Race Results for
Ohio State Cyclocross Championship Day 1
Dublin, Ohio, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERNESTO MARENCHIN   Stow, OH 41544   
2 NATHANAEL ZICCARDI   Columbus, OH 145720   
3 LUKE WOODARD   Blacksburg, VA 328148   
4 RUDY SROKA   N Royalton, OH 33715   
5 MICHAEL SCHULZE   Cincinnati, OH 155831   
6 ERIC HAMANN   Somerset, OH 334318   
7 PAUL DONATELLI   Akron, OH 269651   
8 CRAIG HANNIBAL   Pepper Pike, OH 236062   
9 KATSUHIRO TANDA   Athens, OH 219952   
10 SPENCER HACKETT   Columbus, OH 297118   
11 MASON MORGAN   Westerville, OH 252334   
13 TAYLAR KRUSE      
14 CODI CRIPPEN      
15 LUKE SUNDERMEIER   Columbus, OH 294885   
16 CHRISTIAN AMBJORN   Park Hills, KY 298154   
17 BEN ANDERSON   Columbus, OH 68646   
DNF BRIAN SCHULTZ   Columbus, OH 284685   

Men - MEN 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRUCE SKILLINGS   Kettering, OH 45949   

Men - MEN 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOS BELICH   Vermilion, OH 254015   
2 DALE SEEDS   North Canton, OH 63439   

Men - MEN 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUDY SROKA   N Royalton, OH 33715   
2 JEFFREY CRAFT   Madison, OH 8033   
3 WILLIAM MCCASLAND   Albuquerque, NM 285485   
4 DOUG HAMILTON   Fairborn, OH 198036   
5 THOMAS WILSON   Chesterland, OH 300061   
6 MARSHALL LEININGER   Canton, OH 205294   
7 WILLIAM FLECHER   Medina, OH 277014   
8 FRANK STRANG   Mcdonald, OH 316942   
9 RICHARD GRELLA   North Canton, OH 51308   

Men - MEN 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEREK WILFORD   Euclid, OH 134363   
2 RICK TOLER   Dayton, OH 66088   
3 SCOTT YOUNG   Millersport, OH 109205   
4 JAMES LAING   Northolmsted, OH 302256   
5 DAVID JOLIN   Bellville, OH 289233   
6 BLAIR FRALEY   Columbus, OH 193213   
7 JEFF KOMPA   Cleveland Ohio 282965   
8 DOUG MCCONAHA   Galena, OH 51774   
9 DON BILL   Miamisburg, OH 203552   
10 PETER CZERWINSKI   Dublin, OH 252055   
11 MICHAEL TEETS   Dublin, OH 330196   

Men - MEN 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT EVANS   Novelty, OH 11037   
2 NATE LOMAN   Fairlawn, OH 236165   
3 JOHN GATCH   Terrace Park, OH 153866   
4 THOMAS FRANEK   Hiram, OH 344242   
5 PHIL NOBLE   Xenia, OH 52520   
6 JOE BELLANTE   Cincinnati, OH 199092   
7 JOSEPH PALLOTTO   Mantua, OH 54101   
8 MARK FARMER   Columbus, OH 208828   
9 GLEN GARDNER   Westerville, OH 12819   
10 LARRY PESYNA   Westerville, OH 169556   
11 BILL MARUT   Painesville, OH 169120   
12 JAMES TURNER   Dayton, OH 189407   
13 SCOTT BELCHER   Cincinnati, OH 275510   
14 JOHN KIMPLE   Carroll, OH 327694   
15 CHRIS FRETER   Columbus, OH 275071   
16 GARRY BLAIR   Springboro, OH 360550   
DNF RONALD THOMAS   Dublin, OH 312622   

Men - MEN 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES BALDESARE   Kent, OH 63797   
2 BRUCE PISAREK   Powell, OH 73174   
3 JASON SUPPAN   Orrville, OH 310626   
4 DAVID JOHNSON   Toledo, OH 224884   
5 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   
6 COREY GREEN   Mason, OH 150266   
7 PETER HILLS   Loveland, OH 117544   
8 TIM ASSOR   Dillon, CO 150426   
9 ANDREW ALLWEIN   Cincinnati, OH 123421   
10 MATT STIERWALT   Maineville, OH 34173   
11 RICK PARR   Canton, OH 27316   
12 RICK MCKENZIE   Cincinnati, OH 273545   
13 DUNCAN SPILLMAN   Dublin, OH 300113   
14 Michael Adams   Stow, OH 115151   
15 RICK MAIER   Liberty Twp, OH 48035   
16 MIKE MCCLINCHIE   Westerville, OH 330566   

Men - MEN 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES BILLITER   Cincinnati, OH 285273   
2 DOUG CARRAWAY   Columbus, OH 287612   
3 SCOTT MURSCHEL   Cincinnati, OH 202250   
4 DERRICK YOUNG   Gahanna, OH 285243   
5 CHRIS KNAPP   Columbus, OH 229003   
6 TJ TURNER   Yellow Springs, OH 59765   
7 Anthony Mominee   Dayton, OH 296166   
8 MICHAEL MEDVEDKOV      

Men - MEN 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARRIN GROSCH   Cincinnati, OH 356658   
2 TIMOTHY SHOLL   Columbus, OH 283488   
3 KURTIS FRALEY   Lewis Center, OH 295857   
4 ANDREW MILLER   Tallmadge, OH 309911   
5 NOAH HUTSON   Columbus, OH 360139   
6 KRISTIAN GRAHAM   Granville, OH 231846   

Men - MEN 3/4 (NON CHAMPIONSHIP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER METZLER   Columbus, OH 250312   
2 JOSEPH HALL   Columbus, OH 221249   
3 DUNCAN RUSSELL   Corvallis, OR 313872   
4 DARRIN GROSCH   Cincinnati, OH 356658   
5 TREVOR MILLER   Columbus, OH 313282   
6 ANDREW HAGUE   Columbus, OH 62149   
7 Brandon Gaunt   London, OH 295589   
8 MATT CYMANSKI      
9 JOHN PETROV   Mason, OH 304080   
10 LUCK SUNDERMEIER   Columbus, OH 294885   
11 BRIAN SCHULTZ   Columbus, OH 284685   
12 CHRISTIAN AMBJORN   Park Hills, KY 298154   
13 ROBERT PREWITT   Loveland, OH 283637   
14 LARRY HUGHES   Worthington, OH 89405   
15 DOMINIC WISLER   Galloway, OH 220394   
16 RICK VOITHOFER   Columbus, OH 284567   
17 BENJAMIN TRIMBLE   Delaware, OH 360506   
18 BRANDT ATHEY   Berea, OH 207100   
19 KRISTIAN GRAHAM   Granville, OH 231846   
20 Anthony Mominee   Dayton, OH 296166   
21 ALLAN SOMMER   Columbus, OH 263651   
22 MATTHEW BERRISFORD   Westerville, OH 327136   
23 JASON WREN   Columbus, OH 361355   
24 BRETT GILL      
25 JAMES MERCHANT   Columbus, OH 60159   
26 BENJAMIN ROSS   Cincinnati, OH 301223   
27 JOVID KIMPLE   Carroll, OH 328960   

Men - MEN 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TONY MARUT   Painesville, OH 235395   
2 CHRISTOPHER METZLER   Columbus, OH 250312   
3 LUKE WOODARD   Blacksburg, VA 328148   
4 Brandon Gaunt   London, OH 295589   

Men - MEN 1/2/3 (NON CHAMPIONSH

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN PROPPE   North Royalton, OH 301502   
2 SHAWN ADAMS   Akron, OH 179664   
3 GREG FLECHER (1 - Cat2)   Columbus, OH 274985   
4 TONY MARUT   Painesville, OH 235395   
5 CHRISTOPHER METZLER   Columbus, OH 250312   
6 LUKE WOODARD   Blacksburg, VA 328148   
7 AARON CRUIKSHANK (2 - Cat2)   Akron, OH 258844   
8 NATE SZABO   Parma, OH 235675   
9 Brandon Gaunt   London, OH 295589   

Men - JUNIOR MEN 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMUEL DOBROZSI   Loveland, OH 235804   
2 ROBERT SROKA   North Royalton, OH 270997   
3 JOE LAUTZENHEISER   North Lawrence, OH 350138   
4 KIPP SILBER   Dayton, OH 287701   

Men - JUNIOR MEN 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT PREWITT   Loveland, OH 267669   
2 ANDREW RADEMACHER   Loveland, OH 267448   
3 MICHAEL GRUENWALD   Cincinnati, OH 270146   

Men - JUNIOR MEN 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER PETROV   Mason, OH 301051   
2 ZACHARY ROSS   Cincinnati, OH 301225   
3 ALEX CHRISTIAN   Cincinnati, OH 324300   
4 JOHN MORRIS   Cincinnati, OH 301022   
5 NATHAN ROSS   Cincinnati, OH 301226   
6 PARKER HOPSON   Mason, OH 358877   
7 ELLIS CAMPEN   Heath, OH 334142   
8 MAX HANNIBAL   Pepper Pike, OH 360899   
9 LIAM HUGHES      

Men - JUNIOR MEN 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICHOLAS PETROV   Mason, OH 325072   
2 DYLAN ROCKWOOD   Loveland, OH 358574   
3 GABRIEL DOBROZSI   Loveland, OH 324656   
4 A. ENZO ALLWEIN   Cincinnati, OH 301180   
5 ZANE ASH   Cincinnati, OH 301021   
6 THOMAS MORRIS   Cincinnati, OH 359331   
7 LUCAS STIERWALT   Maineville, OH 359561   
8 CHRISTOPHER MCKENZIE   Cincinnati, OH 358350   
9 MITCHELL HOPSON   Mason, OH 358874   
10 KEATON ADAMS   Stow, OH 359202   

Women - WOMEN 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Wells-Hamilton   Fairborn, OH 274282   

Women - WOMEN 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARY BILL   Miamisburg, OH 286616   

Women - WOMEN 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GERRY SCHULZE   Cincinnati, OH 293521   
2 JULIE LEWIS SROKA   N Royalton, OH 143111   
3 TERESA PATRICK   Columbus, OH 328848   
4 KELLIE STRANG   Mcdonald, OH 303754   
5 GINGER BALLARD   Upper Arlington 281058   

Women - WOMEN 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MALISSA PETROV   Mason, OH 303688   

Women - WOMEN 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NANCY HENDERSON   West Des Moines, IA 208557   
2 MELISSA WICK   Columbus, OH 293995   
3 JENI ROOSEN   Cincinnati, OH 271257   
4 TIFFANIE HILLS   Loveland, OH 302106   

Women - WOMEN 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COOPER AMBJORN   Park Hills, KY 299864   
2 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   
3 JEN HUCKETT      

Women - WOMEN 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA HARPER   Strongsville, OH 291899   

Women - WOMEN 1/2/3/4 (NON CHAMPI

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATIE ARNOLD   Columbus, OH 344864   
2 BRIDGET DONOVAN   Cincinnati, OH 119776   
3 COOPER AMBJORN (1 - Cat3)   Park Hills, KY 299864   
4 ANNE NOBLE      
5 SARA HARPER   Strongsville, OH 291899   
6 JILLIAN KELLBACH   Columbus, OH 220409   

Women - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 JULIE LEWIS SROKA   N Royalton, OH 143111   

Women - JUNIOR WOMEN 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MACKENZIE GREEN   Mason, OH 300251   
2 RACHEL DOBROZSI   Loveland, OH 267450   

Women - JUNIOR WOMEN 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENNEDY ADAMS   Stow, OH 310691   
2 EMMA HAYES   Cincinnati, OH 321258   
3 MARY SHARPSHAIR   Cincinnati, OH 301029   

Women - JUNIOR WOMEN 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MADELEINE GREEN   Mason, OH 320414   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee