Race Results for
Cyclocross and Fall Festival at the Apple Farm
Victor, NY
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Schryver   Rochester, NY 31818  
2 Katina Walker   Tully, NY 31408  
3 Jessica Hayes-Conroy   Geneva, NY 254213  
4 Anne August   Pittsford, NY 78222  
5 Angela Schnuerch   Naples, NY 257086  
6 Kelly Welker   Farmington, NY 260313  
7 Kitima Boonvisudhi   Canandaigua, NY 348148  

- Open Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Staffo   Farmington, NY 149684  40 
2 Lance Johnson   Amherst, NY 283421  24 
3 David Yacobelli   Endicott, NY 80453  45 
4 Robert Schuler   Webster, NY 262137  38 
5 Craig Mattern   Rochester, NY 41747  30 
6 Ian Byrd   Chicago, IL 151532  11 
7 Chris Mooney   Rochester, NY 279759  31 
8 Jeff Walker   Tully, NY 144931  42 
9 Peter Pelychaty   Rochester, NY 211238  
10 Aaron Johnson   Oswego, NY 108276  25 
11 Tom Emrich   Henrietta, NY 85533  17 
12 Graham Marsh   Rochester, NY 301368  28 
13 Eric Giehl   Webster, NY 286375  18 
14 Jesse Bulman   Palmyra, NY 298056  
15 Brian Martina   Boulder, CO 161969  29 
16 Jason Hungerford     23 
17 Robert Hanlon   Dryden, NY 144886  22 
18 Gregg Griffo   Rochester, NY 249028  20 
19 Benjamin Willis   Amherst, NY 219290  43 
20 Michael Powers   Penfield, NY 309345  34 
21 Bryan Hammer   Rochester, NY 311736  21 
22 Eric Salamone     37 
23 Ryan Norris   Rochester, NY 340690  32 
24 Owen Wood   Rochester, NY 53673  44 
25 Thomas Ptaszek   Rochester, NY 359192  35 
26 Adam Cornwell     14 
27 Chris Makowski   Webster, NY 255529  27 
28 Scott Griffin   Fairport, NY 237129  19 
DNS Mark Strassell     41 
DNS Jason Quagliata   Rochester, NY 360311  36 
DNF Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137  39 
DNF Ryan Nye   Westover, WV 236600  33 
DNF Paul Knerr   Fairport, NY 226610  26 
DNF Timothy Elder   Victor, NY 360136  16 
DNF Michael Deats   Rochester, NY 291421  15 
DNF John Compton   Burdett, NY 7509  13 
DNF Anthony Castiglia   Rochester, NY 277927  12 
DNF Steven Burget   Buffalo, NY 150142  10 

- Masters 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Grimm   Pittsford, NY 167781  119 
2 Jeff Walker   Tully, NY 144931  140 
3 Aaron Johnson (1 - Cat3)   Oswego, NY 108276  121 
4 Jason Urckfitz   Mendon, NY 206724  136 
5 Andrew Melnychenko   Alpine, NY 52777  126 
6 Tom Emrich   Henrietta, NY 85533  113 
7 Chris Tirone (1 - Cat1)   East Aurora, NY 35645  135 
8 Jim Nicholson   Fulton, NY 331260  128 
9 Rob Dietrick (2 - Cat3)   Farmington, NY 204710  112 
10 Todd Scheske   Rochester, NY 50510  133 
11 Bryan Blake   Brewerton, NY 214701  102 
12 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY 144900  110 
13 Paul Knerr   Fairport, NY 226610  123 
14 David Valvo (3 - Cat3)   Rochester, NY 157917  137 
15 Don Davis   Farmington, NY 8776  108 
16 Michael Powers (4 - Cat3)   Penfield, NY 309345  131 
17 Gordon Jones   Canandaigua, NY 256026  122 
18 Gregory Gray   Rochester, NY 176098  117 
19 Michael Corcimiglia   Webster, NY 238753  107 
20 Jason Quagliata   Rochester, NY 360311  132 
21 J Delancey   Walworth, NY 46444  109 
22 Ted Fuller     114 
23 Mark Shenstone   Trumansburg, NY 172850  134 
24 Chris Makowski   Webster, NY 255529  124 
25 Gregory Brett   Webster, NY 255428  104 
26 Joseph Brennan   Iowa City, IA 318334  103 
27 Steve Goebel   Victor, NY 295274  116 
28 Steven Vankerkhove (1 - Cat4)   Webster, NY 360263  138 
29 John Compton (2 - Cat4)   Burdett, NY 7509  106 
30 Bruce Wolcott   Canandaigua, NY 311270  141 
31 Trevor Harrison   Pittsford, NY 180445  120 
32 Jerry Visconti     139 
33 Scott Bass   Rochester, NY 2825  101 
34 John Poland (5 - Cat3)   Macedon, NY 186089  130 
35 Brian Gee   Fairport, NY 239375  115 
36 David Burnside   Rochester, NY 5597  105 
37 Scott Griffin   Fairport, NY 237129  118 
38 Cliff McKay (3 - Cat4)   Victor, NY 223386  125 
DNS Frank Mesi   East Aurora, NY 220917  127 
DNS David Dewey     111 
DNF David Paccone   Skaneateles, NY 273591  129 

- Beginners/Kids

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Rapp   Elmira Heights 309770  54 
2 Tim Raimy     53 
3 Nancy Davis   Eagle River, AK 129296  50 
4 Ross Schuller     55 
5 Dan Dalmat     48 
6 Maria Delamo     51 
7 Jessica Bobbett     46 
8 Brendan Hungerford     52 
9 Melissa Dart     49 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUORESpyShimanoBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee