Race Results for
Power Cross
Baldwinsville, NY
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Foster   Ithaca, NY28:07 303738   
2 David Silloway   Rochester, NY28:57 119410   
3 Daniel Jarecke   Canandaigua, NY29:58 228590   
4 Derek Perry   Tully, NY31:56 27792   
5 Gregory Mills   Oswego, NY32:30 339466   
6 Nathan Anderson   32:32   
7 Craig Goetzmann   Skaneateles, NY32:41 360866   
8 Ron Molinari   Oswego, NY32:41 349058   
9 Rich Jarvi   Manlius, NY33:13 237833   
10 John Logan   Skaneateles, NY33:53 360598   
11 Michael Ullberg   Trumansburg, NY35:00 270114   
12 Christopher Battles   Oswego, NY35:34 332292   
13 Tim Peterson   35:47   
14 Gerald Visconti   Fultonny36:03 360731   
15 Marcello Prattico   Dewitt, NY40:48 238075   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Timmerman (1 - Cat1)   Clay, NY59:23 79102   
2 Wayne Bray   New Hartford, NY1:02:37 230528   
3 Fred Harle   Jamesville, NY1:08:54 303474   
4 Graham Marsh   Rochester, NY-1 Lap 301368   
5 Tim Akers (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT-1 Lap 276173   
6 Neil Hueber   Syracuse, NY-1 Lap 352400   
7 Ben Salibra (1 - Cat2)   Fayetteville, NY-1 Lap 233370   
8 Robert Hanlon   Dryden, NY-1 Lap 144886   
9 John Ormsby   Vernon, NY-2 Laps 140052   

Men - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Bray   New Hartford, NY45:40 230528   
2 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY45:53 252701   
3 Aaron Johnson (1 - Cat3)   Oswego, NY46:45 108276   
4 Jeremy Gardner (1 - Cat1)   Brooktondale, NY47:16 204147   
5 Joshua Arvidson   Fayetteville, NY48:25 1986   
6 Jason Haight   Manlius, NY49:39 223622   
7 Robert Hanlon   Dryden, NY51:43 144886   
8 Bryan Blake   Brewerton, NY52:34 214701   
9 Sean Behrman (2 - Cat3)   Auburn, NY-1 Lap 257859   

Men - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Faso   Cazenovia, NY46:28 11315   
2 Jim Nicholson   Fulton, NY47:25 331260   
3 Mark Williams   Clinton, NY49:57 211198   
4 Thomas Emrich   Henrietta, NY50:10 85533   
5 Steve Burdette   Big Flats, NY51:30 279283   
6 Randy Rhoads (1 - Cat4)   Horseheads, NY51:53 312184   
7 Jim Hogan   54:02   
8 George Hluck (2 - Cat4)   Painted Post, NY55:28 114800   
9 Joe Magliocca   Oneida, NY-1 Lap 301564   
10 Gerald Visconti   Fultonny-1 Lap 360731   
11 John Poland (1 - Cat3)   Macedon, NY-1 Lap 186089   

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sanders   New Hartford, NY50:40 31213   
2 Dave Beals (1 - Cat2)   Niskayuna, NY54:08 195095   
3 Jack Rueckheim (1 - Cat3)   Freeville, NY-1 Lap 264445   
4 Bruce Wolcott   Canandaigua, NY-1 Lap 311270   
5 Gary Toth (2 - Cat3)   Stephentown, NY-1 Lap 35799   
6 Mike Peter   Binghamton, NY-2 Laps 269296   

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Toth   Stephentown, NY31:17 236412   
2 Tyler Henry   Springville, CA-1 Lap 275947   

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Schryver   Rochester, NY49:30 31818   
2 Sarah Krzysiak   Utica, NY51:26 233739   
3 Margaret Thompson   Clinton, NY52:45 35453   
4 Ruth Sherman   Spencer, NY53:09 278482   
5 LiLynn Graves   Ithaca, NY55:03 13946   
6 Stacey Cowan   Syracuse, NY-1 Lap 361665   
7 Karla Eisch   Vestal, NY-1 Lap 172399   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee