Race Results for
Veterans Park CX Race-2
Ann Arbor, MI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 - C 39-under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN HOOPINGARNER   29:05.44  690 TEAM FRASER
2 Carl Flink   Nashville , TN30:03.72 122479  693 STEEL CITY ENDURANCE
3 Alex Lehr   Monroe, MI30:51.70 344624  692 HERBALIFE
4 Derek Gibbs   Westland, MI31:34.88 271573  687 MCG P/B TRAILS-EDGE
5 BILL ROSEMURGY   32:59.18  682 ANN ARBOR MI
6 CHRIS NORTH   33:09.97  689 ANN ARBOR MI
7 Chris Burnett   Ypsilanti, MI33:28.89 262341  681 WHEELS IN MOTION
8 Luke Mullis   Rochester Hills, MI33:44.93 296792  691 WOLVERINE SPORTS CLUB
9 Andrew Wisniewski   South Lyon, MI33:48.88 310167  686 SOUTH LYON MI
10 Thomas Reineking   Ferndale, MI34:48.92 325692  683 TEAM BICYLCE HEAVEN
11 ANDREW KEM   35:38.62  684 DETROIT MI
12 Markus Nee   Ann Arbor, MI35:42.75 244486  694 ANN ARBOR VELO CLUB
13 NEIL JENNEY   37:28.78  688 BATTLE CREEK MI
14 Steven Bassett   Waterford, MI37:47.38 359558  680 TEAM HOT DOG
15 Matt Srugis   Berkley, MIDOWN 1 LAP 357820  695 RACING GREYHOUNDS
16 NICHOLAS STOWE   DOWN 1 LAP  696 JAMESVILLE NY

Men - Cat 4 - C 40+ - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trey Cassidy   Grosse Pointe Woods, MI29:37.17 204763  747 GROSS POINTE MI
2 Matt Fill   White Lake, MI29:47.55 359712  736 FLYING RHINO CC
3 CRAIG NORTH   31:38.19  745 ANN ARBOR MI
4 Alexander Gaulin   White Lake, MI31:56.77 311408  741 FLYING RHINO CC
5 Michael Schultz   Farmington, MI32:13.80 60984  737 CADIEUX/O2
6 TERRY CARPENTER   32:29.21  739 YPSILANTI MI
7 BRIAN HUBBELL   32:32.29  743 PLYMOUTH MI
8 MARK RUSHBROOK   32:37.07  734 DEXTER MI
9 David Palan   Ann Arbor Mi32:37.76 277740  744 ANN ARBOR VELO CLUB
10 Robert Hair   Waterford, MI34:49.51 189247  730 FLYING RHINO CC
11 JEFF HENCHER   35:19.70  728 CICLOSPORT RACING
12 WILLIAM FOREMAN   36:24.51  742 ANN ARBOR MI
13 David Kurtz   Northville, MI37:11.30 339812  738 NORTHVILLE MI
14 Rick Rainville   Livonia, MI37:27.81 359257  746 UNATTACHED
15 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 1 LAP 179571  726 WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF Shawn Schaffert   Clarkston, MIDNF 284970  748 FLYING RHINO CC
DNF Marc Dettman   Grand Rapids, MIDNF 215793  735 BISSELL/ABG CYCLING CLUB

Men - Cat 2/3/4 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Broglio   Ann Arbor, MI47:07.74 55197  446 CYCLE-SMART INC.
2 Richard Rainville (1 - Cat3)   Livonia, MI48:06.42 305239  417 WOLVERINE SPORTS CLUB
3 Michael Belanger   St. Clair Shores, MI48:14.24 279343  453 RACING GREYHOUNDS
4 Paul McKeighan   Ann Arbor, MI49:06.32 313842  422 YPSILANTI MI
5 Paul Riggs (2 - Cat3)   West Bloomfield, MI49:06.45 324358  455 RACING GREYHOUNDS
6 Adam McIntyre   Jenison, MI49:31.09 359411  436 CRAZY BASTARDS CROSS
7 Aaron McCready   Novi, MI49:37.91 294442  442 RACING GREYHOUNDS
8 Benjamin Christian   Novi, MI49:42.09 70790  418 WOLVERINE SPORTS CLUB
9 Thomas Barrett   Ann Arbor, MI49:48.65 244235  416 ANN ARBOR VELO CLUB
10 Keith Feldt (3 - Cat3)   Waterford, MI49:55.74 256165  426 FLYING RHINO CC
11 Aaron Taylor (1 - Cat4)   Ann Arbor, MI49:59.34 325430  452 MOTOR CITY RACING
12 Brian Harville   Goodrich, MI50:02.12 349032  448 FLYING RHINO CC
13 Jason Acker (2 - Cat4)   Waterford, MI50:14.20 289016  458 CYCLETHERAPY
14 Brad Lako   Auburn Hills, MI50:17.86 254600  428 KLM/COLDSTONE
15 CJ Brish   Milford, MI50:40.40 323646  450 HOMETOWN CYCLING/ BHS
16 Daniel Sterling   Livonia, MI50:44.05 285575  456 RACING GREYHOUNDS
17 Jon Coleman   Canton, MI50:50.01 306254  445 ROGUE RACING PROJECT
18 Jim Bonnell   Waterford, MI50:51.94 322724  440 WATERFORD MI
19 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI50:56.24 163382  454 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
20 BJORN FLORA   51:02.83  460 TRI CITY
21 Christopher Cluett (4 - Cat3)   Ann Arbor, MI51:10.28 288612  430 ANN ARBOR MI
22 Shony Reuven   White Lake, MI51:15.14 342068  429 CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING
23 Shawn Minard   Wixom, MI51:19.75 357859  438 TEAM SPECIALIZED
24 Talbot Hack   Ann Arbor, MI51:46.04 360177  427 ANN ARBOR MI
25 Jody Cagle   Royal Oak, MI51:52.78 345740  451 RACING GREYHOUNDS
26 Greg Johnson   Fenton, MI52:23.99 211378  415 FLYING RHINO CC
27 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI52:52.99 254334  420 TEAM SANDBAG
28 BRIAN KEARNS   53:05.23  439 WHITMORE MI
29 Christopher Roper (3 - Cat4)   Novi, MI53:10.62 315764  443 RACING GREYHOUNDS
30 Ryan McKinnie (5 - Cat3)   Brighton, MI53:42.39 222912  410 TWO WHEEL TANGO
31 Carl Flink   Nashville , TN53:51.74 122479  437 STEEL CITY ENDURANCE
32 MATTHEW BJURMAN   54:40.40  424 ANN ARBOR MI
33 Shaun Welch   Waterford, MI54:40.48 346096  419 PAINT CREEK BICYCLES
34 David Toutant   Grosse Pointe Woods, MIDOWN 1 LAP 35812  444 ROLLMODELS BIKE SHOP
35 GAVIN GUNDERSON   DOWN 1 LAP  459 CHELSEA MI
36 Jason Mishka   Sylvania, OHDOWN 1 LAP 193281  449 N/A
37 Jan Gatowski   Beverly Hills, MIDOWN 1 LAP 254326  421 FLYING RHINO CC
38 Curt Potocki   Almont, MIDOWN 1 LAP 262345  447 TEAM SANDBAG
39 Craig Morris    Bloomfield Hills, MIDOWN 1 LAP 236453  431 RACING GREYHOUNDS
40 Lucas Wall   Superior Township, MIDOWN 1 LAP 54490  462 ANN ARBOR VELO
41 Randall (Randy) Beck   Davison, MIDOWN 1 LAP 3086  432 FLYING RHINO CC
42 Dennis Willyard   Macomb, MIDOWN 1 LAP 301729  412 FLYING RHINO CC
43 Andrew Wisniewski   South Lyon, MIDOWN 1 LAP 310167  434 SOUTH LYON MI
44 GEORGE FALK   DOWN 1 LAP  461 TEAM EMMY-LOU
DNF Todd McInally (Cat4)   Waterford MiDNF 326442  435 CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING

Men - Cat 2/3/4 - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Johnson   Toledo, OH45:39.35 224884  271 DRAKES FINE ROAST COFFEE
2 John Osgood   Kimball, MI46:11.42 254343  264 TEAM SANDBAG
3 Simon Bailey   Ann Arbor, MI46:25.21 160410  266 WOLVERINES ACF STORES
4 Jarod Makowski   Troy, MI46:53.49 43115  272 PAINT CREEK BICYCLES
5 Jim Hilditch   Canton, MI47:17.42 234565  273 RACING GREYHOUNDS
6 Robert Selle   Oakland Twp, MI47:55.04 102586  274 MPI-MAIN STREET RACING TEAM
7 Daniel Bannink   Rochester Hills, MI47:57.36 2498  276 KLM/COLDSTONE
8 Todd Frerichs   Rochester Hills, MI48:16.16 197437  270 KLM COLDSTONE
9 Nathan Kearns   Ypsilanti, MI48:53.41 359540  277 TREE FORT BIKES
10 Brian Neeley (1 - Cat4)   Marshall, MI50:39.36 128280  269 CERESCO MI
11 Mark Caffyn   Ortonville, MI51:27.26 252670  265 MPI-MAIN STREET RACING TEAM
12 Adam Naish   Rochester, MI52:37.49 272572  275 RBS/ TREK
13 Rick Snow   Macomb, MIDOWN 1 LAP 56503  279 TEAM GIANT MI
14 Kevin Podolski   Brighton, MIDOWN 2 LAP 50259  278 YPSILANTI MI

Men - Cat 2/3/4 - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Cameron   White Lake, MI44:28.06 94327  387 TEAM SPECIALIZED
2 Jeffrey Haney   Rockford, MI46:00.69 273412  385 BISSELL/ ABG
3 Andrew Klumb   Toledo, OH47:08.06 248080  383 DRAKES COFFEE
4 Thomas Clark   Sterling Heights, MI47:45.98 262346  388 BIKE SPORT SHOP/ LOUIS GARNIEU
5 Mathew Baroli   Troy, MI47:55.01 163946  376 WOLVERINE SPORTS CLUB
6 Joseph Brown (1 - Cat3)   Grayling, MI48:10.08 157319  379 FLYING RHINO CC
7 Michael Seaman   Mt Pleasant, MI49:22.22 32045  382 TEAM SPECIALIZED
8 Richard Clay   Troy, MI49:59.69 310421  390 FLYING RHINO CC
9 Scott Fabijanski (2 - Cat3)   Royal Oak, MI51:12.24 256573  389 WOLVERINE/ ACFSTORES.COM
10 Kenneth O'Day   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 51473  377 TEAM SPECIALIZED
11 Steven Balogh   Canton, MIDOWN 3 LAP 199551  386 CANTON MI
12 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 3 LAP 179571  384 WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF Mark Wolowiec   Davisburg, MIDNF 41215  380 FLYING RHINO CC

Men - Cat 1/2 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SVEN BAUMANN   56:35.19  94 WOLVERINE/ ACFSTORES.COM
2 Mark Parmelee   Ortonville, MI58:32.91 264374  87 CYCLETHERAPY
3 Tom Burke   Grand Rapids, MI58:37.61 179205  93 SPECIALIZED MICHIGAN
4 Michael Wissink   Walled Lake, MI60:00.00 119033  98 TEAM SPECIALIZED
5 Vincent Roberge   Redford, MI1:01:34.63 190250  99 TRAILS EDGE CYCLERY
6 Jonathan Card   Sylvania, OH1:03:53.69 6078  92 SYLVANIA OH
7 Jay Moncel (1 - Cat2)   Troy, MI1:03:53.84 166325  96 WOLVERINE ACFSTORES.COM
8 Erik Koehler (2 - Cat2)   Birmingham, MIDOWN 1 LAP 296282  97 MOTOR CITY RACING
9 Peter Thompson (3 - Cat2)   Ortonville, MIDOWN 1 LAP 245538  91 TEAM SPECIALIZED
10 Adam Kaye   Ann Arbor, MIDOWN 1 LAP 290612  95 ANN ARBOR MI
11 Andrew Weir (4 - Cat2)   South Ogden, UTDOWN 1 LAP 169810  82 TWO WHEEL TANGO
DNF Daniel Kotwicki   Ann Arbor, MIDNF 80483  N/A
DNF Michael Anderson   Alpena, MIDNF 248234  84 TREK/SRAM
DNF Rich Stark   Ann Arbor, MIDNF 210510  88 ANN ARBOR VELO/ TWO WHEEL TANGO

Women - Cat 4 - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Tucker   Clarkston, MI35:54.68 360150  834 FLYING RHINO CC
2 Danielle Mullis   Rochester, MIDOWN 1 LAP 296790  836 WOLVERINE SPORTS CLUB
3 Adrienne O'Day   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 254330  832 TEAM SPECIALIZED
4 Meagen Kaczmarek   Royal Oak, MIDOWN 1 LAP 295991  837 RBS CYCLING TEAM

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Galambos   Sylvania, OH44:16.33 200091  133 SYLVANIA OH
2 Kelly Paterson (1 - Cat3)   Troy, MI45:26.05 241369  134 WOLVERINE/ ACFSTORES.COM
3 Cynthia Bannink   Madison, WI46:33.57 193391  135 MADISON WI
4 Susan Shaw (2 - Cat3)   Fenton, MI48:29.50 246829  132 CYCLEFIT

Mixed - Cat 4 - Jr 14-under - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasong Goocher   Flatrock, MI34:14.97 361419  945 JACKS BICYCLES
2 Sabrina Reynolds   Toledo, OH35:46.34 358603  944 BODY DESIGN LLC
3 Elena Reynolds   Toledo, OHDOWN 1 LAP 358602  943 BODY DESIGN LLC
4 PAGE CASSIDY   DOWN 1 LAP  951 GROSS POINTE MI

Mixed - Cat 4 - Jr 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Goocher   Flatrock, MI50:58.16 252356  950 JACKS BICYCLES
2 Andrew Dever   Clarkston, MI52:31.89 325136  946 CYCLETHERAPY
3 CHAD CHECKOWSKY   56:19.66  952 FLYING RHINO CC
4 Oliver Wissman   Oxford, MIDOWN 1 LAP 302797  949 FLYING RHINO CC
5 Ginger Wissman   Oxford, MIDOWN 1 LAP 270536  948 FLYING RHINO CC

Mixed - Cat 2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Russell   Berkley, MI47:29.10 197649  533 WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Rich Stark   Ann Arbor, MI47:30.92 210510  534 ANN ARBOR VELO CLUB/ TWO WHEEL TANGO
3 Wayne Cook   Clinton Twp., MI51:47.21 7671  532 SPECIALIZED
4 Paul Steigerwald   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 301353  530 WHEELS IN MOTION
5 Gary Oliveira   Lake Orion, MIDOWN 1 LAP 52709  535 FLYING RHINO CC
6 Kevin Skipworth   Findlay, OHDOWN 1 LAP 294491  528 CITY BIKE SHOP
7 Michael Schultz   Farmington, MIDOWN 1 LAP 60984  527 CADIEUX/O2
8 ADAM HEISEL   DOWN 1 LAP  536 GARDEN CITY MI
9 Chris Burnett   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 262341  526 WHEELS IN MOTION
10 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 3 LAP 179571  529 WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF MIKE PETERSON   DNF  531 ROYAL OAK MI

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoUSACDFCUORESierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee