Race Results for
Swandrome Cross
Freeville, NY
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open Men - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael GRYGUS   Endwell, NY1:00:13 263571  174 RUUD/TVC
2 David YACOBELLI   Endicott, NY1:03:33 80453  182 Corning/NoTubes Race Team
3 Jeff WALKER   Tully, NY1:04:38 144931  184 Onondaga Cycling Club
4 Brian NILSSON   Manlius, NY1:05:48 165690  190 
5 Ethan SUTTNER   Ithaca, NY1:08:06 276747  185 Cornell
6 Nate FOSTER   Ithaca, NY1:08:25 303738  183 Human Zoom
7 Raymond WILLARD   Oneida, NY1:08:57 308807  181 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
8 Hugh WALLACE   Ithaca, NY1:00:37 122059  186 
9 Christopher JONES   Johnson City, NY1:00:59 294390  177 RUUD Racing/TVC
10 Michael KUMIEGA   Binghamton, NY1:01:08 105935  178 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
11 Jonathan TENNEY   Ithaca, NY1:02:15 210037  188 
12 Neil HUEBER   Syracuse, NY1:02:52 352400  191 
13 Micah LERNER   Los Altos, CA1:04:34 334018  179 Cornell University Cycling Club
14 Peter MINTUN   Solon, OH1:05:02 343794  180 Cornell University
15 David FERRETT   Rochester, NY1:05:27 11520  173 
16 Wesley HADZOR   La Fayette, NY1:05:33 302861  189 
17 Robert HANLON   Dryden, NY1:08:04 144886  175 Syracuse Bicycle - Spokepost.com
18 John HENDRICKSON   Endwell, NY1:03:06 224624  176 RUUD Racing/Tioga Velo
DNF Isacco COLOMBO   DNF  172 Ciclismo Classico
DNF Tim DANNERMAN   dnf  187 Yurt Racing

Men - Masters Men - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aj FINKELSTEIN (1 - Cat1)   Endwell, NY0:46:21 83095  355 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
2 William ERICKSON   Ithaca, NY0:46:52 199837  354 Chris Cookies/FLCC
3 Ad STABEL   East Meredith, NY0:46:59 135478  369 Central New York Cyclist
4 Gregory DRUMM   Chittenango, NY0:47:15 181712  353 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
5 Karl FARUZEL (1 - Cat2)   Binghamton, NY0:48:18 11308  373 
6 Matthew DELISA   Ithaca, NY0:48:45 82019  381 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
7 Mark SHENSTONE   Trumansburg, NY0:49:25 172850  367 chris cookies/swan cycles
8 Matt BRAUN   Ithaca, NY0:49:45 306077  377 
9 Sean BEHRMAN (1 - Cat3)   Auburn, NY0:51:05 257859  350 Team Ommegang Syracuse Bicycle
10 Paul SPERANZA   Endicott, NY0:51:30 194030  368 Corning/Notubes Race Team
11 James RANDALL   Chittenango, NY0:51:40 181711  379 team SCARR-Ommegang
12 Gil MENDA   0:51:50  361 
13 Steve BURDETTE   Big Flats, NY0:52:30 279283  351 Corning/NoTubes Race Team
14 Leo KOLSHORN   Hawley, PA0:52:45 149053  359 Upstate Velo
15 Paul MONKMAN   0:52:55  374 FLCC
16 Joe MAGLIOCCA   Oneida, NY0:54:00 301564  360 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
17 David PRUGH   Sayre, PA0:54:40 261855  364 Corning/NoTubes Race Team
18 Jim VAN LEER (2 - Cat3)   Trumansburg, NY0:55:30 59858  372 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
19 Robert NUNNINK (3 - Cat3)   Newfield, NY0:55:55 254005  380 Corning Race Team
20 Marcello PRATTICO   Dewitt, NY0:56:44 238075  363 MaxPowerCycling.com
21 Henry GERSON   Ithaca, NY0:56:50 345364  356 FLCC / Swan Cycles / Chris Cookies
22 Michael ULLBERG (1 - Cat4)   Trumansburg, NY0:57:00 270114  370 Mud Blood and Beer
23 Bryan DANFORTH   0:57:10  378 
24 Jack RUECKHEIM (4 - Cat3)   Freeville, NY0:57:15 264445  366 Big Horn Velo
25 Ed BURNS   Vestal, NY0:53:30 59838  352 Team Bell Lap
26 Dan VAUGHN (2 - Cat4)   Horseheads, NY0:56:05 255391  371 
27 Eric BURNS   0:57:55  375 
28 Mike PETER   Binghamton, NY0:59:30 269296  362 unattached
DNF Ruth SHERMAN (Cat2)   Spencer, NYDNF 278482  491 Corning Race Team
DNF Randy RHOADS (Cat4)   Horseheads, NYDNF 312184  365 Corning/No Tubes Race Team
DNF John POLAND (Cat3)   Macedon, NYDNF 186089  376 Genesee Valley Cycling Club/Team Race
DNF Vanessa MCCAFFERY   Newfield, NYDNF 222557  489 Corning/NoTubes Race Team/Swan Cycles
DNF George HLUCK (Cat4)   Painted Post, NYDNF 114800  358 Corning/Notubes Race Team
DNF Armin HEURICH   Ithaca, NYDNF 315646  357 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel VAUGHN   Horseheads, NY0:57:30 359709  23 
2 Garrett NUNNINK   0:58:00  24 Corning

Women - Open Women - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa MCCAFFERY   Newfield, NY0:49:48 222557  489 Corning/NoTubes Race Team/Swan Cycles
2 Ruth SHERMAN   Spencer, NY0:51:14 278482  491 Corning/Notubes/Swan Cycles
3 Jackie HENDRICKSON   Endwell, NY1:00:44 224625  487 Mission In Motion/Tioga Velo Club
4 Delana SPAULDING   Johnson City, NY0:50:44 300247  492 Mission in Motion / TVC
5 Angela OTT   Elmira, NY0:54:58 330904  490 Mission in Motion/Tioga Velo
6 Ellen KESSEL   Greenbelt, MD0:57:25 190581  488 Artemis Racing
7 Tiffany GRYGUS   Endicott, NY1:00:25 348096  486 Mission in Motion/ TVC

Women - Masters Women - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina WALKER (1 - Cat3)   Tully, NY0:51:56 31408  294 Onodoga Cycling Club
2 Margaret THOMPSON (1 - Cat2)   Clinton, NY0:54:08 35453  291 Corning/NoTubes Race Team/Swan Cycles
3 Lilynn GRAVES   Ithaca, NY0:55:46 13946  288 Corning/NoTubes Race Team/Swan Cycles
4 Tamara LEWIS   Afton, NY0:58:02 248584  290 Mission in Motion Cycling/ Tioga Velo Club
5 Holly MONKMAN (1 - Cat4)   Ithaca, NY1:00:14 356542  292 Velo Bella
6 Karla Eisch   Vestal, NY1:00:59 172399  289 Tioga Velo Club
DNS Marina CAILLAND   dns  293 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaShimanoOSMOUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee