Race Results for
Inland Northwest Cyclocross Series (Riverside Stat
Nine Mile Falls, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Liverman   Eugene, OR 299395  2099 Veloce Bicycles
2 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
3 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  1025 University of Idaho
4 Jenni Gaertner   Coeur D Alene, ID 22279  2114 Raleigh America
5 Steve Prokopiw     2122 Vertical Earth
6 Eric Kopczynski   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com
7 Kevin Gest   Spokane, WA 310597  2133 Baddlands
8 Dominic Patano ?     2093 
9 Larry Adams   Spokane, WA 68736  434 Emde Sports

Men - MTB - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Anderson     2003 The Bike Hub
2 Mike Mangini   Coeur D Alene, ID 294499  914 Vertical Earth
3 Nigel Davies   Spokane  360719  1035 
4 Kevin Strawn   Spokane, WA 284144  1033 Team W.A.R.
5 Brad Hamby   Spokane, WA 283095  913 Baddlands
6 Mark Kraby     2070 
7 John Meyers     2092 Gonzaga Cycling
8 Greg McVie     1459 Gonzaga Cycling
9 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413  1453 
10 Adam Lindenmuth   Spokane, WA 360878  2119 Cool Water Bikes
11 Dave Fuller   Moscow, VT 92920  2123 
12 Todd Conley   Spokane, WA 94192  2051 Zuster Men
13 Eric Barrett     2134 
14 Mike Howard     2080 Team W.A.R.
15 Phil Sandifur     2108 
16 Stephen Morgan     2107 Cool Water Bikes
17 Doug Nicol     2126 Rocky Mountain

Men - Junior MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Freedle     2135 

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Engerbretson   Moscow, ID 360663  2082 University of Idaho
2 Sam Finch   Moscow, ID 360919  2112 University of Idaho
3 Paul Yarborough   Reno, NV 292689  1050 Gonzaga
4 TJ Anderson   Moscow, ID 324292  2004 University of Idaho
5 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  1457 University of Idaho
6 Noah Johnson     2020 Gonzaga

Men - Cat.4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Sander   Spokane Valley, WA 290727  2125 The Bike Hub
2 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  1025 University of Idaho
3 Jonathan Stone   Spokane, WA 330090  2067 Elephant
4 Cory Clasen     1039 Vicious Cycle
5 Keith Robinson     2118 
6 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016  1030 Two Wheeler
7 Eric Odem   Plymouth, MN 273327  2106 Audi
8 Brian Johnson   Liberty Lake, WA 307306  2129 Forza Veloce
9 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  2109 Forza Veloce
10 Nigel Davies   Spokane  360719  1035 
11 Jason Oestreicher   Spokane , WA 339936  1387 The Bike Hub
12 Mike Mangini   Coeur D Alene, ID 294499  2028 Vertical Earth
13 Bill Bloom     2121 
14 Mike Vandiner     1024 Allegro Cyclery
15 Shawn Taylor   Hayden, ID 206869  1419 Two Wheeler
16 Frank Burns     2018 
17 Dale Weithworth     1040 Vicious Cycle
18 Dru McMackin   Soap Lake, WA 359451  1023 Vicious Cycle
19 Jason Remington   Spokane, WA 293140  928 Emde Sports/ Fitness Fanatics
20 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub
21 Todd Erickson     2007 
22 brian engel   Spokane, WA 347576  2042 
23 Joe Bialkowsky   Spokane, WA 357796  1443 
24 Keith Vonachen   Sagle, ID 330088  1038 
25 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316  1029 B&C Racing
26 Hank Greer   Spokane, WA 360201  1456 Fred
27 Mike Varga     2057 
28 Chris Nickle   Spokane, WA 328992  1452 
29 Kevin Weber   Parker, CO 278469  2095 
30 Kaler Bergado ?     2120 Allegro Cyclery
31 Jonathan Eberly     2132 
32 Alexander Brittain     2083 L'Ecole No.41
DNS Ken Davidson     2124 
DNF Brad Hamby     913 Baddlands
DNF Jonathan Burns     1041 Crossfit CdA

Men - Cat. 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Pinto   Moscow, ID 58106  2105 University of Idaho
2 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693  536 L'Ecole No.41
3 Jake Maedke   Ephrata, WA 200231  542 Trek 29er Crew
4 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628  386 Audi
5 Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843  2017 Two Wheeler
6 Randy Opp   Coeur D Alene, ID 285864  1042 Vertical Earth
7 Sean McLaughlin   Valleyford, WA 294953  541 
8 Matt Morra   Moscow, ID 25110  1000 University of Idaho
9 Dan Garrett   Colbert, WA 313402   
10 Steve Patton   Moscow, ID 58093  540 3FCX
11 Garrett Williams   Spokane, WA 212098  537 
DNF Jenni Gaertner   Coeur D Alene, ID 22279  2114 Raleigh America

Men - Cat. 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623  213 Vertical Earth
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208  45 Cyclocrossracing.com
3 Louie Fountain (1 - Cat2)   Moscow, ID 270416  2117 Cyclocrossracing.com
4 Cameron York   Colbert, WA 148725  420 Two Wheeler
5 Jerry Long   Moscow, ID 202427  225 Vertical Earth
6 Travis Monroe   Coeurdalene, ID 253956  528 Vertical Earth

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Knokey   Spokane, WA 19475  198 Vertical Earth
2 John Limbaugh   Pasco, WA 106281  2062 Chinook Cycling
3 Scott Proost   Spokane, WA 339122  1037 The Bike Hub
4 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729  469 Spokane Rocket Velo
5 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941  429 Spokane Rocket Velo
6 Joel Jones (1 - Cat3)   Colfax, WA 167647  291 3FCX
7 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486  1036 U/A
8 Mike Abel     2200 
9 Brion Reighard (2 - Cat3)   Spokane, WA 86770  2097 Spokane Rocket Velo
10 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub
11 Andrew Worlock (3 - Cat3)   Spokane, WA 38971  539 Emde Sports
12 Steve Dayton   Nine Mile Falls, WA 8910  1235 Spokane Rocket Velo
13 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413  1453 
14 Paul Ramsey     2084 
15 Kelly Milbrath (1 - Cat4)   Post Falls, ID 326248  1446 Vertical Earth
16 Perry Felker (2 - Cat4)   Renton, WA 43382  2115 Raleigh
17 Kenneth Davidson     2124 
18 Matt Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No.41
19 Tim Edwards   Cheney, WA 116126  2128 
DNF Rick Mattis   Coeur Dalene, ID 212099  452 Two Wheeler
DNF John Stone   Spokane, WA 330090  2067 Elephant
DNF Steve Patton   Moscow, ID 58093  540 3FCX

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Morra   Moscow, ID 25110  1000 University of Idaho
2 Tim Crum   Spokane, WA 94190  1049 Bicycle Butler
3 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053  435 Allegro Cyclery
4 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  1022 Vertical Earth
5 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067  1458 Allegro Cyclery
6 Scott Weaver   Bishop, CA 37453  2198 Eastside Velo
7 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  1413 Vertical Earth
8 Tim Moran     2077 Emde Sports
9 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418  994 
10 Neil Muehlhausen (1 - Cat3)   Hayden, ID 25309  575 CdA Velo
11 Joe Myers   Bayview, ID 193875  2116 Two Wheeler
12 Hank Greer   Spokane, WA 360201  1456 Fred
13 Eric Kopczynski (2 - Cat3)   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com
14 Larry Adams   Spokane, WA 68736  434 Emde Sports
15 Dennis Ratcliff   Post Falls, ID 296541  2063 Baddlands
16 David Mahelona   Spokane, WA 212638  864 Emde Sports
17 Scott Arbuckle (1 - Cat4)   Spokane, WA 340282  1455 
18 Brian Gavin   Spokane, WA 212931  891 Emde Sports
19 Tony Brittain   Spokane, WA 302611  1032 L'Ecole No.41

Men - Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Gaertner     2079 Vertical Earth
2 Cameron Milbrath   Postfalls, ID 286741  1447 Vertical Earth
3 Nathan Limbaugh   Pasco, WA 330098  2091 Chinook Cycling
4 Spencer Jones   Colfax, WA 329246  1454 3FCX
5 Conner Milbrath   Post Falls, ID 326584  1448 Vertical Earth
6 Trey Orr   Liberty Lake, WA 361318  1460 

Women - MTB - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Pinto   Moscow, ID 260351  2090 
2 Lorena Croucher   Spokane, WA 360900  2096 Gonzaga Cycling
3 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling
4 Trish Ogilvy     2055 
5 Jenna Nicol     2199 
6 Carol Kontos     2130 
7 Ashlee Weimar     2102 

Women - Junior MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haiden Garrett     2111 

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zephyr Sylvester   Walla Walla, WA 305568  2071 Whitman
2 Andi Oden   Moscow, ID 340446  2086 University of Idaho
3 Sierra Reid   Portland, OR 220306  2103 Gonzaga

Women - Cat.4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Anderson   Spokane, WA 237078  393 Zuster Cycling
2 Steph Sammons   Liberty Lake, WA 332802  396 Zuster Cycling
3 Stephanie Zamora     2081 Zuster Cycling
4 Lauren D'Arienzo     2110 Zuster Cycling
5 Ashlee Weimer     2102 
6 Staley Klingenberg   Walla Walla, WA 360923  198 
7 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360250  1028 B&C Racing

Women - Cat.1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne McLaughlin   Valleyford, WA 327252  146 Zuster Cycling
2 Allison Beall   Spokane, WA 72485  10 Team Rep
3 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling
4 Shannon Holden   Spokane, WA 151124  47 VSR-Specialized
5 Rheanne Garrett (1 - Cat3)   Colbert, WA 313400  145 
6 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253  398 Team Rep

Women - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Compton   Spokane, WA 228151  200 Zuster Cycling
2 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420  194 Zuster Cycling
3 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster Cycling
4 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling
5 Karissa Weeks   Renton, WA 208484  2050 
6 Liz Letson (1 - Cat4)   Spokane, WA 236715  2089 Zuster Cycling
7 Deb Creamer   Hayden, ID 302265  395 Two Wheeler
8 Ann Kendall   Spokane, WA 269999  394 Zuster Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoSpyOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee