Race Results for
Linden Park CX
Linden, MI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/16/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 - C 39-under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Gibbs   Westland, MI30:18.30 271573  655 MCG P/B TRAILS-EDGE
2 GARY MUDD   30:29.77  654 COMMERCE TWP MI
3 Chris Burnett   Ypsilanti, MI30:39.15 262341  653 WHEELS IN MOTION
4 Alex Lehr   Monroe, MI30:50.59 344624  657 HERBALIFE
5 HANI HABRA   32:35.53  656 UNIVERSITY OF MICHIGAN
6 Steven Bassett   Waterford, MI34:10.01 359558  652 TEAM HOT DOG

Men - Cat 4 - C 40+ - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Fill   White Lake, MI30:18.92 359712  790 FLYING RHINO CC
2 Jon Haines   Shelby Township, MI30:24.42 348608  797 RBS CYCLING TEAM
3 CHRIS WINKLER   30:26.42  784 AAVC
4 MATT BESFORD   30:28.55  796 FENTON MI
5 Alexander Gaulin   White Lake, MI30:48.75 311408  782 FLYING RHINO CC
6 Marc Dettman   Grand Rapids, MI31:09.77 215793  781 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
7 Fred Hannert   Milford, MI31:16.23 187631  789 TRAILS EDGE
8 TERRY CARPENTER   31:16.36  779 YPSILANTI MI
9 David Hoffman   Ann Arbor, MI31:26.89 227602  793 DOGFISH RACING
10 Bruce LeBlanc   Waterford, MI31:35.84 274004  776 FLYING RHINO CC
11 Paul Mann   Rochester Hills, MI31:49.28 346114  794 PRECISION MTB
12 Ken Misch   Carmel, IN31:54.94 251397  785 FLYING RHINO CC
13 DAN CATERINA   32:04.76  787 KLM/COLDSTONE
14 JEFF HENCHER   32:05.49  792 CICLOSPORT RACING
15 Michael Schultz   Farmington, MI32:18.83 60984  777 CADIEUX BICYCLE CLUB
16 Robert Hair   Waterford, MI32:21.41 189247  774 FLYING RHINO CC
17 James Gardner   Luna Pier, MI32:31.80 278427  778 JACKS BICYCLES
18 KEVIN HIER   32:32.33  783 CANTON MI
19 Jared Smerecki   Farmington Hills, MI32:56.21 284727  773 HOT DOG RACING
20 Jeffery Hill   Romeo, MI32:58.27 360937  786 ROMEO MI
21 RUSS TURNER   34:06.36  791 CYCLEFIT
22 JOHN GUYNN   35:53.03  788 CYCLEFIT/REVOLUTION
23 Rick Rainville   Livonia, MI36:39.41 359257  795 UNATTACHED
24 Robert Wydra   Detroit, MI37:45.77 179571  770 WOLVERINE SPORTS CLUB

Men - Cat 2/3/4 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Belanger   St. Clair Shores, MI46:54.66 279343  444 RACING GREYHOUNDS
2 Jason Acker (1 - Cat4)   Waterford, MI47:38.79 289016  451 CYCLETHERAPY
3 Richard Rainville (1 - Cat3)   Livonia, MI47:43.70 305239  433 WOLVERINE SPORTS CLUB
4 DAVID YAPP   48:35.03  462 ANN ARBOR MI
5 Paul McKeighan   Ann Arbor, MI48:41.52 313842  438 YPSILANTI MI
6 Greg Johnson   Fenton, MI48:50.36 211378  431 FLYING RHINO CC
7 Donald Cumming (2 - Cat3)   Waterford, MI48:57.37 337658  449 MPI-MAIN STREET RACING TEAM
8 Brad Lako   Auburn Hills, MI49:02.90 254600  443 KLM/COLDSTONE
9 Benjamin Cox   Fenton, MI49:14.26 258444  467 TEAM GIANT-MI
10 Jon Coleman   Canton, MI49:18.71 306254  461 ROGUE RACING PROJECT
11 Brian Harville   Goodrich, MI49:24.29 349032  456 FLYING RHINO CC
12 Aaron Taylor (2 - Cat4)   Ann Arbor, MI49:24.95 325430  466 MOTOR CITY RACING
13 Benjamin Christian   Novi, MI49:25.05 70790  434 WOLVERINE SPORTS CLUB
14 Thomas Barrett   Ann Arbor, MI49:28.32 244235  432 ANN ARBOR VELO CLUB
15 Shony Reuven   White Lake, MI49:39.91 342068  446 CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING
16 Shawn Minard   Wixom, MI49:44.60 357859  457 TEAM SPECIALIZED
17 Keith Feldt (3 - Cat3)   Waterford, MI49:57.52 256165  442 FLYING RHINO CC
18 Alan Barnosky (3 - Cat4)   Ann Arbor, MI50:20.08 360679  455 TREEFORT BIKES
19 Anthony Bastuk   Grand Blanc, MI50:45.32 304279  458 RBS CYCLING TEAM
20 Richard Morris   Ann Arbor, MI50:46.51 103540  450 EINSTEIN RACING
21 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI51:17.65 254334  436 TEAM SANDBAG
22 CJ Brish   Milford, MI51:28.07 323646  454 HOMETOWN CYCLING/ BHS
23 Sean Geary   Ann Arbor, MI51:33.28 315284  460 FUSION
24 Mark Olin   Rochester, MI51:33.30 270538  459 RBS CYCLING TEAM
25 Jan Gatowski   Beverly Hills, MI51:37.39 254326  437 FLYING RHINO CC
26 Paul Steigerwald   Ypsilanti, MI52:11.71 301353  430 WHEELS IN MOTION
27 GAVIN GUNDERSON   52:19.96  468 CHELSEA MI
28 Ryan McKinnie (4 - Cat3)   Brighton, MI52:28.87 222912  464 TWO WHEEL TANGO
29 Derek Hill   Waterford, MI52:30.58 279612  441 CYCLETHERAPY
30 Alan Hunt (5 - Cat3)   Macomb, MI52:31.03 327392  427 WOLVERINE SPORTS CLUB
31 DAVID MANGES   Flushing, MI52:44.89 313898  463 TEAM ASSENMACHER
32 David Zatek   Royal Oak, MI52:45.08 344192  448 CYCLETHERAPY/SPECIALIZED
33 Bernard Wendel   Waterford, MI53:22.13 280256  465 CANNONDALE MIDWEST RACING
34 Randall (Randy) Beck   Davison, MI54:54.86 3086  445 FLYING RHINO CC
35 Curt Potocki   Almont, MIDOWN 1 LAP 262345  447 TEAM SANDBAG
36 Dennis Willyard   Macomb, MIDOWN 1 LAP 301729  428 FLYING RHINO CC
37 Jessica Bratus   Ann Arbor, MIDOWN 1 LAP 254329  453 ANN ARBOR MI
38 Edward Barker   Oakland Twp, MIDOWN 1 LAP 255637  452 CYCLETHERAPY
DNF Shaun Welch   Waterford, MIDNF 346096  435 PAINT CREEK BICYCLES

Men - Cat 2/3/4 - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Bailey   Ann Arbor, MI46:38.27 160410  242 WOLVERINES ACF STORES
2 Jim Hilditch   Canton, MI46:43.61 234565  248 RACING GREYHOUNDS
3 David Johnson   Toledo, OH46:48.95 224884  247 DRAKES FINE ROAST COFFEE
4 Daniel Bannink   Rochester Hills, MI47:05.36 2498  250 KLM COLDSTONE
5 John Osgood   Kimball, MI47:47.72 254343  240 TEAM SANDBAG
6 Ron Stack   Fenton, MI48:26.43 177087  239 CYCLEFIT
7 Andy Fedewa   Clarkston, MI48:55.88 262182  244 FLYING RHINO CC
8 Brian Neeley (1 - Cat4)   Marshall, MI48:56.17 128280  245 CERESCO MI
9 Rick Snow   Macomb, MI49:08.52 56503  249 TEAM GIANT MI
10 Mark Caffyn   Ortonville, MI51:13.91 252670  241 MPI-MAIN STREET RACING TEAM
11 Patrick McEnaney (1 - Cat3)   Whitmore Lake, MI52:28.97 140189  246 UNATTACHED
DNF Keith Feldt (Cat3)   Waterford, MIDNF 256165  243 FLYING RHINO CC

Men - Cat 2/3/4 - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Wozniak   Clarkston, MI46:33.57 306878  345 FLYING RHINO CC
2 Mark Wolowiec   Davisburg, MI47:12.25 41215  347 FLYING RHINO CC
3 Adam Austin   Los Angeles, CA47:19.76 251417  356 MONTROSE BIKE SHOP/ CW BUILDERS INC
4 Jeffrey Haney   Rockford, MI47:24.92 273412  354 BISSELL/ ABG
5 Andrew Klumb   Toledo, OH47:33.03 248080  348 TOLEDO OH
6 Michael Seaman   Mt Pleasant, MI47:37.19 32045  350 TEAM SPECIALIZED
7 Richard Clay   Troy, MI47:41.57 310421  358 FLYING RHINO CC
8 Michael Green   Farmington Hills, MI48:25.24 261599  359 BIKEMAN.COM
9 Joseph Brown (1 - Cat3)   Grayling, MI49:14.31 157319  346 FLYING RHINO CC
10 Thomas Clark   Sterling Heights, MI49:34.16 262346  360 BIKE SPORT SHOP/ LOUIS GARNIEU
11 Kenneth O'Day   Ypsilanti, MI49:56.89 51473  344 TEAM SPECIALIZED
12 ADAM HORSKI   51:08.88  361 CYCLE FIT
13 Tim Faas   Farmington Hills, MI52:18.87 208526  355 WOLVERINE ACF
14 WILLIAM GUILBERT   DOWN 1 LAP  351 TROY MI
15 Ken Misch   Carmel, INDOWN 1 LAP 251397  357 FLYING RHINO CC
16 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 2 LAP 179571  353 WOLVERINE SPORTS CLUB

Men - Cat 1/2 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Anderson   Alpena, MI1:01:56.86 248234  57 TREK/SRAM
2 SVEN BAUMANN   1:02:11.43  60 BMC ACTIONLINE
3 Tom Burke   Grand Rapids, MI1:02:11.55 179205  50 SPECIALIZED MICHIGAN
4 Michael Wissink   Walled Lake, MI1:03:21.52 119033  59 TEAM SPECIALIZED
5 Benjamin Renkema   Greenville, SC1:03:49.91 193086  55 Z-MOTION
6 Jeff Weinert   Lake Orion, MI1:04:16.37 37591  54 WSC/ACFSTORES.COM
7 Jay Moncel (1 - Cat2)   Troy, MI1:04:17.27 166325  53 WOLVERINE ACFSTORES.COM
8 Don Cameron (2 - Cat2)   White Lake, MI1:04:18.13 94327  48 TEAM SPECIALIZED
9 Cory Stange   Millington, MI1:05:26.35 260216  44 BISSELL/ABG
10 Erik Koehler (3 - Cat2)   Birmingham, MI1:05:43.20 296282  52 MOTOR CITY RACING
11 Peter Thompson (4 - Cat2)   Ortonville, MI1:06:38.98 245538  49 TEAM SPECIALIZED
12 Brian Hancock   Alma, MI1:07:39.23 145099  58 TEAM SPECIALIZED
13 Adam Kaye   Ann Arbor, MI1:07:46.26 290612  51 ANN ARBOR MI
14 Patrick Russell (5 - Cat2)   Berkley, MI1:07:51.74 197649  43 WOLVERINE SPORTS CLUB
15 Rich Stark   Ann Arbor, MI1:09:21.43 210510  46 ANN ARBOR VELO/ TWO WHEEL TANGO
DNF Mark Parmelee   Ortonville, MIDNF 264374  45 CYCLETHERAPY
DNF Andrew Weir (Cat2)   South Ogden, UTDNF 169810  56 TWO WHEEL TANGO

Women - Cat 4 - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAINA CASE   32:48.54  825 ANN ARBOR MI
2 Andrea Tucker   Clarkston, MI33:37.58 360150  823 FLYING RHINO CC
3 Adrienne O'Day   Ypsilanti, MI38:23.78 254330  821 TEAM SPECIALIZED
4 Meagen Kaczmarek   Royal Oak, MIDOWN 1 LAP 295991  826 RBS CYCLING TEAM
5 Nancy Lange   Wyoming, MIDOWN 1 LAP 354286  824 PRIORITY HEALTH

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Keely   Holland Mi52:26.80 267467  120 KENDA
2 Susan Shaw (1 - Cat3)   Fenton, MI53:35.22 246829  118 CYCLEFIT
3 Laura Melendez   Grand Rapids, MIDOWN 1 LAP 225973  119 PRIORITY HEALTH
4 Lillian Ruiz   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 254346  117 TREEFORT BIKES

Mixed - Cat 4 - Jr 14-under - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasong Goocher   Flatrock, MI33:28.262 361419  923 JACKS BICYCLES
2 Sabrina Reynolds   Toledo, OH35:22.526 358603  932 BODY DESIGN LLC
3 JACK BAILEY   DOWN 1 LAP  930 NOVI MI
4 Elena Reynolds   Toledo, OHDOWN 1 LAP 358602  931 BODY DESIGN LLC

Mixed - Cat 4 - Jr 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Goocher   Flatrock, MI48:05.37 252356  928 JACKS BICYCLES
2 Andrew Dever   Clarkston, MI48:21.34 325136  924 CYCLETHERAPY

Mixed - Cat 2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Cook   Clinton Twp., MI49:35.76 7671  517 SPECIALIZED
2 Rich Stark   Ann Arbor, MI53:22.57 210510  518 ANN ARBOR VELO CLUB/ TWO WHEEL TANGO
3 Jay Jones   Clarkston, MI53:40.05 18185  519 CYCLETHERAPY/ SPECIALIZED
4 Gary Oliveira   Lake Orion, MIDOWN 1 LAP 52709  516 FLYING RHINO CC
5 Michael Schultz   Farmington, MIDOWN 1 LAP 60984  514 CADIEUX BICYCLE CLUB
6 Chris Burnett   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 262341  512 WHEELS IN MOTION
7 Kevin Skipworth   Findlay, OHDOWN 1 LAP 294491  515 CITY BIKE SHOP
8 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 2 LAP 179571  513 WOLVERINE SPORTS CLUB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee