Race Results for
Elks Aidmore Bennefit Cross race
Conyers, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Manthey   Dunwoody, GA 200271   Peachtree Bikes
2 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers
3 Michael James   Gainesville, GA 179440   Dhlonega Wheelworks
4 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
5 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048   ATLX
6 howard buckley   Atlanta, GA 323108   Loose Nuts
7 Matthew Kogel   Augusta, GA 295921   ACC
8 William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen
9 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
10 Adam Jones   Wilmington, NC 122160   Bike Cycles

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Denes   Columbus, GA 131382   GA Nuero
2 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   Fraizer Cycling
3 Elliott Baring   Cumming, GA 305958   Alpha Bikes
4 matt ragan   Columbus, GA 254939   Bike Shop of Columbus
5 Trey Crisp   Macon, GA 305489   GA Nuero
6 Trey Hair   Hampton, GA 291305   Atlanta Trek
7 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912   Fraizer Cycling
8 Thomas Russell      C-Town Bikes
9 Matt Sweeney   Atlanta, GA 361750   
10 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038   Ten Speed Drive
11 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156   Doulos
12 kurt schindler   Alpharetta, GA 282872   
13 robert umberhandt   Portland, OR 338370   Peachtree Bikes
14 Baron Lip   Marietta, GA 358788   Team Lip
15 Austin Sholly   Roswell, GA 307301   Mercer University
16 John Brusk   Atlanta, GA 129635   
17 Patrick Buckley   Atlanta, GA 335030   Loose Nuts
18 Ben Beck   Newport News, VA 335706   Aaron's p/b New England Financial
19 howard buckley   Atlanta, GA 323108   Loose Nuts
20 Garrett Smith      Team Smith
21 Thomas Johnson      
22 Blake Bradford   Conyers, GA 295286   C-Town Bikes
23 William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen
24 Tim Walden      C-Town Bikes
25 Robby King   Athens, GA 328076   Ike & Jane
26 Michael Waine   Douglasville, GA 331702   Fulton Flyers
27 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Fulton Flyers
28 Akwetee Watkins   Atlanta, GA 304544   Team Watkins
29 Brint Scales   Atlanta, GA 140248   Team Scales
30 David Lakly   Peachtree City, GA 321282   Southside Cycling Club
31 Joseph Stukes   Smyrna, GA 194542   GA Trek
32 Kevin Spitler   Kennesaw, GA 360615   NARC
33 Jeffrey Hageman   Decatur, GA 268004   
34 Chris Lewis   Atlanta, GA 285626   Faster Mustache
35 ben callaway   Atlanta, GA 310162   Loose Nuts
36 Obed Ingram   Locust Grove, GA 349726   C-Town Bikes
37 Brett Harper   Athens, GA 280699   North Georgia Cycling Association, Inc.
38 Joseph Slade   Carmel, IN 360196   
39 Tim Fridsma      
40 Frank Gallow      
41 Peter Salvey      C-Town Bikes
42 Manuel Ramos   Woodstock, GA 296647   NGCA
43 Todd Kaminski   Carrollton, GA 18477   Depaula Cycling
44 Michael Coleman      Felon Bikes
45 William Parlier      Team Parlier
46 Rick Hunt   Jackson, WY 17163   Team Hunt
47 Robert Donlan   Atlanta, GA 286750   Faster Mustache

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Tavel   Atlanta, GA 273559   Loose Nuts
2 Austin Hilliard   Irmo Sc 288459   Hub Bicycles
3 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
4 Elliott Caldwell   Athens , GA 288737   Raw Talent Ranch/Cyclelife
5 Michael James   Gainesville, GA 179440   Dhlonega Wheelworks
6 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Fraizer Cycling
7 Jake Andrews   Gray Ga 259171   GA Neuro
8 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   Q Motors
9 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   ACDC
10 Nick Harmer   Decatur, GA 327400   Faster Mustache
11 James Bilotto   Atlanta, GA 265381   Aaron's p/b New England Financial
12 Josh Jackson   Martinez, GA 211979   ACC
13 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
14 Gregory Schisla   Indianapolis In 72567   GTC
15 Tim Pierce      Ike & Jane
16 Eric Burke   Buford, GA 276572   Faster Mustache
17 Cyrus Hedrick   Marietta, GA 153708   Litespeed BMW
18 Jason Crosby   Decatur, GA 148361   Satan Ate My Taco
19 Brian Lord   Covington, GA 182406   Lifetime Bikes
20 Curtis Tucker   Mcdonough, GA 254113   C-Town Bikes
21 Brian Murphy      C-Town Bikes
22 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial
23 Gabriel Charvat   Atlanta, GA 270127   Faster Mustache

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   Jamis Factory Team
2 Douglas Ollerenshaw   Atlanta, GA 138067   Litespeed BMW
3 Tim Barrett   Roswell, GA 152291   Roswell Bicycles
4 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   Aaron's p/b New England Financial
5 Jamie Saye   Atlanta, GA 303449   Peachtree Bikes
6 Eric Nicoletti   Decatur, GA 286427   Faster Mustache
7 Noah Metzler   Greenville, SC 230698   Global Bike
8 Edward O'Dea   Atlanta, GA 176831   Topeak-Ergon
9 Mark Cockrell   Roswell, GA 189142   Fulton Flyers
10 David Sagat   Roswell, GA 207380   Reality Bikes
11 Garey Gomez   Atlanta, GA 166346   Aaron's p/b New England Financial
12 Eric Neely   Cumming, GA 143600   Nouveau Velo
13 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369   C-Town Bikes
14 Eric Anderson   Alpharetta, GA 151968   Nouveau Velo
15 Eddie Murray   Dawsonville, GA 235813   Nouveau Velo

Men - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152   C-Town Bikes
2 Christopher Wyatt   Roswell, GA 87149   Peachtree Bikes
3 Robert Kuhn (1 - Cat2)   Dunwoody, GA 19969   HUP United
4 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609   New Leaf Adventures
5 James Wansley (2 - Cat2)   Atlanta, GA 37168   Peachtree Bikes
6 Chris Chotas (3 - Cat2)   Atlanta, GA 137731   Litespeed BMW
7 Alan Wages (1 - Cat3)   Charlotte, NC 36874   Cycle Smart
8 Jason Jones (1 - Cat1)   Decatur, GA 111804   Atlanta Cycling
9 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967   Fulton Flyers
10 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers
11 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   NGCA
12 Corey Bobo (2 - Cat3)   Canton, GA 203679   Outspoken Bikes
13 Ryan Rish   Powder Springs, GA 175361   Cap City

Men - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Turner (1 - Cat3)   Marietta, GA 79057   Velo Voodo
2 Michael Schmid (2 - Cat3)   Dawsonville, GA 85370   Nouveau Velo
3 Richard Burton   Atlanta, GA 5629   Fulton Flyers
4 Richard Mauney (3 - Cat3)   Lilburn, GA 149109   Fulton Flyers
5 Joey Stanley (1 - Cat4)   Mcdonough, GA 243108   C-Town Bikes
6 Steve Noble (4 - Cat3)   North Port, FL 222335   Orlando Road Club
7 George Hamby (2 - Cat4)   Decatur, GA 277640   
8 James Behning   Covington, GA 106306   C-Town Bikes
9 Justin Woodall   San Rafael, CA 234507   #N/A
10 Tom Butler   Smyrna, GA 287084   Symrna Bicycles
11 Robert Womack (5 - Cat3)   Fayetteville, GA 206974   Womack Carbon Technology
12 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial
13 James Lane   Roswell, GA 327852   NARC
DNF Gregory Schisla   Indianapolis In 72567   GTC

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Todd   Norcross, GA 272621   Fraizer Cycling
2 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Fulton Flyers
3 Abigail Aldridge   Canton, GA 273899   Fraizer Cycling
4 Annalise Oestreich   Powder Springs, GA 333298   Fulton Flyers
5 Salma Huque   Douglasville, GA 334838   Fulton Flyers

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip O'Donnell   Suwanee, GA 257659   Team Specialized Racing
2 Adam Christopher   Dunwoody, GA 322482   Cycle Youth
3 Elliott Baring   Cumming, GA 305958   Alpha Bikes
5 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   Fraizer Cycling
2 Ellison Fidler   Athens, GA 332176   Ike & Jane
3 Becca Shirley      Small Ring Adventures
4 Lisa Bongiorno   Suwanee, GA 287817   Fraizer Cycling
5 Kelly Dasher   Atlanta, GA 361960   Faster Mustache
DNF Janice Eirich   Cumming, GA 307920   

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   US Stove - Trek P/B Vantaggio
2 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   US Stove - Trek P/B Vantaggio
3 Nina Elliott   Greenville, SC 308684   Greenville Cycling
4 Elizabeth Lee   Conyers, GA 231228   Fulton Flyers
5 Namrita O'Dea   Atlanta, GA 231330   Womens Cycling Project
6 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   Womens Cycling Project
7 Bree Ettinger   Atlanta, GA 103620   ATLX
8 colleen paine   Dahlonega, GA 259938   Kenda
9 Holly Barrett   Roswell, GA 218725   Roswell Bicycles
10 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   Fraizer Cycling
11 Beth Gearhart   Smyrna, GA 284432   Sorella Cycling
12 Amy Frank   Atlanta, GA 284849   ATLX
13 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   Sorella Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaBonk BreakerShimanoCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee