Race Results for
Wigwam MTB Challenge- WORS 2011 #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/08/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI54:32.20 303828  4042 Team EXPO
2 Alex Darrington   55:28.00  4068 Bikes LTD
3 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI59:12.30 317236  4028 
4 Evan Howell   60:34.60  4291 
5 Roman Kosarzycki   Greendale, WI1:02:26.00 320314  4080 Alterra
6 Daniel Gretzinger   Greenville, WI1:03:19.10 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
7 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:03:37.50 317350  4055 Fat Tires N Beer
8 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:08:32.20 297081  4017 
9 Kyle Kargel   Baraboo, WI1:09:18.20 348140  4076 Wildside Velo
10 Alex Durocher   1:14:35.80  4463 
11 Jacob Ahles     6033 FCYCT ScarletKnights
12 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  6247 
13 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  6038 Wildside Velo
14 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
15 Aaron Smith     6006 scarlet knightsnights
16 Owen Reich     6005 
17 Ben Smith     6008 scarlet knightsnights
18 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6018 Endurance Trust
19 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
20 Cole McDicken   Appleton, WI 381394  6028 Fox Valley Scarlet Knights
21 Dwight Eben   Manitowoc, WI 366665  6339 
22 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
23 Christian Pieper   Kohler, WI 378654  6234 Back Door BikeShop
24 Hunter Babcock     6227 Team Extreme
25 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
26 Joe Jeschke     6243 
27 Alex Gruszynski     6334 Gear N Up
28 Paighton Gardner     6225 Echelon Coalition
29 Dakota Smith   Glade Spring, VA 366728  6250 Michael's Cycles
30 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
31 Nick Niemi     6336 Sheboygan County Law
32 Joshua Caron     6245 CAron Racing
33 Collin Neuser   Mosinee, WI 374521  6022 Rib Mountain Cycles
34 Jack Brandt     6340 
35 Noah Schwartz   Cherry Hill, NJ 196587  6237 
36 Gabe Barden     6013 Heavy Pedal Velo Club
37 Truman Russell     6332 
38 Reed May   Geneva, IL 349886  6003 
39 Michael Jarvis   Norcross, GA 129798  6229 
40 Ben Boldt     6236 
41 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
42 Clayton Keltesch     6230 
43 Sam Komoroske     6330 Genius
44 Max Schram     6342 Heavy Pedal Velo
45 Blake Deswarte     6249 Extreme
46 Henry Schwiesow     6341 Tower Clock Eye Center
47 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
48 Lucas Fletcher   Waterford, WI 378741  6010 
49 Jonah Whitedog   La Crosse 379542  6023 Bikes LTD / Senic Concepts
50 Burke Warren     6239 
51 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
52 Lucas Daish     6238 
53 Keifer Russell     6333 
55 Griffin May     6004 
56 Matt Rodenkirch     6241 Design Concepts / Dekorra
57 Stephen Liepert   Oshkosh, WI 382385  6228 Pedal Moraine
58 Noah Hoppe     6231 Fon Du Lac Cyclery
59 Demetrio Velazco     6337 
60 Justin Munzur   Brookfield 365809  6246 Cafe De Arts Roasters
61 Andrew Schwiesow     6240 Tower Clock Eye Center
62 Grant Swanstrom     6338 Cranked Bike Studio
63 Ben Durocher     6242 
64 Michael Fellows     6343 
DNF Ashton Catteruccia     6235 
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI 380580  6015 Attitude Sports
DNF Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
DNF Niko Rosado   Cherry ValleyRockford 376609  6344 Spoke Monkey Cyclery

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brayden Schott   Beaver Dam, WI51:48.50 318684  4047 
2 Cory Marty   Plover, WI53:11.70 303981  4014 Team WORS
3 Jordan Boyea   Wausau, WI53:53.80 380303  4060 Team WORS
4 Payson Partridge   54:47.90  4456 Dekorra DesignConcepts
5 Nolan Steig   Janesville, WI55:57.40 344958  4024 
6 Teddy Kretzmann   56:54.30  4281 
7 Charlie Firer   57:47.80  4445 
8 Jacob Carlson   60:51.30  4465 
9 Rowan Norman   Port Washington, WI1:03:59.90 329464  4439 Team Exreme
10 Fernando Esquinca   1:09:52.60  4430 
11 Cole Huffman   1:11:29.80  4277 
12 Devin Metz   1:12:39.50  4474 
13 Nicholas Koenig   1:18:44.50  4420 
DNF Nathan Richards   Deerfield 367038  4468 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Roethel   Oostburg, WI52:15.40 375109  4019 Sheboygan Bicycle Company
2 Christopher Rodiguez   53:57.70  4416 
3 Adam Olson   54:07.30  4415 
4 Anthony Van Asten   54:48.70  4466 
5 Charles Girkins   55:29.00  4482 Wade'z Bike Shop
6 Bill Schultz   Missoula, MT55:29.20 181384  4460 Heavy Pedal Velo
7 Ryan McAbee   57:36.60  4114 
8 Benjamin Wilda   58:56.70  4836 Pedalphiles
9 George Kapitz   59:27.30  4446 Broken Spoke Bike Studio
10 Jared Brodjeski   60:16.80  4470 Virgilproductions
11 Murtaza Adam   60:33.70  4286 
12 Matthew Kletti   Appleton, WI60:41.80 358867  4448 
13 Andrew Richter   60:47.00  4077 
14 Louis Soja   1:01:55.10  4447 Broken Spoke Bike Studio
15 Benjamin Sukowaty   1:02:22.10  4296 
16 Jonathan Burin   Wilmette, IL1:04:00.30 275233  4467 
17 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:04:14.80 37673  4471 
18 Kyle Gier   1:05:33.80  4431 
19 Jordan Jazdzewski   1:07:31.20  4274 
20 Kyle Esch   1:07:52.30  4449 Chips Hamburgers
21 Isaiah Schwinn   Janesville, WI1:08:07.50 380301  4832 
22 Bobby Meisenbech   1:28:45.40  4480 
DNF John Felke   Chicago, IL 307070  4441 Kinky Llama Racing
DNF Edward Eigenberger     4300 Christ Punchers
DNF Lukas Campbell     4288 
DNF Scott Zimny     4285 
DNF Jonathan Haag     4283 
DNF Seth Boyea   Fort Atkinson, WI 378793  4061 Team WORS
DNF Joe Guse     4041 Team WORS

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI52:10.20 339424  4012 2 Rivers Racing
2 Joe Vanderpuy   53:14.40  4008 Team Cthulu
3 Christopher McArdle   Greendale, WI54:07.80 356852  4086 Alterra CoffeeMTB Team
4 Nicholas Armstrong   54:17.30  4063 
5 Jon Krouse   55:53.70  4804 
6 Adam Handt   Machesney Park, IL56:01.90 365790  4056 SpokesNSpines
7 Robert Hoefert   56:02.70  4455 Heavy Pedals /Broken Spoke
8 Brad Gruszynski   56:17.20  4452 Gear N Up
9 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI56:18.30 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
10 Jimi Michalscheck   57:00.70  4275 
11 Elginn Cordes   Dakota, MN57:24.60 357632  4084 667 Industries
12 Andrew Wegner   Green Bay57:52.30 378144  4297 
13 Jon Veldboom   58:08.70  4831 
14 Joel Curry   Mchenry, IL58:55.20 345054  4812 Treadheads
15 Ben Gasper   59:43.40  4428 
16 Allan Macintyre   59:44.60  4119 
17 Aaron Dalbec   Monona, WI59:44.80 350526  4462 
18 Myles Bible   1:01:06.50  4450 Chips Hamburgers
19 John Peronto   Chicago, IL1:01:18.60 376352  4433 
20 Dorian McFarlane   1:01:55.10  4477 
21 Nate Janik   1:02:01.20  4451 Chips Hamburgers
22 Patrick Leichtnam   1:02:32.50  4422 
23 Peter Fetters   Neenah, WI1:02:54.50 292715  4065 Cranked Bike Studio
24 Rob Schuette   1:06:24.90  4811 Broken Spoke
25 Adam Schinker   Waukesha, WI1:07:27.30 250576  4837 
26 Adam Zouski   1:07:42.90  4827 
27 Joe Woelfle   1:07:51.30  4424 
28 Dave Pringnitz   1:09:53.40  4294 
29 Kerry Poltrock   Kenosha, WI1:10:12.40 351540  4015 Kenosha Drivers Club
30 Tony Young   Grafton, WI1:10:24.00 377074  4299 
31 Chris Mattmiller   Malone, WI1:11:45.10 360051  4078 
DNF Todd Schroll     4833 
DNF Jonathan Bailey   West Nottingham, NH 243918  4826 Heavy Pedal
DNF Aaron Messenger   Green Bay, WI 382540  4807 
DNF Michael Becker     4461 
DNF Shawn Richards     4429 
DNF Kevin Wolfberg     4426 
DNF Josh Wood     4279 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Smith   Fond Du Lac, WI52:59.20 342844  4032 
2 Chris Oleson   53:01.40  4458 
3 Chris Harold   Lindenhurst, IL54:59.90 331674  4085 Muddy Cup
4 Bob Griswold   55:02.10  4459 
5 Roy Bailey   55:34.70  4457 Design ConceptsDekorra
6 David Fessler   Mesa, AZ56:13.00 127373  4453 
7 Jack Pabst   Nekoosa, WI56:19.90 334134  4049 
8 Mike Tobin   Bristol, CT57:21.20 35669  4058 
9 Lance McDonald   57:35.00  4423 
10 Mark Baranowski   Cary, IL57:56.30 331596  4023 xXx Racing-AthletiCo
11 Ernie Huerta   58:59.60  4419 
12 Allen Brost   59:03.70  4418 
13 Ted Drevalas   Lake Zurich, IL59:07.90 359247  4013 Nord-Lock
14 Matt Knowles   59:27.10  4806 
15 Peter Nosal   59:34.10  4287 
16 Patton Neuser   Green Bay Wi59:43.60 379195  4454 
17 Scott Niemi   59:52.20  4280 Sheboygan County Law
18 Paul Baltus   Janesville, WI59:58.40 345020  4022 
19 Joseph Fischer   60:02.30  4075 Title Town Flyers
20 Samuel Van Jaarsbeld   60:05.60  4443 
21 Jason Martin   60:06.80  4435 
22 Jason Stauber   60:13.70  4436 
23 Joe Durocher   60:41.70  4464 
24 Mark Eben   Manitowoc60:59.30 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
25 Loren Beyer   Kimberly, WI1:01:08.50 349754  4290 
26 Edgardo Cruz   1:01:38.60  4271 
27 Daniel Reddy   1:02:31.50  4476 
28 Jeffrey Sterling   1:02:40.70  4472 
29 Anthony Smet   Colgate, WI1:02:45.00 366526  4427 
30 Bradley Jorsch   1:03:32.50  4278 
31 Tshengzoo Lor   1:03:48.60  4478 
32 Eric Wright   1:03:50.00  4434 
33 Brian Coleman   Cedarburg, WI1:03:50.20 314104  4808 TEAM WORS
34 Steven Brown   1:03:59.10  4284 
35 Keith Eggebrecht   1:04:41.90  4469 
36 Douglas Kortbein   1:05:21.70  4809 
37 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:05:37.50 374749  4825 Design Concepts/Dekorra
38 Alexander Pieper   1:05:39.50  4417 Sheboygan BikeCompany
39 Scott Barclay   1:05:44.10  4813 
40 Steven Wimmer   1:06:26.30  4828 
41 Mike Bons   1:07:01.90  4835 
42 Andrew Trewyn   Waupun, WI1:07:27.30 360078  4059 Waupun Road Warriors
43 Steve Caron   1:07:34.20  4437 Caron Racing
44 Henry Kosarzycki   1:08:44.40  4814 Alterra
45 Patrick Jarvis   Greenville, WI1:08:54.90 382170  4438 
46 Mark Svatek   Manitowoc, WI1:10:15.40 288525  4834 
47 Jeff Johnson   1:10:25.30  4475 Kenosha Drivers Club
48 Steve Slocum   1:10:32.00  4824 
49 Robert Brandt   1:12:12.90  4829 
50 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:13:27.80 367739  4070 
51 Bill Wirostko   1:14:59.30  4440 
52 Scott Metz   Huntington Beach, CA1:15:07.30 377250  4473 
53 Dan Prahl   1:19:32.50  4273 
DNF Ryan Roesler   Onalaska, WI 317102  4802 Bikes LTD / Scenic Concepts
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine
DNF John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  4071 Waupun Road Warriors
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Michael Cudahy   Glendale, WI 356981  4009 Velocause

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Firer   59:34.50  4444 
2 Dan Marchewka   60:01.80  4298 
3 Andrew Mishlove   Glendale, WI60:30.00 344022  4018 Hampshire Cycle Club
4 Don Howell   Lexington, SC1:01:05.20 194534  4425 
5 Dano Dittrich   Sheboygan, WI1:01:13.60 284636  4830 Sheboygan Bike
6 Dennis Klinkert   1:05:21.90  4043 
7 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:05:28.40 345848  4016 Cyclocrossracing.com
8 John Schwibinger   1:07:47.40  4295 
9 Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:28:06.40 296314  4029 Titletown Flyer
DNF Jr. Langer     Thomas 4276
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  4039 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Johnson   1:46:08.80  1910 Heavy Pedal
2 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
3 Daniel Henderson     2615 Cross Country Sports
4 Kevin Atkins   Green Bay, WI 333972  2149 Titletown Flyers
5 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  2679 Team Extreme
6 Connor McColl   Oconomowoc, WI 350036  2129 Wheel and Sprocket
7 Mitch Otto     2671 Wheel and Sprocket
8 Preston Bernsteen     2627 
9 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  2114 EXPO Racing
10 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
DNF Jared Karinen   Painesdale, MI 349186  2094 Cross Country Sports
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Sherven   1:47:16.60  1558 
2 Eric Weidman   1:52:24.40  1023 Muddy Cup
3 Nikolai Skievaski   Madison, WI1:58:15.40 260879  1080 Team Pegasus
4 Chris Harrison   Green Bay, WI2:03:16.80 296466  1039 Eriksen Cycles
5 Dakota Dale   Cable, WI2:08:27.30 310795  1076 Eriksen Cycles
6 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI 241021  2604 ICO
7 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
8 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  2662 Lemke Worldwide Racing
9 Phil Geiger   Madison , WI 360965  2144 Magnus
10 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
11 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
12 Paul Kirkeby     2614 
13 Ryan Wenzlick     2083 Titletown Flyers
14 Timothy Kimberly     2987 Eriks
15 Adam Zeller   Sheboygan, WI 180899  2645 Ramrod
16 Michael Reuter     2674 Eriks
17 Andrew Montgomery     2681 
DNF Brook Davis     2644 Ramrod
DNF Max Lent     2613 
DNF Daniel Holtermann   Greenbay, WI 292340  2222 Gen EX/World bicycle relief
DNF Oliver Neumann     2103 UW-Stout
DNF Scott Krueger   Sayner, WI 348626  2085 TEAM WORS
DNF Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
DNF Andrew Wiesner   Germantown, WI 289953  1030 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Neperud   Madison, WI1:46:44.10 275059  1909 Magnus
2 William Street   Sheboygan, WI1:46:56.70 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
3 Michael Humpal   Mundelein, IL1:47:15.30 189221  1073 
4 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:48:39.60 327326  1082 Chainsmokers
5 Benjamin Neubauer   1:49:20.10  1561 performa Cycling
6 Zach Giffey   1:51:00.00  1986 
7 Brian Krueger   Merrill, WI1:54:23.90 224056  1547 Great DaneClub
8 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:54:35.70 302088  1031 Team Pedal Moraine
9 john reiker   St. Charles, IL1:56:34.80 270658  1555 Bicycle HeavenGeneva / Kswiss
10 Shawn Hoppe   Fond Du Lac, WI1:59:18.00 260833  1037 Fond du Lac Cyclery
11 Cory Samz   Madison Wi 384848  2160 Heavy Pedal Velo
12 Brandon Teske     2163 Titletown Flyers
13 Carl Morse   Appleton, WI 198232  2137 Wheel and Sprocket
14 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  2073 JVC/Michaels Cycle
15 Ian Willmann   Howard, WI 309980  2007 Titletown Flyers
16 Michael Joachim     2637 Stadium Bike
17 Joshua Meyer   Lincoln, NE 24201  2669 
18 Max TenClay   Homewood, IL 359583  2988 Goodspeed Cycles
19 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
20 Russell Bernard     2620 
21 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  2610 Team Wheel andSprocket
22 Erik Backhaus     2028 
23 Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
24 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
25 Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
26 Ryan Stephen   Racine, WI 113532  2673 
27 Paul Westberg   Lomira, WI 373461  2151 Titletown Flyers
DNF Mark Schindel     2818 Titletown Flyers
DNF Aaron Duchon   Chanhassen, MN 284515  2626 A.D. concepts
DNF Joe Nolan     1830 Team Pugsley
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1024 
DNF patrick scheibel   Jefferson, WI 309462  1012 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:42:57.40 356588  1003 Eriks Bikes & Boards
2 David Bender   Kenosha, WI1:44:33.90 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
3 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:46:07.20 164577  1548 Velocause
4 Mitch Moen   Lombard, IL1:47:59.90 24686  1985 R-ikes.com
5 Bryan Bos   Naperville, IL1:50:03.60 94991  1549 SRAM
6 Joshua Blum   1:50:06.00  1984 Echelon Coalition
7 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:53:00.00 291373  1018 Twin Six / NewMoon
8 Jim Toombs   Madison, WI1:54:53.90 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
9 Dan Wierzba   1:56:49.40  1016 rib mountain cycles
10 Jeremy Vogels   Green Bay, WI1:58:01.00 200919  1061 Performa Cycling
11 Eric Johnson   Eau Claire, WI1:58:44.50 309999  1805 Anybody's Bikeshop
12 Nate Jasperson   Green Bay, WI1:58:49.40 295894  1060 Performa Cycling
13 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
14 Rennis Delgado     2140 Schwag
15 Ben Leach   La Crosse, WI 380300  2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
16 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  2034 Team Pedal Moraine
17 Jason Mau     2636 
18 Eric Grissom   Greenville, WI 348852  2082 
19 Rodney Moon   Blair, WI 243112  2920 Muddy Cupes
20 Jason Gibson     2090 Gear N Up
21 Jeff Swanstrom   Appleton Wi 373071  2042 Cranked Bike Studio
22 Timothy Willcox   Madison, WI 326756  2918 Chainsmokers
23 Nate Schoenemann   Sheboyganfalls, WI 282985  2616 
24 Jason Dahlby     2603 Bikes Ltd
25 Jamie Prange     2126 Cyclopath
26 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  2658 Velocause
27 Jonathan Hage   Racine 372670  2672 Belle City Bikers
28 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  2138 nord lock
29 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
30 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872  2011 Team Pedal Moraine
31 Steve Reichel     2653 
32 Paul Kekstas   Schofield, WI 197178  2914 Performa Cycling
33 Kerry Gonzalez     2608 Treadhead Cycling
34 Tyler Cox   Berwyn, IL 364674  2632 Kinky Llama Racing
35 Nate Andrews     2158 Alterra Coffee
36 Eric Steffen     2654 Cyclopath
37 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
38 Jim Scharlau     2803 Michaels Cycles
DNF Jason Zellner     2981 First Weber
DNF Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport
DNF Timothy Martin     2099 
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  1903 BelGioioso/BKB
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling
DNF Erin Sikora   Green Bay, WI 291867  1077 The Bike Hub/Specialized
DNF Michael Ziegler   Milwaukee, WI 296227  1020 Cyclenauts

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   Fond Du Lac, WI1:44:28.90 308086  1055 Attitude Sports
2 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:45:25.20 293537  1035 Wildside Velo Club
3 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:45:34.40 317100  1046 Treadhead Cycling
4 Mike Bishop   1:46:42.30  1564 Treadhead Cycling
5 Timothy Scanley   Milwaukee, WI1:49:45.90 291820  1550 Alterra Coffee
6 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:50:09.40 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
7 Brett May   Geneva, IL1:50:19.20 378689  1017 
8 Eric Stanke   Green Bay, WI1:51:36.50 371054  1112 Schwag
9 John Hughes   Random Lake, WI1:54:21.40 296482  1044 Team Pedal Moraine
10 Joe Greatens   De Pere, WI1:54:34.60 218706  1553 
11 Joe Villalobos   Racine, WI1:55:07.90 373251  1036 Hayes RPM Cycling
12 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:55:16.00 86745  1566 Albertos Sport
13 John Hunt   1:56:41.80  2638 Kinky Llama Racing
14 Jeff Steckbauer   Princeton, WI1:57:40.70 210181  1801 Rib Mountain Cycles
15 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:58:40.60 309298  1006 Titletown Flyers
16 Jacek Ubaka   1:59:06.80  1562 Nigeria
17 Krystian Pac   Chicago, IL2:01:30.10 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
18 Jesse Jaehning   2:01:57.40  1982 Sheboygan Bicycle Co
19 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:04:12.00 205152  1065 Muddy Cup / Twin Six
20 Brian Benson   La Crosse, WI2:05:38.20 240054  1802 Bikes LTD / Scenic Concepts
21 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:11:17.30 228524  1074 
22 Tony Froelich     2647 Team Lily
23 Christopher Richmond     2020 Heavy Pedal Velo Club
24 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
25 Matt Chmielewski     2621 Bikes Limited -Scenic Concepts
26 Mark Clinton   Havertown, PA 213336  2107 Attitude Sports
27 Jason Mork     2089 Point Pursuit
28 Mike Rouleau   Hartland, WI 353762  2670 
29 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
30 Dean Kahl   Verona, WI 77946  2625 Chainsmokers
31 Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
32 Darin Olski     2019 Cranked Bike Studio
33 Brandon Murphy   Chicago, IL 342034  2641 Kinky Llama Racing
34 Jonathan Nehring     2664 Peddle Moraine
35 Todd Mertz   Appleton, WI 163283  2619 
36 Warren Heise   Hartland, WI 186878  2642 
37 Mike Mennenoh     2161 Treadhead Cycling
38 Ron Odekirk     2618 First Weber
39 Jason Klingkammer   Menomonee, WI 103695  2602 
40 Darrin Kolka     2865 The DSC
41 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
42 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693  2108 
43 Michael Olm   Appleton, WI 318144  2016 GenXcycling
44 Christopher Pitts     2117 Wildside Velo Club
45 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
DNF Jacob Glatt     2802 Titletown Flyers
DNF Chad Wilson     2680 
DNF Rob Willmas     2666 Team Bonk
DNF Aaron Brault     2646 
DNF Julius Buhawe     2623 FMTBEC
DNF Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Brad Jenks   Antioch, IL 163973  1563 Hayes
DNF Anthony Mikrut   Chicago, IL 167368  1546 Kinky Llama Racing
DNF Scott Mealiff     1544 
DNF Jason Kozicki   Green Bay, WI 160070  1543 Bellin Health
DNF Rich Lytle   Renton, WA 21958  1537 Team Raspi
DNF Troy Schaden   Oconto, WI 346728  1119 Schwag
DNF Kurt Schwiesow   Green Bay, WI 43402  1071 Tower Clock EyeCenter
DNF Christopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409  1045 Wildside Velolub
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   Plymouth, WI1:42:28.00 59255  1552 
2 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi1:44:29.90 372524  1114 schwag
3 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:46:47.50 81966  1070 Tower Clock EyeCenter
4 William Burkholder   Rockford, IL1:47:18.60 296156  1002 Kegels Bikes
5 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:49:26.50 297069  1032 
6 Steve Schafer   Barrington, IL1:49:59.70 309583  1001 Rbikes.com
7 KEN NAEF   Green Bay, WI1:52:32.30 304889  1004 Titletown Flyers
8 Matthew Dale   Cable, WI1:52:34.50 310643  1079 Eriksen Cycles
9 Steve Jeske   1:52:48.70  1901 Pedal Moraine
10 Steven Forss   Rockford, IL1:52:54.80 80530  1907 Kegels
11 Sean Miller   1:54:58.00  1028 Michael's Cycles
12 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:55:48.00 296158  1081 Michael's Cycles
13 Brian Christensen   Sheboygan, WI1:58:29.30 53856  1088 GEARGRINDER
14 Jesse sharp   Green Bay, WI1:59:07.90 313110  1013 Tower Clock Eye Center
15 Jeff Dullard   Cedar Rapids, IA2:20.70 235468  1803 
16 Edwin Feliciano   Irvine, CA2:01:00.10 343996  1559 Tread Heads
17 Gary Frost   Salem, WI2:05:06.90 309780  1541 Tread Head Cycling
18 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2040 Bike Connection
19 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI 372552  2651 Schwag
20 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  2051 Heavy Pedal Velo Club
21 Roger Eckes     2983 Alterra Coffee
22 Steven Janiak     2675 Daredevil Gene
23 Craig Kuhfuss   Sheboygan, WI 128683  2668 
24 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2053 Team Extreme
25 Barry Campbell     2162 Cranked Bike Studio
26 Gary Ehrike   Marathon, WI 362117  2031 Rib Mountain Cycles
27 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
28 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
29 Scott Olson   Williams Bay, WI 358333  2640 Treadhead Cycling
30 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
31 Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup
32 Dale Crowell   Eau Claire, WI 375876  2861 Eau Claire Bike +Sport
33 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
34 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
35 Jeff Pierce   Plano, TX 212296  2629 
36 Mark Szudrowitz   Jackson, WI 317242  2823 Extreme
37 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2093 Kenosha DriversClub
38 Kent Kallsen   Jefferson, WI 374654  2130 
39 Shawn Hauser   Green Bay, WI 215229  2811 Titletown Flyers
40 Jason Ecclestone     2980 
41 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
42 Ken Walz   Madison, WI 283738  2624 
43 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2065 
44 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
45 Donald Heckel   Racine, WI 115202  2657 3rd Coast Bicycles
46 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
47 Paul Compton   Austin, TX 235705  2121 Compton Bros. Racing
48 Chris Cooper     2864 Hayes Disc Brakes
49 Phil Taylor     2656 
50 George Boznos     2655 
51 Dave Lunz     2663 Schlick Sharks
52 Tim Gabrielse     2659 Gear Grinder
53 Matt Pemberton   West Bend, WI 345892  2101 Eriksen Cycles
54 John Meyerholm     2643 Ramrod
55 Scott Graff     2058 
56 Randy Jennings   Milwaukeebrown Deer, WI 345910  2631 Team Extreme
DNF Kenny Dretzka   Mukwonago, WI 371040  2806 Team Cyclopath
DNF Jason White     2661 
DNF Andrew Spahr     2601 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Bob Bemmels     2078 
DNF Steve Kobs     1015 Team Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wypiszinski   Appleton, WI1:44:43.30 211571  1540 Funk Cycles
2 Christopher Berge   Madison, WI1:45:11.70 280201  1051 Magnus
3 Jeff Sympson   Rockford, IL1:46:18.80 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
4 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:48:12.70 283600  1545 Muddy Cup
5 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:51:11.10 314420  1072 Alterra Coffee
6 Dan Szczepanski   1:52:31.70  1029 BelGioioso/Titletown Flyers
7 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:54:05.10 210815  1010 Pedal Moraine / Hammer
8 Mike Owens   Greenville, TX1:54:49.80 251844  1057 Alterra
9 Nick Christofalos   Chicago1:59:28.00 296031  1557 Activator Cycles
10 Surf Kastelic   2:01.50  1542 Team Surf
11 Mike Daish   Chicago, IL 375452  2607 
12 Mark Adams     2667 Chainsmokers
13 Robert Zimmerman   North Conway, NH 116427  2815 Team Pedal Moraine
14 BRAD BABCOCK   Cedarburg, WI 274026  2633 Team Extreme
15 Larry Hipps     2025 Pedal Moraine
16 Paul Manke   Naperville, IL 349816  2648 
17 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
18 Scott Nickoli   Green Bay, WI 376933  2649 
19 Tom Macone     2985 Alterra Coffee
20 Jody Arlen   Wausau, WI 367674  2159 
21 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
22 Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2084 Title Town Flyers
23 Troy Sable   West Bend, WI 361674  2046 
24 John Gretzinger   Greenville, WI 46604  2055 
25 Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
26 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme
27 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  2036 TEAM EXTREME
28 Ross Adams   Lake Geneva, WI 364980  2639 Treadhead Cycling
29 Matt Luger   Milwaukee, WI 259975  2015 Team Pedal Moraine
30 Brian Gill   Durham, NH 109244  2660 Tekbolt.com
31 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
32 alan kinnaman   Madison, WI 309614  2131 
33 Craig Mouse     2665 
34 Keith Wolf   Wauwatosa, WI 265570  2866 Extreme
35 John Ryan   Indianapolis, IN 278498  2634 ALBERTOS SPORT
36 Scott Palmersheim     2911 Pedal Morain
37 Dmitro Voinorovich   Palatine, IL 331540  2606 Wheelfast Racing
38 Dave Dahlman   West Allis 374121  2056 Team Extreme
39 Michael Kaspar     2605 
40 Gary Esko   Schofield, WI 372374  2816 Titletown Flyers
41 Demetrius Banks   Onalaska 375316  2164 Bike Lmtd
DNF Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  2982 Loon State Cyclists
DNF Eric Huff     2622 
DNF Greg Morrow   Tucson, AZ 25174  2035 Team Pedal Moraine
DNF Billy Graef   Elkhart Lake, WI 294217  1551 Team Velocause
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1101 Hayes Brakes
DNF Edward Dutczak   Crete, IL 80789  1054 South Chicago Wheelman

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:49:31.10 28536  1043 Vision Quest
2 Brett Edgerle   Kohler, WI1:54:34.30 76230  1554 Fat Kats
3 John Timm   Germantown, WI1:56:50.60 209235  1067 Team Extreme
4 Gary Meader   La Crosse, WI1:57:52.20 356637  1556 
5 Gregory Clausen   Lake Geneva, WI1:59:17.10 348544  1560 TreadHead Cycling
6 Don Carr   Wauwatosa, WI1:59:50.50 185458  1111 IS Corp
7 James Pittacora   Chicago, IL2:05:54.60 315874  1565 
8 Terry Prewitt   Black Creek, WI2:07:43.90 296195  1050 Attitude Sports
9 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:16:31.70 280203  1033 Wildside Velo
10 Todd Fletcher   Waterford, WI 378275  2039 
11 Roger Anderson     2609 Schwag
12 Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
13 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
14 Don Freitag     2048 
15 Dustin VandeZande   Waupaca, WI 323006  2026 Point Pursuit
16 James Jones     2979 
17 Michael Giesen     2165 Titletown Flyers
18 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2128 Alterra MTB
19 Jeff Schneider     2984 Kettle Morain Flyers
20 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
21 Jeff Greatens     2677 
22 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2166 Team Extreme
23 Dave Diamond     2676 Alterra
24 Larry Reimer     2125 JVC / Michael'sCycles
25 Steve Bulik     2628 
26 Mark Bader   Sheboygan Falls, WI 78925  2630 
27 Anton Koenigsmann     2817 
28 Scott Foate   Madison, WI 320730  2109 
29 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
30 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 Nord-Lock / Safe Wheels
31 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2153 EXPO Racing
32 William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
33 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2111 TreadHead Cycling
34 Bob Ferrara     2095 
35 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
36 Douglas House   Dove Canyon, CA 224106  2986 
37 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2041 Heavy Pedal Velo club
38 Tim Wateski     2003 
39 Jim Splittgerber     2617 
40 James Mistark   Marinette Wisconsin 370790  2134 Titletown Flyers
41 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
42 Chris Kemble     2030 
43 Randy Borst     2064 Titletown Flyers
44 Randy Feuillerat   Beloit, WI 296455  2124 Michaels Cycles
45 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
46 Ron Kapaun   Hudson, WI 253301  2043 Team Extreme
47 Steve Manthe   Mc Farland, WI 211939  2037 Chainsmokers
48 Alex Derderian     2612 ABD (Athletes By Design)
49 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 R. Knee Arthroscopy
50 Robert Maloney   Centreville, MD 137579  2650 
51 Mark Koenig     2824 Titletown Flyers
52 Mike McCluskey     2678 
53 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2167 Titletown Flyers
54 John Dabbeekeh   Zion, IL 18880  2652 
55 Robert Langlois     2068 
DNF Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1905 Titletown Flyers
DNF Bob Boone   Eau Claire, WI 4227  1103 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Karinen   Painesdale, MI1:44:15.50 349180  109 Trek 29er Crew
2 Myles Beach   Larsen, WI1:45:53.40 208348  101 Adventure 212/Specialized
3 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:46:59.90 293057  104 Wheel and Sprocket
4 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:47:21.50 350022  111 Wheel & Sprocket
5 Michael Dutczak   Crete, IL1:50:43.10 200766  113 South Chicago Wheelman
6 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:51:12.80 259591  110 EXPO
7 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI2:02:10.50 297078  105 Eriksen Cycles
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  117 EXPO Racing
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI 296192  80 MAPLELAG

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph maloney   Milwaukee2:01:51.80 313232  67 KS/ Team Wisconsin
2 Maxwell Anderson   Hartford, WI2:03:37.00 178840  254 LAPT/WILDE
3 Matt Gehling   Madison, WI2:05:15.70 214485  43 Trek Store of Madison
4 Bryan Fosler   Madison, WI2:05:24.80 197058  51 Trek Stores ofMadison
5 Greg Krieger   Fort Collins , CO2:05:36.00 255039  25 Eriksen Cycles
6 Justin Piontek   Madison, WI2:05:52.40 297073  45 Bike Hub/Specialized
7 Daniel Schaefer   Adell, WI2:11:39.10 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
8 Matthew Millin   Kenosha, WI2:13:54.40 303243  64 Mountain Outfitters
9 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:17:55.10 285206  88 Team Wisconsin/MC2
10 Ryan Voss   Damascus, OR2:21:08.10 286022  39 Team WORS
11 Eric Fossell   Berthoud, CO2:21:35.20 296311  54 JVC / MichaelsCycles
DNF Nicholas Holzem   Wausau, WI 311654  30 City Bike Works
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  57 Williamson Bicycle Works
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  36 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:59:35.20 258735  26 Mercy-Specialized
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:02:32.70 227406  Adventure 212/Specialized
3 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:05:21.40 247082  10 Fond du Lac Cyclery
4 Adam Swank   Duluth, MN2:06:45.50 231320  62 
5 Jacob Groethe   Delafield, WI2:07:04.70 74398  72 
6 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:07:43.10 285418  34 Wheel & Sprocket
7 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:09:16.00 196060  60 Alterra Mtb
8 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:10:25.00 261138  246 conti
9 Patryk Limanowicz   Chicago, IL2:11:14.20 308128  11 Rbikes.com
10 Matt Zak   Eveleth, MN2:11:17.70 299300  253 Team Psychocross
11 Mike Budd   Wrightstown, WI2:13:39.00 274937  55 Wheel & Sprocket
12 Jason Ruesch   Medford, WI2:20:01.60 319028  252 Rib Mountain Cycles
13 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:21:34.90 291522  21 The Bike Hub /Specialized
DNF James Holmes   Madison, WI 155854  248 Team MadCross
DNF Trevor Olson   Rochester, MN 264356  52 Muddy Cup
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  46 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:03:06.20 166066  24 Team Pedal Moraine
2 Ray Nelson   Woodstock, IL2:03:12.60 193027  100 Tread Head Cyclery
3 John Shull   Libertyville, IL2:08:35.00 259398  35 EXPO Racing
4 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:11:40.40 99459  13 BVC-Nomad Cycling
5 Joe Stephens   Elm Grove, WI2:12:04.40 182041  50 Hayes
6 Greg Jones   West Allis, WI2:12:20.50 295007  32 Hayes Brakes
7 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:13:11.10 259146  12 Hayes
8 Bill Nigh   West Bend, WI2:13:20.30 197745  38 Team Pedal Moraine
9 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:18:31.30 17768  49 Element Mobile
10 Jess Kruchoski   Hartland, WI2:19:16.30 261579  23 Wheel & Sprocket/ Vision
11 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:22:24.50 194466  69 Muddy Cup Racing
12 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:22:39.20 253459  27 Extreme Bike
13 Dan Tavela   Franklin, WI2:27:40.10 335156  61 Treadhead Cycling
DNF JW Miller   Madison, WI 233978  99 Trek Stores ofadison
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI 104782  59 Adventure 212/Specialized
DNF Barry Winters   Nekoosa, WI 96156  58 Element Mobile/Bring's

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI2:20:15.70 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:54:16.30 183112  251 Real Cyclist /Six1Six
2 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:54:17.00 214936  Wheel&Sprocket/Vision
3 Matt Shriver   Durango, CO1:55:54.90 110703  247 Trek Bontrager
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:57:07.90 84647  41 Adventure 212/Specialized
5 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:59:35.30 293999  77 Culvers Racing
6 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:02:02.90 207074  79 Kuhl
7 Darrin Braun   Waukesha, WI2:03:21.70 285001  Adventure 212/Specialized
8 Ben Koenig   Schofield, WI2:03:55.20 267964  RMC / Red Eye Brewery
9 Chris Peariso   Amherst, WI2:04:04.70 139566  Adventure 212 / Specialized
10 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:04:31.40 212641  Team Polska
11 Scott Cole   Stevens Point, WI2:07:28.80 7340  47 Adventure 212/Specialized
12 Karl Tillman   La Crosse, WI2:28:30.70 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts
DNF Brian Eppen   Iowa City, IA 121702  70 Mercy-Specialized
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI1:05:05.50 350540  5188 Wheel and Sprocket
2 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:09:06.60 297074  5181 Muddy Cup Racing
3 Lydia McDowell   Sheboygan, WI1:16:12.00 379065  5178 
4 Allison Pieper   Kohler, WI 378653  6233 Bake Door BikeShop
5 Avalon Steele     6031 Title Town Flyers
6 Leah Fletcher   Waterford, WI 368322  6009 
7 Miranda Lanser     6017 Titletown Flyers
8 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Rbikes.com
9 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
10 Katy McDicken     6029 Fox Valley Scarlet Knights
11 Hanna Mork     6020 Point Pursuit
12 Maya Steele     6032 Titletown Flyers
13 Aryana Knudson     6040 Titletown Flyers
14 Grace McDowell     6232 
15 Halle Boldt     6335 
16 Claire Kaiser   Menominee Falls 375140  6001 
DNF Julia Whitedog   La Crosse 379541  6039 Bikes Ltd / Senic Concepts

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Foate   1:08:14.30  5017 EXPO
2 Samantha Kosarzycki   Greendale, WI1:16:22.60 320316  5028 Alterra
3 Amanda Boelter   Laker Zurich, IL1:21:51.50 369438  5009 Nord-Lock
4 Heather Liepert   1:34:25.70  5187 Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Boehm   1:01:05.20  5185 
2 Heather Schmitt   Madison, WI1:02:03.90 309748  5190 Kuhl
3 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:02:58.50 366306  5018 
4 Candace Stuhs-Krause   1:04:54.90  5192 Magnus
5 Lisa Olson   1:04:59.80  5174 
6 Rachel Blum   1:06:33.10  5183 
7 Heather Marty   Plover, WI1:08:18.00 367716  5006 
DNF Sarah Suddendorf     5027 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Taras   1:04:56.00  5023 
2 Karrie Ozyuk   Crystal Lake, IL1:07:31.70 271661  5175 Psimet Racing
3 jennifer clark   Milwaukee, WI1:08:23.00 310337  5012 Two Dimensional Shape Shifters
4 Kara Benson   1:16:24.70  5029 Bikes LTD/Scenic Concepts
5 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:29:16.50 298434  5024 Treadhead Cycling
6 Alissa Braatz   1:34:40.10  5191 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Unterriker   1:02:43.80  5179 
2 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:05:30.90 367933  5004 Nord-lock
3 Nina Fortune   Madison, WI1:07:10.90 359549  5003 Team Nord-LockSafe Wheels
4 Christine Berry   1:08:32.40  4282 
5 Jeannie Ryan   Highland Park, IL1:23:55.80 355664  5186 Alberto's Sport

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamee Peters   1:04:58.10  5182 Bear Paw Growlers
2 Pam Piotrowski   1:08:54.60  5014 Element MobileTeam
3 Roxanne Rogers   1:09:18.20  5180 
4 Amy Dykema   Evanston, IL1:17:10.10 10328  5050 Half Acre Cycling
5 Tammy VandeZande   Waupaca, WI1:22:10.60 350006  5008 Point Pursuit/ Safewheels
6 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI1:49:00.00 378117  5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  3191 Extreme
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER
3 Sarah Gill     3186 TekBolt.com
4 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL 362410  3034 Point Pursuit
5 Anna Poulton   Lake Forest, IL 303727  3187 EXPO Racing
6 Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer
7 Kaitlin Splittgerber   Appleton 317238  3183 
DNF Emma Osborne   Mequon, WI 359179  3190 Team Extreme
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI 372796  3040 Attitude Sports

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3013 UW-Madison
2 Arin Lemke     3030 Team Pedal Moraine
DNF Rebecca Welbes   Chicago, IL 323492  3180 Kinky Llama Racing
DNF Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
2 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3028 Muddy Cup
3 Pascalle Fischer   Green Bay, WI 344418  3015 Title Town Flyers
4 Ann Holsen     3014 Heavy Pedal Velo Club
5 Rachel Drake   South Milwaukee, WI 366004  3038 nord lockwheels
6 Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles
7 Shannon Mortimer     3036 
8 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
9 Lisa Haase   Madison, WI 300088  3037 Muddy Cup Racing
10 Becky Rands   Westbend, WI 310963  3003 Team Pedal Moraine
11 Michelle Dykstra   Roanoke, VA 281800  3185 
12 Michelle Scanley     3188 Alterra

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Gaddey   Waukegan, IL 241055  3184 Albertos
2 Beth Peterson     3179 Riverbrook
3 Cyndi Ehrike   Marathon, WI 362118  3011 Rib Mountain Cycles
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
5 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
6 Sonni Klipp     3027 Janesville Velo Club Michaels
7 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3039 Point Pursuit
8 Toni House   Oneida, WI 232113  3189 
9 Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels
10 Sue Lundsten     3182 Muddy Cup
11 Barbara Lothe     3178 Mad Forcs

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassie Zwart     3181 
2 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3032 Point Pursuit

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL2:09:10.40 264455  158 EXPO Racing
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:13:37.20 264453  112 EXPO Racing
3 Nina Karinen   Painesdale, MI2:19:12.30 349166  108 Trek 29er Crew

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI1:53:03.60 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI2:03:20.10 314874  515 
3 Julia Daher   Chicago, IL2:15:54.40 287516  570 Johnny Sprockets

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Bach   Madison, WI1:57:02.20 242850  507 Chain Smokers
2 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:58:55.50 190888  516 Adventure 212/Specialized
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:59:35.80 223874  511 Team Pedal Moraine
4 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI2:39.90 302860  569 Gear Grinder
5 Michelle Peariso   Amherst, WI2:57.10 227741  506 Adventure 212/Specialized
6 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:04:11.00 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Denise Coppock   Green Bay, WI 316486  513 Titletown Flyers
DNF Rachael Gatto   Oak Forest, IL 263512  512 Twin Six
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  514 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:46:19.40 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Kim Eppen   Iowa City, IA1:53:53.40 217761  518 Mercy-Specialized
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:55:53.10 227405  502 Adventure 212/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee