Race Results for
$100K Bill Bone Pro Am # 11
Stuart, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 11/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yosmani Pol Rodriguez   Miami, FL13:29.7 305907   Team Cocos
2 Ricardo Hernandez   Miami, FL13:30.7 118854   Blue Star- Rossetti Development Team
3 Raul Bello   Pembroke Pines, FL13:32.8 185881   Team Santo
4 Allison Anjos   Boca Raton, FL13:40.8 153443   Unattached
5 Tyler Jandreau   Palm Bay, FL13:41.6 283158   Infinity Bike Shop
6 Grant Potter   Parkland, FL15:20.2 73508   ZMOTION Racing Team
7 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA15:20.4 185065   Team Cocos
8 Luis Rios   Miami Gardens, FL15:29.9 123241   Team Performance Fitness-Delray Center
9 Gunter Hermanni   Miami, FL15:30.1 163923   ZMOTION Racing Team
10 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL16:34.4 271372   ZMOTION Racing Team
11 Marc Howe   Palm Bay, FL19:12.4 264076   ZMOTION Racing Team
12 Jose Navarro   Hialeah, FL19:37.2 329024   Team Cocos
13 Chris Hoch   Coconut Creek, FL19:38.8 272990   ZMOTION Racing Team
14 Oscar Henao   Dania Beach, FL19:38.8 288710   Team Santo
15 Jose Frank Rodriguez Hernandez   20:02.5   Team Cocos
16 David PalominoMolina   Plantation, FL24:39.4 361679   Cool Beans Racing
17 Yip Tsang   Davie, FL25:34.4 204595   Team Santo
18 Nate Adler   North Palm Beach, FL06:53.0 203360   Bill Bone Racing Team
19 Paul Chooweenam   Ozone Park, NY34:00.5 157345   Alanis/Team Alanis

Men - Masters 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL11:48.9 257185   Florida Masters Cycling
2 Eduardo Nebuloni   Delray Beach, FL11:51.7 80911   Unattached

Men - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL03:43.2 46930   Jacksonville Racing Club
2 Mauricio Mosquera   Cooper City, FL03:43.6 176531   Big Wheel Sunrise
3 Armand Patregnani   Parkland, FL03:43.8 254968   ZMOTION Racing Team
4 Jonathan Creavalle   Pembroke Pines, FL11:49.2 258345   ZMOTION Racing Team
5 Francisco Vasquez   Cooper City, FL11:49.2 159632   Big Wheel Sunrise
6 William Tittle   Fort Lauderdale, FL11:50.8 172355   ZMOTION Racing Team
7 John Dale Showell   Lake Worth, FL11:51.4 297934   Sundance Brotherhood
8 Philip (Ted) Alber (1 - Cat5)   Royal Palm Beach, FL11:51.5 139832   Relentless Bicycles
9 MICHAEL ROWE   Fort Lauderdale, FL28:12.4 287675   ZMOTION Racing Team
10 Mike Tomlinson (2 - Cat5)   Tampa, FL08:17.3 302212   Florida Velo
11 Luis Martinez (3 - Cat5)   Miami Gardens, FL33:09.3 170561   Unattached

Men - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Schneider   Lake Worth, FL18:52.2 31697   AG Bikes / Pink Panthers
2 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL18:59.3 71611   ZMOTION Racing Team
3 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL20:41.8 299873   AG Bikes / Pink Panthers
4 Ken Schofield   Juno Beach, FL20:43.3 207006   ZMOTION Racing Team
5 Steven Griffith   Boca Raton, FL20:59.7 195918   ZMOTION Racing Team
6 Alain Delorme   22:36.6   Unattached
7 Israel Vera   Miami, FL25:01.4 242172   ZMOTION Racing Team
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL25:07.9 246899   ZMOTION Racing Team
9 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL27:53.7 59026   ZMOTION Racing Team
11 Randall Jacques (1 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL18:56.9 287319   ZMOTION Racing Team
9998 Hugo Elias (2 - Cat3)   Davie, FL45:35.0 63707   Unattached
9998 Jose Maldonado   Deerfield Beach, FL20:05.9 175194   Unattached

Men - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bishop (1 - Cat2)   Lakeland, FL18:52.9 144608   ZMOTION Racing Team
2 Leandro Contreras Alarcon   West Palm Beach, FL18:59.4 198169   AG Bikes / Pink Panthers
3 Sean Coleman   Land O Lakes, FL19:00.6 121299   US Military Cycling
4 Julio Rojas   Pompano Beach, FL19:55.3 175402   AG Bikes / Pink Panthers
5 Gregg Blow   Boynton Beach, FL20:15.9 257922   AG Bikes / Pink Panthers
6 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL20:58.6 20915   AG Bikes / Pink Panthers
7 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL20:58.9 235207   Team Performance Fitness-Delray Center
8 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL20:59.5 15755   Bike America Racing Team
9 Jose Armas   Pembroke Pines, FL21:02.5 243186   AG Bikes / Pink Panthers
10 ransford robinson   Pembroke Pines, FL23:38.7 256991   Bike America Racing Team
11 Osvaldo Delgado  (2 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL23:38.7 261127   Team Performance Fitness-Delray Center
12 Stephen Gilligan (3 - Cat2)   Deerfield Beach, FL23:44.9 85222   ZMOTION Racing Team
13 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL25:05.9 24653   Bike America Racing Team
14 Vinnie Tamburello (4 - Cat2)   Pompano, FL25:07.5 131982   ZMOTION Racing Team
15 Roger Phanord   Fort Lauderdale, FL25:07.5 158010   Bike America Racing Team
16 Adam Baskin   Clermont, FL25:07.9 88669   ZMOTION Racing Team
17 Kevin Abbate   Boynton Beach, FL25:16.7 222404   AG Bikes / Pink Panthers
18 Roman Morozov   Miami Beach, FL25:18.7 67282   Cool Beans Racing
19 Alex Yarnall   Delray Beach, FL25:21.5 268644   AG Bikes/Pink Panthers
20 Raphael Jimenez   28:10.9   AG Bikes / Pink Panthers
9998 Kurt Phillips   Lakeland, FL38:01.9 49190   ZMOTION Racing Team

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Alayon   Miami, FL19:14.4 320912   Blue Star- Rossetti Development Team
2 James Knippel   Miami, FL19:14.4 329556   Team Cocos

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL46:48.5 329554   Blue Star- Rossetti Development Team
2 John Gilbert   Fort Lauderdale51:34.0 347582   Unattached
3 Austin Wright   Stuart, FL51:35.8 321612   Treasure Coast Cycling Association
4 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL51:40.5 347326   Velo's Cyclery
5 Alexander Yarnall   30:06.3   Unattached

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor Delgado   Hialeah, FL51:29.6 316004   Team Cocos
2 John Orellana   56:43.4   Unattached
3 Charlie Wright   Stuart, FL56:44.2 321610   Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose casas   West Palm Beach, FL19:14.2 338172   Velo's Cyclery
2 jorge caba   19:14.2   Unattached
3 Dennis Phipps   Cutler Bay, FL19:14.5 359932   Team Bike Werx
4 Roberto Padron   Hialeah, FL19:14.5 332614   Unattached
5 James Adcock   Texarkana Tx19:14.7 334904   Cool Beans Racing
6 Bruce Keno   Hollywood, FL19:16.0 303950   Unattached
7 Aubrey Aldy   19:17.6   Unattached
8 Jairo Alexander Gutierrez   Lantana, FL19:17.6 261320   Velo's Cyclery
9 EARL THOMAS   Tamarac, FL19:18.5 352360   Unattached
10 Chase Gantz   19:18.5   Cool Beans Racing
11 Pedro Camargo   Miami, FL19:18.6 361266   Unattached
12 German Arango   19:19.2   Unattached
13 Rick Williams   West Palm Beach, FL19:19.5 336466   Unattached
14 Fred Dinger   19:19.5   Unattached
15 Patrick Brown   Hobe Sound, FL19:21.8 300829   Unattached
16 Felipe Costa   Deerfield Beach, FL19:24.0 357062   Unattached
17 William Fell   19:29.7   Unattached
18 John Roach   19:30.5   Unattached
19 Jaime Gomez   Deerfield Beach, FL19:38.3 324622   Bicycle Generation/Morgan Stanley Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isniel Hernandez   Opa Locka, FL58:22.9 317718   Team Performance Fitness-Delray Center
2 Rafael DelSolDominguez   Miami, FL01:03.3 360309   Unattached
3 Maurice Tobon   Coral Springs, FL01:20.2 139074   ZMOTION Racing Team
4 Michael Montgomery   01:20.3   Team Bike Werx
5 Yamil Llorens   Miramar, FL01:20.7 293191   Team Performance Fitness-Delray Center
6 Mike Schweiger   Coral Springs, FL01:20.7 254969   ZMOTION Racing Team
7 Yariel Bermudez   Hialeah, FL01:31.7 308918   Team Performance Fitness-Delray Center
8 John Stone   Boulder, CO01:33.6 332428   Treasure Coast Cycling Association
9 Jeff Maher   Stuart, FL01:37.0 275410   Belgium Bike
10 Mark Lim   Tamarac, FL01:38.2 198209   ZMOTION Racing Team
11 Rodrigo Barreto   Portsaintlucie, FL01:38.4 308426   Unattached
12 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL01:40.2 188691   ZMOTION Racing Team
13 Sean Baker   Pompanobeach, FL01:43.3 308262   ZMOTION Racing Team
14 Hamlet Alfonso   Hialeah, FL02:08.5 256612   Team Performance Fitness-Delray Center
15 Mark Klimowicz   Philadelphia, PA05:25.0 310371   Zen Masters Racing
16 serge Augustin   Coconut Creek, FL15:47.8 328694   Cool Beans Racing
17 michael dwyer   Tamarac, FL15:48.0 277106   Cool Beans Racing
9999 Jorge Rodriguez   Hialeah, FL01:18.6 315470   Team Performance Fitness-Delray Center
9999 Abdel Salas   Hialeah, FL01:01.7 200486   Team Performance Fitness-Delray Center

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Walker   Jensen Beach, FL58:28.9 232480   Breakaway Cycling LLC
2 Tomas Velez   Miami, FL58:29.4 304174   Velo Masters of Miami
3 Donald Spath   Stuart, FL58:32.2 253572   Breakaway Cycling LLC
4 Frank Frederick   Miami, FL01:02.4 243336   Unattached
5 Ledy Alonso   Opa Locka, FL01:18.8 288822   Team Performance Fitness-Delray Center
6 Andres Alayon   Miami, FL01:19.3 320912   Blue Star- Rossetti Development Team
7 Christopher Wright   Miami, FL01:19.3 226496   Team Performance Fitness-Delray Center
8 Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL01:19.8 329554   Blue Star- Rossetti Development Team
9 Esteban Arniella   Fort Lauderdale, FL01:19.9 240874   Hollywood Big Wheelers
10 Phil Moore   West Melbourne, FL01:20.9 300685   Space Coast Velo Sport
11 Kenny Matys   Boca Raton, FL01:20.5 246741   Team Performance Fitness-Delray Center
12 Bryan Liles   Stuart, FL01:23.9 145734   Unattached
13 ashton hulscher   West Palm Beach, FL01:29.2 348346   Unattached
14 Norge Perez   Miami, FL01:31.9 209703   Unattached
15 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL01:37.2 198843   Team Performance Fitness-Delray Center
16 Peter Salas   Nicaragua01:59.8 302315   Unattached
9998 Mateo Zuluaga   Miami, FL23:32.7 257825   Velo Masters of Miami

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Decaminada   Lakeland, FL10:16.2 360228   Unattached

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL03:47.1 126302   ZMOTION Racing Team
2 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL10:16.2 191535   ZMOTION Racing Team
3 Jennie Collins   Lake Mary, FL10:21.7 274388   ZMOTION Racing Team

Women - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Ambre Levy   13:58.2   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee