Race Results for
Gravity East Highland Mountain Bike Park
Northfield, NH
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/16/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neko MULALLY   Pisgah Forest, NC2:22.72 247831  134 Trek World Racing
2 Rob FRASER   2:26.83  95 Primary SRAM-TREK
3 Sidney SLOTEGRAAF   2:27.00  96 Lapierre Canada POC
4 Phillip KMETZ   Keene, NH2:30.30 139600  70 FTW Industries - One
5 Chris Higgerson   Deansboro, NY2:32.63 208966  67 Xprezo - TLD
6 George RYAN   Vernon, NJ2:32.66 136378  84 Jamis/Pro-tec/Vans
7 Benjamin MOODY   Rumney, NH2:32.75 24837  83 Trek Mt. Co-Op
8 Leland O'CONNOR   Ithaca, NY2:32.98 224089  87 KGB/SLO/E13
9 Alejandro ORTIZ   2:37.80  135 morpheus Cycles
10 Jason SCHEIDING   Beacon, NY2:37.84 265153  99 Fast Line Racing/Industry Nine
11 Steve AVERY   Hopkinton, NH2:37.99 105503  73 Schraalp - Highland
12 Alex COUTURE   Conway, NH2:40.42 266641  68 Rocky Mtn/Michelin/A
13 Logan MULALLY   Reading, PA2:40.64 247832  97 Specialized/Grom/Oakley
14 David FLYNN   Shrewsbury, MA2:41.45 174665  136 Paul Mitchell - FTW
15 Anthony Coneski   Beacon , NY2:44.97 194171  98 Beacon Bombers
16 Shad WILSON   Manchester, NH2:47.60 323264  74 Schraalp - Highland
17 Alex MOSCHITTI   Fairless Hills, PA2:49.72 297556  100 Dennis Yuro Shack

Men - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray SYRON   Rockport, MA2:34.71 282084  120 Sinister / United Freeride
2 Dylan CONTE   Stowe, VT2:42.04 292804  128 Team Rocky Mtn East
3 Ryan BURNEY   North Sutton, NH2:51.70 350588  160 Cyclesmith
4 Matthew CALLAHAN   Reading, MA2:56.70 347600  161 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corbett TULIP   North Conway, NH2:36.09 270544  271 
2 Willem COOPER   Newport, RI2:44.86 201902  239 Team RMEast/Voncoope
3 Nick D'EMIDIO   Langhorne, PA2:45.68 269942  265 
4 Stephen POPE   Burlington, VT2:47.30 326726  262 
5 Corey MCMAHON   North Conway2:52.08 355756  267 jJ-Mac
6 Juan Vazquez   Danbury, CT2:56.34 305420  263 Mobile Bibi
7 Burke SAUNDERS   Great Falls, VA2:57.57 200536  248 
8 Erik RUTHERFORD   San Luis Obispo, CA3:03.49 180175  257 
9 Scott BUREAU   Old Lyme, CT3:06.60 298961  255 oliver Racing - Bans
10 Sam CENTOLELLA   Utica, NY3:18.96 159149  270 Advanced Cycle
11 Richard Patty   East Lyme, CT3:30.25 170407  269 oliver Racing - Bans
12 Eric ALLOCCO   Hamden, CT3:35.33 262124  219 Spy - Azonic - Oneil
13 Andrew SLOWEY   Martinsville, NJ5:12.88 277539  268 Oliver Racing - Bans

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lane BOERTMANN   Toms River, NJ2:51.37 299762  327 Gravity East
2 Dave MEE   Belmont, MA2:55.26 251696  330 JRA Cycles - Go Pro
3 Judson UMBERGER   Dover, NH2:55.39 115591  329 Generation Gap Racing/ Lupine
4 Andrew FARRELL   Boston , MA3:09.79 243528  412 
5 Chad Roberts   Utica, NY3:12.27 353834  427 
6 Ronald Krueger   Mount Vernon, NY3:41.47 182952  324 DeltaHouse Racing
7 Joseph Orsini   York, PA4:13.27 254124  331 masondixonveld/cycle

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted BRIGGS   Lebanon, PA3:19.98 121011  506 Generation Gap Racing/Lupine
2 George BODYCOAT   Burlington, CT3:23.15 307110  433 
3 Doug QUINN   Canton, MA3:24.83 175232  440 

Men - Cat 2 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt HALUPOWSKI   Intervale, NH2:58.38 320756  659 Red Jersey
2 Chase PENNOYER   Greenfield, NH2:58.61 323314  660 
3 Colman LAMB   Keene, NH3:03.36 353716  250 Drummer Racing
4 Adam DELONAIS   Salem, MA3:04.79 312764  635 
5 Chris ANDERSON   Bristol, VT3:06.67 353688  656 
6 Steven Ricker   3:07.77  661 
7 John DUFFY   Sloatsburg, NY3:10.95 337754  605 Full Dice Racing Cla
8 Connor GORMAN   Blue Ridge Summit, PA3:15.26 295976  654 Generation Gap Racing/Lupine
9 Ben BODYCOAT   Burlington, CT3:30.42 293349  601 Cutting Edge Cycles
10 Johnny EGAN   Moretown, VT3:37.41 320946  655 GFFR and smith grassroots
11 Levi WHITAKER   Stockbridge, VT3:43.58 298156  628 Steve Peat Syndicate
12 Lucas H HERBERT   Wayne, PA4:03.98 359566  646 Odi/ GoPro/ Nema/ Leatt/ Gamut
13 Brandon POTTER   South Duxbury, VT4:19.91 315974  658 true whels

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William ANDERSON   2:45.64  792 real Treez
2 Tim BALDASSARE   Gilmanton, NH2:54.18 175236  796 
3 Daniel ERTEL   Bethel, VT2:56.91 349174  708 East Bound & Dawn
4 Brian ENCISO   Mammoth Lakes, CA3:03.11 280703  787 
5 Kevin MILAZZO   Houston, TX3:07.55 153651  794 Real Treez
6 Eric MCNEIL   Loudon, NH3:08.06 341880  788 
7 Charles ROSE   Cambridge, MA3:11.82 356194  795 Milk Steak Racing
8 Brandon SBORDONE   Port Wentworth, GA3:12.12 277194  798 Oliver Racing - Bans
9 Dan CURRIER   Wells, ME3:14.20 320950  789 661
10 Nicholas ZINZER   Brewster, NY3:17.63 337626  1109 Generation Gap Racing/ Lupine
11 Jason KORS   Lowell, IN3:18.85 248670  793 Real Treez
12 Sam SLIVINSKI   Wallingford, CT3:21.37 308025  775 One Ghost Industries / Big T r
13 Jason HARTMAN   3:23.21  774 The Mullally Brother
14 Victor VALVERDE   Danbury, CT3:31.62 356054  790 MObile Bibi

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff FLEGAL   Manchester, NH3:08.74 185262  874 
2 Eric CLARK   Keene3:39.61 356034  846 Northeast Alliance
3 Kyle PERKINS   Lebanon, NH3:45.96 148916  873 

Men - Cat 2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micheal Egeland   3:14.15  948 Wachusett old guy ra
2 Brian Hall   3:37.35  947 Wachusett old guy ra
3 Anthony CARAFA   Redding, CT4:07.94 6065  942 AntDogDH/Bike Exposs
4 Ken LAROCHELLE   5:24.96  946 
5 Joe OLIVAS   Columbus, OH5:36.56 334276  903 Morpheus Cycles

Men - Cat 3 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas BAYUS   Alfred Station, NY3:13.86 329362  1003 
2 James MCCLUSKEY   3:27.39  1051 
3 Barry O'NEILL   3:43.73  1046 
4 Grayson Morin   Dunbarton, NH3:44.37 311071  1052 Highland
5 Dylan VECCHIONE   Rockport3:52.59 368647  1044 United Freeride
6 Roberto Bonometti   Rye, NH3:54.40 382603   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave ALBERT   Biddeford, ME3:45.46 361785  1231 Summer Shades
2 Bradley GAUTHIER   4:13.88  1229 
3 Joe FLEAGLE   5:02.28  1232 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne GALYEAN   Frederick, MD3:06.63 314146  133 East Coast Gravity/Trek
2 Karen Eagan   Lowell, MA3:22.32 200140  63 Highland
3 Kate PARHIALA   Arlington, MA3:24.01 218448  76 Wachusett Brew - Lea
4 Jennifer VALENTINE   4:14.12  145 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary ELGES   Windsor, CT3:53.44 77042  1309 
2 Stephanie Sowles   Colchester, VT3:56.46 351806  1305 Generation Gap Racing/ Lupine
3 Heather COWELL   Pittsburgh, PA4:12.74 333640  1310 Team Moggie

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlyn FRANCISCONCU   4:01.65  1424 Real Treez
2 Vicky Morrill   4:15.39  1425 
3 Elixandria PORRU   New Rochelle, NY4:35.35 317126  1422 mobile Bibi
4 Danielle MULCAHY   7:34.29  1423 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyOSMOUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee