Race Results for
Malabar Farm SP Road Race
Lucas, OH
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Lewis   Westerville, OH 215736   Echelon Cycling Team
2 Blair Fraley   Columbus, OH 193213   Echelon Cycling Team
3 Joel Schmidt   Wooster, OH 31638   Stark Velo
4 Dave Jolin      
5 Jay Alred      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tym Tyler   Granville, OH 253789   
2 Jeffery Blodgett   Berlin Heights, OH 220717   A World Of Pain
DNF Steven Watts   Medina, OH 313778   Summit Freewheelers

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205   Lathrup Industries/Giant Bicycles
2 Jeff Braumberger (1 - Cat1)   Mansfield, OH 46774   
3 Brian Batke   Novelty, OH 99527   Carbon Racing
4 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
5 Jason Halloran   Lakewood, OH 170377   Spin
6 Jonathan Shell (2 - Cat1)   Wooster, OH 71499   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
7 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
8 Stefan Kadar   Middleburg Heights, OH 141650   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
9 Josh Halvax (1 - Cat2)   Mansfield, OH 253371   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
10 David Steiner   Chagrin Falls, OH 209770   Spin
11 Derek Wilford   Euclid, OH 134363   Spin
12 Peter Scacheri   Shaker Heights, OH 214963   Yale University
13 Aaron Cruikshank (2 - Cat2)   Akron, OH 258844   Summit Freewheelers

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Pendlebury   Fredericksburg, OH 307012   
2 Peter Deucher (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 225739   
3 Paul Carlson   Butler, PA 277695   Iron City Bikes
4 Todd Howman   Wooster, OH 316934   Ride On Wooster
5 William Slutz   East Canton, OH 288887   Stark Velo
6 David Schindley (1 - Cat4)   Huron, OH 243045   Ride On Wooster
7 Todd Bolgrin (2 - Cat4)   Greer, SC 150143   Team Lake Effect
8 Kevin Steiner (3 - Cat4)   Cleveland Heights, OH 304387   Ride On Wooster
9 Randy Brown (2 - Cat3)   Columbus, OH 209129   
10 Mitchell Tallan   Pickerington, OH 69678   Echelon Cycling Team
11 Donald Bunker   Apple Creek, OH 204055   Stark Velo
12 Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597   Spin
13 Joshua Blubaugh   Akron, OH 201034   WAS Labs Cycling
14 Robert Brnilovich   Akron, OH 281967   Stark Velo
15 William Buckwalter   Wooster, OH 50641   Ride On Wooster
16 Brent Bachman   Westerville, OH 309621   
17 Joshua Bachman (4 - Cat4)   Strongsville, OH 278538   
18 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Team Citius
DNF Joshua Bachman (Cat4)   Strongsville, OH 278538   
DNF Drew Bercaw (Cat3)   North Canton, OH 211109   J.O.N.E.S Racing
DNF Matt Celek   Cuyahoga Falls, OH 319220   
DNF Bryan Dail (Cat4)   Milan, OH 259460   Ride On Wooster
DNF Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
DNF Luke Miller (Cat4)   Richland, MI 266301   Priority Health Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Sedluk   New Albany, OH 341066   
2 Robert Smallman   Indianapolis, IN 337310   
3 Michael Howard   Niagara Falls, NY 283281   Buffalo Bicycling Club Inc.
4 Chip Meek   Berea, OH 259873   
5 Matthew Demarest   Cleveland Heights, OH 214988   Ride On Wooster
6 David Morris   Canton, OH 339742   
7 Kenneth Buddell   Lewis Center, OH 244758   
8 Jared Bonecutter   Shelby, OH 230499   
9 Duane Eberhart   Omaha, NE 336220   
10 Andrew Ralston   Grand Junction Co 339032   
11 Aaron Wolf   Arlington, MA 340042   
12 Jarod Lawver      
13 Michael Minard   Massillon, OH 311694   Stark Velo
14 Chase Howard   Salem, OH 321202   
15 Bart Anatra   Mansfield , OH 269726   
16 Nathaniel Veselenak   Brooklyn, OH 312196   Snake Bite Racing
17 Bradley Smith      
18 Jordan Hartzer      
19 Rick Lesh   Indianapolis, IN 337474   
20 David Chesrown      
21 Aaron Brumit   Mansfield, OH 300276   
22 Randy Slaubaugh   Wooster, OH 344560   
DNF Jonathon Betz      
DNF David Brown      
DNF Shawn Gerber   Kidron, OH 337454   
DNF Scott Kuboff   University Heights, OH 298848   Snake Bite Racing
DNF Andrew Ling   San Francisco, CA 340736   Oberlin College
DNF Joseph Moberg   Wilson, NY 311440   Buffalo Bicycling Club Inc.
DNF Dan Turnbow      
DNF Eric Young   Parkville, MO 337618   

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hilary Tipon      
2 Paige Miller   Kalamazoo, MI 342732   
DNF Amy Spears   Columbus, OH 332702   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee