Race Results for
Bear Paw Rock &m Roll WORS #11
White Lake, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Wentworth   Frisco, CO60:18.70 54968  4048 
2 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI1:02:36.60 317236  4028 
3 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:05:37.50 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
4 Roman Kosarzycki   Greendale, WI1:06:55.20 320314  4080 Alterra
5 Daniel Gretzinger   Greenville, WI1:07:21.80 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
6 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:15:11.80 317350  4055 Fattires-n-beerr
7 Jacob Ahles   Neenah, WI 319276  6033 FCYCT ScarletKnights
8 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6018 Endurance Trust
9 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  6214 
10 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
11 Owen Reich     6005 
12 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
13 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Wildside Velo Club
14 Matthew Bruder     6219 Team ADC - Chain Reaction
15 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
16 Cole McDicken     6028 FCYCT Scarlet Knights
17 Aaron Smith     6006 scarlet knightsnights
18 Christian Pieper     6229 Backdoor Bike Shop
19 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
20 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
21 Nick Niemi     6218 Sheboygan County Law Enforceme
22 Dwight Eben   Manitowoc, WI 366665  6225 
23 Nicholas Bruder     6215 Team ADC - Chain Reaction
24 Sam Komoroske     6226 
25 Camden Jackson     6220 
26 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
27 Ben Smith     6008 scarlet knightsnights
28 Reed May   Geneva, IL 349886  6003 
29 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
30 Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
31 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
32 Jack Sheridan     6224 
33 Lucas Fletcher     6010 
34 Griffin May     6004 
35 Carson Swanstrom     6217 Cranked Bike Studio
36 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
37 Ashton Catteruccia     6216 
38 Grant Swanstrom     6223 Cranked Bike Studio
39 Stephen Liepert     6227 Pedal Moraine
DNF Jimmy Splittgerber   Appleton, WI 297081  4017 
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  4042 Team EXPO
DNF Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Boyea   53:24.80  4060 Team WORS
2 Brayden Schott   Beaver Dam, WI53:54.40 318684  4047 
3 Cory Marty   Plover, WI56:08.40 303981  4014 Team WORS
4 Nolan Steig   Janesville, WI58:07.80 344958  4024 
5 Teddy Kretzmann   60:21.00  4255 
6 Jordan Blok   1:11:21.70  4256 
7 Sam O'Melia   1:16:06.90  4263 
8 Rowan Norman   Port Washington, WI1:27:54.60 329464  4257 Extreme Ski & Bike

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Semrow   57:12.00  4261 Wade's Bikes
2 Mike Roethel   58:13.70  4019 Sheboygan Bicycle Company
3 Nick Theodoru   1:01:52.60  4267 
4 Joe Guse   1:03:46.50  4041 Team WORS
5 Seth Boyea   1:04:55.90  4061 Team WORS
6 Christopher Wilkes   1:07:15.70  4803 
7 Matt Morse   1:07:45.00  4269 
8 Ryan McAbee   1:09:06.80  4114 
9 Andrew Richter   1:10:05.90  4077 
10 Jake Miller   Spearfish, SD1:11:44.00 266137  4067 
11 Matthew Kletti   Appleton, WI1:21:33.60 358867  4262 
DNF Adam Olson     4258 
DNF Jordan Brillowski     4260 
DNF Alexander Blok     4264 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Zalewski   55:04.10  4037 Rib Mountain Cycle
2 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI58:06.70 339424  4012 2 Rivers Racing
3 Nicholas Armstrong   60:09.30  4063 
4 Darrell Scheppman   1:03:03.10  4034 Heavy Pedal Velo Club
5 Elginn Cordes   Dakota, MN1:03:09.50 357632  4084 667 Industries
6 Adam Handt   Machesney Park, IL1:04:31.20 365790  4056 SpokesNSpines
7 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI1:06:00.30 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
8 Brandon Thatcher   1:08:03.20  4265 Team ADC - Chain Reaction
9 Allan Macintyre   1:08:18.90  4119 
10 Eric Johnson   1:09:23.00  4021 Titletown Flyers
11 Christopher Howell   1:09:26.90  4079 
12 Peter Fetters   Neenah, WI1:13:20.60 292715  4065 Cranked Bike Studio
13 Bradley Lahner   1:14:23.80  4050 Cranked
14 Joe Woelfle   1:18:49.20  4259 
15 Chris Mattmiller   Malone, WI1:23:58.80 360051  4078 
DNF Joe Vanderpuy     4008 Team Cthulu
DNF Aaron Messenger     4807 
DNF Joel Curry   Mchenry, IL 345054  4812 Treadheads

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harold   Lindenhurst, IL58:08.90 331674  4085 Muddy Cup
2 Ron Smith   Fond Du Lac, WI58:21.80 342844  4032 
3 Jack Pabst   Nekoosa, WI1:01:04.80 334134  4049 
4 Andrew Trewyn   Waupun, WI1:01:53.40 360078  4059 Waupun Road Warriors
5 John Grosz   Fond Du Lac, WI1:05:33.70 350930  4071 Waupun Road Warriors
6 Matthew Knowles   Batavia, IL1:09:16.20 314964  4806 
7 Michael Dutczak   Crete, IL1:11:53.10 261776  4053 South Chicago Wheelman
8 Paul Baltus   Janesville, WI1:12:53.30 345020  4022 
9 Scott Barclay   1:13:32.50  4813 
10 Patton Neuser   1:14:16.10  4268 
11 Ron Bruder   1:14:21.80  4266 Team ADC - Chain Reaction
12 Brian Coleman   Cedarburg, WI1:23:07.80 314104  4808 TEAM WORS
13 Henry Kosarzycki   1:24:02.70  4814 Alterra
14 Mark Eben   Manitowoc1:30:36.90 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
15 Steve Slocum   1:31:42.40  4892 
16 Jeff Sieckert   1:32:22.50  4893 
17 Ricky Almaguer   1:44:19.10  4070 
DNF Michael Cudahy   Glendale, WI 356981  4009 Velocause
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Mark Schirado     4270 
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine
DNF Alexander Pieper     4895 Bike Door BikeShop

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Messenger   1:07:26.20  4054 
2 Mark Corrigan   1:09:22.20  4010 
3 Andrew Mishlove   Glendale, WI1:13:29.90 344022  4018 Hampshire Cycle Club
4 Bruce Parker   Edina, MN1:16:14.50 260693  4039 Freewheel Bike
5 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:26:20.50 345848  4016 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
2 Marcus Thorsen     2978 Rasta
3 Jared Karinen   Painesdale, MI 349186  2094 Cross Country Sports
4 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
5 Jan Warren   Campton Hills, IL 333318  2009 EXPO Racing
DNF Travis Johnson     1910 Heavy Pedal
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS
DNF Kevin Atkins   Green Bay, WI 333972  2149 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Braun   Madison, WI1:59:11.40 276620  1536 Stout Dirt Devils/EXPO Racing
2 Dakota Dale   Cable, WI2:06:56.70 310795  1076 Eriksen Cycles
3 Nikolai Skievaski   Madison, WI2:10:59.20 260879  1080 Pegasus
4 Andrew Wiesner   Germantown, WI2:32:17.70 289953  1030 Titletown Flyers
5 Chris Harrison   Green Bay, WI2:37:57.10 296466  1039 Eriksen Cycles
6 Oliver Neumann     2103 UW-Stout
7 Phil Geiger   Madison , WI 360965  2144 Magnus
8 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
9 Daniel Holtermann   Greenbay, WI 292340  2222 Gen EX/World bicycle relief
10 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
11 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
DNF Adrian Icenogle     1025 Attitude Sports
DNF Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
DNF Scott Krueger   Sayner, WI 348626  2085 TEAM WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Neperud   Madison, WI1:56:53.60 275059  1909 Magnus
2 Michael Humpal   Mundelein, IL2:02:40.60 189221  1073 
3 Cory Samz   Madison Wi 384848  2160 Heavy Pedal Velo
4 Brandon Teske     2163 Titletown Flyers
5 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  2073 
6 Tristan Brown     1533 Timex Team
7 Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
8 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
9 Mark Schindel     2818 Titletown Flyers
10 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
11 Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
DNF patrick scheibel   Jefferson, WI 309462  1012 
DNF Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI 327326  1082 Chainsmokers
DNF Ian Willmann   Howard, WI 309980  2007 Titletown Flyers
DNF Erik Backhaus     2028 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:43:12.20 356588  1003 Eriks Bikes & Boards
2 David Bender   Kenosha, WI1:44:50.40 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
3 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:51:38.60 164577  1531 Velocause
4 Jim Toombs   Madison, WI2:02:06.60 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
5 Dan Wierzba   2:03:21.10  1016 rib mountain cycles
6 Erin Sikora   Green Bay, WI2:06:01.20 291867  1077 The Bike Hub/Specialized
7 Jeremy Vogels   Green Bay, WI2:18:50.50 200919  1061 Performa Cycling
8 Eric Johnson   Eau Claire, WI2:33:55.70 309999  1805 Anybody's Bikeshop
9 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
10 Eric Grissom   Greenville, WI 348852  2082 
11 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
12 Rennis Delgado     2140 Schwag
13 Jeff Swanstrom     2042 Cranked Bike Studio
14 Jamie Prange     2126 Cyclopath
15 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  2138 nord lock
16 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872  2011 Team Pedal Moraine
17 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
18 Nate Andrews     2158 Alterra Coffee
19 Martin Hahn     2774 
20 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  1903 BelGioioso/BKB
DNF Timothy Martin   Tacoma, WA 199557  2099 
DNF Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Stanke   1:54:58.80  1112 Schwag
2 Jason Ruesch   Medford, WI1:59:10.40 319028  1532 Rib Mountain Cycles
3 Brett May   2:02.50  1017 
4 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:02:29.80 317100  1046 Treadhead Cycling
5 Troy Schaden   Oconto, WI2:03:03.10 346728  1119 Schwag
6 John Hughes   Random Lake, WI2:05:09.40 296482  1044 Team Pedal Moraine
7 Cole Jacobsen   Oneida, WI2:09:30.60 309298  1006 Titletown Flyers
8 Krystian Pac   Chicago, IL2:20:38.80 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
9 Jeff Steckbauer   Princeton, WI2:22:25.20 210181  1801 Rib Mountain Cycles
10 Jacek Ubaka   2:22:39.50  349 Nigeria
11 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:53:00.00 227409  1045 Wildside Velolub
12 Mark Clinton   Havertown, PA 213336  2107 Attitude Sports
13 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
14 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
15 Rob Willmas     2772 Team Bonk
16 Christopher Richmond   Breckenridge, CO 29774  2020 Heavy Pedal Velo Club
17 Jason Mork     2089 Point Pursuit
18 Matthew Lanser   Greenbay, WI 292613  2812 Titletown Flyers
19 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
20 Darin Olski     2019 Cranked Bike Studio
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico
DNF Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  1035 Wildside Velo Club
DNF CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
DNF Kevin Pomasl   Wausau, WI 261266  1075 KS Energy Services / Team WI
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Christopher Pitts     2117 Wildside Velo Club
DNF Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
DNF Tim Gilbertson     2776 Titletown Flyers
DNF Jacob Glatt     2802 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Veldhuizen   1:48:26.70  1114 schwag
2 Steve Schafer   Barrington, IL1:56:06.00 309583  1001 Rbikes.com
3 Brian Christensen   Sheboygan, WI1:56:55.10 53856  1088 GEARGRINDER
4 KEN NAEF   Green Bay, WI2:06:23.70 304889  1004 Titletown Flyers
5 Matthew Dale   Cable, WI2:08:15.70 310643  1079 Eriksen Cycles
6 Steve Jeske   2:15:07.20  1901 Pedal Moraine
7 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2040 Bike Connection
8 Gary Ehrike   Marathon, WI 362117  2031 Rib Mountain Cycles
9 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
10 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
11 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
12 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
13 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2053 Team Extreme
14 Kent Kallsen     2130 
15 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
16 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
17 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
18 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
DNF Steve Kobs     1015 Team Pedal Moraine
DNF Stuart Boerst     2765 Titletown Flyers
DNF Scott Veldhuizen     2768 Schwag
DNF Shawn Hauser   Green Bay, WI 215229  2811 Titletown Flyers
DNF Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup
DNF William Burkholder   Rockford, IL 296156  1002 Kegels Bikes

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   Rockford, IL1:53:19.70 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
2 Glen Stroik   Franklin, WI1:59:23.30 258547  1042 Chiropractic Partners
3 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
4 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
5 Jody Arlen     2159 
6 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  2036 TEAM EXTREME
7 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
8 Larry Hipps     2025 Pedal Moraine
9 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme
10 Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
11 Demetrius Banks     2164 Bike Lmtd
12 Tom Schlueter     2770 
13 Michael Kaspar     2767 
14 Lloyd Larson     2998 LAMBA
15 Dave Dahlman     2056 Team Extreme
16 Gary Esko     2816 Titletown Flyers
DNF Dan Szczepanski     1029 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Edward Dutczak   Crete, IL 80789  1054 South Chicago Wheelman
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1101 Hayes Brakes
DNF Roger Lundsten   La Crosse, WI 283600  1535 Muddy Cup
DNF Jesse Kusserow     1538 
DNF Matt Luger   Milwaukee, WI 259975  2015 Team Pedal Moraine
DNF Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2084 Title Town Flyers

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI2:14:05.90 278570  1066 Team Overdrive
2 Terry Prewitt   Black Creek, WI2:17:05.30 296195  1050 Attitude Sports
3 Bob Boone   Eau Claire, WI2:18:09.50 4227  1103 
4 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:25:33.10 280203  1033 Wildside Velo
5 Dustin VandeZande   Waupaca, WI 323006  2026 Point Pursuit
6 Jim Splittgerber     2771 
7 Todd Fletcher     2039 
8 Jeff Greatens     2769 
9 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
10 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
11 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
12 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 Nord-Lock / Safe Wheels
13 Douglas House   Dove Canyon, CA 224106  2773 
14 Anton Koenigsmann     2817 
15 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2153 EXPO Racing
16 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
17 James Mistark     2134 Titletown Flyers
18 Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
19 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2166 Team Extreme
20 Ron Kapaun   Hudson, WI 253301  2043 Team Extreme
21 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
DNF Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  1111 IS Corp
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1905 Titletown Flyers
DNF Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
DNF William Peters     2067 Titletown Flyers
DNF William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:43:32.40 296192  107 MAPLELAG
2 Peter Karinen   Painesdale, MI1:46:39.80 349180  109 Trek 29er Crew
3 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI2:07:28.30 297078  105 Eriksen Cycles
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI 350022  111 Wheel & Sprocket
DNF Michael Dutczak   Crete, IL 200766  113 South Chicago Wheelman
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  117 EXPO Racing
DNF Andrew Senderhauf   Neenah, WI 293057  104 Wheel and Sprocket
DNF Myles Beach   Larsen, WI 208348  101 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Piontek   Madison, WI1:38:39.30 297073  45 Bike Hub/Specialized
2 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:48:59.70 311654  30 City Bike Works
3 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:49:58.10 285206  88 KS Energy Services/Team WI
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  57 Williamson Bicycle Works
DNF Matthew Millin   Kenosha, WI 303243  64 Mountain Outfitters
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  39 Team WORS
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  43 Trek Store of Madison
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  51 Trek Stores ofMadison
DNF Eric Fossell   Berthoud, CO 296311  54 JVC / MichaelsCycles
DNF Kenneth Statz   Wisconsin Rapids, WI 262146  56 Element Mobile

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:34:22.30 258735  26 Mercy-Specialized
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:46:58.00 247082  10 Fond du Lac Cyclery
3 Patryk Limanowicz   Chicago, IL1:47:47.20 308128  11 Rbikes.com
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:51:11.90 227406  Adventure 212/Specialized
DNF Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  60 Alterra Mtb
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  46 Team WORS
DNF Jesse Shoemaker   Depere, WI 291522  21 The Bike Hub /Specialized

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JW Miller   Madison, WI1:41:51.00 233978  99 Trek Stores ofadison
2 John Shull   Libertyville, IL1:43:51.70 259398  35 EXPO Racing
3 Ray Nelson   Woodstock, IL1:47:18.30 193027  100 Tread Head Cyclery
4 Bill Nigh   West Bend, WI1:47:47.60 197745  38 Team Pedal Moraine
5 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI1:54:48.90 17768  49 Element Mobile
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI 104782  59 Adventure 212/Specialized
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  24 Team Pedal Moraine
DNF Barry Winters   Nekoosa, WI 96156  58 Element Mobile/Bring's

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI1:55:07.60 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:26:46.40 183112  350 Real Cyclist /Six1Six
2 Brian Eppen   Iowa City, IA1:28:22.80 121702  70 Mercy-Specialized
3 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:30:06.50 293999  77 Culvers Racing
4 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:33:09.20 214936  Wheel&Sprocket/Vision
5 Ben Koenig   Schofield, WI1:36:31.10 267964  RMC / Red Eye Brewery
6 Chris Peariso   Amherst, WI1:36:33.20 139566  Adventure 212/Specialized
7 Darrin Braun   Waukesha, WI1:37:03.00 285001  Adventure 212/Specialized
8 Scott Cole   Stevens Point, WI1:39:21.00 7340  47 Adventure 212/Specialized
9 Corey Stelljes   Madison, WI1:39:41.80 307965  15 chainsmokers
10 Karl Tillman   La Crosse, WI1:54:50.60 294041  16 Bikes Limited Inc
11 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:02:41.20 212641  Team Polska
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:25:38.60 317238  5010 
2 Allison Pieper     6228 Backdoor Bikeshop
3 Miranda Lanser     6017 Titletown Flyers
4 Lydia McDowell     6014 
5 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
6 Hanna Mork     6020 Point Pursuit
7 Julia Whitedog     6039 Bikes Ltd / Senic Concepts
8 Katy McDicken     6029 FCYCT Scarlet Knights
9 Aryana Knudson     6040 Titletown Flyers
DNF Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Rbikes.com

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Liepert   1:53:24.10  5171 Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Coogle   Madison, WI1:18:13.60 361822  5031 
2 Kate Smith   Loveland, OH1:18:41.50 347290  5025 
3 Candace Stohs-Krause   1:21:30.70  5169 Magnus
4 Lisa Olson   1:21:47.80  5170 
5 Sarah Suddendorf   1:31:26.30  5027 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jennifer clark   Milwaukee, WI1:21:45.50 310337  5012 Two Dimensional Shape Shifters
2 Karen Taras   1:22:20.40  5023 
DNF Danielle Tournier   Carpentersville, IL 298434  5024 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Fortune   Madison, WI1:27:14.70 359549  5003 Team Nord-Lock/Safe Wheels
2 Melissa Kennedy   1:30:34.10  5004 Nord-lock
3 Suzanne Flory   1:32:02.90  5172 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamee Peters   1:13:38.20  5173 Bear Paw Growlers
2 Pam Piotrowski   1:26:09.00  5014 Element MobileTeam
3 Tammy VandeZande   Waupaca, WI1:32:24.30 350006  5008 Point Pursuit/ Safewheels
4 Amy Dykema   Evanston, IL1:39:02.90 10328  5050 Half Acre Cycling
DNF Lisa Zimmerman     5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer
2 Grace Prewitt     3040 Attitude Sports
DNF Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI 307289  2977 Colavita-Parisi

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers
2 Arin Lemke     3030 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles
2 Ann Holsen     3014 Heavy Pedal Velo Club
3 Rachel Drake   South Milwaukee, WI 366004  3038 nord lockwheels
4 Lisa Haase   Madison, WI 300088  3037 Muddy Cup Racing
DNF Becky Rands   Westbend, WI 310963  3003 Team Pedal Moraine
DNF Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
DNF Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
2 Cyndi Ehrike   Marathon, WI 362118  3011 Rib Mountain Cycles
3 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
4 Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3026 Wildside Velo
2 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL2:41:00.00 264455  157 EXPO Racing
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  112 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI2:15:05.20 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI2:23:11.10 314874  515 
3 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI2:25:38.20 350598  568 Element Mobile

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Bach   Madison, WI2:14:40.30 242850  507 Chain Smokers
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:21:01.60 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:26:34.90 223874  511 Team Pedal Moraine
4 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:40:02.10 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
5 Denise Coppock   Green Bay, WI2:41:47.70 316486  513 Titletown Flyers
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  506 Adventure 212/Specialized
DNF Sarah Agena   Stevens Point, WI 190888  516 Adventure 212/Specialized
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  514 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:48:39.90 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Kim Eppen   Iowa City, IA1:50:27.50 217761  518 Mercy-Specialized
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:10:49.60 227405  502 Adventure 212/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee