Race Results for
Cross Night
Rosemount, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1190.46Craig Faulkner (1 - Cat1)   Mendota Heights, MN 244650   Crossniacs
2197.75Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Crossniacs/Bicycle Fit Guru
3205.03Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Clif Bar Development Cross Team
4212.32Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
5219.60Chris Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossniacs
6226.89Adam Froemming   Edina, MN 160145   MBRC/Flanders
7234.17Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
8241.46Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
9248.74Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
10256.03Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
11263.31Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
12270.60Owen Thoele   Minneapolis, MN 211174   Angry Catfish
13277.88Christopher Newlin   Viroqua, WI 207374   Bikes To You / World of Bikes
14285.17David Oachs   Woodbury, MN 116923   Big Ring Flyers
15292.45Lee Venteicher   Waukon, IA 74475   Bikes To You / World of Bikes
16299.74Oliver Vrambout (2 - Cat2)   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
17307.03Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   GrandStay Hotels
18314.31Jason Wenk   North Mankato, MN 238817   
19321.60Jake Begley (3 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   Eriks Bike Shop
20328.88Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
21336.17Spencer Haugh (4 - Cat2)   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
22343.45Isaac Young   Minneapolis, MN 326552   

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.52Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
2359.23Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
3372.94Josey Weik (1 - Cat3)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
4386.65Alec Porter (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   Bianchi/Grand Performance
5400.36Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   Gopher Wheelmen
6414.07Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
7427.78Paul Dahlen (1 - Cat4)   Zumbrota, MN 284809   Minnesota Junior Cycling Inc.
8441.49David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen
9455.20Peter Behm   Northfield, MN 342680   Bianchi/Grand Performance
10468.91Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
11Luke Dahlen      
12496.33Andrew Shwros (2 - Cat4)   Saint Paul, MN 361700   
13510.04Anya Malarski   Duluth Mn 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.
14Zoe Zylstra      

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1265.48Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
2280.52Gregory Goblirsch (1 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
3295.55William Kuster   Anoka, MN 59499   Loon State Cyclists
4310.58Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609   
5325.61Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
6340.65Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank Racing
7355.68Robert Marhefke   River Falls, WI 22498   LaCrosse Velo
8370.71Drew Holbrook (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 16497   Freewheel Bike
9385.74Scott Devillers   Chaska, MN 328580   
10400.77Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   
11415.81Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056   Crossniacs
12430.84Matt Huron   Saint Paul, MN 17220   Kenwood
13445.87Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849   Gopher Wheelmen
14460.90Paul Tocko (1 - Cat4)   Prior Lake, MN 217183   Synergy
15475.94William Dick   Minneapolis, MN 360265   
16490.97Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
17506.00Martin Andrusiak (2 - Cat4)   St Paul, MN 171388   Bianchi/Grand Performance
18521.03Michael McKinney   Hudson, WI 360010   Big Ring Flyers
19536.06Tim Holmstrom (3 - Cat4)   Excelsior, MN 64807   
20551.10Mike Larson   Cambridge, MN 101450   LCR

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1262.71Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
2270.53Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
3278.35Charles Tri   Rochester, MN 80524   
4286.17Nils Boberg   Shoreview, MN 284823   Minnesota Junior Cycling Inc.
5293.99Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406   MCT Freewheel
6301.81Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
7309.63Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
8317.45Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
9325.27chris alme   Saint Paul, MN 281584   BikeThrow Racing
10333.09Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
11340.90Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   MBRC/Flanders
12348.72Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   Omnium Racing
13356.54Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
14364.36Erik Sorensen   Minneapolis, MN 223177   
15372.18John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
16380.00joshua Collins   Woodbury, MN 133808   
17387.82Tim Gut   Eagan, MN 326968   Angry Catfish
18395.64Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   
19403.46Shane Kullman   St Paul, MN 19986   Loon State Cyclists
20411.28Steve Pribyl   Maplewood, MN 297161   Unattached
21419.10Adam Birr   Zumbrota, MN 211747   Velo Rochester
22426.92Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285   Loon State Cyclists
23434.74Mark Long   St Paul, MN 254201   Flat City Cycling Club Inc.
24442.56James Cullen   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
25450.38Jason Goldberg   Saint Paul, MN 359   Bianchi/Grand Performance
26458.20Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.25Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270   Omnium Racing
2351.75Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
3358.26Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
4364.76Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
5371.26Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   
6377.76CHARLEY serrill   Iowa City, IA 200289   
7384.27Ryan Guy   Brooklyn Park, MN 116933   
8390.77Lonie Sauber   Farmington, MN 314254   LCR
9397.27Michael Brotman   Saint Paul, MN 360474   
10403.77Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   Bianchi/Grand Performance
11410.28Koen Bastiaens   Eagan, MN 245853   Flat City Cycling Club Inc.
12416.78Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   
13423.28Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806   Loon State Cyclists
14429.78Benjamin Metzger   Indianapolis, IN 266233   Team Plan C
15436.29Christoffer Graham   Wayzata, MN 56693   
16442.79Justin Rumley   Woodbury, MN 174354   
17449.29Matt Lovaas   Edina, MN 221930   International Christian Cycling Club
18455.80Mark Hooley   St Paul, MN 211197   Synergy
19462.30Nathan Yadon   Madison, WI 290166   University of Wisconsin-Eau Claire
20468.80Todd Hoekstra   St Paul, MN 314978   Bianchi/Grand Performance
21475.30Doug Nixon   Minnetonka, MN 235471   Sports Hut
22481.81Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   Category 6 Racing Squad
23488.31William Dick   Minneapolis, MN 360265   
24494.81Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
25501.31Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee Racing
26507.82Peter Behm   Northfield, MN 342680   Bianchi/Grand Performance
27514.32Gary Underdahl   Eagan, MN 244139   
28520.82John Knudson   Edina, MN 122893   Unattached
29527.33Josh Holst   Minneapolis, MN 117059   
30533.83Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
31540.33Todd Siegwart   Excelsior, MN 329180   Unattached
32546.83Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
33553.34Nick Maciosek   Hudson, WI 233325   Chilkoot Velo
34Reid Bartels      
35Matt Bruzek      

Women - Cat 1/2/3/4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1316.81Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Missing Links Coaching & Training Systems
2328.74Terra James   Minneapolis , MN 281803   Sweet'n Salty Cycling
3340.67Maria Benson   Minneapolis, MN 240746   Synergy
4352.60Niki Soderberg   Wausau , WI 310193   Team Kenda
5364.53Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
6376.45Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda presented by Geargrinder
7388.38Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258   Bianchi/Grand Performance
8400.31Jacklyn Carlson (1 - Cat3)   Prior Lake, MN 259941   Silver Cycling
9412.24Carrie Sansome (2 - Cat3)   Eagan, MN 211756   Unattached
10424.17Anya Malarski   Duluth Mn 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.
11436.10Lisa Thompson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 233402   
12448.03Amy Kline   Maplewood, MN 266646   Bianchi/Grand Performance
13459.96Rachael Jensen (2 - Cat4)   Shell Lake, WI 288627   Team Geargrinder
14471.88Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483   Silver Cycling
15Corrie Weikle      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee