peter Stocker   Seattle, WA0:51:48.17 34214  670 Bike Sport
26 Rob Jordan   0:51:49.76  724 Mafia Racing
27 Travis Kubicek   Seattle, WA0:53:41.72 273538  723 COGnatives
28 Rob McGarty   Seattle, WA0:53:42.55 328238  705 Boat Street Cycle Club (BSCC)
29 Colin Ferguson   Bellingham, WA0:45:28.19 179698  730 Tri Power 1868
30 Cody Young     711 ESNW
31 Terry Buchanan   Seattle, WA 53812  678 Hup United
31 Robert Higdon   Seattle, WA 321654  623 Soft Like Kitten
31 Leldon King   Anacortes, WA 252416  631 Revel Rad

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Owen   Bremerton, WA1:04:44.48 222488  186 Redline
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA1:05:18.53 147208  183 CycloCross Racing.com
3 Carson Miller   Seattle, WA1:05:20.45 203931  172 Untouched
4 Nathan Bannerman   Walla Walla, WA1:06:14.33 150862  184 CycloCross Racing.com
5 David Richter   Seattle, WA1:06:31.67 29781  181 HSP
6 John Flack   Olympia, WA1:06:41.06 11775  103 Olympia Orthopaedic Associates
7 Nolan Brady   Steilacoom, WA1:06:42.52 329058  160 Old Town Bicycling
8 Toby Swanson   Snoqualmie, WA1:06:44.45 137959  190 
9 Eric Atwood   Sammamish, WA1:07:04.97 117706  189 Cycling NW
10 Benji Perin   Seattle, WA1:07:10.70 119785  121 Second Ascent
11 Bill Booth   Seattle, WA1:09:11.72 333350  180 Apex Racing Team
12 Kyle McGilvray   Tacoma, WA1:09:13.30 238354  114 Old Town Bicycle
13 Evan Renwick   Federal Way, WA1:09:23.48 211165  102 CycleU-Pop Cap
14 Jason Cemanski   Waterloo Wi1:09:24.12 318408  182 Apex Racing Team
15 Mark Hanson   Sammamish, WA1:12:05.30 40137  188 
16 Sam Rosenberg   Eugene, OR1:12:08.67 278565  177 Hutch's Comotion
17 Michael Rosenberg   Eugene, OR1:12:15.95 49980  176 Hutch's Comotion

Men - Cat 1/2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Reid (1 - Cat2)   Seattle, WA1:05:38.64 68272  246 
2 Ronnie Schmeer   Seattle, WA1:06:43.92 31619  211 Modus Demo Team
3 Jason Jablonski   Wenatchee, WA1:07:24.45 98835  239 
4 Todd Davis   Seattle, WA1:07:25.09 103745  217 Audi
5 Michael DiCenso (2 - Cat2)   Seattle, WA1:07:57.31 269711  235 Mafia Racing/Felt/PBR
6 Andrew Rigel   Seattle, WA1:07:57.97 77337  240 Mafia Racing/Felt/PBR
7 Jeff Beltramini (3 - Cat2)   Anacortes, WA1:08:34.03 203428  206 Mafia Racing/Felt/PBR
8 Timothy Ellis (4 - Cat2)   Port Orchard, WA1:08:35.39 10714  234 Old Town Bicycle
9 Mark Knokey   Spokane, WA1:08:45.11 19475  245 Vertical Earth
10 Gabriel Grant (5 - Cat2)   Seattle, WA1:08:49.80 190023  205 Second Ascent
11 Calvin Spranger   Seattle, WA1:09:03.48 310931  237 Motofish Racing
12 Chad Berg   Arlington, WA1:09:15.64 92171  201 Cycle U-PopCap
13 Bryan Urakawa   Seattle, WA1:09:16.98 235138  244 Fisher Plumbing/ByrneInvent
14 Rory Shackles   Cape Girardeau Mo1:09:34.34 232712  223 Turin Society
15 LeRoi Smith   Seattle, WA1:09:41.09 181380  207 Ragnarok Racing
16 Damon Pettinger   Seattle, WA1:10:40.09 60117  226 Hagens Berman
17 Ryan Denney   Mt Vernon, WA1:11:14.80 299562  185 NWCC - Dimensional
18 Travis Nease   Redmond, WA1:05:36.44 107677  238 Audi
19 Rainer Leuschke   Seattle, WA1:06:51.44 275808  209 Blue Rooster/SMC
20 Matthew Hill   Seattle, WA 131504  227 Garage
21 Wilbur Kelly   Seattle, WA 199374  233 Bike Sport Racing

Men - Cat 1/2 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Plant   Bellingham, WA1:07:17.19 84111  733 
2 Sean Kelsey   Woodinville, WA1:07:30.94 18854  214 Cycle U-PopCap
3 Jeff Cummings (1 - Cat2)   Bellingham, WA1:07:48.40 8332  724 Jacks Bicycle
4 Michael Brazel (2 - Cat2)   Federal Way, WA1:10:12.23 4701  706 Old Town Bicycles P/B State Farm
5 David Karman (3 - Cat2)   Seattle, WA1:10:56.69 88557  734 Lake Washington Velo
6 Roy Colven   Seattle, WA1:03:11.94 285221  709 Blue Rooster
7 Justin Bannerman   Walla Walla, WA1:03:13.69 45053  731 Allegro Cyclery
8 John Alving   Seattle, WA1:03:15.37 299088  703 Apex Racing Team
9 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA1:03:28.28 85689  707 AUDI
10 Craig Undem   Seattle, WA1:04:51.09 36216  735 Cycle U
11 Dale Reed   1:08:15.50  728 HSP
12 Kenton Berg   Sammamish, WA1:08:30.08 263438  725 Second Ascent
13 Doug Graver   Monroe Wa 101059  716 Ragnarok Racing
14 Rocky Crocker (4 - Cat2)   Wenatchee, WA 180676  727 WAR
14 Dave Reed (5 - Cat2)   Seattle, WA 163525  730 Hup United

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David O'Brien   Olympia, WA0:45:39.25 251353  109 Revel Consulting-Rad Racing NW
2 Rusty Dodge   Bellingham, WA0:45:39.85 297179  127 Fanatik
3 Barney Gill   Vashon, WA0:45:40.48 222992  157 Old Town Bicycling
4 Nick Adsero   Woodinville, WA0:45:41.59 113072  172 Recycled Cycles Racing
5 Tyson Lashbrook   Maple Valley, WA0:45:43.00 329826  130 MAFIA/FELT/PBR
6 Alex Walker   Tacoma, WA0:45:54.96 212549  169 old town
7 Kaler Marshall   Walla Walla, WA0:45:55.64 321012  201 Allegro
8 Tony Pletcher   Seattle, WA0:46:24.12 305767  129 Bikesale.com
9 David Volkert   Normandy Park, WA0:46:24.76 179688  110 Doublecheck
10 Dylan Carney   Seattle, WA0:46:25.40 331226  146 Soft Like Kitten
11 Patrick Leonard   Seattle, WA0:47:00.67 323764  123 Carbon Neutral Cycles
12 Nathan Solomon   Seattle, WA0:47:37.76 227735  121 Alki Rubicon
13 Justin Berndt   Roanoke, TX0:48:08.25 209652  147 Classic/Zoefit
14 Chad Richmond   Bothell, WA0:48:32.17 266765  149 Hagens Berman
15 Joseph Wasikovoski   0:48:48.56  180 Hagens Berman
16 Alex Telitsine   Renton, WA0:48:49.85 253377  101 FareStart p/b Cobalt Mortgage
17 Kurt Litsinger   Seattle0:49:35.96 235532  185 Apex Racing
18 Niels Thogersen   Seattle, WA 219633  189 Team Stanley
19 Paul Young   Seattle, WA 274420  124 Breakaway Cycling
20 Peter Avolio   Issaquah, WA 288366  196 HSP
21 Noah Trescott   Seattle, WA 316258  150 Soft Like Kitten
21 David Yamamoto   Auburn, WA 302619  183 JL Velo Racing Team
21 Adam Stern   Kirkland, WA 285437  100 CyclocrossRacing.com

Men - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kiess   Bremerton, WA0:46:12.95 19088  365 
2 Rick Stevens   Anacortes, WA0:46:36.05 309203  371 Mafia/Felt/PBR
3 Jose Ramirez   Tacoma, WA0:46:36.69 169507  375 audi
4 Matthew Clark   Seattle, WA0:46:37.33 254302  383 Ragnarok Racing
5 Aaron VanderWaal   Seattle, WA0:46:44.05 236444  300 Mafia/Felt/PBR
6 Dave Pearson   Auburn, WA0:46:51.80 98832  310 Collision 1
7 Sean McLaughlin   Valleyford, WA0:46:58.01 294953  391 
8 James Bender   Seattle, WA0:47:03.73 122052  388 FareStart
9 Keith Heinzelman   Bainbridge Island, WA0:47:25.72 131748  387 20/20Fuel
10 Jason Vandersluis   East Wenatchee, WA0:47:26.39 264288  390 Arlberg Sports
11 Parker Lund   Seattle, WA0:47:29.47 271548  331 Mafia / Felt / PBR
12 Tim Lewis   Seattle, WA0:47:37.78 294080  337 Audi
13 Matthew Oseto   Kirkland, WA0:47:49.53 59413  326 Audi
14 James Beieler   Bellingham, WA0:47:50.78 58952  315 Fanatik Bike Co
15 Dmitri Keating   Tacoma, WA0:47:51.40 18674  345 Old Town Bicycle
16 Dominic D'Angelo   Snohomish, WA0:47:52.05 285545  312 Collision 1
17 Adam Van Dyke   Kirkland, WA0:47:56.00 271174  392 McLeod Construction
18 Jason Bavuso   Seattle, WA0:47:59.44 283708  317 bikesport racing
19 Matt Morrisson   Kent, WA0:48:19.98 284024  325 RTB
20 Terry Buchanan   Seattle, WA0:48:31.33 53812  384 Hup United
21 Nathan Webster   Seattle, WA0:48:32.75 52142  330 Blue Rooster / Sports Medicine
22 Tim Spence   Austin0:48:41.67 269816  336 Mafia Racing/Felt/PBR
23 Christopher Cumming   Seattle, WA0:49:28.36 293064  307 Motofish Racing
24 Carl Anton   Seattle, WA0:50:03.80 272872  393 recycled Cycles
25 Mike Osier   Edgewood, WA0:50:15.69 53712  348 Old Town Bicycle
26 Clive Pursehouse   Seattle, WA0:52:40.37 290462  308 Motofish Racing
27 David Neubeck   Bellingham, WA 136870  373 Fanatik Bike Co
28 Dmitri Keating   Tacoma, WA 18674  357 Old Town Bicycle / State Farm
28 Greg Sweney   Duvall, WA 306900  314 Motofish Racing

Men - Cat 3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Ling   Silverdale, WA0:47:07.61 55092  182 Cyclocrossworld.com Grassroots
2 Sean Phillips   Bellevue, WA0:47:09.13 274488  133 Garage Racing
3 Brad Laesch   Seattle, WA0:47:17.47 20109  145 2020 Fuel
4 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT0:47:24.58 270312  126 Cycle Therapy/4 corners
5 Steven Brady   Steilacoom, WA0:47:27.19 337164  160 Old Town Bicycles
6 Chris Jackson   Seattle, WA0:47:30.69 223028  107 Audi Cycling Team
7 Christopher Fast   Seattle, WA0:47:42.14 245931  170 Blue Rooster
8 Ken Harmon   Snoqualmie, WA0:47:44.86 360203  169 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
9 Alan Petrie   Liberty Lake, WA0:47:52.49 27941  178 Spokane Rocket Velo
10 Jeff Elston   Beaux Arts, WA0:47:53.91 303253  144 Cycling Northwest
11 Joe Martin   Redmond, WA0:47:55.56 190617  118 Ragnarok Racing
12 Brian Glass   Seattle, WA0:48:17.10 13409  151 Stanley
13 Chris Mendoza   Olympia, WA0:48:21.72 132482  106 Olympia Orthopedic Associates
14 Mark Hubbard   Kirkland, WA0:48:43.14 302869  168 Audi Cycling Team
15 Andrew Worlock   Spokane, WA0:48:54.60 38971  179 Emde Sports
16 Alex Rosenast   Seattle, WA0:49:17.78 196878  183 Garage Racing
17 Paul Claeys   Bellevue, WA0:49:26.22 362192  176 Eastgate Cycling Club
18 Tom Hungerford   Rockford, WA0:49:30.10 281779  181 The Bike Hub
19 George Jackson   Tacoma, WA0:50:03.08 256713  115 Old Town Bicycles
20 Jeffery Nettles   Seattle, WA0:50:19.00 159943  188 
21 Brett Gaspers   Edmonds, WA0:50:49.67 222902  138 Apex Racing Team
22 Phil Meyer   Auburn, WA0:50:51.25 202375  128 Phil's South Side
23 Bob Agopsowicz   Everett, WA0:50:58.25 326092  180 Cycle U
24 Grey Arden   0:51:19.02  184 Apex Racing Team
25 Shane Kromrey   Everett, WA0:51:41.13 270018  142 Collision 1
26 Reeve Geary   Seattle, WA0:51:50.20 12989  154 Blue Rooster
27 Keith Dilly   Seattle, WA0:51:53.69 253013  173 Ragnarok Racing
28 Mike Braaten   Lakewood, WA0:43:30.28 4537  124 Old Town Bicycle p/b State Farm
29 David Parsons   Sammamish, WA0:44:08.47 281615  140 Me Crampys
30 Tom Biehl   Seattle, WA0:44:24.22 285208  148 2020 Fuel
31 Robert Trombley   Seattle, WA 143968  177 
31 Kempton Baker   Seattle, WA 253667  121 Viking Sport/Corpore Sano

Men - Cat 3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cosmic Miller   Lake Stevens, WA0:46:54.80 203491  202 Team Double Check P/B Samurai Noodle
2 Kevin Raymond   Seattle, WA0:47:13.70 272601  223 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Glen Conley   Bothell, WA0:47:43.44 165167  207 
4 Buff Hopper   Everett, WA0:47:59.28 290502  201a DOUBLE CHECK
5 David Bennett   Arlington, WA0:49:57.59 252500  203 Collision 1
6 Barry Johnson   Woodinville, WA0:50:53.89 48815  216 JL Velo
7 Tim Tarte   Kirkland, WA0:44:20.72 35013  222 Cyclocrossracing.com/PSCC
8 Kevin Beshlian   Seattle, WA0:47:08.95 3549  226 20/20 Fuel
9 Tom Holmes   Seattle, WA 16611  221 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Heitman   Naches, WA0:32:49.06 75838  325 Clif Bar
2 Jake Ricker   0:33:19.49  199 Soft Like Kitten
3 Francis Stanbury   0:33:52.53  120 Mr Crampy
4 brian howard   Seattle, WA0:33:54.75 364757  231 Dirt
5 Brad Gillis   Seattle, WA0:34:01.45 161099  106 
6 Jake England   0:34:07.55  301 Johnny Sprokets
7 Jeff Cota   Bonney Lake, WA0:34:34.66 360385  127 Old Town Bicycle
8 Miles Frank   Whitefish, MT0:34:43.30 329144  200 Hammer Nutrition
9 Jeff Rasor   Seattle, WA0:34:59.61 210470  129 TBA Racing
10 Cody Young   0:35:00.30  310 ESNW
11 Clinton Seal   Everett, WA0:35:03.69 254885  111 Collision 1
12 Andrew Austin   University Place, WA0:35:18.70 316276  207 Old Town Bicycle
14 Aaron Adelstein   Seattle, WA0:35:39.00 305846  285 scca/starbucks
15 John McKay   Seattle, WA0:35:39.61 298779  311 
16 Kyle Griggs   Seattle, WA0:35:42.42 360459  135 
17 Bob Bautista   Seattle, WA0:35:49.89 326914  104 TBA Racing
18 Kyle Sweeney   Olympia, WA0:35:52.47 349996  137 Revel Consulting/RAD Racing NW
19 Seth Howard   Seattle, WA0:35:54.31 391271  322 Howard
20 Ryan Stucky   Mukilteo, WA0:36:13.24 328920  326 Endurance Sports NW
21 Alex Cosina   0:36:31.31  314 
22 Rip Hale   Seattle, WA0:36:56.70 330140  221 Recycled Cycles
23 Colin Ferguson   Bellingham, WA0:37:37.39 179698  224 Tripowe
24 Dennis Armstrong   Apo, AE0:38:22.31 362143  323 
25 Sean Bracket   0:38:30.50  327 
26 Guy Tucker   Bellingham, WA 252718  328 HSP
27 Mark Orr   0:33:25.10  263 
28 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA 335040  148 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
29 Micah Middelton   Snohomish, WA 285478  143 Collision 1
30 Evan Geary   Seattle, WA 251552  121 JL Velo Racing
31 Kyle Sweeney   Olympia, WA 349996  161 Revel Consulting/RAD Racing NW
31 Chris Baker   Seattle, WA 335620  110 Viking Sport
31 Scott Rittscher     227 

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Heggem   Santa Monica, CA0:32:46.95 15676  582 
2 Scott Barr   Bellingham, WA0:33:08.98 2685  463 Jack's Bicycle Center
3 Zack Phillips   Seattle, WA0:33:25.81 270556  472 Team Stanley
4 Nick Leggett   Seattle, WA0:33:26.48 353188  452 Team Wedgie
5 Peter Tang   Seattle, WA0:33:36.16 338864  498 NWCC
6 David LaSarte-Meeks   Seattle, WA0:33:44.91 305115  416 
7 Martin Dubek   Mount Vernon, WA0:33:46.25 329340  446 NWCC-Dimensional
8 Mark Bender   Duvall, WA0:33:47.69 93725  567 Motofish Racing
9 Randy Manion   Maplevalley, WA0:34:02.67 288325  458 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
10 Todd Allen   Seattle, WA0:34:38.02 236437  467 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
11 James Bowes   Mountlake Terrace, WA0:34:39.89 208723  429 
12 Lee Brunz   Seattle, WA0:34:40.53 357459  577 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Craig Maddox   Seattle, WA0:34:50.22 318506  571 
14 Chris McNulty   Seattle, WA0:34:50.86 330884  411 Team Wedgie
15 Joseph Coats   Poulsbo, WA0:34:58.61 183176  580 Squadra Coppi / Vapiano USA
16 Christopher Gay   Seattle, WA0:35:00.05 360140  413 Soft like Kitten
17 Lars Pedersen   Snohomish, WA0:35:01.25 304399  442 JL Velo Racing Team
18 Jason Dul   0:35:09.67  529 
19 Rob McGarty   Seattle, WA0:35:10.33 328238  566 Recycled Cycles Racing
20 Ken Austin   0:35:10.94  581 Ellensburg Spandex Mafia
21 Andy Rosser   Olympia, WA0:35:11.55 243889  489 Olympia Orthopaedic Assoc:
22 alex gentile   Culver City, CA0:35:36.55 302835  400 Endurance Sports NW
23 Euan Robertson   0:35:38.16  421 
24 Rick Birdsey   0:35:40.45  562 
25 Jason Land   Seattle, WA0:36:20.06 107699  431 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
26 Greg Chapdelaine   Mukilteo, WA0:36:38.84 327648  427 Tongue Racing
27 John Bennitt   Bellevue, WA0:37:08.37 328588  435 Swift Industries
28 Baiar Tucker   0:37:27.00  578 
29 Grant Harrington   Mukilteo, WA0:38:14.84 331628  575 
30 Geoff Nelson   Seattle, WA0:38:22.36 360652  423 Team Wedgie
31 Dave Bandstra   0:39:32.30  480 
32 Scott Sllett   0:41:12.17  579 
33 Mike Nelson   Seattle, WA0:35:13.55 330164  451 Double Check
34 Brett Taylor   Olympia, WA0:36:00.66 304071  556 Olympia
35 Mischa Burnett   0:36:35.45  548 
36 Greg Gizinski   Seattle, WA 360327  425 Motofish Racing
36 Dodi Nov   Mercer Island, WA 275175  419 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
36 Craig Maddox   Seattle, WA 318506  282 
36 Jim Hirshfield   Seattle, WA 328568  485 Blue Rooster
36 John Drenning   Seattle, WA 121908  434 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
36 Michael Trentalange     450 20/20 Fuel

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Whaley   Seattle, WA0:33:04.49 347040  228 
2 Earl Zimmermann   Sammamish, WA0:33:26.46 70426  115 ESNW
3 David McIntosh   Newcastle, WA0:33:27.24 23568  233 
4 Jim Toye   0:33:44.08  230 
5 Mark Portin   Renton, WA0:33:54.13 271175  126 Cucina Fresca
6 Alex Votry   Edmonds, WA0:33:55.69 330594  101 Blue Rooster
7 Bob McKee   0:34:17.38  229 Fisher Plumbing / Byrne Invent
8 Anthony Whiley   Olympia, WA0:34:21.00 102809  191 Olympia Orthopedics
9 Leslie Marler   0:34:26.16  185 
10 Mike Doherty   Seattle, WA0:34:30.77 116414  160 J. L. Velo
11 Randy Bostrom   Federal Way, WA0:34:38.40 207486  136 Phils Southside Cyclery
12 Paul Dinger   Newcastle, WA0:34:53.99 271936  186 Cucina Fresca
13 Ken Dong   Seattle, WA0:34:55.54 294079  180 Fisher Plumbing / Byrne Invent
14 Eric Mamroth   Seattle, WA0:35:06.22 22326  225 Recycled Cycles
15 Eric Stromerson   0:35:09.94  223 Olympia Orthopedics
16 Ian Searle   Bellevue, WA0:35:11.50 357944  119 Eastgate
17 Michael Hodgins   Mercer Island, WA0:35:13.24 360674  150 CycleU
18 Quinn Dusenberry   Bothell, WA0:35:18.57 344730  145 
19 Martin Bayne   Renton, WA0:35:41.58 289194  127 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
20 Michael Mallory   Bellingham, WA0:35:50.21 288106  155 Fanatik
21 Bill Koonce   Kirkland, WA0:36:25.86 19632  106 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
22 Scott Rittscher   0:36:54.85  227 
23 Steve Ellis   Seattle, WA0:37:10.83 270362  161 Blue Rooster
24 Todd Gill   Seattle, WA0:37:38.91 235500  232 Double Check
25 Derin Bluhm   Issaquah, WA0:38:26.69 360635  153 Tongue Racing
26 Bob Bliss     224 
27 John Sullivan   Seattle, WA 360029  122 
27 Mark Hubbard   Kirkland, WA 302869  226 Audi
27 Michael Marler   Bothell, WA 361136  171 
27 Paul Camera   Sammamish, WA 230866  132 SCCA / Starbucks
27 Alex Rising     100 

Men - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Austin   Walla Walla, WA0:33:54.50 214989  810 Allegro Cyclery
2 Thomas Heywood   Wenatchee, WA0:34:52.91 16072  234 
3 Don Lewis   St Louis, MO0:34:57.46 144942  316 Lease Crutcher Lewis
4 Robert Milligan   Issaquah, WA0:34:58.21 276787  308 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
5 Donald Heirman   Snohomish, WA0:35:01.83 15717  318 collision 1
6 Paul Gissing   Edmonds, WA0:35:05.99 325456  307 Crossniacs
7 Brian Volkert   Normandy Park, WA0:35:23.75 176988  301 Team Double Check
8 Richard Daifuku   Mercer Island, WA0:36:04.44 237201  339 Branford
9 Rob Lang   Salt Lake City, UT0:36:08.29 296446  809 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
10 Hank Koerner   Seattle, WA0:36:32.50 260348  807 20/20 Fuel
11 Jim Rice   Bellevue, WA0:36:36.21 361843  805 Fischer/Plumbing
12 Frank Benish   Monroe, WA0:36:43.33 283601  806 
13 Jim Ahrens   Seattle0:36:46.13 48095  321 tacoma bike
14 Scott Moore   Seattle, WA0:37:22.33 327892  310 Team Double Check
15 Bradley Scott   Tacoma, WA0:38:06.74 360677  322 Phil Sound Cyclery
16 Scott Selfridge   Mill Creek, WA0:38:27.96 138556  342 
17 Mike Nelson   Seattle, WA0:33:13.88 330164  306 Double Check
18 Ben Wright   Arlington, WA0:34:34.96 39023  300 
19 Charlie VanZandt   Seattlewa 50187  326 Doublecheck

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Funston   Black Diamond, WA0:26:02.81 270185  186 Old Town Bicycle (OTB)
2 Benjamin King   Anacortes, WA0:27:04.04 284055  218 Revel Rad
3 Gideon Bender   Duvall, WA0:27:04.71 271119  104 Motofish Racing
4 Alex Walentynowicz   Mill Creek, WA0:27:44.00 326272  101 Revel Rad Racing
5 Alastair Magun   Mercer Island, WA0:28:01.06 317500  175 Revel Rad
6 Alexander Brad   0:29:35.89  665 Old Town
7 Ethan Casebolt   Olympia, WA0:30:25.01 327518  134 Revel Rad
8 Titus Bender   Duvall, WA0:30:27.62 330766  174 Motofish Racing
9 Kyle Dickinson   Seattle, WA0:30:39.35 329894  111 Revel/ Rad Racing
10 Logan Brady   0:30:58.07  166 Old Town
11 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA0:22:31.35 361294  130 Cycle U
12 George Cretu   Redmond, WA0:23:03.00 360932  164 JL Velo
13 Jack Spranger   Seattle, WA0:23:31.70 327592  107 Motofish Racing
14 Nathan Morrisson   Kent, WA0:23:33.43 347336  113 Revel/Rad Racing NW
15 Calum Doherty   0:23:47.39  133 
16 Holden Berg   Arlington, WA0:23:55.25 330762  106 Cycle University
17 Parker King   Anacortes, WA0:27:53.03 360249  139 Revel Rad
18 Alexander Bennett   Bellevue, WA0:29:16.71 361290  178 NA

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrett Aregger   Kent, WA0:26:12.63 285209  207 JL Velo Racing Team
2 Henry Geary   Seattle, WA0:27:07.49 277512  205 JL Velo Racing
3 Keagan Kingslien   0:27:08.14  245 
4 Lewis Whiley   Olympia, WA0:27:51.92 351580  210 Revel Rad Racing
5 Ian O'Connell   Kenmore, WA0:29:38.66 339272  206 JL Velo Racing Team
6 Brayden Buchanan   Seattle, WA0:30:16.02 285748  232 Revel Consulting/Rad Racing NW
7 George Jackson IV   Tacoma, WA0:30:49.92 328704  204 Old Town Bicycles
8 Mitchell Thornton   Issaquah, WA 296923  221 JL Velo

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David OBrien   Olympia, WA0:24:03.34 251353  337 Revel Rad
2 Theo Arden   Seattle, WA0:24:07.34 292530  338 JL Velo Racing Team
3 Miles Frank   Whitefish, MT0:24:34.78 329144  307 Hammer Nutrition
4 Ayden Young   Olympia, WA0:24:45.00 361728  321 RAD RACING NW
5 Evan Geary   Seattle, WA0:24:45.64 251552  328 JL Velo Racing Team
6 Jake Therrien   Sammamish, WA0:25:20.06 309346  335 Revel Rad
7 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA0:25:20.70 353044  304 RAD RACING NW
8 Matthew Wilkinson   Seattle, WA0:25:35.62 235592  324 RAD RACING NW
9 Harrison Devine   Bellevue, WA0:26:02.22 290027  336 
10 Anders Pedersen   Snohomish, WA0:27:22.45 328344  101a JL Velo Racing Team
11 Billy Peterson   0:28:16.68  315 RAD RACING NW
12 Tyler Daniel   Woodinville, WA0:28:34.54 292775  323 JL Velo
13 Luke Grant   Federalway, WA0:29:54.53 292862  312 JL Velo
14 Keland Yip   Kirkland, WA0:31:33.68 319996  243 JL Velo
15 Mike Jors   Sammamish, WA 282773  326 JL Velo

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandan jQuery15109973167586   0:25:21.31  936 JL Velo
2 A Mallory   Bellingham, WA0:26:09.79 285755  937 Fanatik
3 Parker Newman   Olympia, WA0:26:19.65 358872  334 JL Velo
4 Will M   0:28:37.81  938 JL Velo
5 Kyle Sweeney   Olympia, WA 349996  333 Revel Rad

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kari Studley   Bothell, WA0:34:18.50 207049  725 Team Redline
2 Jadine Riley   Seattle0:35:50.47 187804  724 Sound Velo Cycling Club
3 Hidi Cramer   Des Moines, WA0:37:32.29 180751  702 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
4 Ashlee Weimer   0:39:45.36  728 Independent
5 Linsey Felker   Seattle, WA0:40:29.52 303546  727 Hodala
6 Rebecca Pittman   Seattle, WA 225030  726 Soft Like Kitten

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kari Studley   Bothell, WA0:47:27.79 207049  328 Team Redline
2 Kristi Berg   Arlington, WA0:47:51.93 87266  307 Cycle U-PopCap
3 Melanie Lewis   Duvall, WA0:48:02.73 195970  309 Cycle U-PopCap
4 Jessica Cutler   Seattle, WA0:48:09.67 158992  304 Cucina Fresca
5 Emily Eggers   Seattle, WA0:49:14.17 307722  315 Blue Rooster
6 Jayne McLaughlin   Valleyford, WA0:51:16.20 327252  330 Zuster Cycling
7 Jamie Schoenborn   Seattle, WA0:44:10.86 205987  519 Recycled Cycles Racing
8 Courtenay McFadden   Bellingham, WA 262453  302 Cycling Northwest

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalie Koncz   Spokane, WA0:50:02.29 187206  450 Zuster Cycling
2 Andi Zolton   0:42:56.54  445 Kirkland Bicycle
3 Tamara Donnelly   Seattle, WA0:43:41.34 236577  429 Gregg's
4 Molly Martin   Redmond, WA0:43:46.08 269654  416 Ragnarok Racing
5 Karen Wilkinson   Seattle, WA0:44:30.51 236442  409 TEam Group Health
6 Beth Steen   0:44:45.62  446 
7 Andrea Casebolt   Olympia, WA0:45:13.34 256332  423 Revel Rad
8 Carlie Spence   Austin, TX0:46:07.95 315548  427 Mafia Racing
9 Catherine Maier   Yakima, WA0:46:38.65 210229  405 Revel Consulting -
10 Amara Edwards   Renton , WA0:48:12.23 170202  437 Greggs

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Ellis   Bothell, WA0:37:04.47 364717  471 
2 Alexandra McKay   Seattle, WA0:37:05.23 275900  474 Cycle U
3 Tina Wang   Seattle, WA0:37:08.78 305576  485 SCCA/Starbucks
4 Eva Wong   Seattle, WA0:37:11.52 327070  409 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
5 Robbie Phillips   Seattle, WA0:37:45.39 379347  465 
6 Sara Rades Rhodes   Seattle, WA0:38:19.78 236614  443 Group Health
7 Rebecca Pittman   Seattle, WA0:39:23.02 225030  457 Soft Like Kitten
8 Meghan Pinch   Seattle, WA0:38:08.13 307398  452 Starbucks

Women - Cat 4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Brazel   Federal Way, WA0:37:15.32 306405  609 Old Town Bicycle p/b State Farm
2 Sabrina Hendrick   Seattle, WA0:37:39.04 364721  622 Fisher Plumbing / Byrne Invent
3 Sandrine McFadden   Bothell, WA0:37:42.18 258469  613 Team Group Health
4 Alyson Indrunas   Bellingham, WA0:38:51.43 358516  600 Jacks Bicycle Center
5 Nicole Weiss   Seattle, WA0:39:09.89 324610  646 Cycle U
6 Erin Alving   0:39:46.13  628 
7 Deborah Rubens   Seattle, WA0:41:01.22 265189  645 Cucina Fresca
8 Claire Kline   Bothell, WA0:31:32.27 306914  602 Team Double Check
9 Sara Rigel   Seattle, WA0:32:04.97 359581  614 Mafia/Felt/PBR
10 Anna Peterson   Auburn, WA0:32:09.68 235560  621 Phil's South Sound
11 Linda Lawless   0:35:31.43  653 Amgen
12 Nicole Weiss   Seattle, WA 324610  618 Cycle U
12 Christie Fix   Seattle, WA 333362  601 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic

Women - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Bender   Duvall, WA0:43:19.83 150851  520 Motofish Racing
2 Carol Johnson   Seattle, WA0:44:20.65 197530  510 Greggs
3 Andrea Weymiller (1 - Cat3)   Buckley, WA0:44:41.98 330486  509 Team Bonney Lake Bike
4 Lisa Coyne   Seattle, WA0:44:55.17 328328  413 Team Group Health
5 Sharon Gregg   Seattle, WA0:44:56.70 270361  522 Blue Rooster
6 Karen James (2 - Cat3)   Seattle, WA0:48:35.89 252779  512 Starbucks
7 Kristen Crupi   Seattle, WA0:48:59.90 204364  521 Ragnarok Racing

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Gizinski   Seattle, WA0:27:53.68 364755  120 
2 Annika Alving     138 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Mallory   Bellingham, WA0:28:08.49 285753  229 Fanatik
2 Emma Doherty   Seattle, WA0:31:08.99 329230  215 JL Velo
3 Lauren Park   Seattle, WA0:33:23.14 359832  244 20/20 Fuel
4 Ella James   Seattle, WA0:33:27.99 297799  220 JL Velo
5 Sarah Wood   Seattle, WA 301108  212 20/20 Fuel

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Maier   Yakima, WA0:28:46.20 210229  405 Revel Rad
2 Fiona Bennitt   Bellevue, WA0:30:36.25 298454  332 JL Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyBonk BreakerOSMOShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee