Race Results for
Turkey Shoot CX - Tampa
Tampa, FL
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - pro 1 2 - a - 1 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Thornton   Dade City, FL54:38 82596   
2 Drew Edsall   Denver, CO 225238   
3 Jeb Stewart   Tampa, FL 176299   
4 Pete Young   Nashville, TN 311280   
5 Darren Dowling   Sarasota, FL 219566   
6 Keith Richards   Gainesville, FL 222964   
7 John-Paul Russo   Oakland, FL 219827   
DNF Jason Guillen   Winter Garden, FL 280227   

Men - open - MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Foot   28:20   
2 Daniel G      
3 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL 273261   
4 james stahlschmidt   Tampa, FL 258140   
5 Tim Hessinger   St Petersburg, FL 134672   
6 Chris Stevens      
DNF Mike Lowe      

Men - open - SS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Young   Nashville, TN40:03 311280   
2 Taylor Norton   Brandon, FL 268696   
3 Steve Sykes   Seminole, FL 308952   
4 Michael Davis   St Petersburg, FL 220348   
5 Mike Hall   St Petersburg, FL 128609   
6 Drew Smith   Orange Park, FL 309110   
7 Shaun Drees   Saint Petersburg, FL 345538   
8 Michael Myers   Middleburg, FL 222784   
DNF Ross Glass   Tampa, FL 236571   
DNF Bob Croslin   Saint Petersburg, FL 292980   

Men - open - Junior - 10 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tafe Harper      
2 James Mertens   Vero Beach, FL 269208   
3 Ava Sykes      
4 Jackson Mehr      

Men - open - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL 233364   
2 James Martin      
3 Andrew Hallman      

Men - open - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
2 John Rich   Sarasota, FL 79839   
3 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
4 Graham Partain   Gainesville, FL 250066   
5 John Gissal   Tampa, FL 173583   
6 Chad Parker   Jacksonville, FL 27249   
7 Todd Wilson   Minneapolis , MN 49330   

Men - open - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Noble   North Port, FL40:23 222335   
2 Jeff Vine      
3 Michael Graham   Tampa, FL 13862   
4 Rick Adams   Dunedin, FL 209771   
5 Dan Sullivan   Tampa, FL 259791   
6 Jeff Zipperer   Indian Harbour Beach, FL 79035   
7 Ross Williams   Lakeland, FL 38289   
8 Paul Schwartz   Winter Garden, FL 246620   
9 Brad Scott   E Wenatchee, WA 169204   
DNF Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
DNF David Hiott   Clanton, AL 223580   

Men - Cat 4 - c - M 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hovius   Groveland, FL 306148   
2 David Hawkins      
3 Chase Tennyson   Clermont, FL 362335   
4 Richard Dybdahl   Eustis, FL 358668   
5 Jeff Zipperer   Indian Harbour Beach, FL 79035   
6 Andrew Phillips   Indian Harbour Bch, FL 359652   
7 Daniel Gochenaur      
8 Shaun Drees   Saint Petersburg, FL 345538   
9 Steve Sykes   Seminole, FL 308952   
10 Nick Mahgee      
11 Scott Wardein      
12 Daniel Bailey      
13 Michael Ploch   Riverview, FL 308563   
14 Stuart Janssen   Chicago, IL 321104   
15 Michael Toth   Valrico, FL 349112   
16 Garrett Pless   Saint Petersburg, FL 104662   
17 Michael Myers   Middleburg, FL 222784   
18 Tray Mullins   Winter Garden , FL 247173   
19 George Kirk   Orlando, FL 186279   
20 Clinton Hamilton   Lutz, FL 286403   
DNS Grady Gosselin   Lithia, FL 218024   
DNF David McEnery   Largo, FL 323966   
DNF Zach Fout   Clearwater, FL 330894   
DNF Ben Pridgeon      

Men - Cat 3 - b

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL43:40 233364   
2 Chris Slack   Venice, FL 270967   
3 Ross Glass   Tampa, FL 236571   
4 David Horst   Tampa, FL 290943   
5 Taylor Norton   Brandon, FL 268696   
6 Mathew Boyd   Sarasota, FL 278045   
7 Tim Hayes   Gainesville, FL 208801   
8 Christian Henrich   Winter Garden, FL 15838   
9 Greg Hodges   Clearwater Fl 242262   
10 Drew Smith   Orange Park, FL 309110   
11 Michael Weimar   Oldsmar, FL 296248   
DNF David Hiott   Clanton, AL 223580   
DNF Michael Davis   St Petersburg, FL 220348   
DNF Bob Croslin   Saint Petersburg, FL 292980   

Women - Cat 4 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Taylor   Clearwater, FL34:15 344184   
2 Zoe Mullins   Winter Garden, FL 290669   
3 Sharon Williams   Lakeland, FL 275596   
4 Gina Florida      
5 Allison Tiberia   Oldsmar, FL 361885   

Women - Cat 3 - a - W3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL46:15 126302   
2 Lily Richeson   Somerville, MA 285253   
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   
4 Diane Blake   Orlando, FL 239640   
5 Denise Fairbanks   Tampa, FL 272516   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee